��� FB SCOREBOARD: Regional finals | Ohio Preps Authority Football | iHigh.com
Ohio Preps Authority
Your Ohio High School Sports Information Authority

CONTENTS

SPORTS

OTHER

IHIGH LINKS

Home » Football News

FB SCOREBOARD: Regional finals

November 19, 2012
By E. Shawn Aylsworth of Ohio Preps Authority



Here are complete results from the regional championship round of the 2012 Ohio high school football state tournament, courtesy of OHSAA.org (rankings are from the final Associated Press polls, records entering the weekend):

DIVISION I (games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17, unless noted)
Region 1
4 (#8) Mentor (11-1) 57, 2 (#1) Cleveland St. Ignatius (11-1) 56 (3OT) at Parma Byers Field

Region 2
2 (#5) Toledo Whitmer (12-0) 49, 1 Massillon Washington (11-1) 16 at Mansfield Arlin Field

Region 3
4 (#6) Pickerington North (11-1) 21, 7 Hilliard Davidson (10-2) 0 at Ohio Wesleyan University Selby Stadium

Region 4
3 Cincinnati Archbishop Moeller (9-3) 24, 1 (#3) Cincinnati Colerain (12-0) 21 at University of Cincinnati Nippert Stadium, 7:30 p.m.

State Semifinals (Saturday, Nov. 24, TBD):
4 (#8) Mentor (12-1) vs. 2 (#5) Toledo Whitmer (13-0)
4 (#6) Pickerington North (11-1) vs. 3 Cincinnati Archbishop Moeller (10-3)

State Championship (Saturday, Dec. 1, 7 p.m.):
TBD @ Canton Fawcett Stadium


DIVISION II (games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16, unless noted)
Region 5
3 (#5) Aurora (11-1) 34, 4 Chardon (10-2) 14 at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6
2 (#1) Toledo Central Catholic (11-1) 42, 4 (#9) Avon (11-1) 14 at Clyde Robert Bishop Jr. Stadium

Region 7
4 New Albany (10-2) 32, 3 Columbus Marion-Franklin (11-1) 30 at Gahanna Lincoln Stadium

Region 8
6 (#10) Trotwood-Madison (10-2) 42, 1 (#2) Cincinnati Turpin (12-0) 14 at Kings Stadium

State Semifinals (Friday, Nov. 23, TBD):
3 (#5) Aurora (12-1) vs. 2 (#1) Toledo Central Catholic (12-1)
4 New Albany (11-2) vs. 6 (#10) Trotwood-Madison (11-2)

State Championship (Friday, Nov. 30, 7 p.m.):
TBD @ Massillon Paul Brown Tiger Stadium


DIVISION III (games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17, unless noted)
Region 9
6 (#9) Akron St. Vincent-St. Mary (10-2) 34, 1 (#2) Chagrin Falls (11-1) 7 at Solon Stewart Field

Region 10
2 (#8) Bellevue (11-1) 35, 1 (#1) Napoleon (11-0-1) 20 at Findlay Donnell Stadium

Region 11
4 Dover (10-2) 48, 2 (#7) Millersburg West Holmes (11-1) 21 at Canton Fawcett Stadium

Region 12
1 (#3) Dayton Thurgood Marshall (11-1) 60, 3 The Plains Athens (11-1) 21 at Reynoldsburg Raider Stadium

State Semifinals (Saturday, Nov. 24, TBD):
6 (#9) Akron St. Vincent-St. Mary (11-2) vs. 4 Dover (11-2)
2 (#8) Bellevue (12-1) vs. 1 (#3) Dayton Thurgood Marshall (12-1)

State Championship (Saturday, Dec. 1, 11 a.m.):
TBD @ Canton Fawcett Stadium

DIVISION IV (games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16, unless noted)
Region 13
2 (#3) Creston Norwayne (12-0) 49, 1 (#6) Brookfield (12-0) 28 at Stow Ron Marhofer Auto Family Field

Region 14
1 (#1) Columbus Bishop Hartley (12-0) 41, 2 (#2) Ottawa-Glandorf (12-0) 31 at Piqua Alexander Stadium-Purk Field

Region 15
1 (#7) St. Clairsville (12-0) 37, 3 Johnstown-Monroe (10-2) 29 at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16
1 (#4) Clarksville Clinton-Massie (12-0) 35, 7 West Milton Milton-Union (10-2) 7 at Centerville Stadium

State Semifinals (Friday, Nov. 23, TBD):
2 (#3) Creston Norwayne (13-0) vs. 1 (#7) St. Clairsville (13-0)
1 (#1) Columbus Bishop Hartley (13-0) vs. 1 (#4) Clarksville Clinton-Massie (13-0)

State Championship (Friday, Nov. 30, 3 p.m.):
TBD @ Canton Fawcett Stadium


DIVISION V (games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17, unless noted)
Region 17
1 (#2) Kirtland (12-0) 38, 7 (#10) Youngstown Ursuline (8-4) 37 at Aurora Veterans Stadium

Region 18
4 Findlay Liberty-Benton (11-1) 22, 7 Hamler Patrick Henry (10-2) 21 at Lima Stadium

Region 19
6 Baltimore Liberty Union (10-2) 26, 1 Lucasville Valley (12-0) 14 at Nelsonville Boston Field

Region 20
1 (#1) Coldwater (12-0) 20, 3 (#7) Covington (12-0) 0 at Dayton Welcome Stadium

State Semifinals (Saturday, Nov. 24, TBD):
1 (#2) Kirtland (13-0) vs. Baltimore Liberty Union (11-2)
4 Findlay Liberty-Benton (12-1) vs. 1 (#1) Coldwater (12-0)

State Championship (Saturday, Dec. 1, 3 p.m.):
TBD @ Massillon Paul Brown Tiger Stadium


DIVISION VI (games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16, unless noted)
Region 21
1 (#1) Mogadore (12-0) 42, 6 Youngstown Christian (9-2) 20 at Ravenna Gilcrest Field

Region 22
1 (#2) McComb (12-0) 28, 6 Delphos St. John’s (8-4) 21 at Findlay Donnell Stadium

Region 23
2 (#9) Newark Catholic (10-2) 48, 1 Danville (11-1) 46 at Westerville Central Warhawk Field

Region 24
3 (#6) Maria Stein Marion Local (10-2) 28, 4 St. Henry (9-3) 21 at Wapakoneta Harmon Field

State Semifinals (Friday, Nov. 23, TBD):
1 (#1) Mogadore (13-0) vs. 2 (#9) Newark Catholic (11-2)
1 (#2) McComb (13-0) vs. 3 (#6) Maria Stein Marion Local (11-2)

State Championship (Friday, Nov. 30, 11 a.m.):
TBD @ Massillon Paul Brown Tiger Stadium


Tags Ohio Preps Authority • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Partner


Partner