CONTENTS

About iHigh

MEDIA

General » iHigh Huddle - November 19, 2010


Huddle Header
In This Issue

Scoreboard
iHigh Features
Broadcasts

In Every Issue

Featured School
New Schools
Words of Wisdom


iHigh.com Has the Nation's Biggest Friday Scoreboard!

iHigh.com is the place to come on Friday night for the most extensive list of Friday Night scores from the following states:


AlabamaArkansas
FloridaGeorgia
IllinoisIndiana
IowaKansas
KentuckyMichigan
MinnesotaMississippi
MissouriNorth Carolina
OhioOklahoma
OregonSouth Carolina
TennesseeTexas
Wisconsin


iHigh Is Home to High-Profile Football Playoff Games


See the country's top football teams in playoff action on iHigh.com this weekend!

On Friday night, No. 1 South Panola (MS) will take on Olive Branch in a second round playoff game at 7:00 p.m. CT.

No. 4 Hoover High School (AL) will battle Clay-Chalkville at 7:00 p.m. CT in their third round matchup.

To see these high-powered teams in action - along with the best in high school football, basketball, hockey, cheerleading and more - just visit the
iHigh.com Broadcast Center!



Submit Your Awesome Video Highlights to iHigh and Win $100!


Do you have an AWESOME video highlight from your school that you've been dying to share with the world? Submit your video clip to iHigh today and you could have the chance to win $100!

Just
CLICK HERE to upload your video clip. You'll be automatically entered to win $100 - new winners will be drawn each week!

Congratulations to our latest winner - Joseph Chambers from John M. Morehead High School.
CLICK HERE to see his winning highlight clip.

So tell your friends, tell your friends' friends, tell your neighbors, tell everybody you know to visit
highlights.ihigh.com!



Is Your Team a POWERADE® COMPLETE TEAM?


DeterminatION, PreparatION, HydratION, DominatION.

Are you a POWERADE® COMPLETE TEAM?

Send us what makes your football, soccer, or volleyball team a COMPLETE TEAM and outfit your sidelines in POWERADE® gear.

Winners chosen weekly.

One winner, monthly, will have their team selected to have a video documentary on their team successes.

Send submissions to
completeteam@ihigh.com.



Great American Rivalry Series


The 2010 Great American Rivalry Series winds down with our last two games in Martha's Vineyard, Massachusetts and Easton, Pennsylvania:

Saturday, November 20th
Martha's Vineyard vs. Nantucket

Thursday, November 25th
Easton vs. Phillipsburg

Featured School



Mid-Connecticut Youth Football and Cheer is this week's featured organization. Mid-Conn has a huge weekend of broadcasts lined up, as the group will stream the AYC New England Regional Cheer Competition LIVE on Saturday, November 20th, and the AYF New England Region Football Championships LIVE on Sunday, November 21st. Nice job, Mid-Conn - and keep up the good work!

 

New Schools

 New Schools


Ontrack Karting Racing League (CT)

Owatonna Hockey (MN)

The Grind (TX)

Tim Leake Football (KY)

Campbell Hall (CA)



This Week on iHigh

November 19

Banneker vs. Stephenson Girls' Basketball (GA) 4:30 pm EST
North Montgomery vs. Southmont Girls' Basketball (GA) 5:45 pm EST
Kennesaw Mountain vs. Banneker Boys' Basketball (GA) 6:00 pm EST
Georgetown College Double Header Jim Reid Classic (KY) 6:00 pm EST
Yellow Jacket Madness at Woodford County HS (KY) 6:00 pm EST
Scott County vs. Lafayette Football (KY) 6:30 pm EST
Holy Cross vs. Newport Central Catholic Football (KY) 6:50 pm EST
Boylan Catholic Boys' Basketball Green and White Scrimmage (IL) 5:50 pm CST
Hesston College vs. Johnson County Women's Basketball (KS) 5:55 pm CST
West Noble vs. Hamilton Girls' Basketball (IN) 7:00 pm EST
Valley Heights Christian Academy Soccer Awards Night (NY) 7:00 pm EST
North Oldham vs. Central Football (KY) 7:00 pm EST
Baldwin at Burke County Football (GA) 7:00 pm EST
Holly Pond at Cold Springs Girls' Basketball (AL) 6:00 pm CST
Brookhaven Academy vs. River Oaks Football (MS) 6:00 pm CST
Concord First Assembly vs. Westminister Catawba Football (NC) 7:00 pm EST
Winfield vs. Lamar County Girls' Basketball (AL) 6:00 pm CST
Fuquay-Varina at Panther Creek Football (NC) 7:15 pm EST
Franklin Road Academy at Cheatham Girls' Basketball (TN) 6:20 pm CST
Pebblebrook vs. Joseph Wheeler Girls' Basketball (GA) 7:30 pm EST
Highlands at Johnson Central Football (KY) 7:30 pm EST
Martin Luther King Jr vs. Colquitt County Football (GA) 7:30 pm EST
Crawfordsville vs. Western Boone Girls' Basketball (IN) 7:30 pm EST
Hoover Vs. Clay-Chalkville Football (AL) 6:50 pm CST
Lone Oak at Allen County Scottsville Football (KY) 7:00 pm CST
Holly Pond at Cold Springs Boys' Basketball (AL) 7:30 pm CST
Winfield vs. Lamar County Boys' Basketball (AL) 7:30 pm CST
Hesston College vs. Johnson County Men's Basketball (KS) 7:55 pm CST
Peninsula Indoor BMX Friday Night Racing (WA) 6:00 pm PST
Pebblebrook vs. Booker T Washington Boys' Basketball (GA) 9:00 pm EST
Franklin Road Academy at Cheatham Boys Basketball (TN) 8:15 pm CST

November 20

2010 New England Regional Cheer Competition Morning Session (CT) 8 am EST
Chisago Lakes vs. Chanhassen Hockey Scrimmage (MN) 9:00 am CST
Monticello vs. Sauk Rapids JV Hockey (MN) 9:00 am CST
Monticello vs. Sauk Rapids Hockey Scrimmage (MN) 10:00 am CST
Chisago Lakes vs. Chanhassen JV Hockey (MN) 10:00 am CST
Pearl vs. Oxford Girls' Soccer (MS) 10:30 am CST
New England Regional Cheer Competition Afternoon Session (CT) 11:30 am EST
Buford vs. Richmond Academy Boys' Basketball (GA) 12:00 pm EST
Joseph Wheeler vs. Banneker Girls' Basketball (GA) 12:00 pm EST
Park Rapids vs. St. Cloud Tech Hockey Scrimmage (MN) 11:00 am CST
Shakopee vs. Princeton JV Hockey (MN) 11:00 am CST
Mount Carmel vs. Homewood Flossmoor Football (IL) 11:50 am CST
University of Rio Grande (OH) vs. Bethel (IN) Men's Soccer - 1:00 pm EST
Shakopee vs. Princeton Hockey Scrimmage (MN) 12:00 pm CST
Park Rapids vs. St. Cloud Tech JV Hockey (MN) 12:00 pm CST
Centennial vs. Central Gwinnett Boys' Basketball (GA) 1:30 pm EST
Booker T Washington vs. Kennesaw Mountain Boys' Basketball (GA) 1:30 pm EST
Boylan Catholic vs. Prairie Ridge Football (IL) 12:40 pm CST
East Ridge High School Extreme Cheer Challenge (MN) 12:50 pm CST
Peninsula Indoor BMX 4X Racing (WA) 11:00 am PST
Class A State Volleyball Final - IF Bedford Advances (MI) 2:00 pm EST
Sauk Rpaids vs. Chanhassen Hockey Scrimmage (MN) 1:00 pm CST
Monticello vs. Chisago Lakes JV Hockey (MN) 1:00 pm CST
Stillman Valley vs. Tolono Unity Football (IL) 1:45 pm CST
Hesston College vs. Highland Women's Basketball (KS) 1:55 pm CST
Campbell vs. Fayette County Boys' Basketball (GA) 3:00 pm EST
Pebblebrook vs. Stephenson Girls' Basketball (GA) 3:00 pm EST
New England Regional Cheer Competition Afternoon Session (CT) 3:00 pm EST
Monticello vs. Chisago Lakes Hockey Scrimmage (MN) 2:00 pm CST
Sauk Rapids vs. Chanhassen JV Hockey (MN) 2:00 pm CST
Marietta vs. Parkview Boys' Basketball (GA) 3:30 pm EST
Dallas Lutheran vs. Cypress Christian Football (TX) 2:55 pm CST
Princeton vs. St. Cloud Tech Hockey Scrimmage (MN) 3:00 pm CST
Shakopee vs. Park Rapids JV Hockey (MN) 3:00 pm CST
Pebblebrook vs. Benjamin E Banneker Boys' Basketball (GA) 4:30 pm EST
Hesston College vs. Highland Men's Basketball (KS) 3:55 pm CST
Columbia vs. Westlake Girls' Basketball (GA) 5:00 pm EST
Shakopee vs. Park Rapids Hockey Scrimmage (MN) 4:00 pm CST
Princeton vs. St. Cloud Tech JV Hockey (MN) 4:00 pm CST
Stephenson vs. Meadowcreek Boys' Basketball (GA) 5:15 pm EST
Clarksville Academy at Creek Wood J.V. Boys' Basketball (TN) 4:15 pm CST
Belleville East vs. Wheaton Warrenville South Football (IL) 4:45 pm CST
Wheaton Warrenville South vs. Belleville East Football (IL) 4:45 pm CST
Georgetown College vs. Davenport Women's Basketball (KY) 6:00 pm EST
Granville C.C. vs. Mt. Zion Christian Boys' Basketball (NC) 6:00 pm EST
Sauk Rapids vs. Chisago Lakes Hockey Scrimmage (MN) 5:00 pm CST
Monticello vs. Chanhassen JV Hockey (MN) 5:00 pm CST
Seneca vs. Bowling Green Boys' Basketball (KY) 5:30 pm CST
Rehbeins Indoor BMX Racing (MN) 5:30 pm CST
Platt vs. Wilcox Girls' Powder Puff Football (CT) 6:30 pm EST
Hoover vs. Brandon, MS Girls' Basketball (AL) 5:50 pm CST
Thomasville vs. Whitefield Academy Boys' Basketball (GA) 7:00 pm EST
Greenville vs. South Atlanta Boys' Basketball (GA) 7:00 pm EST
Peninsula Indoor BMX Saturday Night Racing (WA) 4:00 pm PST
Clarksville Academy at Creek Wood Girls' Basketball (TN) 6:00 pm CST
Monticello vs. Chanhassen Hockey Scrimmage (MN) 6:00 pm CST
Sauk Rapids vs. Chisago Lakes JV Hockey (MN) 6:00 pm CST
West Jessamine at Anderson County Boys' Basketball (KY) 7:30 pm EST
Clarksville Academy at Creek Wood Boys' Basketball (TN) 7:00 pm CST
Princeton vs. Park Rapids Hockey Scrimmage (MN) 7:00 pm CST
Shakopee vs. St. Cloud Tech JV Hockey (MN) 7:00 pm CST
Huffman, AL vs. Milton Boys' Basketball (GA) 9:00 pm EST
Rockdale Co. vs. Miller Grove Boys' Basketball (KY) 9:00 pm EST
Shakopee vs. St. Cloud Tech Hockey Scrimmage (MN) 8:00 pm CST
Princeton vs. Park Rapids JV Hockey (MN) 8:00 pm CST

November 21

4th Grade - Pelham (NH) vs. Madison (CT) - NE Regional Football Championship (NH) 8 am EST
5th Grade - Pelham (NH) vs. Monroe (CT) - NE Regional Football Championship (NH) 10 am EST
Ontrack Karting 12 and over class/Junior Racing (CT) 10:00 am EST
6th Grade - Tyngsboro (MA) vs. East Haven (CT) - NE Regional Football Championship (NH) 12 pm EST
Georgetown College vs. Texas College Men's Basketball (KY) 2:00 pm EST
Peninsula Indoor BMX Sunday Morning Racing (WA) 11:00 am PST
7th Grade - West Warwick (RI) vs. Bridgeport (CT) - NE Regional Football Championship (NH) 2 pm EST
Rehbeins Indoor BMX Racing (MN) 1:30 pm CST
Spartan Football vs. Univ. of South Carolina Club Team (GA) 3:00 pm EST
8th Grade - Leominster (MA) vs. Merider (CT) - NE Regional Football Championship (NH) 4 pm EST
Ontrack Karting 8-12 class/ Junior Racing (CT) 10:30 pm EST

November 22

This Week With The MCHS Red Raiders with Coach Rusty Clark (AL) 7:15 am CST
Tarrant vs. Clay-Chalkville Boys' Basketball (AL) 2:50 pm CST
Monticello vs. Central Gwinnett Girls' Basketball (GA) 4:00 pm EST
Jackson vs. Dutchtown Girls' Basketball (GA) 4:30 pm EST
Pebblebrook vs. Banneker Girls' Basketball (GA) 4:30 pm EST
Hazel Green vs. Northridge Boys' Basketball (AL) 4:25 pm CST
Paideia vs. Lakeside Boys' Basketball (GA) 5:30 pm EST
Clarke Central vs. Lovejoy Girls' Basketball (GA) 6:00 pm EST
Banneker. vs. Booker T Washington Boys' Basketball (GA) 6:00 pm EST
Fisk vs. Lane College Men's Basketball (TN) 5:30 pm CST
Hoover vs. Auburn Wrestling (AL) 5:50 pm CST
Herbert Hoover vs. Boaz Boys' Basketball (AL) 5:55 pm CST
Decatur vs. Lakeside Girls' Basketball (GA) 7:00 pm EST
Good Hope vs. Hanceville Girls' Basketball (AL) 6:00 pm CST
Charles Taylor Coaches Show at Sir Pizza in Dickson (TN) 6:00 pm CST
Cary vs. Cardinal Gibbons Girls' Basketball (NC) 7:15 pm EST
Cheatham at Kenwood Girls' Basketball (TN) 6:20 pm CST
Morrow vs. Washington Girls' Basketball (GA) 7:30 pm EST
Stephenson vs. Joseph Wheeler Girls' Basketball (GA) 7:30 pm EST
Raytown South Red and White Boys' Basketball Game (MO) 7:00 pm CST
Good Hope vs. Hanceville Boys' Basketball (AL) 7:00 pm CST
Gardendale vs. Springville Boys' Basketball (AL) 7:25 pm CST
Decatur vs. Monticello Boys' Basketball (GA) 8:30 pm EST
Pebblebrook vs. Kennesaw Mountain Boys' Basketball (GA) 9:00 pm EST
Cheatham at Kenwood Boys' Basketball (TN) 8:15 pm CST

November 23

Ruskin Boys' Basketball Scrimmage and Pep Rally (MO) 12:30 pm CST
Henry County vs. Dutchtown Boys' Basketball (GA) 4:30 pm EST
Christian Life at Oregon Boys' Bowling (IL) 3:45 pm CST
Jackson vs. Lovejoy Boys' Basketball (GA) 6:00 pm EST
Scotland County vs. Clark County Boys' Basketball (MO) 6:00 pm CST
Houston County at Cheatham Girls' Basketball (TN) 6:20 pm CST
Georgetown College vs. Indiana University SE Men's Basketball (KY) 7:30 pm EST
Fayette County vs. SW Atlanta Christian Boys' Basketball (GA) 7:30 pm EST
Houston County at Cheatham Boys' Basketball (TN) 8:15 pm CST

November 24

This Week With Winfield Lady Pirates Coach Joseph Wilson (AL) 7:15 am CST
SW Atlanta Christian vs. Fayette County Girls' Basketball (GA) 3:00 pm EST
SW Atlanta Christian vs. Clarke Central Boys' Basketball (GA) 4:30 pm EST
Wilcox vs. Windham High Football (CT) 6:30 pm EST
Adlai E Stevenson Boys' Wrestling Quad (IL) 5:30 pm CST
Jackson vs. Morrow Boys' Basketball (GA) 7:30 pm EST
Boylan Catholic vs. Chicago Harper Boys' Basketball (IL) 7:15 pm CST
Aurora West vs. Rock Island Boys' Basketball (IL) 7:30 pm CST

November 25

Maloney and Platt Thanksgiving Day Football Game (CT) 10:00 am EST

To watch or listen to any Live or Archived games on iHigh.TV, click here.

iHigh.TV

 

Words of Wisdom

"You have to expect things of yourself before you can do them." - Michael Jordan


iHigh logo
iHigh.com, Inc.
325 West Main Street
Lexington, KY 40507
(859) 514-3822