��� INDY STAR MAKES REGIONAL PREDICTIONS | Richmond High School Boys' Basketball | iHigh.com

CONTENTS

SPORTS

RADIO TROY

OTHER

STATE CHAMPIONS

RECORDS & AWARDS

MEDIA

Home » Boys' Basketball News

INDY STAR MAKES REGIONAL PREDICTIONS

March 14, 2014
Richmond High School



The Indianapolis Star has made Regional predictions for Saturday and they weren't kind to the three Wayne County teams...check it out:

Class 4A

At Southport

Richmond (22-2) vs. Tech (23-2), 10 a.m.

Pike (14-8) vs. Brownsburg (21-2), noon

Championship: Tech over Brownsburg

At Seymour

Evansville Central (16-6) vs. New Albany (17-6), 11 a.m.

Bloomington North (14-8) vs. Franklin Central (13-10), 1 p.m.

Championship: Franklin Central over Evansville Central

At Michigan City

Lake Central (19-3) vs. LaPorte (16-7), 11 a.m.

Concord (15-8) vs. Penn (22-1), 1 p.m.

Championship: Lake Central over Penn

At Marion

Kokomo (16-7) vs. Homestead (18-7), 10 a.m.

Fort Wayne North (24-1) vs. Hamilton Southeastern (22-3), noon

Championship: Hamilton Southeastern over Kokomo

Class 3A

At Greencastle

Guerin Catholic (20-3) vs. Tri-West (15-7), 10 a.m.

Crawfordsville (12-10) vs. Edgewood (12-10), noon

Championship: Guerin Catholic over Crawfordsville

At Washington

Greensburg (24-1) vs. Silver Creek (15-8), 10 a.m.

Evansville Memorial (16-6) vs. Jasper (14-9), noon

Championship: Greensburg over Evansville Memorial

At Kankakee Valley

Bowman Academy (19-4) vs. Andrean (13-9), 11 a.m.

Twin Lakes (16-7) vs. South Bend St. Joseph's (17-6), 1 p.m.

Championship: Bowman Academy over South Bend St. Joseph's

At Blackford

Fort Wayne Dwenger (15-8) vs. NorthWood (21-2), 10 a.m.

Muncie Central (10-11) vs. Norwell (19-6), noon

Championship: NorthWood over Muncie Central

Class 2A

At Connersville

Crispus Attucks (13-9) vs. Park Tudor (20-4), 10 a.m.

Northeastern (22-2) vs. Speedway (16-6), noon

Championship: Park Tudor over Speedway

At Southridge

Linton-Stockton (19-6) vs. Perry Central (18-5), 11 a.m.

Austin (13-10) vs. Clarksville (21-2), 1 p.m.

Championship: Clarksville over Perry Central

At North Judson

Woodlan (18-6) vs. Winamac (14-8), 11 a.m.

Hammond Noll (21-3) vs. Westview (20-4), 1 p.m.

Championship: Hammond Noll over Winamac

At Lapel

Fountain Central (15-7) vs. Tipton (14-8), 10 a.m.

Lewis Cass (20-2) vs. Wapahani (22-1), noon

Championship: Wapahani over Tipton

Class A

Greenwood Christian (18-5) vs. Metropolitan (9-15), 10 a.m.

Clay City (18-6) vs. Oldenburg Academy (13-9), noon

Championship: Clay City over Greenwood Christian

At Loogootee

Barr-Reeve (23-1) vs. Trinity Lutheran (16-6), 10:30 a.m.

Northeast Dubois (11-12) vs. Lanesville (15-8), 12:30 p.m.

Championship: Barr-Reeve over Lanesville

At Triton

Culver (16-7) vs. North White (16-8), 10:30 a.m

Michigan City Marquette (16-6) vs. Fort Wayne Blackhawk (16-9), 12:30 p.m.

Championship: Michigan City Marquette over Culver

At Frankfort

Seton Catholic (15-7) vs. Liberty Christian (18-6), 10 a.m.

Rossville (16-8) vs.

Lafayette Central Catholic

(15-8), noon

Championship: Liberty Christian over Lafayette Central Catholic


 


Tags Richmond High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements


Partner