��� 2014 SOFTBALL ALL-STATE/CONF | Northwest Montana A Conference Girls' Softball | iHigh.com
Northwest Montana A Conference
2013 STATE CHAMPS: BOYS (BBALL) GIRLS (SOFTBALL, GOLF)--DEBATE

CONTENTS

SPORTS

BOYS

BASEBALL

BASKETBALL

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

SOCCER

TRACK AND FIELD

WRESTLING

TENNIS

GOLF

SWIMMING

GIRLS

BASKETBALL

VOLLEYBALL

SOCCER

CROSS COUNTRY

GOLF

SOFTBALL

TENNIS

TRACK AND FIELD

SPEECH/DEBATE

MUSIC

OTHER

NWMT 'A' LINKS

NEWSPAPERS

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Girls' Softball News

2014 SOFTBALL ALL-STATE/CONF

June 4, 2014
By Terry Werner of Northwest Montana A Conference



 

2014 NW A All State Softball

Morgan Ray-Jr.-Frenchtown-

Kayla Blood-Sr.-Frenchtown-

Keegan Wickman-Sr.-Frenchtown-

Hannah England-Jr.-Libby-

DevonGallagher-Jr.-Libby-

Jaylin Kenney-Sr.-Polson-

Jessica Bagnell-Sr.-Polson-

 

2014 NW A All Conference

Pitcher

Jessica Bagnell-Sr.-  Polson 1st

Morgan Ray-Jr.-Frenchtown-1st

Hannah England-Jr.-Libby-1st

Ashley Trueblood-Jr.-Columbia Falls-1st

Catcher

Jaylin Kenney-Sr.- Polson-1st

DevonGallagher-Jr.- Libby-1st

Brooke Yarnall-So.-Frenchtown-2nd

CourtneyMurray-Sr.-Columbia Falls-2nd

Outfield

Jaiden Toth-Jr.-Polson- 1st

Josie Anderson-Sr-Frenchtown-  1st

Carlee Brown-Jr.-Columbia Falls-  1st

Kelsey Klin-Sr-Libby-1st

Kyrie Bitterman-Sr.-Polson-  2nd

Krista Hebnes-Jr.-Frenchtown-  2nd

LydiaDuPuis-So-Polson-  HM

Malia Morris-Jr.-Whitefish-  HM

Micah McFeely-Jr.-Whitefish- HM

Infield

Keegan Wickman-Sr.-Frenchtown 1st

Kayla Blood-Sr.-Frenchtown-1st

Vanessa Stavish-Sr.-Frenchtown-1st

Mahalah Wedel-Jr.Libby-1st

Kaelen Wall-Jr.-Polson-1st

Taylor Brackey-Jr.-Polson-2nd

WinterKemppainen-Jr.-Columbia Falls-2nd

Gabby Martello-Jr.-Frenchtown HM

Rachel Rebo-Jr.-Libby  HM

Utility

DaylnGermany-Jr.-Libby-1st

Kaylee Prather-Sr.-Frenchtown-2nd

Jordan Sletten- So- WF-HM

 

CENTRAL 'A' CONFERENCE

The Central A all-conference selections for softball were released today. Senior Kristina West was Belgrade's lone All-State selection. Named to the first team were Kindall Bethke, Alli Alstrom, Skyla Neubauer and West. Earning second team honors were Judy Taylor, Rylee Cygan, Jordan Branch and Autumn Rollins. Hannah Goulet was selected honorable mention. The complete list is below:

ALL-STATE/FIRST TEAM: Kristina West, Belgrade; Maddie Comes, Fergus; Cassi Miller, Fergus; Paige Henderson, Havre; Rachel Majeres, Havre; Meadow Ingram, Park.

FIRST TEAM: Kindall Bethke, Belgrade; Alli Alstrom, Belgrade; Skyla Neubauer, Belgrade; Jacey Schleicher, Park.

SECOND TEAM: Judy Taylor, Belgrade, Rylee Cygan, Belgrade; Jordan Branch, Belgrade, Autumn Rollins, Belgrade; Teale Danell, Fergus; Paige Towne, Fergus; Dani Wagner, Havre; Sierra Higgs, Park; Meghan Gibson, Park; Vanessa Davaz, Park.

HONORABLE MENTION: Hannah Goulet, Belgrade; Kimberly Higgins, Browning; Nora Weichel, Fergus; Ali Grameaux, Fergus; Jessica Kinderzski, Fergus; Shania Calrson, Havre; Harlee Boucher, Havre; Scout Boucher; Cassidy Versland, Park; Hailey Versland, Park.

 

Eastern A

All-State -- Molly Day, Jr., P, Billings Central; Maurissa Gunn, Sr., OF, Laurel; Lexi Pettersen, So., INF, Glendive; Skylar Rockwell, Jr., INF, Billings Central; Katie Williams, Sr., INF, Laurel; Lauren Wolfe-Petroff, Sr., P, Miles City.

All-Conference

First team -- Molly Day, Jr., P, Billings Central; Maurissa Gunn, Sr., OF, Laurel; Sierra Neidge, Jr., INF; Miles City; Lexi Pettersen, So., INF, Glendive; McKenzie Redman, Sr., INF, Billings Central; Skylar Rockwell, Jr., utility, Billings Central; Hailey Spitzer, Jr., C, Laurel; Katie Williams, Sr., INF, Laurel; Lauren Wolfe-Petroff, Sr., P, Miles City.

Second team -- Addy Daubert, Jr., C, Billings Central; Darla Davisson, Jr., OF, Hardin; Lacy Giddens, Fr., P, Sidney; Kylie Goodson, Sr., INF, Laurel; Sam NcNeely, Sr., INF, Billings Central; Wyniah Mintz, Fr, utility, Glendive; Kristen Selk, So., INF, Miles City; Morgan Smith, Jr., OF, Billings Central; Haylee Storlie, Jr., INF, Glendive; Allison Walter, Jr., OF, Billings Central.

Honorable mention -- Miranda Blankenship, Sr., P, Hardin; Shandelle Feller, Sr., INF, Hardin; Ayla Grandpre, Sr., OF, Laurel; Paige Hodges, So., utility, Laurel; Brianne Jones, Jr., P, Laurel; Amanda Mittlestadt, So., C, Glendive; Gabby Richards, Jr., INF, Miles City; Amber Schneider, Jr., INF, Hardin; Aubrey Walter, Fr., INF, Billings Central.

 
Southwestern A

All-State -- Courtney Moodry, sr., Anaconda; Sarah Schaefer, Anaconda; Teresa Piazzola, so., Butte Central; Brie Clifford, sr., Hamilton; Taylor Goligoski, jr., Hamilton; McKayl Rothie, jr., Hamilton.
 
All-Conference first team
Courtney Moodry, sr., Anaconda; Sarah Schaefer, Anaconda; Teresa Piazzola, so., Butte Central; Brie Clifford, sr., Hamilton; Taylor Goligoski, jr., Hamilton; McKayl Rothie, jr., Hamilton; Shaylan Mohn, Hamilton; Brandie Lovaas, jr., Dillon; Shelby Paffhausen, sr., Butte Central; Cammie Beller, jr., Stevensville.
All-Conference second team
Shawnee Hjelt, so., Butte Central; Mollie Peoples, fr., Butte Central; Mikayla Boggs, sr., Butte Central; Katie Wickham, sr., Hamilton; Tayler Reynolds, jr., Hamilton; Lauren Dolcater, jr., Hamilton; Delanie Chapman, Anaconda; Carly Vercruyssen, jr., Stevensville; Audrey Schurg, jr., Anaconda; Jenna Lockman, Stevensville.
All-Conference honorable mention
Lacee Moodry, Anaconda; Sydney Bergren, sr., Hamilton; Lauren Dolcater, jr., Hamilton; Taylor Wahl, fr., Butte Central; Kloie Nye, so., Hamilton; Rylee Green, sr., Butte Central; Cassidy McGree, sr., Butte Central; Megan Finley, jr., Stevensville; Kira Doyle, so., Corvallis; Kimee Hritsco-Murray, jr., Dillon.

Tags Northwest Montana A Conference • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements

Partner


Partner