��� STATE TRACK BEST LIST AS OF 5-25 | Northwest Montana A Conference Track & Field | iHigh.com
Northwest Montana A Conference
2014 STATE CHAMPS: GIRLS (GOLF)

CONTENTS

SPORTS

BOYS

BASEBALL

BASKETBALL

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

SOCCER

TRACK AND FIELD

WRESTLING

TENNIS

GOLF

SWIMMING

GIRLS

BASKETBALL

VOLLEYBALL

SOCCER

CROSS COUNTRY

GOLF

SOFTBALL

TENNIS

TRACK AND FIELD

SPEECH/DEBATE

MUSIC

OTHER

NWMT 'A' LINKS

NEWSPAPERS

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Track & Field News

STATE TRACK BEST LIST AS OF 5-25

May 29, 2013
Northwest Montana A Conference



 

The Elite Track and Field Lists

as of May 25, 2013

As we wrap up the 2013 track and field season, we reflect back on the fantastic year where we witnessed some great performances by countless athletes. To cap it all off this past weekend, there were ten state records broken and one tied state record. The weather at both state meets in Bozeman (AA and B) and Laurel (A and C) was better than most years, and the athletes took advantage with some superb performances.

These lists are the event leaders from high schools around the state of Montana this year. Times were compiled from the results and the deep lists that were entered into the montanatrack.com website. The state champions are listed below each event list as well as the state records that were broken or tied. The all-class state records are in parentheses. The times for the running events were timed out to the hundredths of a second, but .24 seconds were added to the times at the hand-timed meets. If there are any time corrections or missing meets on the website’s results page, please contact Jeff at jeff_hedstrom07@hotmail.com.

BOYS

100 meters (10.67)

Nolan Saraceni, Billings Senior 10.71

Dalton Daum, Butte 10.84

Alex Mustard, Missoula Big Sky 10.85

Dustin Sobrero, Columbus *10.94

Jake Messerly, Missoula Sentinel 10.96

Zach Bunney, Butte 10.99

Alex Thomas, Great Falls CMR 11.00

Wyatt David, Bozeman 11.03

Thor Olsen, Stanford-Geyser 11.06

Gunnar Brekke, Helena Capital 11.06

Austin Carver, Dillon 11.09

Logan Jones, Kalispell Glacier 11.12

Myka Penny, Westby-Grenora *11.14

Andy Nordstrom, Red Lodge 11.15

Austin Batson, Fairfield 11.16

State Champions – (AA) Saraceni, Billings Senior (A) Carner, Dillon (B) Sobrero, Columbus (C) Olson, Stanford-Geyser

200 meters (21.06)

Jake Messerly, Missoula Sentinel 21.62

Dalton Daum, Butte 21.62

Nolan Saraceni, Billings Senior 21.66

Alex Mustard, Missoula Big Sky 21.70

Colin Dolese, Missoula Hellgate 22.08

Jacob Kvilhaug, Billings West 22.24

Tyler Roush, Billings West 22.29

Gunnar Brekke, Helena Capital 22.33

Wyatt David, Bozeman 22.37

Dustin Sobrero, Columbus 22.40

Andy Nordstrom, Red Lodge 22.42

Evan Epperly, Kalispell Glacier 22.48

Logan Harwood, Whitefish 22.56

Parker McCafferty, Belt 22.60

Nate Vanderby, Manhattan 22.65

State Champions – (AA) Saraceni, Billings Senior (A) Harwood, Whitefish (B) Nordstrom, Red Lodge (C) McCafferty, Belt

400 meters (47.9)

Logan Harwood, Whitefish 48.81

Alex Klatt, Billings Senior 49.57

Kyle Nickol, Helena Capital 49.57

Colin Dolese, Missoula Hellgate 49.80

Nate Vanderby, Manhattan 49.82

Luke Hill, Glendive 49.91

Sterling Reneau, Missoula Sentinel 50.20

Mason Pugsley, Bozeman 50.21

Jacob Kvilhaug, Billings West 50.21

Brock Butcher, Lewistown 50.22

Parker McCafferty, Belt 50.28

Evan Epperly, Kalispell Glacier 50.32

Jon Nissen, Laurel 50.63

Jesse Pfertsch, Twin Bridges 50.81

Quinn Staats, Missoula Sentinel 50.85

State Champions – (AA) Klatt, Billings Senior (A) Harwood, Whitefish (B) Vanderby, Manhattan (C) McCafferty, Belt

800 meters (1:51.8)

Alex Klatt, Billings Senior 1:52.69

Zach Perrin, Kalispell Flathead 1:54.56

Fredrick Petsch, Billings West 1:55.41

Logan Harwood, Whitefish 1:56.57

Karill Apendaile, Hamilton 1:57.39

Mark Hovland, Billings West 1:57.68

Jory Fisher, White Sulphur Springs 1:57.74

Adam Peterman, Missoula Hellgate 1:58.25

Nathan Connell, Kalispell Glacier 1:58.30

Colter May, Bozeman 1:58.30

Quinn Staats, Missoula Sentinel 1:58.32

Ryan McKinney, Lewistown 1:58.57

Ladan Ricketts, Livingston 1:58.85

Madison Bolton, Florence-Carlton 1:59.23

Troy Fraley, Kalispell Glacier 1:59.31

State Champions – (AA) Klatt, Billings Senior (A) Harwood, Whitefish (B) Bolton, Florence-Carlton (C) Fisher, White Sulphur Springs

1600 meters (4:13.29)

Zach Perrin, Kalispell Flathead 4:14.99

Troy Fraley, Kalispell Glacier 4:17.22

Adam Peterman, Missoula Hellgate 4:17.42

Fredrick Petsch, Billings West 4:23.26

Layne Lantis, Terry 4:24.22

Chris Herrick, Missoula Hellgate 4:25.12

Chance Hyatt, Bainville 4:25.85

Anthony Schmalz, Hamilton 4:26.30

Padan Alexander, Ronan-St. Ignatius 4:26.54

Hunter May, Bozeman 4:26.58

Ty Mogan, Laurel 4:26.82

Jonathan Eastwood, Belgrade 4:28.39

Beau Mulvaney, Billings West 4:29.68

Colter May, Bozeman 4:30.10

Alex Klatt, Billings Senior 4:31.27

State Champions – (AA) Perrin, Kalispell Flathead (A) Mogan, Laurel (B) Alexander, Ronan-St. Ignatius (C) Lantis, Terry

3200 meters (9:12.38)

Adam Peterman, Missoula Hellgate **8:57.10 (9:12.38)

Zach Perrin, Kalispell Flathead **8:57.68 (9:13.29)

Troy Fraley, Kalispell Glacier 9:12.00

Chris Herrick, Missoula Hellgate **9:17.36 (9:27.73)

Padan Alexander, Ronan-St. Ignatius 9:32.86

Kyle Olson, Rocky Boy 9:38.61

Aiden Reed, Helena 9:38.98

Fredrick Petsch, Billings West 9:41.60

Chance Hyatt, Bainville 9:42.76

Hunter May, Bozeman 9:44.25

Layne Lantis, Terry 9:44.59

Kade McCutcheon, Kalispell Glacier 9:45.76

Jason Holmes, Bozeman 9:45.97

Nick Hamilton, Missoula Sentinel 9:47.05

Anthony Schmalz, Hamilton 9:50.25

Ty Mogan, Laurel 9:50.73

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana

State Champions – (AA) Peterman, Missoula Hellgate*** (A) Mogan, Laurel (B) Alexander, Ronan-St. Ignatius (C) Lantis, Terry

*** Peterman broke the all-class and AA 3200-meter record of 9:13.3

110 hurdles (14.21)

Mason Storm, Great Falls CMR 14.42

Brian Sinrud, Helena Capital 14.57

Ike Zier, Manhattan 14.79

Jay Owens, Missoula Big Sky 14.86

Chris Lange, Missoula Big Sky 14.94

Silas Hasselbrook, Missoula Loyola 15.02

Mick Paffhausen, Dillon 15.13

Noah James, Kalispell Glacier 15.15

Tra Ludeman, Charlo 15.30

Keaton Grove, Whitefish 15.33

Nate Vanderby, Manhattan 15.35

Hunter Andriolo, Bozeman 15.36

Kyle Romero, Billings Skyview 15.43

Dillon Thomas, Kalispell Flathead 15.48

Preston Schubert, Thompson Falls 15.48

State Champions – (AA) Storm, Great Falls CMR (A) Grove, Whitefish (B) Zier, Manhattan (C) Ludeman, Charlo

300 hurdles (37.66)

Colin Dolese, Missoula Hellgate 38.24

Chris Lange, Missoula Big Sky 38.52

Josh Borrows, Helena 39.22

Preston Schubert, Thompson Falls 39.24

Ike Zier, Manhattan 39.25

Jay Owens, Missoula Big Sky 39.29

Mason Storm, Great Falls CMR 39.97

Brian Sinrud, Helena Capital 40.02

Mick Paffhausen, Dillon 40.16

Adam Cebulla, Kalispell Glacier 40.18

Taylor Trollope, Billings Skyview 40.24

Silas Hasselbrook, Missoula Loyola 40.27

Jadin Casey, Stevensville 40.59

George Smith, Billings Central 40.86

Bryce Green, Townsend 40.98

Kail Pope, Charlo 41.07

State Champions – (AA) Dolese, Missoula Hellgate (A) Paffhausen, Dillon (B) Schubert, Thompson Falls (C) Pope, Charlo

400 meter relay (41.48)

Billlings Senior 42.35

Butte 42.46

Missoula Sentinel 42.54

Great Falls CMR 42.83

Whitefish 42.86

Missoula Big Sky 43.11

Billings West 43.14

Bozeman 43.30

Helena 43.42

Helena Capital 43.43

Billings Central 43.47

Glendive 43.56

Dillon 43.84

Kalispell Glacier 43.92

Frenchtown 43.92

Missoula Hellgate 44.00

Manhattan 44.08

Great Falls 44.08

Kalispell Flathead 44.21

Red Lodge 44.24

Malta 44.25

Chinook 44.25

Charlo 44.72

State Champions – (AA) Billings Senior (A) Whitefish (B) Manhattan (C) Charlo

1600 meter relay (3:19.3)

Billings West 3:21.82

Missoula Big Sky 3:23.33

Helena 3:24.40

Missoula Sentinel 3:25.00

Helena Capital 3:25.53

Kalispell Glacier 3:26.70

Laurel 3:26.87

Billings Central 3:27.34

Twin Bridges 3:27.69

Bozeman 3:28.41

Great Falls CMR 3:28.72

Columbia Falls 3:29.18

Manhattan 3:29.28

Billings Senior 3:29.30

Billings Skyview 3:29.50

Red Lodge 3:29.68

Whitefish 3:29.84

Hamilton 3:30.17

Butte 3:30.25

Kalispell Flathead 3:30.80

Lewistown 3:31.34

State Champions – (AA) Billings West (A) Laurel (B) Manhattan (C) Twin Bridges

* - converted hand times (added .24)

Long Jump (23-8)

Matthew Tokarz, Kalispell Flathead 22-7 ¾

Kyle Griffith, Kalispell Glacier 22-2 ½

Nate Deming, Billings West 22-2 ½

Myka Penny, Westby-Grenora 21-11 ¾

Weston Northrop, Missoula Big Sky 21-11 ¼

Jalen Bell, Ronan-St. Ignatius 21-8 ¾

Jacob Kvilhaug, Billings West 21-6 ½

Zac Agee, Victor 21-6 ½

Ryan Holden, Billings Central 21-6

Zach Girard, Dillon 21-2 ¾

Kyle Ball, Victor 21-2 ½

Timmy Regan, Miles City 21-2 ¼

Beau Thomas, Billings Senior 21-2

Dylan Hanser, Billings Central 21-2

Tanner Schwartz, Glendive 21-1 ½

State Champions – (AA) Tokarz, Kalispell Flathead (A) Girard, Dillon (B) Bell, Ronan-St. Ignatius (C) Penny, Westby-Grenora

Triple Jump (48-9 ½)

Matthew Tokarz, Kalispell Flathead 48-9 ½

Kyle Griffith, Kalispell Glacier 46-7

Weston Northrop, Missoula Big Sky 46-0 ½

Jalen Bell, Ronan-St. Ignatius 44-10 ¾

Rial Gunlikson, Kalispell Glacier 44-10 ¾

Nico Graham, Missoula Big Sky 44-9

Kyle Ball, Victor 44-4

Abe Westfall, Hamilton 44-3 ½

Nate Deming, Billings West 43-9 ½

Jake Horton, Great Falls CMR 43-8 ¾

Nakia Alexander, Columbia Falls 43-6 ½

Dylan Hanser, Billings Central 43-6 ¼

Jimmy Martin, Dodson 43-5 ¼

Wyatt Pannabecker, Choteau 43-5

Blue Hayler, Missoula Big Sky 43-2 ½

State Champions – (AA) Tokarz, Kalispell Flathead*** (A) Girard, Dillon (B) Bell, Ronan-St. Ignatius (C) Penny, Westby-Grenora

*** Tokarz broke the all-class triple jump record of 48-2 & AA record of 47-6

High Jump (7-1)

Matt Hayes, Frenchtown 6-6

Cole Hayes, Missoula Big Sky 6-5

Ty Bermes, Joliet 6-4

Preston Schubert, Thompson Falls 6-4

Dominique Holt, Thompson Falls 6-4

Dylan Hanser, Billings Central 6-4

Devin Begger, Miles City 6-3 ½

Caleb Waln, Billings Skyview 6-3

Matt Quist, Kalispell Flathead 6-3

Swinehart, Hunter, Cut Bank 6-3

Todd Murphy, Helena 6-3

Daniel Lympus, Missoula Hellgate 6-3

Jacob Bakken, Wibaux 6-0

State Champions – (AA) Hayes, Missoula Big Sky (A) Hanser, Billings Central (B) Schubert, Thompson Falls (C) Jacob Bakken, Wibaux

Pole Vault (15-9)

Preston Schubert, Thompson Falls 14-7 ½

Dominick Speranza, Helena Capital 14-6

David Diehl, Frenchtown 14-3

Webb O'Neill, Charlo 14-0 ¾

Gunnar Hilborn, Helena 14-0

Dylan Creek, Kalispell Flathead 14-0

Kyle Christie, Butte 14-0

Dominique Holt, Thompson Falls 14-0

JJ Gyuricza, Missoula Big Sky 14-0

Brett Dringman, Billings West 14-0

Cole Jankovsky, Eureka 13-7

State Champions – (AA) Speranza, Helena Capital (A) Diehl, Frenchtown (B) Schubert, Thompson Falls (C) O'Neill, Charlo

Shot Put (68-0 ½)

Nick Jackson, Billings West 58-8

Darby Maier, Missoula Big Sky 58-4

Nathan Bradley, Billings West 57-7

William Dissly, Bozeman 57-0

Michael Quessenberry, Billings West 56-10

Riley Sampson, Polson 53-7

Tucker Yates, Colstrip 53-3

Kyle Moore, Dillon 52-8 ½

Chris Emter, Livingston 52-7 ½

Trevor Hopf, Billings Skyview 51-6

Sean Cloud, Helena 50-11 ¾

Kasey Stedman, Glendive 50-2

Lane KnowsHisGun, Colstrip 49-10 ½

Jordan Walker, Baker 49-4

Ben Gorham, Plains 49-1

David Manning, Culbertson 47-6 ½

State Champions – (AA) Jackson, Billings West (A) Sampson, Polson (B) Yates, Colstrip (C) Manning, Culbertson

Discus (193-7)

Nick Jackson, Billings West 171-4

Nathan Bradley, Billings West 169-2

Kyle Douglass, Missoula Sentinel 167-4

Darby Maier, Missoula Big Sky 166-10

Branden Butt, Corvallis 163-9

Tucker Yates, Colstrip 161-0

Austin Woods, Missoula Hellgate 160-3

Daulton King, Sidney 159-0

Nels Flannagan, Big Timber 158-0

Riley Sampson, Polson 157-6

Jeff Fisher, Baker 156-1

William Dissly, Bozeman 155-2

Jake Dennehy, Butte 155-0

Chris Emter, Livingston 154-0

Cody Vitt, Fairview 152-7

Chance Zahn, Livingston 150-8 ½

State Champions – (AA) Jackson, Billings West (A) Butt, Corvallis (B) Fisher, Baker (C) Vitt, Fairview

Javelin (249-7)

Todd Ogden, Kalispell Glacier 210-8

Jase Buche, Missoula Hellgate 199-1

Ty Bermes, Joliet 191-3

Dylan Lehman, Harrison 191-0

Shelton Todd, Kalispell Glacier 192-2

Taylor Hulslander, Kalipsell Glacier 193-2

Tay Hall, Choteau 187-6

Collin Wahl, Scobey-Opheim 182-8

Taylor Hill, Missoula Hellgate 182-0

Kaden Bedwell, Malta 180-9

Paul Riebe, Belgrade 180-6

Luke May, Whitefish 176-7

Sean Ward, Billings Central 175-11

Kyle Ball, Victor 175-4

Ty Morgan, Columbia Falls 175-0

State Champions – (AA) Ogden, Kalispell Glacier*** (A) Ward, Billings Central (B) Hall, Choteau (C) Ball, Victor

*** Ogden broke the class AA javelin record of 205-6

GIRLS

100 meters (12.24)

Anna Weber, Great Falls CMR 12.18

Callie Kanthack, Helena 12.40

Marlow Schulz, Whitefish 12.42

Chloe Rector, Billings Senior 12.45

Haley Gellner, Billings Skyview 12.46

Morgan Sulser, Billings Senior 12.48

Dani Davis, Kalispell Flathead 12.53

Anna Jarrett, Missoula Big Sky 12.59

Hannah Coburn, Missoula Big Sky 12.63

Brianna Gray, Park City 12.70

Sadi Henderson, Corvallis 12.71

Hannah Porch, Florence-Carlton 12.72

Jaree Mane, Lewistown 12.72

Ashley Olson, Plentywood 12.73

Tess Porch, Florence-Carlton *12.74

State Champions – (AA) Weber, Great Falls CMR*** (A) Schulz, Whitefish (B) H. Porch, Florence-Carlton (C) Gray, Park City

*** Weber broke the AA 100-meter record of 12.40 in the prelims

200 meters (24.4)

Callie Kanthack, Helena 25.13

Marlow Schulz, Whitefish 25.16

Morgan Sulser, Billings Senior 25.20

Anna Weber, Great Falls CMR 25.37

Sadi Henderson, Corvallis 25.56

Chloe Rector, Billings Senior 25.60

Hailey Phillips, Plains 25.70

Haley Gellner, Billings Skyview 25.73

Kenzie Wingard, Missoula Hellgate 25.86

Dani Davis, Kalispell Flathead 25.91

Hannah Porch, Florence-Carlton 26.02

Anne Lory Chevaliver, Billings Skyview 26.02

Katelyn Frost, Corvallis 26.08

Anna Jarrett, Missoula Big Sky 26.14

Anna DiGiallonardo, Polson 26.20

Jaclyn Rauthe, Kalispell Flathead 26.20

Brianna Gray, Park City 26.47

State Champions – (AA) Sulser, Billings Senior (A) Schulz, Whitefish (B) Phillips, Plains (C) Gray, Park City

400 meters (54.62)

Marlow Schulz, Whitefish 56.13

Carly Smiedala, Helena 56.40

Sadi Henderson, Corvallis 56.48

Liz Harper, Missoula Sentinel 56.93

Hailey Phillips, Plains 58.15

Erika McLeod, Butte 58.26

Marisa Sanchez, Helena Capital 58.80

Kylie Kerkaert, Shields Valley 58.81

Lila Hamburg, Billings West 58.92

Lakyn Connors, Corvallis 59.02

Cate Hanna, Billings West 59.33

Josey Smiedala, Helena 59.49

Jaclyn Rauthe, Kalispell Flathead 59.70

Anna Deleray, Kalispell Glacier 59.70

Keely Ehmann, Darby 59.70

State Champions – (AA) Harper, Missoula Sentinel (A) Schulz, Whitefish (B) Phillips, Plains (C) Kerkaert, Shields Valley

800 meters (2:08.31)

Chiara Warner, Townsend 2:10.52

Christina Aragon, Billings Senior 2:13.60

Carly Smiedala, Helena 2:14.95

Paige Gilchrist, Missoula Hellgate 2:15.96

Ayden Eickhoff, Corvallis 2:15.97

Keegan Day, Billings Skyview 2:16.92

Makena Morley, Bigfork 2:17.04

Anna Deleray, Kalispell Glacier 2:18.19

Cate Hanna, Billings West 2:18.40

Lila Hamburg, Billings West 2:19.49

Sammy Elliott, Billings Central 2:19.62

Sadi Henderson, Corvallis 2:21.60

Jocelyn Elorriaga, Billings Senior 2:22.20

Marlow Schulz 2:22.42

Bailee Parker, West Yellowstone 2:23.64

State Champions – (AA) Aragon, Billings Senior (A) Eickhoff, Corvallis (B) Warner, Townsend*** (C) Parker, West Yellowstone

*** Warner broke the class B 800-meter record of 2:14.86

1600 meters (4:48.24)

Chiara Warner, Townsend 4:48.24

Paige Gilchrist, Missoula Hellgate 4:54.80

Christina Aragon, Billings Senior 4:59.43

Makena Morley, Bigfork 4:59.50

Carly Smiedala, Helena 5:06.75

Leah Esposito, Helena 5:08.11

Ayden Eickhoff, Corvallis 5:08.44

Taylor Grove, Billings West 5:08.50

Keegan Day, Billings Skyview 5:09.16

Kennedy Robbins, Billings Skyview 5:10.27

Isabella Pape, Corvallis 5:11.10

Kaycie Stewart, Corvallis 5:19.59

Jocelyn Elorriaga, Billings Senior 5:19.70

Bailee Parker, West Yellowstone 5:20.67

Haley Rogers, Missoula Sentinel 5:20.76

State Champions – (AA) Aragon, Billings Senior (A) Eickhoff, Corvallis (B) Warner, Townsend ***(C) Parker, West Yellowstone

*** Warner broke the all-class 1600-meter record of 4:55.18 and B record of 5:03.29

3200 meters (10:26.18)

Makena Morley, Bigfork **10:30.02 (10:40.75)

Chiara Warner, Townsend 10:35.85

Paige Gilchrist, Missoula Hellgate **10:43.39 (10:50.27)

Taylor Grove, Billings West 11:00.86

Christina Aragon, Billings Senior 11:07.07

Leah Esposito, Helena 11:16.73

Bridget Creel, Bozeman 11:22.78

Isabella Pape, Corvallis 11:24.20

Ayden Eickhoff, Corvallis 11:26.67

Kennedy Robbins, Billings Skyview 11:31.22

Olivia Wood, Anaconda 11:33.19

Kaycie Stewart, Corvallis 11:34.62

Andie Creel, Bozeman 11:35.18

Caroline Hardin, Bozeman 11:37.52

Josie Braaten, Glasgoww 11:44.24

Jessica George, Twin Bridges 11:55.05

** ran time at Arcadia Invitational in California ( ) best time in Montana

State Champions – (AA) Gilchrist, Missoula Hellgate (A) Eickhoff, Corvallis (B) Warner, Townsend ***(C) George, Twin Bridges

*** Warner broke the Class B 3200-meter record of 10:46.12

100 hurdles (14.11)

Morgan Sulser, Billings Senior 14.11

Liz Harper, Missoula Sentinel 14.39

Lakyn Connors, Corvallis 14.46

Hope Reid, Thompson Falls 14.96

Courtney Carl, Missoula Big Sky 15.32

Holly Anderson, Dillon 15.32

Josie D'Agostino, Bozeman 15.47

Debra Griebel, Glasgow 15.51

Nicole Stroot, Superior 15.52

Hailey Phillips, Plains 15.53

Alyssa Espinoza, Billings West 15.55

Mattie Mazur, Kalispell Flathead 15.59

Callee Remsen, Great Falls 15.61

Rhiannon Sturgess, Kalispell Flathead 15.62

Sammi Mohl, Billings Senior 15.64

State Champions – (AA) Sulser, Billings Senior*** (A) Connors, Corvallis (B) Reid, Thompson Falls (C) Stroot, Superior

*** Sulser broke the all-class and AA 100 hurdles record of 14.34

300 hurdles (42.87)

Liz Harper, Missoula Sentinel 42.87

Morgan Sulser, Billings Senior 43.20

Hailey Phillips, Plains 44.61

Lakyn Connors, Corvallis 44.70

Alyssa Espinoza, Billings West 45.18

Holly Anderson, Dillon 45.40

Hailey Copinga, Billings Skyview 45.43

Hannah Coburn, Missoula Big Sky 45.46

Nicole Stroot, Superior 45.81

Hope Reid, Thompson Falls 46.25

Rhiannon Sturgess, Kalispell Flathead 46.65

Shalea Wallen, Frenchtown 46.66

Brianna Gray, Park City 46.70

Haley Gellner, Billings Skyview 46.77

Lexi Prevost, Sidney 46.78

State Champions – (AA) Harper, Missoula Sentinel*** (A) Connors, Corvallis (B) Reid, Thompson Falls (C) Stroot, Superior

*** Harper broke the all-class 300 hurdles record of 43.34 and AA record of 43.54

400 meter relay (48.3)

Great Falls CMR 48.75

Kalispell Flathead 48.86

Billings Senior 48.87

Missoula Big Sky 48.96

Billings Skyview 49.09

Butte 49.31

Whitefish 49.46

Corvallis 49.51

Belgrade 49.96

Billings West 50.04

Helena Capital 50.44

Lewistown 50.62

Polson 50.65

Dillon 50.79

Bozeman 50.85

Missoula Hellgate 51.09

Livingston 51.15

North Star 51.16

Florence-Carlton 51.25

Billings Central 51.45

Shields Valley 51.53

State Champions – (AA) Great Falls CMR (A) Corvallis (B) Florence-Carlton (C) Shields Valley

1600 meter relay (3:52.46)

Billings Skyview 3:59.79

Billings West 4:00.37

Corvallis 4:00.63

Helena 4:03.30

Billings Senior 4:03.59

Kalispell Flathead 4:04.41

Belgrade 4:05.31

Kalispell Glacier 4:06.90

Butte 4:07.36

Dillon 4:08.92

Missoula Hellgate 4:09.00

Billings Central 4:09.13

Helena Capital 4:09.20

Great Falls CMR 4:09.20

Whitefish 4:10.43

Seeley-Swan 4:10.51

Plains 4:13.56

Frenchtown 4:13.64

Shields Valley 4:13.73

Twin Bridges 4:14.32

Big Timber 4:14.89

State Champions – (AA) Billings Skyview (A) Corvallis (B) Plains (C) Seeley-Swan

* - converted hand times (added .24)

Long Jump (18-11 ¼)

Erica McLeod, Butte 18-1 ¾

Anna DiGiallonardo, Polson 17-8

Dylan Fowler, Belgrade 17-7 ¾

Nicole Stroot, Superior 17-7 ½

Lakyn Connors, Corvallis 17-7 ½

Taylor Mims, Billings Senior 17-7 ½

Kennedy Smith, Billings West 17-7

MacKenzie Weber, Great Falls CMR 17-6 ¼

Darby Semenza, Great Falls CMR 17-4 ¾

Jaclyn Rauthe, Kalispell Flathead 17-3

Emma Andrews, Kalispell Flathead 17-2

Kaile Sauro, Missoula Loyola 17-1

Shaina Healey, Billings Central 17-0

Madison Page, Belgrade 16-11 ½

Hailey Coping, Billings Skyview 16-11 ¼

State Champions – (AA) McLeod, Butte (A) Connors, Corvallis (B) Sauro, Missoula Loyola (C) Stroot, Superior***

*** Stroot ties the Class C long jump record of 17-7 ½

Triple Jump (39-2)

Kwyn Johnson, Kalispell Flathead 37-10

Leah Cook, Kalispell Glacier 37-4

Bethany LaCock, Hinsdale 36-3

Kennedy Smith, Billings West 36-2 ½

Bettie Carlon, North Star 36-2

Madison Page, Belgrade 35-10 ¾

Annika Moore, Hamilton 35-9 ½

Carla Nicosia, Columbia Falls 35-8 ¾

Tru Roginske, Joliet 35-6 ¾

Lisa Carlon, North Star 35-4 ¼

Dylan Fowler, Belgrade 35-3

Callee Remsen, Great Falls 35-1 ¼

Lakyn Connors, Corvallis 35-0 ¼

Sydne Steinbach, Fairfield 34-11 ½

Solenn Jacobsen, Baker 34-11

State Champions – (AA)Johnson, Kalispell Flathead (A) Moore, Hamilton (B) Roginske, Joliet (C) B. Carlon, North Star

High Jump (5-9 ½)

Jane Booth, Corvallis 5-6

Taylor Mims, Billings Senior 5-5

Briana Patyk, Kalispell Flathead 5-5

Carlie Haeffner, Butte 5-5

Hana Feilzer, Missoula Big Sky 5-4

Shaina Healey, Billings Central 5-4

Hailey Copinga, Billings Skyview 5-3

Mallory Grimsrud, Helena 5-3

Katie Malachinski, Stevensville 5-3

Gabby Moeller, St. Regis 5-3

Emma Andrews, Kalispell Flathead 5-3

Maggie Settle, Helena Capital 5-3

Megan Dailey, Glasgow 5-2

State Champions – (AA) Mims, Billings Senior (A) Booth, Corvallis (B) Dailey, Glasgow (C) Moeller, St. Regis

Pole Vault (13-0)

Bailey Cranford, Huntley Project 11-6

Terah Cundith, Helena 11-6

Carter Theade, Red Lodge 11-3

Shealynn Wascaser, Billings Skyview 11-0

Mikayla Minow, Sidney 11-0

Hope Reid, Thompson Falls 11-0

Ashling Slevin, Bozeman 10-9

Kaitlyn Frost, Corvallis 10-7

Jalyssa Gorder, Sidney 10-6

Bailey Brady, Great Falls 10-6

Allie Trent, Missoula Hellgate 10-6

Ellie Zwerneman, Choteau 10-3

Darby Semenza, Great Falls CMR 10-1

McKinzie Cooper, Superior 9-6

State Champions – (AA) Cundith, Helena (A) Gorder, Sidney (B) Theade, Red Lodge*** (C) Cooper, Superior

*** Theade broke the Class B pole vault record of 11-1

Shot Put (47-6)

Cailyn Schroeder, Great Falls CMR 41-8

Whitney Leuenberger, Sidney 41-4 ½

Brenna King, Malta 40-9 ¾

Abby Bymaster, Broadview-Lavina 40-5 ½

Bethany Rides Horse, Hardin 39-6

Allie Keleti, Helena Capital 39-5

Mariah Harvey, Manhattan 39-5

Ashleigh Lehotsky, Great Falls CMR 38-11 ¼

Tessa Krueger, Kalispell Glacier 38-7

Taylor Falcon, Colstrip 38-6

Jace Henderson, Billings Senior 37-11

Hana Feilzer, Missoula Big Sky 37-10

Kaye Bignell, Helena Capital 37-9 ¼

Alexandra Rowland, Geraldine 37-7½

Martha Stocker, Havre 37-6 ½

State Champions – (AA) Schroeder, Great Falls CMR (A) Leuenberger, Sidney (B) King, Malta (C) Bymaster, Broadview-Lavina

Discus (154-10)

Whitney Leuenberger, Sidney 146-1

Samirah Dennis, Billings West 138-1

Daryn Wolff, Sidney 132-1

Alexandra Rowland, Geraldine 131-1

Carlie Jessop, Corvallis 130-7

Cailyn Schroeder, Great Falls CMR 130-5

Hana Feilzer, Missoula Big Sky 128-8

Hannah Nessan, Billings Senior 125-4

Aubrey Mason, Billings Skyview 124-9

Leah Thompson, Plains 123-10

Jace Henderson, Billings Senior 123-3

Shauna Williams, Kalispell Glacier 123-0

Brandi Rust, Colstrip 122-11

Cara Stadstad, Plentywood 121-11

Mariah Harvey, Manhattan 121-10

State Champions – (AA) Dennis, Billings West (A) Leuenberger, Sidney (B) Rust, Colstrip (C) Rowland, Geraldine

Javelin (172-0)

Malia Estes, Anaconda 146-3

Keyawna Larson, Kalispell Glacier 140-8

Taylor Pfister, Missoula Hellgate 139-5

Leslie Gappa, Laurel 137-10

Shealynn Wascaser, Billings Skyview 136-0

Courtney Henry, Malta 135-5

Bethany Rides Horse, Hardin 135-3

Lindsay Wangerin, Plentywood 133-8

Erin Harris, Sidney 131-9

Hollee Meek, Simms 131-4 ½

Crystine Zuehlsdorf, Colstrip 129-2

Lizzie Sherwood, Kalispell Flathead 127-6

Bailey Cranford, Huntley Project 127-4

Kaye Bignell, Helena Capital 126-9

Carley Vonheeder, Plains 126-4

State Champions – (AA) Larson, Kalispell Glacier (A) Estes, Anaconda (B) Vonheeder, Plains (C) Meek, Simms


Tags Northwest Montana A Conference • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements

Partner


Partner