��� 2012 VBALL ALL-STATE/ALL-CONFERENCE PLAYERS | Northwest Montana A Conference Girls' Volleyball | iHigh.com
Northwest Montana A Conference
2014 STATE CHAMPS: GIRLS (GOLF)

CONTENTS

SPORTS

BOYS

BASEBALL

BASKETBALL

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

SOCCER

TRACK AND FIELD

WRESTLING

TENNIS

GOLF

SWIMMING

GIRLS

BASKETBALL

VOLLEYBALL

SOCCER

CROSS COUNTRY

GOLF

SOFTBALL

TENNIS

TRACK AND FIELD

SPEECH/DEBATE

MUSIC

OTHER

NWMT 'A' LINKS

NEWSPAPERS

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Girls' Volleyball News

2012 VBALL ALL-STATE/ALL-CONFERENCE PLAYERS

November 21, 2012
By Terry Werner of Northwest Montana A Conference



 

Northwestern A Volleyball All Conference and All State 2012
             
Class “A” All State:          
Heidi Rausch Senior   Polson    
Emily Sullivan Sophomore Whitefish  
Baylee Tveidt Senior   Whitefish  
Shalaina Duford Senior   Polson    
             
Northwestern “A” First Team All Conference    
Heidi Rausch Senior   Polson    
Emily Sullivan Sophomore Whitefish  
Baylee Tveidt Senior   Whitefish  
Shalaina Duford Senior   Polson    
Morgan Ray  Sophomore Frenchtown  
Lauren Wepprecht Senior   Libby    
             
Northwestern “A” Second Team All Conference  
Vanessa Stavish  Junior   Frenchtown  
Hope Burlage  Senior   Columbia Falls  
Hannah England  Sophomore Libby    
Mahalah Wedel  Sophomore Libby    
Jaiden Toth  Sophomore Polson    
Mackenzie Banner  Senior   Polson    
Kelsey McFadden Senior   Whitefish  
             
Northwestern “A” Honorable Mention All Conference  
Marlow Schulz Junior   Whitefish  
Haley Belgarde  Junior   Columbia Falls  
Tiffany Hummer  Junior   Columbia Falls  

 

Southwest A

MVP — Penny Gwynn, Jr., Hamilton.

All-State — Laura Berner, Jr., Corvallis; Kennedy Chadwick, Sr., Hamilton, Penny Gwynn, Jr. Hamilton; Danee Leary, Sr., Butte Central.

All-Conference

First team — Laura Berner, Jr., Corvallis; Kennedy Chadwick, Sr., Hamilton; Mariah Cooney, Sr., Butte Central; Penny Gwynn, Jr., Hamilton; Kelsey Irwin, So., Corvallis; Danee Leary, Sr., Butte Central.

Second team — Joanna Avery, Jr., Corvallis; Brooke Chapman, Sr., Anaconda; Danika Neumann, Sr., Butte Central; Kyla Paulsen, Jr., Stevensville; Josee Pendleton, Jr., Dillon; Jacki Richardson, Sr., Dillon.

Honorable mention — Taylor Flynn, Jr., Anaconda; Taryn Judge, Jr., Dillon; Karli King, Sr., Anaconda; Katie Patterson, Jr., Corvallis; Alex Price, Jr., Corvallis; Mackinzie Zimmerman, Jr., Stevensville.

Coach of the year — Kasey Arceniega, Corvallis.

Eastern A

All-State -- Justyn Juhl, Central, Jr.; Dani Finn, Miles City, Sr.; Jayde LeFevre, Laurel, Sr.; Landa Uffelman, Hardin, Sr.

All-Conference

First team -- Justyn Juhl, Central, Jr.; Dani Finn, Miles City, Sr.; Jayde LeFevre, Laurel, Sr.; Landa Uffelman, Hardin, Sr.; Amanda Taylor, Laurel, Sr.; Snowy Johnson, Hardin, Sr.

Second team -- Whitney Leuenberger, Sidney, Sr.; Jordan Johnson, Glendive, Sr.; Morgan Thiel, Sidney, Sr.; Anna Old Crow, Hardin, Jr.; Baylee Hadley, Central, Jr.; Nicole Wildin, Central, Sr.

Honorable mention -- Callen Rosselot, Laurel, Sr.; Haley Roberts, Miles City, Sr.; Erika Kuehn, Central, Jr.; Krista Steinbeisser, Sidney, Sr.; Hannah Ware, Hardin, Jr.; Erin Harris, Sidney, Jr.; Jenny Graber, Central, Jr.; Alexa Hubbard, Glendive, Sr.; Lexi Prevost, Sidney, Jr.; Kadie Heinle, Miles City, So.; Maria Zimdars, Glendive, So.; Shaylee Singleton, Miles City, Jr.; Joire Chavez, Hardin, Sr.; Catherine Nalewaja, Miles City, Jr.; Morgan Opp, Glendive, Sr.; Bailey Kennedy, Laurel, Sr. 


Central A

All-State -- Jorden Porter, Sr., Belgrade; Taylor Woolman, Jr., Belgrade; Taylor Jensen, Sr., Lewistown; Sarah Armstrong, Sr., Havre.

All-Conference

First team -- Jorden Porter, Sr., Belgrade; Taylor Woolman, Jr., Belgrade; Taylor Jensen, Sr., Lewistown; Sarah Armstrong, Sr., Havre; Courtney Njardvik, Sr., Livingston; Nicole Wass, Sr., Belgrade; Dylan Fowler, Sr., Belgrade.

Second team -- Maddie Comes, Jr., Lewistown; Paige Zibell, Jr., Lewistown; Peyton Filius, Jr., Havre; Brandy Lambourne, Jr., Havre; Megan Hawkins, JR., Livingston; Madison Page, Jr., Belgrade; Alyssa Yaeger, Sr., Lewistown.

Honorable mention -- Whitney Bremmer, Jr., Browning; Michelle Monger, So., Lewistown; Mikaela Olson, Jr., Lewistown; Sadie Seidel, Sr., Havre; Tanna Holiday, Jr., Belgrade; Katie Buckley, Sr., Livingston; Joey Severson, Sr., Belgrade; Davee McLeod, Sr., Havre.

Co-coach of the year -- Jade Schmidt, Belgrade; Tara Taylor, Lewistown. 



Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/volleyball/scoreboard-prep-volleyball-honors-teams/article_456b0a8c-47e3-5a63-bf95-6742d1530524.html#ixzz2CpY7ryKH


Tags Northwest Montana A Conference • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements

Partner


Partner