��� AP GIRLS BASKETBALL POLLS | Richmond High School Girls' Basketball | iHigh.com

CONTENTS

SPORTS

RADIO TROY

OTHER

STATE CHAMPIONS

RECORDS & AWARDS

MEDIA

Home » Girls' Basketball News

AP GIRLS BASKETBALL POLLS

January 21, 2014
Richmond High School



CLASS 4A

JAN. 20

   

1. Lawrence North (16-1)

 

vs. Hamilton Southeastern (9-6) Tuesday

 

vs. North Central (Indianapolis) (8-6) Saturday

2. Bedford North Lawrence (15-1)

 

at North Harrison (9-6) Thursday

3. Columbus North (13-2)

 

vs. Franklin (9-7) Tuesday

 

vs. Bloomington South (12-3) Thursday

4. Homestead (14-1)

 

at Fort Wayne Wayne (6-7) Tuesday

 

at Bellmont (0-16) Friday

5. Penn (14-1)

 

at Warsaw (7-8) Wednesday

 

at South Bend Riley (2-10) Friday

6. LaPorte (15-1)

 

vs. South Bend Adams (12-4) Tuesday

 

vs. Michigan City (4-11) Friday

7. Westfield (11-1)

 

vs. New Castle (12-2) Wednesday

 

at Brownsburg (9-6) Saturday

8. Indianapolis Roncalli (14-4)

 

vs. Indianapolis Chatard (14-2) Wednesday

9. Center Grove (12-2)

 

at Perry Meridian (9-7) Tuesday

 

at Ben Davis (10-4) Saturday

10. Mooresville (13-2)

 

vs. Bloomington North (7-10) Tuesday

 

vs. Plainfield (10-5) Friday

 

 

CLASS 3A

JAN. 20

   

1. Princeton (15-0)

 

at Pike Central (3-13) Thursday

 

vs. Evansville North (1-14) Saturday

2. Evansville Mater Dei (14-1)

 

at Evansville Memorial (5-9) Thursday

 

vs. Evansville Central (13-2) Friday

3. Garrett (16-0)

 

at Bellmont (0-16) Tuesday

 

at Southern Wells (7-7) Saturday

4. Rushville (12-3)

 

at Batesville (9-6) Thursday

 

vs. New Palestine (7-8) Saturday

5. Indianapolis Chatard (14-2)

 

at Indianapolis Roncalli (14-4) Wednesday

 

at Indianapolis Ritter (12-3) Friday

6. Western Boone (13-2)

 

vs. Noblesville (11-3) Tuesday

 

vs. Danville (8-7) Friday

7. Madison (11-1)

 

at Scottsburg (11-4) Tuesday

 

vs. Columbus East (7-8) Saturday

8. Benton Central (12-2)

 

at Western (11-2) Tuesday

 

at McCutcheon (8-8) Saturday

9. Western (11-2)

 

vs. Benton Central (12-2) Tuesday

 

at Lewis Cass (6-8) Saturday

 

vs. Eastern (Greentown) (4-9) in Howard County Tournament Wednesday

10. Washington (13-2)

 

at Boonville (4-9) Tuesday

 

 

CLASS 2A

JAN. 20

   

1. Heritage Christian (18-1)

 

vs. Terre Haute North (11-4) Friday

2. Fort Wayne Canterbury (10-3)

 

vs. Fort Wayne North (2-11) Tuesday

3. Indianapolis Ritter (12-3)

 

at Park Tudor (1-12) Wednesday

 

vs. Indianapolis Chatard (14-2) Friday

4. Eastern Hancock (12-2)

 

defeated Morristown, 74-50

 

vs. Waldron (2-11) Saturday

5. Lapel (13-2)

 

defeated Tri-Central, 56-33

 

at Triton Central (10-4) Saturday

6. Tipton (8-3)

 

vs. Tri-Central (7-6) Wednesday

 

at Lafayette Central Catholic (10-3) Saturday

7. Triton Central (10-4)

 

at Covenant Christian (9-5) Tuesday

 

vs. Hamilton Heights (5-8) Thursday

 

vs. Lapel (13-2) Saturday

7. Hammond Noll (13-2)

 

vs. Wheeler (8-8) in Greater South Shore Conference Tournament Tuesday

9. Oak Hill (12-2)

 

defeated Lewis Cass, 61-33

 

at Mississinewa (5-10) Wednesday

 

at Alexandria (3-11) Saturday

10. North Knox (12-3)

 

at Sullivan (2-13) Monday

 

vs. Vincennes Lincoln (6-8) Saturday

 

 

CLASS 1A

JAN. 20

   

1. Oregon-Davis (12-2)

 

vs. Argos (8-6) in Bi-County Tournament Tuesday

2. Southwestern (Shelbyville) (11-1)

 

at Irvington Prep Academy (5-9) Tuesday

 

at Indian Creek (5-10) Saturday

3. Barr-Reeve (13-1)

 

at Vincennes Rivet (12-4) Tuesday

 

at Wood Memorial (8-6) Thursday

 

at Pike Central (3-13) Saturday

4. Vincennes Rivet (12-4)

 

vs. Barr-Reeve (13-1) Tuesday

 

at Bloomfield (7-6) Wednesday

5. West Central (12-1)

 

vs. Pioneer (1-12) Friday

 

at Frontier (3-11) Saturday

6. Attica (14-0)

 

defeated Clinton Central, 83-29

7. Jac-Cen-Del (11-2)

 

vs. Switzerland County (8-5) Tuesday

 

vs. Rising Sun (5-7) Saturday

8. Lafayette Central Catholic (10-3)

 

at Twin Lakes (7-8) Thursday

 

vs. Tipton (8-3) Saturday

9. North Daviess (13-2)

 

defeated Clay City, 60-29

 

at Union (Dugger) (5-5) Thursday

10. Culver (11-3)

 

vs. John Glenn (12-1) in Bi-County Tournament Tuesday

 


Tags Richmond High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements


Partner