��� NIC Boys' Track Sectional at Penn on Thursday | Northern Indiana Conference Track & Field | iHigh.com
Northern Indiana Conference
SB Adams, Elk.Central, SB Clay, Marian, Mishawaka, Penn, SB Riley, St. Joseph, SB Washington

CONTENTS

SCHOOLS

SPORTS

OTHER

Home » Track & Field News

NIC Boys' Track Sectional at Penn on Thursday

May 18, 2012
By Greg Humnicky of Northern Indiana Conference



IHSAA Boys' Track & Field Sectional

Thursday, May 17

At Penn HS

Penn, Mishawaka, Marian, St. Joseph's, SB Adams, SB Clay, SB Riley, SB Washington along with Bremen, LaVille and John Glenn.

Team Scoring:

1 - Penn.....................154.5 points - Sectional Champions

2 - Mishawaka...........126

3 - St. Joseph's...........81.5

4 - SB Clay..................66

5 - SB Riley.................59

6 - SB Adams.............49

7 - Bremen..................33

8 - Glenn.....................23

9 - LaVille....................20

10 - SB Washington.....7

11 - Marian....................5

 

Elkhart Central competed at the Elkhart County Sectional at Goshen.

Elkhart Central scored 45 points to finish 7th out a field of 11 schools. Central's Regional qualifiers include:  Central's 400 m Relay team finished 4th to advance to the Regional. Genoris Crawford had a 4th in the 400 m. Smith qualified with a 2nd place finish in the 200. Michael Snider had 3rd place in the Shot Put.

NIC Sectional Champions at Penn

3200 m Relay - Mishawaka (8:02.03) Jordan Annis, Justin Duvall, Miguel Lozano, Eric Hancock

110 m High Hurdles - Jordan Hunt of SB Clay (:15.08)

100 m - Thomas Grant of Penn (:10.95)

1600 m - Joey Zielinski of St. Joseph's (4:21.09)

400 m Relay - Penn (:42.19 - Sectional Record) Joe Weller, Sean Domal, Thomas Grant, Tim Deal

400 m - Conner Sowders of Penn  (:49.55)

300 m Hurdles - Tim Deal of Penn  (:39.49)

800 m - Joey Zielinski of St. Joseph's  (1:55.99)

200 m - Thomas Grant of Penn  (:22.15)

3200 m - Miguel Lozano of Mishawaka  (9:30.35)

1600 m Relay - Penn (3:20.95 - Sectional record) Christian Hill, Mark Richards, Conner Sowders, Time Deal

High Jump - Tony Shead of SB Clay (6'8")

Long Jump - Tony Shead of SB Clay (22'9")

Shot Put - Tony Thomas of SB Riley (51' 9 1/2")

Discus - Joe DeMaegd of St. Joseph's (163' 3")

Pole Vault - Kyle Johnston of Penn (15'1")

Top 4 places advance to the next week's Regional at Kokomo

In addition to the event champions listed above: the following schools have Regional qualifiers:

3200 m Relay - Penn and  St. Joseph's

110 m High Hurdles - Mishawaka (2) and Penn

100 m - SB Clay and SB Adams

1600 m - St. Joseph's and SB Riley

400 m Relay - SB Clay, SB Adams, SB Riley

400 m - SB Riley and Mishawaka

300 m Hurdles - SB Clay and Mishawaka (2)

800 m - Mishawaka and Penn (2)

200 m - SB Clay and SB Adams

3200 m - Mishawka, St. Joseph's and SB Adams

1600 m Relay - Mishawaka and St. Joseph's

High Jump - Mishawaka (2)

Long Jump - Mihsawaka, Penn and SB Adams

Shot Put - Penn (2) and SB Riley

Discus - SB Riley and Penn (2)

Pole Vault - Mishawaka (2) and Penn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tags Northern Indiana Conference • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements

Partner


Partner