��� AHSAA 2014 Baseball Playoffs | Tri County Sports Baseball | iHigh.com

CONTENTS

SPORTS

OTHER

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Baseball News

AHSAA 2014 Baseball Playoffs

April 14, 2014
Tri County Sports



Class 1A
Wadley at Maplesville, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Billingsley at Verbena, Friday, April 18, noon and 2 p.m. (Sat., noon if needed)
J.U. Blacksher at St. Luke’s, Mobile, Friday, April 18, 2 and 4 p.m. (Sat., 11 a.m., if needed)
Fruitdale (19-9) at McKenzie, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Appalachian at Shades Mountain Chr., Hoover, Friday, April 18, 1 and 3:30 p.m. (Sat., 11 a.m., if needed)
Fayetteville at Southeastern, Friday, April 18, 1 and 3:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Brantley at Florala, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Red Level at Kinston, Smith Sports Complex, Friday, April 18, 4 and 6 p.m. (Sat., 1 if needed)

Woodville at Cedar Bluff, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., noon if needed) 
Spring Garden at Collinsville, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 if needed)
Sumiton Christian at South Lamar, Friday, April 18, 4 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Berry at Marion County, Guin Field, Friday, April 18, 4 and 6 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Athens Bible (19-6) at Tharptown, Friday, April 18, 4 and 6 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Hackleburg at Shoals Christian, Florence, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Area 12 RU at Area 11 Winner
Decatur Heritage at Ragland, Friday, April 18, 4 and 6 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 2A
Area 6 RU at Area 5 Winner
Area 5 RU at Area 6 Winner
Millry  at Mobile Christian, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Leroy at Sweet Water, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Montgomery Academy at Hale County, Moundville, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Area 7 RU at Area 8 Winner
Ariton at Houston Academy, Northcutt Field, Dothan, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Area 4 RU at Area 3 Winner

North Sand Mountain at Westbrook Christian, Rainbow City, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 11 a.m if needed)
Sand Rock at Section, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Fultondale at Randolph CountyWedowee, Friday, April 18, 1 and 3 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Horseshoe Bend at Vincent, Friday, April 18, 4 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Phil Campbell at Sheffield, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m., if needed)
Lexington at Colbert Heights, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Walter Wellborn at Lamar CountyVernon, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Oakman at Ranburne, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 3A
Gordo at Trinity Presbyterian, Montgomery, Friday, April 18, 1 and 3:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Thorsby at Sipsey Valley (28-15), Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Excel at T.R. Miller, Brewton, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Bayside Academy at Opp, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Area 8 RU at Area 7 Winner
Area 7 RU at Area 8 Winner
Pike County at Slocomb, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1:30 p.m. if needed)
Geneva at Montgomery Catholic, Friday, April 18, 1:30 and 4 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Area 14 RU at Area 13 Winner
Hanceville at Winfield, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
White Plains at Cleveland, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m., if needed)
Glencoe at Piedmont, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
Colbert County at Madison Academy, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Westminster Chr. at Lauderdale County, Rogersville, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
New Hope at Plainview, Rainsville, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Pisgah at J.B. Pennington, Blountsville, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 4A
Holtville at Dadeville, McKelvey Park, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Area 5 RU at Area 6 Winner
Hillcrest-Evergreen at UMS-Wright, Mobile, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Clarke County at Andalusia, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1:30 p.m., if needed)
Dora at Bibb County, Centreville, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Jemison at Oak Grove, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
St. James at Charles Henderson, Troy, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Ashford at Alabama Christian, AUM Athletic Complex, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 11 a.m. if needed)

Pope John Paul II at North Jackson, Stevenson, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Randolph at Ardmore, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Munford at Oneonta, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
Locust Fork at Cleburne County, Heflin, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
West Limestone at Brooks, Killen, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Area 15 RU at Area 16 Winner
Sardis at Alexandria, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Jacksonville at Guntersville, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 11 a.m. if needed)
Class 5A
Selma at Marbury, Friday, April 18, 4:30 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Benjamin Russell at Demopolis, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Gulf Shores at St. Paul’s, Friday, April 18, 2 and 4 p.m. (Sat., noon if needed)
Faith Academy at Spanish Fort, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Parker at Brookwood, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
McAdory at Pleasant Grove, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Carroll at Jackson, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Area 3 RU at Area 4 Winner

Area 14 RU at Area 13 Winner
Etowah at Arab, Friday, 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Sylacauga at Homewood, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Area 9 RU at Area 10 Winner
Area 16 RU at Area 15 Winner
Hartselle at Muscle Shoals, NW Shoals CC, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Walker at Springville, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Pinson Valley at Mortimer Jordan, Morris, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 6A
Jeff Davis at Auburn, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed) 
Area 5 RU at Area 6 Winner
Murphy at Alma Bryant (20-4), Irvington, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Baker at Mary Montgomery, Semmes, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Spain Park at Thompson, Alabaster, Davenport Field, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Prattville at Pelham, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 11 a.m. if needed)
Northview at Robertsdale, Friday, April 18, TBA (Sat., TBA if needed)
Daphne at Enterprise, Donaldson Park, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Grissom at Oxford, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Gadsden City at Huntsville, Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m., if needed)
Hueytown at Hillcrest-Tuscaloosa, Friday, April 18, 5 and 7 p.m. (Sat., 1:30 p.m. if needed)
Northridge at Hoover, Friday, April 18, 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Florence (23-16) at Hazel Green, Friday, April 18, TBA (Sat., TBA if needed)
Spartkman at Decatur, Friday, April 18, 4:30 and 7, (Sat., noon if needed)
Gardendale at Mountain Brook, Friday, April 18, 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed) 
Vestavia Hills at Hewitt-Trussville, Friday, April 18, 4:30 and 7 p.m. (Sat., 11 a.m. Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
 if needed)
Friday, April 18, 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)


Tags Tri County Sports • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner