��� FRI., 12-14 WRESTLING RESULTS | Northwest Montana A Conference Wrestling | iHigh.com
Northwest Montana A Conference
2013 STATE CHAMPS: BOYS (BBALL) GIRLS (SOFTBALL, GOLF)--DEBATE

CONTENTS

SPORTS

BOYS

BASEBALL

BASKETBALL

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

SOCCER

TRACK AND FIELD

WRESTLING

TENNIS

GOLF

SWIMMING

GIRLS

BASKETBALL

VOLLEYBALL

SOCCER

CROSS COUNTRY

GOLF

SOFTBALL

TENNIS

TRACK AND FIELD

SPEECH/DEBATE

MUSIC

OTHER

NWMT 'A' LINKS

NEWSPAPERS

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Wrestling News

FRI., 12-14 WRESTLING RESULTS

December 15, 2012
Northwest Montana A Conference



 

Columbia Falls 60, Frenchtown 24

at Frenchtown

98 – Caleb Bagnell, F, p. Jordan Hughes, 1:31; 105 – Cameron Goodwin, C, won forf.; 112 – Shonn Roberts, C, p. William Janquet, :32; 119 – Kaleb Gavlin, C, dec. Jonathon Blanchard, 7-2; 125 – Seth McCall, C, p. Preston Downard, 3:36; 130 – Josiah Osborne, C, p. Ryan Stenerson, 1:04; 135 – Zayne Brunz, C, p. Devin Kadrmas, 1:14; 140 – Colten Grod, C, p. Kody Wilson, 4:23; 145 – Chase Ramberg, C, p. Daniel Tabert, :33; 152 – Ike Schwiekrt, C, p. Jack Nerison, 3:40; 160 – Logan Fisher, F, p. Gavin Gray, 1:59; 171 – Cameron Peterson, C, p. Mason Klocke, 1:15; 189 – Sam Gordon, F, p. Aaron Vick, :32; 215 – Rand Pritzkau, F, p. Matt Erhart, 1:45; Hwt – Spencer Ross, C, dec. Jordan Zuraff, 11-10.

 

Holiday Wrestling Classic: Glacier, Ronan keep 6 in championship round

Posted: Friday, December 14, 2012

GREAT FALLS — Glacier and Ronan both have six wrestlers who have advanced past the second round in the championship bracket on Friday at the 35th annual Holiday Wrestling Classic at the CMR Fieldhouse.

For Glacier, those wrestlers are Cody Decker, 119; Ryder Day, 125; Kaleb Mitchell, 140; Grant Tafoya, 152; Jackson Barber, 160; and Dawson Day, 171.

Ronan’s list consists of Cole Snyder, 112; Chase Rine, 125; Brandon Dumont, 130; Quentin Denton, 160; Shelby Grant, 171; and Colby Roberts, 189.

Flathead has two wrestler in the championship bracket after two rounds — Suny Cheff, 145; and Jake Egley, 160.

Wrestling continues today at 10 a.m.

Team Totals

1. Great Falls 140; 2. Havre 132; 3. Bozeman 123; 4. Helena 95; 5. Forsyth 94; 6. Belgrade 91; 7. Glacier 89.50; 8. Choteau 80.50; 9. Missoula Big Sky 77; 10. Ronan 71; 11. Flathead 66; 12. Lewistown 56; 13. Laurel 54.50; 14. Missoula Hellgate 54; 15. Helena Capital 52; 16. CMR 50; 17. Great Falls High JV 49; 18. Cut Bank 45; 19. Anaconda 44; 19. (tie) Butte 44; 19. (tie) Harlem 44; 22. Cascade 41.50; 23. Townsend 34; 24. Conrad 31; 25. Butte Central 30; 26. Chinook 29; 26. (tie) Dillon 29; 28. Browning 28; 29. Glasgow 25; 30. Belt 21; 31. Shelby 18; 32. Fort Benton 16; 33. Big Sandy 13; 34. Poplar 12.50; 35. Chester-Joplin-Inverness 11; 36. CMR JV 6; 37. Great Falls High III 3; 37. (tie) Great Falls High IV 3; 39. Livingston II; 40. CMR III 0; 40. (tie) Drummond/Philipsburg 0; 40. (tie) Heart Butte 0;

Results for Flathead, Glacier and Ronan

Championship

1st round

119—Logan Schwope, Townsend, p. Miles Terry, Flathead, 3:21; Connor Ludwig, Laurel, d. Trevar McAllister, Ronan, 12-2

125—Ryder Day, Glacier, p. Dalton Meeks, Great Falls JV, 1:49; Joey Blunt, Butte, p. Daniel DeVall, Flathead, :55; Chase Rhine, Ronan, p. Wendell After Buffalo, Browning, 2:38

130—Brandon Dumont, Ronan, d. Quinn Barber, Glacier, 10-0; Silus Hopkins, Bozeman, d. Tyler Davis, Flathead, 3-15

135—Mason Mavrinac, Anaconda, p. Cody Wood, Flathead, :54

140—Keighton Svejkovsky, Butte Central, p. Cole Ehrhardt, Flathead, 2:40; Kaleb Mitchell, Glacier, p. Cade McOmber, Park, 1:26

145—Alek Mitchell, Glacier, p. Colton McElhinney, Great Falls JV, 4:56; Kody Pribyl, Havre, d. Kyle Lawson, Ronan, 2-1

152—Jordan Schroeder, Havre, p. Anthony Wright, Flathead, 1:06; Grant Tafoya, Glacier, p. Ken Pruttis, Chinook, 1:35

160—Quentin Denton, Ronan, p. Devin Blythe, Fergus, 3:03; Jake Egley, Flathead, p. Frank Marcy, Forsyth, 1:42

171—Shelby Grant, Ronan, p. Cody Wiers, Bozeman, 1:59; Dawson Day, Glacier, p. Jake Shaeffer, Flathead, 1:34

189—Zach Bauer, Missoula Hellgate, d. Mitchell Stivers, Flathead, 10-4; AJ Robinson, Glacier, p. Falko Rammler, Cut Bank, :23; Colby Roberts, Ronan, p. Alan Schmitz, Helena Capital, 4:00

215—Darby Maier, Missoula Big Sky, p. Wyatt Pehling, Flathead, 1:54;

285—Kolby Tamol, Helena Capital, d. Axel Bladholm, Flathead, 7-9; Josh Felecia, Bozeman, p. Zach Dennehy, Glacier, 3:42; Joe Clemens, Cascade, p. Michael Irvine, Ronan, 4:36

2nd round

98—Jakob Gunter, Bozeman, p. Ryan Danielson, Glacier, :47; Jon Conklin, Missoula Big Sky, p. Jed Cheff, Flathead, 2:47

105—Demetri Koures, Missoula Hellgate, p. Lukas DeCock, Flathead, :41

112—Cole Snyder, Ronan, p. Chance Snellman, Dillon, 3:55

119—Cody Decker, Glacier, d. Dakota Erickson, Belgrade, 11-0

125— Ryder Day, Glacier, TF Garret Tanner, Great Falls, 3, 1-16; Chase Rhine, Ronan, p. Jake Hintges, Glasgow, 4:30

130—Brandon Dumont, Ronan, p. Ryan Tempel, Chester-Joplin-Inverness, 1:39;

135—Gilbert Bara, Havre, p. Connor Benn, Ronan, 3:51

140—Kaleb Mitchell, Glacier, p. Layne Gorder, Poplar, :28

145—Tommy Challeen, Butte, d. Alek Mitchell, Glacier, 12-1; Suny Cheff, Flathead, p. Joey Jeffrey, Helena, 4:40

152—Grant Tafoya, Glacier, p. Nick Grasseschi, CMR JV, :28

160—Quentin Denton, Ronan, d. Douglas Bertelsen, Bozeman, 5-2; Jackson Barber, Glacier, p. Allan Gobert, Browning, 3:17; Jake Egley, Flathead, p. Mitchell Thompson, Laurel, 5:18

171—Shelby Grant, Ronan, p. Josh Diaz, Helena, :54; Dawson Day, Glacier, p. Timmy Smith, Cascade, 1:52

189—Grant Pattison, Havre, p. AJ Robinson, Glacier, 1:02; Colby Roberts, Ronan, p. Eric Weaver, Great Falls, 1:49

Consolation

1st round

119--Trevar McAllister, Ronan, p. Miles Terry, Flathead, 2:49

125—Tanner Farren, CMR JV, p. Daniel DeVall, Flathead, 3:34

130—Tyler Davis, Flathead, p. Wesley Paternoster, Great Falls, 3, 3:40

135—Cody Wood, Flathead, p. Ryan Lukasik, CMR, 3, 2:50

140—Cole Ehrhardt, Flathead, d. Victor Little Dog, Browning, 3-2

189—Mitchell Stivers, Flathead, Forf Jacari Murphy, CMR, 3

285—Axel Bladholm, Flathead, d. Dylan Bell, Forsyth High School; Zach Dennehy, Glacier, p. Robbie Henville, Glasgow, 2:35; Michael Irvine, Ronan, p. Zach Warneke, CMR, :23

2nd round

112-119 — Morgan Koenig, Conrad, p. Trevar McAllister, Ronan, 2:20

130—Quinn Barber, Glacier, p. Dylan Lewis, Missoula Hellgate, 2:01; Tyler Davis, Flathead, p. Cody King, Glasgow, 1:14

135—Tanner Brown, Laurel d. Cody Wood, Flathead, 7-4; Connor Benn, Ronan, p. Brenden Johnson, Harlem, 1:50

140—Nathan Applegate, Fort Benton d. Cole Ehrhardt, Flathead, 11-4

145—Kyle Lawson, Ronan, p. Braden Fitzgerald, Park, 1:30; Alek Mitchell, Glacier, p. Tyler Schultz, Conrad, 2:59

152—Ethan Cheff, Missoula Hellgate, p. Anthony Wright, Flathead, 1:56

171—Josh Diaz, Helena, p. Jake Shaeffer, Flathead, 2:04

189—Mitchell Stivers, Flathead, p. AJ Robinson, Glacier, 4:11

215--Wyatt Pehling, Flathead, p. Liam Doran, Butte Central, :23

285— Axel Bladholm, Flathead, p. Bryce Blumenschein, Belgrade, 3:27; Zach Dennehy, Glacier, p. Kolby Tamol, Helena Capital, :32

3rd round

98—Jed Cheff, Flathead p. Gavin Martin, CMR, 3:22; Ryan Danielson, Glacier p. Zach Bell, CMR JV, :30

130—Brennan Armstrong, Fergus p. Quinn Barber, Glacier, 2:52; Tyler Davis, Flathead p. Jared Hall, Great Falls JV, :32

135—Connor Benn, Ronan p. James Jewett, Helena Capital, 4:14

145—Joey Jeffrey, Helena p. Kyle Lawson, Ronan, 2:23; Alek Mitchell, Glacier p. Ben Kountz, Glasgow, 4:42

189—Mitchell Stivers, Flathead p. Micheal Ollinger, Browning, 2:31

215—Wyatt Pehling, Flathead p. Jeffrey Gunter, Glasgow, 3:43

285— Dustin Odegard, Havre p. Axel Bladholm, Flathead, 1:50; Dakota Rutherford, Browning p. Zach Dennehy, Glacier, 2:27


Tags Northwest Montana A Conference • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements

Partner


Partner