��� FB SCOREBOARD: Regional quarterfinals | Ohio Preps Authority Football | iHigh.com
Ohio Preps Authority
Your Ohio High School Sports Information Authority

CONTENTS

SPORTS

OTHER

IHIGH LINKS

Home » Football News

FB SCOREBOARD: Regional quarterfinals

November 5, 2012
By E. Shawn Aylsworth of Ohio Preps Authority



Here are results from the Nov. 2-3 regional quarterfinal round of the 2012 Ohio high school football state tournament (state ranking, records entering playoffs in parentheses), courtesy of OHSAA.org:

CHECK OUT THE REGIONAL 1 PHOTO GALLERY FROM DIVISION 1 TOP-RANKED CLEVELAND ST. IGNATIUS' 35-26 WIN OVER NO. 9 AUSTINTOWN-FINCH, COURTESY OF ED WOLFF!!

DIVISION I (7 p.m. Saturday, Nov. 3)
Region 1
1 (#2) Lakewood St. Edward (10-0) 50, 8 Mayfield (6-4) 27
2 (#1) Cleveland St. Ignatius (9-1) 35, 7 (#9) Austintown-Fitch (9-1) 26
6 North Royalton (9-1) 38 3 (#7) Willoughby South 35
4 (#8) Mentor (9-1) 45, 5 Warren G. Harding (9-1) 35

Region 2
1 Massillon Washington (9-1) 63, 8 Macedonia Nordonia (7-3) 34
2 (#5) Toledo Whitmer (10-0) 28, 7 Avon Lake (8-2) 0
6 Hudson (8-2) 38, 3 Canton GlenOak (8-2) 6
5 Canton McKinley (7-2) 36, 4 North Canton Hoover (8-2) 29

Region 3
1 (#10) Hilliard Darby (10-0) 31, 8 Westerville South (8-2) 10
7 Hilliard Davidson (8-2) 17, 2 (#4) Dublin Coffman (9-1) 14
3 Lewis Center Olentangy (9-1) 21, 6 Dublin Scioto (8-2) 17
4 (#6) Pickerington North (9-1) 24, 5 Pickerington Central (7-2) 0

Region 4
1 (#3) Cincinnati Colerain (10-0) 35, 8 Cincinnati St. Xavier (6-4) 14
7 Liberty Township Lakota East (7-3) 45, 2 Springboro (10-0) 28
3 Cincinnati Archbishop Moeller (7-3) 43, 6 Huber Heights Wayne (7-3) 21
4 Cincinnati Elder (7-3) 49, 5 Cincinnati Sycamore (9-1) 42

DIVISION II (7:30 p.m. Friday, Nov. 2)
Region 5
8 Chagrin Falls Kenston (6-4) 26, 1 Tallmadge (8-2) 23
2 Kent Roosevelt (9-1) 24, 7 Akron Ellet (8-2) 7
3 (#5) Aurora (9-1) 35, 6 New Philadelphia (8-2) 32
4 Chardon (8-2) 42, 5 Warren Howland (8-2) 16

Region 6
1 (#3) Tiffin Columbian (10-0) 28, 8 (#8) Mansfield Senior (8-2) 16
2 (#1) Toledo Central Catholic (9-1) 50, 7 Grafton Midview (9-1) 7
6 Mansfield Madison (9-1) 14, 3 Westlake (9-1) 7 (OT)
4 (#9) Avon (9-1) 28, 5 Perrysburg (8-2) 11

Region 7
1 (#4) Dresden Tri-Valley (10-0) 47, 8 New Carlisle Tecumseh (8-2) 29
7 Canal Winchester (8-2) 21, 2 (#6) Zanesville (9-1) 16
3 Columbus Marion-Franklin (9-1) 46, 6 (#7) Pataskala Licking Heights (10-0) 14
4 New Albany (8-2) 25, 5 Columbus Beechcroft (8-1) 6

Region 8
1 (#2) Cincinnati Turpin (10-0) 26, 8 Tipp City Tippecanoe (8-2) 3
2 Cincinnati Winton Woods (7-3) 50, 7 Trenton Edgewood (8-2) 7
6 (#10) Trotwood-Madison (8-2) 48, 3 Cincinnati Mount Healthy (9-1) 0
4 Franklin (9-1) 34, 5 Cincinnati Northwest (8-2) 28

DIVISION III (7 p.m. Saturday, Nov. 3)
Region 9
1 (#2) Chagrin Falls (9-1) 60, 8 Peninsula Woodridge (7-3) 28
7 Hubbard (7-3) 39, 2 Niles McKinley (8-2) 27
6 (#9) Akron St. Vincent-St. Mary (8-2) 49, 3 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (8-2) 23
5 Ravenna (6-4) 13, 4 Cleveland John Hay (8-2) 12

Region 10
1 (#1) Napoleon (9-0-1) 30, 8 Caledonia River Valley (8-2) 6
2 (#8) Bellevue (9-1) 19, 7 Elida (8-2) 14
6 Sandusky Perkins (9-1) 42, 3 (#10) Urbana (9-1) 14
4 (#3) Bryan (10-0) 41, 5 Columbus Bishop Watterson (7-3) 24

Region 11
8 Poland Seminary (7-3) 30 1 (#6) Alliance Marlington (8-2) 0
2 (#7) Millersburg West Holmes (9-1) 35, 7 Wintersville Indian Creek (9-1) 7
3 Steubenville (8-2) 28, 6 Zanesville Maysville (9-1) 0
4 Dover (8-2) 27, 5 Granville (9-1) 24 (OT)

Region 12
1 (#3) Dayton Thurgood Marshall (9-1) 67, 8 Circleville Logan Elm (6-4) 22
7 Springfield Shawnee (7-3) 42, 2 (#5) Kettering Archbishop Alter (8-1-1) 34
3 The Plains Athens (9-1) 63, 6 Circleville (6-4) 28
4 Gallipolis Gallia Academy (8-2) 37, 5 Cincinnati Archbishop McNicholas (7-3) 35

DIVISION IV (7:30 p.m. Friday, Nov. 2)
Region 13
1 (#6) Brookfield (10-0) 38, 8 Ashtabula Edgewood (6-3) 14
2 (#3) Creston Norwayne (10-0) 48, 7 West Salem Northwestern (8-2) 7
6 Youngstown Liberty (8-2) 48, 3 Streetsboro (7-3) 25
4 Akron Manchester (7-3) 21, 5 Gates Mills Hawken (9-1) 14
 
Region 14
1 (#1) Columbus Bishop Hartley (10-0) 63, 8 Upper Sandusky (7-3) 19
2 (#2) Ottawa-Glandorf (10-0) 70, 7 Lorain Clearview (7-3) 0
3 (#5) Genoa Area (10-0) 42, 6 (#9) Columbus Bishop Ready (7-2) 14
4 (#8) Richwood North Union (10-0) 40, 5 Galion (9-1) 21

Region 15
1 (#7) St. Clairsville (10-0) 41, 8 Cadiz Harrison Central (7-3) 6
2 Ironton (6-3) 41, 7 Bloom-Carroll (5-5) 16
3 Johnstown-Monroe (8-2) 24, 6 Gnadenhutten Indian Valley (6-4) 21
5 Piketon (8-2) 49, 4 Minford (8-2) 27

Region 16
1 (#4) Clarksville Clinton-Massie (10-0) 48, 8 Cincinnati Madeira (9-1) 7
7 West Milton Milton-Union (8-2) 46, 2 (#10) Williamsport Westfall (9-1) 14
3 Norwood (9-1) 21, 6 Middletown Bishop Fenwick (8-2) 14
4 Batavia (10-0) 46, 5 Cincinnati Hills Christian Academy (9-1) 27

DIVISION V (7 p.m. Saturday, Nov. 3)
Region 17
1 (#2) Kirtland (10-0) 49, 8 Beverly Fort Frye (8-2) 7
7 (#10) Youngstown Ursuline (6-4) 64, 2 (#4) Sugarcreek Garaway (10-0) 28
3 (#8) Cuyahoga Heights (9-1) 42, 6 Bellaire (8-2) 14
4 (#5)Columbiana Crestview (10-0) 51, 5 (#9) Louisville St. Thomas Aquinas (9-1) 50
 
Region 18
1 (#3) Lima Central Catholic (10-0) 42, 8 Collins Western Reserve (8-2) 14
7 Hamler Patrick Henry (8-2) 20, 2 (#6) Northwood (10-0) 19
3 Columbia Station Columbia (9-1) 39, 6 Archbold (8-2) 34
4 Findlay Liberty-Benton (9-1) 16, 5 Liberty Center (8-2) 7
 
Region 19
1 Lucasville Valley (10-0) 41, 8 Coal Grove Dawson-Bryant (6-3) 16
2 Oak Hill (8-2) 29, 7 Jeromesville Hillsdale (7-3) 26
6 Baltimore Liberty Union (8-2) 24, 3 Wheelersburg (8-2) 13
4 Bucyrus Wynford (8-2) 24, 5 Loudonville (8-2) 0
 
Region 20
1 (#1) Coldwater (10-0) 72, 8 Casstown Miami East (7-3) 7
2 Cincinnati Summit Country Day (10-0) 35, 7 North Lewisburg Triad (8-2) 27
3 (#7) Covington (10-0) 55, 6 New Lebanon Dixie (7-3) 18
4 West Liberty-Salem (10-0) 28, 5 Miamisburg Dayton Christian (10-0) 14
 
DIVISION VI (7:30 p.m. Friday, Nov. 2)
Region 21
1 (#1) Mogadore (10-0) 49, 8 Steubenville Catholic Central (6-4) 24
2 (#5) Malvern (9-1) 21, 7 Fairport Harbor Fairport Harding (7-3) 0
6 Youngstown Christian School (7-2) 20, 3 (#10) Warren John F Kennedy (9-1) 14
5 Berlin Center Western Reserve (8-2) 19, 4 (#4) Shadyside (10-0) 18
 
Region 22
1 (#2) McComb (10-0) 14, 8 Arlington (7-3) 0
2 (#7) Fremont St. Joseph Central Catholic (9-1) 27, 7 Toledo Ottawa Hills (7-3) 3
6 Delphos St. John’s (6-4) 34, 3 (#8) Leipsic (8-2) 29
5 Tiffin Calvert (6-4) 56, 4 Norwalk St. Paul (7-3) 27
 
Region 23
1 Danville (9-1) 30, 8 Hannibal River (7-3) 6
2 (#9) Newark Catholic (8-2) 41, 7 Lancaster Fairfield Christian Academy (8-2) 14
3 Glouster Trimble (9-1) 41, 6 North Robinson Colonel Crawford (8-2) 6
4 Zanesville Bishop Rosecrans (7-3) 26, 5 Willow Wood Symmes Valley (8-2) 3
 
Region 24
1 (#3) Ada (9-1) 50, 8 Waynesfield-Goshen (4-6) 15
2 Minster (8-2) 48, 7 Lewisburg Tri-County North (7-3) 7
3 (#6) Maria Stein Marion Local (8-2) 53, 6 Bradford (8-2) 27
4 St. Henry (7-3) 45, 5 Fort Loramie (8-2) 21


Tags Ohio Preps Authority • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Partner


Partner