��� Ashley Chapman Earns All State Honors | St. Lukes Episcopal School Girls' Volleyball | iHigh.com

CONTENTS

ATHLETIC DEPT

AHSAA ELIGIBILITY FORMS

Athletic Booster Club

COLLEGE PLANNING

SPORTS

YOUTH ATHLETICS 3rd-6th Grade

YOUTH ATHLETICS K3-2nd Grade

CLUBS

WILDCATS on TWITTER

WILDCATS FACEBOOK

St. Luke's School Website

al.com WILDCATS

NFHS Record Book

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Girls' Volleyball News

Ashley Chapman Earns All State Honors

December 29, 2012
St. Lukes Episcopal School



GREAT ACHIEVEMENT FOR SLES FRESHMAN!!

Birmingham News All-State volleyball team: Bayside Academy dominates Super 12

, December 22, 2012 8:52 a.m.

BIRMINGHAM, Alabama – Player of the Year Jessica Lewis of Huntsville High School leads The Birmingham News All-State volleyball team Super 12.

Also selected the Class 6A Player of the Year, Lewis led the state in kills and has signed to play with South Alabama.

Only two teams placed multiple players on the Super 12.

Class 3A Player of the Year Virginia Pittman, Gabby Deshotel and Sydney Chandler of Bayside Academy, the top-ranked team in the state among the Super 25, each earned a spot on the Super 12 players’ list.

Oak Mountain’s Hannah Beach and Emily Cosgrove were also selected to the Super 12 by the News preps sports staff.

Others selected class Player of the Year were Taylor Dellinger of Class 5A Hartselle, Syretha Pride of Class 4A Madison County, Elizabeth Dowd of Class 2A Providence Christian and Peyton van Ekris of Class 1A Donoho.

2012 Birmingham News All-State Volleyball team

Super 12 Hannah Beach, Oak Mountain Kristy Bohan, Grissom Sydney Chandler, Bayside Academy Emily Cosgrove, Oak Mountain Gabby Deshotel, Bayside Academy Danielle Harbin, McGill-Toolen Jale Hervey, Buckhorn Jessica Lewis, Huntsville Paige Phillips, Vestavia Hills Virginia Pittman, Bayside Academy Syretha Pride, Madison County Taja-Wanna Russell, Carver-Montgomery
Birmingham News Player of the Year: Jessica Lewis, Huntsville
Class 6A

Pos.NameSchoolHt.Yr.
OH Hannah Kowal Oak Mountain 5-11 Sr.
OH Avery Hoven Hoover 5-10 Sr.
OH Jale Hervey Buckhorn 5-10 Sr.
MH Kristy Bohan Grissom 5-11 Jr.
MH Emily Cosgrove Oak Mountain 6-1 Sr.
MH Danielle Harbin McGill-Toolen 6-0 Sr.
MH Jessica Lewis Huntsville 5-9 Sr.
S Paige Phillips Vestavia Hills 5-6 Jr.
S Hannah Beach Oak Mountain 5-9 Jr.
DS Wendy Feng Vestavia Hills 5-6 Sr.
DS Jazmyn Wright Bob Jones 5-2 Sr.
ATH Taja-Wanna Russell Carver-Montgomery 5-10 Sr.

Player of the Year: Jessica Lewis, Huntsville Coach of the Year: Melanie Donahoo, Huntsville

Honorable mention Outside Hitter: Haley Hop, James Clemens, So.; Anna Claire Johnson, Hoover, Jr.; Greer Cunningham, Mountain Brook, Sr.; Breanna Jones, Hazel Green, So.; Katelyn Bobinger, McGill-Toolen, Jr.; Bethany Coley, Robertsdale, Sr.

Middle Hitter: Briana Sandifer, Huntsville, Jr.; Caitland Smith, Pelham, Jr.; Bria Rochelle, Murphy, Jr.; Maggie McCollum, Auburn, Sr.

Setter: Sarah Gwin Moore. Huntsville, Jr.; Claire Gorman; Mountain Brook, Jr.; Hannah Huguley, Clay-Chalkville, Sr.

Defensive Specialist: Emma Clark. Grissom, Sr.; Montana Wilkins, Baker, Jr.; Alice Brown, Mountain Brook, Sr.; Shannon Blanchard, Clay-Chalkville, Sr.

Athlete: Alexis Howell, Bob Jones, Jr.; Kathryn Cather, Hoover, So.; Molly Jo Aiken, Vestavia Hills, Sr.

Class 5A

Pos.NameSchoolHt.Yr.
OH Shelley Spires St. Paul's 6-1 Jr.
OH Taylor Dellinger Hartselle 6-0 So.
OH Chandler Cooper Saraland 5-10 Sr.
OH Hannah Liverett Boaz 5-11 Sr.
OH Taylor Lybarger Hartselle 5-8 Jr.
MH Adrien Coffey Lawrence County 5-8 Sr.
MH Riley Northway Brewer 6-1 Jr.
S Mackensie Mosley St. Paul's 5-6 Sr.
S Melissa Paul Hill Hartselle 5-9 Jr.
DS Cheyenne McLemore Brewer 5-8 Jr.
DS Kaylee Wilks St. Paul's 5-6 Sr.
ATH Amber Treace Spanish Fort 6-0 Sr.

Player of the Year: Taylor Dellinger, Hartselle Coach of the Year: Tanya Lybarger, Hartselle

Honorable mention Outside Hitter: Arianna Kaminski, Spanish Fort, Sr.; Annabeth Alexander, Muscle Shoals, So.; Shelby Grace Holmes, Arab, So.; Kelsi Hobbs, John Carroll, Fr.

Middle Hitter: Avery Cooper, Saraland, So.; Caroline Clark, Rehobeth, Sr.; Kheala Roberts, Lawrence County, Jr.; Deja Moorer, John Carroll, Sr.; Jernika Russell, Benjamin Russell, Jr.

Setter: Lauren Tait, Gulf Shores, Sr.; Adeline Reiser, Briarwood Christian, Sr.

Defensive Specialist: Shannon Paaymans, Spanish Fort, Sr.; Alexandra Hillman, Muscle Shoals, Jr.

Athlete: Aalyiah Lawson, Benjamin Russell, Jr.; Rachael Childress, Lawrence County, Fr.

Class 4A

Pos.NameSchoolHt.Yr.
OH Mallory Moore Guntersville 6-1 Sr.
OH Lexie Bradley Wilson 5-11 Jr.
OH Katie Niesler Jacksonville   Jr.
MH Laura Van Peursem Randolph 6-1 Sr.
MH Hannah Nichols Madison County 5-10 Sr.
MH Syretha Pride Madison County 5-8 Sr.
MH Ciarra Edwards Wilson 6-1 Sr.
S Riley Carter Madison County 5-4 Jr.
S Alex Gamble Guntersville 5-10 Jr.
DS Zuri Foster St. James 5-10 So.
DS Lauren Condon UMS-Wright 5-6 Sr.
ATH Shelby Traff Alabama Christian 5-6 Sr.

Player of the Year: Syretha Pride, Madison County Coach of the Year: Dena Clemons, Madison County

Honorable mention Outside Hitter: Kathryn Anderson, Guntersville, Sr.; Tori Pendley, Haleyville, Jr.; Kendra Mitchell, Alabama Christian, Jr.; Katie Roberts, Ardmore, Sr.

Middle Hitter: Regan Riddle, St. James, Jr.; Akia Harris, Calera, Jr.; Kaitlyn Belue, Brooks, Fr.; Rachel Brownlee, Clarke County, Sr.; Bethany Johnson, Pope John Paul II, Sr.

Setter: Courtney Bowden, Jacksonville, Jr.; Claire Kuczerpa, Randolph, Jr.; Susan Sieja, Pope John Paul II, Jr.; Stephanie Allen, Ardmore, Sr.

Defensive Specialist: Jennifer Schroeder, Wilson, Sr.; Ariel Diaz, Jacksonville, Jr.

Class 3A

Pos.NameSchoolHt.Yr.
OH Montana Clark Plainview 5-9 Sr.
OH Sydni Shelton Danville 6-1 So.
OH Morgan Dulaney Bayside Academy 5-9 Jr.
MH Hannah Wentland Cottage Hill 5-11 Jr.
MH Gabby Deshotel Bayside Academy 6-0 Sr.
MH Virginia Pittman Bayside Academy 6-3 Sr.
MH Autumn Swearengin Ashville 6-0 Sr.
S Sydney Chandler Bayside Academy 5-4 Jr.
S Kaci Kirk Plainview 5-5 Sr.
DS Marley Sport Trinity 5-1 Sr.
DS Jana Hendrix Cottage Hill 5-4 Sr.
ATH Taylor Gill Madison Academy 5-10 So.

Player of the Year: Virginia Pittman, Bayside Academy Coach of the Year: Ann Schilling, Bayside Academy

Honorable mention Outside Hitter: Savannah Tidwell, Winston County, Jr.; Ceciley Blanchard, Madison Academy, Jr.; Ellen Rogers Trotman, Trinity, Sr.; Samantha Aldridge, Northside, So.; Nikki Moss, Ashville, So.

Middle Hitter: Rachael Howell, Cottage Hill, Sr.; Makenzie Bearden, Geraldine, So.; Keyonda Mason, Deshler, Sr.; Megan Luker, Danville, Sr.

Setter: Charlee Anderson, Danville, So.; Victoria Woodruff, Cottage Hill, Jr.

Defensive Specialist: Caitlyn Scarborough, Madison Academy, Sr.

Athlete: McKenna Anderson, Montevallo, Jr.; Elizabeth McDanal, Leeds, Fr.

Class 2A

Pos.NameSchoolHt.Yr.
OH Morgan Cleveland West End 5-11 Jr.
OH Elizabeth Dowd Providence Christian 5-8 Sr.
OH Jilli Tinglin Montgomery Academy 5-8 So.
OH Amber Ashley Sand Rock 5-7 Sr.
MH Sydney Corum Lexington 5-8 Sr.
MH Gillian Schuyler Houston Academy 5-11 8th
MH Kennedy Sanders Zion Chapel 5-10 Sr.
MH Addie McGee Lexington 5-11 Jr.
S Emma Cary Providence Christian 5-5 So.
S Sydney Terry Hatton 5-8 So.
DS Chelsee Rawlins Mobile Christian 5-6 Jr.
ATH Victoria Crumpton Hatton 5-6 Sr.

Player of the Year: Elizabeth Dowd, Providence Christian Coach of the Year: Bill Oldfield, Providence Christian

Honorable mention Outside Hitter: Mary Palm, Providence Christian, Jr.; Landy Griffith, Isabella, Sr.; Kristin Callaway, Mobile Christian, Jr.

Middle Hitter: Ryan Terry, Montgomery Academy, Sr.; Gillian Schuyler, Houston Academy, 8th; Paige Normand, Mobile Christian, Sr..; Courtney Oliver, West End, Jr.; Madison Smith, Sand Rock, Jr.; Lauren Hutto, Providence Christian, Sr.; Khadijah Craig, Isabella, Sr.

Setter: Kaitlyn Waldrop, West End, So.; Ashley Norris, Sand Rock, So.; Savannah Stults, Lexington, Jr.; Bailey Spivey, Houston Academy, Jr.

Athlete: Whitney Rugg, Zion Chapel, Jr.

Class 1A

Pos.NameSchoolHt.Yr.
OH Jackee Dodd Lynn 5-11 Sr.
OH Audrianna Hargitt Cedar Bluff 5-9 Sr.
OH Christy Cox Collinsville 5-10 Sr.
OH Chelsea Posey Addison 5-8 Sr.
MH Ashley Chapman St. Luke’s 6-0 Fr.
MH Blessing Dunn Sacred Heart 5-7 So.
MH Peyton van Ekris Donoho 5-8 Sr.
MH Corey Phillis Donoho 5-7 Jr.
S Samantha Cundiff Athens Bible 5-5 So.
S Rylee Segrest Donoho 5-3 Jr.
DS Stora Gilliland Addison 5-4 Sr.
ATH Holly Posey Addison 5-8 So.

Player of the Year: Peyton van Ekris, Donoho Coach of the Year: Janice Slay, Donoho

Honorable mention Outside Hitter: LovPrincess Harris, Akron, Sr.; Destinee Woods, Waterloo, Sr.; Elise Polio, St. Luke’s, Fr.; Adele Fink, Donoho, Sr.

Middle Hitter: DeAndrea Minard, Jefferson Christian, Jr.; Maddie Vinton, Decatur Heritage, So.; Jessy Taylor, Addison, So.; Loren Abercombie, Meek, Fr.

Setter: Becca Sparks, Jefferson Christian, Jr.

Defensive Specialist: Brook Ragsdale, Meek, Fr.

Athlete: Jennifer Ryan, Marion County, Sr


Tags St. Lukes Episcopal School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner