CONTENTS

SCHOOL WEBSITE

SPORTS

OTHER

MEDIA

IHIGH LINKS

St. Thomas Aquinas High School Schedule

Next Month » « Previous Month March 2012
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Mar1

Time: 3:30pm GTN Cypress Bay(A) (Girls' Tennis)

Time: 3:30pm BTN Cypress Bay(A) (Boys' Tennis)

Time: 5:00pm BJVLX UNIVERSITY SCHOOLS(A) (Boys' Lacrosse)

Time: 5:00pm GVLX PALMER TRINITY(H) (Girls' Lacrosse)

Time: 7:00pm GWP CYPRESS BAY@CENTRAL PARK (Girls' Water Polo)

Time: 7:00pm BVLX UNIVERSITY SCHOOL (Boys' Lacrosse)

Time: 8:00pm BWP CYPRESS BAY@CENTRAL PARK (Boys' Water Polo)

Mar2

Time: 9:00am Athletics at St.Thomas Aquinas - Hosted by Athletic Director of St Thomas Aquinas George Smith (Live Broadcast) (Baseball)
2PM EST Coach Smith will give an overview of the Baseball Season.Coach Lawson will join Coach Smith to discuss the season along with a few of the Varsity players.

Time: 3:00pm TK SAM BURLEY INVITATIONAL -MIAMI SOUTHRIDGE ( A) (Track & Field)

Time: 4:00pm VSB SOUTH BROWARD(H) (Softball)

Time: 6:30pm VBASOUTH BROWARD(A) (Baseball)

Mar3

Time: 10:00am JVSB CORAL SPRINGS CHARTER(H) (Softball)

Time: 10:00am FBA CALVARY CHAPEL(A) (Baseball)

Time: 10:00am JVBA CHAMINADE(A) (Baseball)

Time: 12:00pm JVSB CORAL SPRINGS CHARTER(H) (Softball)

Time: 12:30pm JVBA CHAMINADE(A) (Baseball)

Time: 1:30pm BVLX LAKE HIGHLAND PREP (Boys' Lacrosse)

Time: 3:00pm TK SAM BURLEY INVITATIONAL -MIAMI SOUTHRIDGE(A) (Track & Field)

Mar5

Time: 4:00pm GJVLX PINE CREST (A) (Girls' Lacrosse)

Time: 5:30pm GVLX PINE CREST (H) (Girls' Lacrosse)

Mar6

Time: 3:30pm BTN Pines Charter(H) (Boys' Tennis)

Time: 3:30pm GTN Pines Charter(H) (Girls' Tennis)

Time: 4:00pm FBA AMERICAN HERITAGE(H) (Baseball)

Time: 4:30pm VB WESTERN(H) (Boys' Volleyball)

Time: 6:00pm BVLX WESTERN(H) (Boys' Lacrosse)

Time: 6:30pm VSB NOVA(H) (Softball)

Time: 6:30pm VBA NOVA(H) (Baseball)

Mar7

Time: 4:00pm TKGIBBONS/MIRAMAR(H) (Track & Field)

Mar8

Time: 3:30pm BTN Cooper City(H) (Boys' Tennis)

Time: 3:30pm GTN Cooper City(H) (Girls' Tennis)

Time: 6:30pm VSB MCARTHUR(H) (Softball)

Mar9

Time: TBA GWP WILDCAT INVITATIONAL @YMCA AQUATIC ORLANDO (Girls' Water Polo)

Time: TBA BWP WILDCAT INVITATIONAL@YMCA AQUATIC ORLANDO (Boys' Water Polo)

Time: 5:00pm BJVLX DWYER(H) (Boys' Lacrosse)

Time: 7:00pm BVLX DWYER(H) (Boys' Lacrosse)

Mar10

Time: TBA GWP WILDCAT INVITATIONAL @YMCA AQUATIC ORLANDO (Girls' Water Polo)

Time: TBA BWP WILDCAT INVITATIONAL@YMCA AQUATIC ORLANDO (Boys' Water Polo)

Time: 9:45am JVBA ARCHBISHOP MCCARTHY(A) (Baseball)

Time: 10:00am JVSB COOPER CITY(H) (Softball)

Time: 11:45am JVBA ARCHBISHOP MCCARTHY(A) (Baseball)

Time: 12:00pm JVSB COOPER CITY(H) (Softball)

Time: 2:00pm FBA ARCHBISHOP MCCARTHY(A) (Baseball)

Time: 4:00pm FBA ARCHBISHOP MCCARTHY(A) (Baseball)

Mar13

Time: 4:30pm VB PINE CREST(H) (Boys' Volleyball)

Time: 5:00pm BJVLX GULLIVER PREP(H) (Boys' Lacrosse)

Time: 6:00pm GWP BOCA RATON@BOCA (Girls' Water Polo)

Time: 7:00pm BWP BOCA RATON@BOCA (Boys' Water Polo)

Time: 7:00pm BVLX GULLIVER PREP(H) (Boys' Lacrosse)

Mar14

Time: 3:30pm BTN Gibbons(A) (Boys' Tennis)

Time: 3:30pm GTN CARDINAL GIBBONS(A) (Girls' Tennis)

Time: 5:30pm Video Broadcast of the Girls Varsity Lacrosse Game - STA VS Coral Shores (Live Broadcast) (Lacrosse)
5:30 PM EST (H)

Time: 5:30pm GVLX CORAL SHORES(H) (Girls' Lacrosse)

Time: 6:30pm JVBA CARDINAL GIBBONS(H0 (Baseball)

Time: 7:00pm GWP CARDINAL GIBBONS@CENTRAL PARK (Girls' Water Polo)

Time: 8:00pm BWP CARDINAL GIBBONS@CENTRAL PARK (Boys' Water Polo)

Mar15

Time: All Day Third Quarter Ends (Announcements)

Time: 2:00pmAthletics at St. Thomas Aquinas - Hosted by St Thomas Aquinas Athletic Director George Smith (Live Broadcast)
2PM EST

Time: 4:30pm VB CARDINAL GIBBONS(H) (Boys' Volleyball)

Mar16

Time: All Day No School (Announcements)

Time: 5:30pm BJVLX BARRON COLLIER(A) (Boys' Lacrosse)

Time: 7:00pm VBA BISHOP MCCAUGHLIN(A) (Baseball)

Time: 7:30pm BVLX BARRON COLLIER(A) (Boys' Lacrosse)

Mar17

Time: All Day St. Patrick's Day (Announcements)

Time: 8:00am BOB HAYES INVITATIONAL - JACKSONVILLE(A) (Track & Field)

Time: 11:00am FBA AMERICAN HERITAGE -DELRAY(H) (Baseball)

Time: 12:00pm VBA EAST LAKE(A) (Baseball)

Time: 1:00pm JVBA CORAL SPRINGS(A) (Baseball)

Time: 1:30pm FBA AMERICAN HERITAGE -DELRAY(H) (Baseball)

Time: 10:00pm JVBA CORAL SPRINGS(A) (Baseball)

Mar19

Time: 7:00am - 3:00pm Blood Drive(Gym) (Announcements)

Time: 4:00pm JVSB DEERFIELD BEACH(A) (Softball)

Mar20

Time: 7:00am - 3:00pm Blood Drive(Gym) (Announcements)

Time: 3:30pm GTN PLANTATION(H) (Girls' Tennis)

Time: 3:45pm VBA COOPER CITY(H) (Baseball)

Time: 4:30pm VB WESTERN(A) (Boys' Volleyball)

Time: 5:00pm BJVLX PINE CREST(A) (Boys' Lacrosse)

Time: 5:30pm GJVLX CARDINAL GIBBONS(H) (Girls' Lacrosse)

Time: 6:30pm GWP RANSOM EVERGLADES@RANSOM (Girls' Water Polo)

Time: 7:00pm GVLX CARDINAL GIBBONS(H) (Girls' Lacrosse)

Time: 7:00pm BVLX PINE CREST(A) (Boys' Lacrosse)

Time: 7:30pm BWP RANSOM EVERGLADES@RANSOM (Boys' Water Polo)

Mar21

Time: 12:00pm TK BCAA COUNTY PRELIMS - SOUTH PLANTATION HIGHSCHOOL(A) (Track & Field)

Time: 4:30pm FBA PALM BEACH CENTRAL(A) (Baseball)

Time: 6:30pm VSB NOVA(A) (Softball)

Mar22

Time: TBA VSB GULLIVER SLAMFEST TOURNAMENT (Softball)

Time: 3:30pm GTN EVERGLADES(A) (Girls' Tennis)

Time: 3:30pm BTN Everglades(A) (Boys' Tennis)

Time: 4:30pm VB PLANTATION(A) (Boys' Volleyball)

Time: 5:00pm VGLX SOUTH PLANTATION(A) (Girls' Lacrosse)

Time: 7:00pm BVLX SOUTH PLANTATION(A) (Boys' Lacrosse)

Mar23

Time: TBA VSB GULLIVER SLAMFEST TOURNAMENT (Softball)

Time: TBA BWP GULLIVER INVITATIONAL@GULLIVER PREP (Boys' Water Polo)

Time: TBA GWP GULLIVER INVITATIONAL@GULLIVER PREP (Girls' Water Polo)

Time: 1:30pm Early Dismissal (Announcements)

Time: 5:30pm BJVLX CORAL SHORES(H) (Boys' Lacrosse)

Time: 7:00pm VBA NOVA(A) (Baseball)

Time: 7:30pm BVLX CORAL SHORES(H) (Boys' Lacrosse)

Mar24

Time: TBA GWP GULLIVER INVITATIONAL@GULLIVER PREP (Girls' Water Polo)

Time: TBA VSB GULLIVER SLAMFEST TOURNAMENT (Softball)

Time: TBA BWP GULLIVER INVITATIONAL@GULLIVER PREP (Boys' Water Polo)

Time: 9:30am JVBA ARCHBISHOP MCCARTHY(H) (Baseball)

Time: 10:00am JVSB POMPANO(H) (Softball)

Time: 10:00am GJVLX CARDINAL NEWMAN (Girls' Lacrosse)

Time: 11:30am GVLX CARDINAL NEWMAN (Girls' Lacrosse)

Time: 11:45am JVBA ARCHBISHOP MCCARTHY(H) (Baseball)

Time: 12:00pm JVSB POMPANO(H) (Softball)

Time: 12:00pm TK BCAA COUNY FINALS - DILLARD(A) (Track & Field)

Time: 2:00pm FBA ARCHBISHOP MCCARTHY(H) (Baseball)

Time: 3:30pm GTN STONEMAN DOUGLAS(H) (Girls' Tennis)

Time: 4:00pm FBA ARCHBISHOP MCCARTHY(H) (Baseball)

Mar26

Time: 3:30pm BTN Douglas(H) (Boys' Tennis)

Time: 4:30pm VB NORTHEAST(H) (Boys' Volleyball)

Time: 6:00pm GVLX BOCA RATON (A) (Girls' Lacrosse)

Time: 6:30pm VSB PEMBROKE PINES CHARTER@SILVER LAKES PARK (Softball)

Time: 6:30pm VBA POMPANO(A) (Baseball)

Mar27

Time: 5:30pm BJVLX BOCA RATON(A) (Boys' Lacrosse)

Time: 7:30pm BVLX BOCA RATON(A) (Boys' Lacrosse)

Mar28

Time: 4:00pm GJVLX POPE JOHN PAUL(A) (Girls' Lacrosse)

Time: 6:00pm GVLX POPE JOHN PAUL(A) (Girls' Lacrosse)

Mar29

Time: 2:30pm Video Broadcast of the Varsity Softball Game STA VS Cooper City (Live Broadcast) (Softball)
6:30 PM EST (H)

Time: 3:30pm BTN Pompano(A) Pompano Tennis Center (Boys' Tennis)

Time: 3:30pm GTN POMPANO @ POMPANP TENNIS CENTET (Girls' Tennis)

Time: 6:30pm VSB COOPER CITY(H) (Softball)

Time: 7:00pm Spring Play (Announcements)
The Mouse that Roared (Bienes Center)

Time: 7:00pm GWP PLANTATION @ CENTRAL PARK (Girls' Water Polo)

Time: 8:00pm BWP PLANTATION@CENTRAL PARK (Boys' Water Polo)

Mar30

Time: TBA VB JUNGLE QUEEN TOURNAMENT@GIBBONS (Boys' Volleyball)

Time: 10:00am Athletics at St. Thomas Aquinas - Hosted by St. Thomas Aquinas Athletic Director Coach George Smith (Live Broadcast) (Lacrosse)
2PM EST Coach Smith will be talking to Nicole Lescano, Cassidy Cobb,and Allison Gaskins from the Girls Lacrosse Team to dicuss the season.

Time: 6:30pm VBA MCARTHUR(H) (Baseball)

Mar31

Time: TBA VB JUNGLE QUEEN TOURNAMENT@GIBBONS (Boys' Volleyball)

Time: 10:00am FBA NORTH BROWARD PREP(H) (Baseball)

Time: 10:00am JVSB MCARTHUR(A) (Softball)

Time: 10:00am JVBA CYPRESS BAY(A) (Baseball)

Time: 12:00pm JVSB MCARTHUR(A) (Softball)

Time: 12:30pm FBA NORTH BROWARD PREP(H) (Baseball)

Time: 12:30pm JVBA CYPRESS BAY(A) (Baseball)

Time: 2:00pm BVLX BOONE(H) (Boys' Lacrosse)

Partner