��� 2012 OHSAA Track and Field State Tournament | Midwest Athletic Conference (MAC) Track & Field | iHigh.com

CONTENTS

MAC Information

MAC Fall Sports

MAC Winter Sports

MAC Spring Sports

SCHOOLS

Links

MEDIA

Home » Track & Field News

2012 OHSAA Track and Field State Tournament

June 3, 2012
By Nathan Pohlman of Midwest Athletic Conference (MAC)



Boys
Division II State Tournament
Teams: 3. Versailles 33.5
Complete Event Results

State Qualifiers:
4x800 Meter Relay: 2. Versailles (Chad Winner/Sam Subler/Michael Wenig/Samuel Prakel) State Runner-Up
1600 Meter Run: 1. Samuel Prakel, Versailles State Champion
3200 Meter Run: 1. Samuel Prakel, Versailles State Champion
4x400 Meter Relay: 6. Versailles (Mitchell Campbell/Darren Subler/Craig Pothast/Chad Winner)
High Jump: 6. Craig Pothast, Versailles

Division III State Tournament
Teams: 9. Minster 19, 24. Coldwater 9, 26. St. Henry 8, 33. New Bremen 6, 41. Delphos St. John's 5 
Complete Event Results

State Qualifiers:
4x800 Meter Relay: 6. St. Henry (Kevin Knapke/Doug Lefeld/Aaren Hemmelgarn/Jacob Rindler); 8. Coldwater (Jon Wenning/Riley Kuess/Nick Staugler/Mike Seas); 9. Minster (Andy Albers/Eric Dahlinghaus/Dominic Slonkosky/Francis Slonkosky)
110 Meter Hurdles: 3. Ben Chaney, New Bremen
1600 Meter Run: 7. Francis Slonkosky, Minster
4x100 Meter Relay: 4. Delphos St. John's (David Lindeman/Luke MacLennan/Chris Will/Will Buettner)
800 Meter Run: 4. Jacob Rindler, St. Henry
3200 Meter Run: 2. Mike Seas, Coldwater State Runner-Up; 10. Aaren Hemmelgarn, St. Henry
4x400 Meter Relay: 1. Minster (Troy Kauffman/Paul Dues/Korey Schultz/Derek Collins) State Champions
Long Jump: 15. Derek Collins, Minster
Shot Put: 7. Ryan Will, Minster
Pole Vault: 4. A.J. Huelsman, Minster; 13. Mitch Kremer, Marion Local

Girls
Division II State Tournament
Teams: 12. Coldwater 17
Complete Event Results

State Qualifiers:
4x800 Meter Relay: 8. Coldwater (Christina Seas/Krerstin Siefring/Lauren Seas/Sarah Kanney)
1600 Meter Run: 1. Sarah Kanney, Coldwater State Champion
3200 Meter Run: 3. Sarah Kanney, Coldwater; 9. Christina Seas, Coldwater

Division III State Tournament
Teams: 1. Versailles 39, 7. Minster 20, 31. Parkway 8, 46. Marion Local 5, 72. St. Henry 1
Complete Event Results

State Qualifiers:
4x800 Meter Relay: 2. Versailles (Chloe Warvel/Natalie Grillot/Hannah Wenig/Tammy Berger) State Runner-Up; 5. Minster (Samantha Hoelscher/Hannah Butler/Gabrielle Barga/Natalie Fausey);
100 Meter Dash: 10. Brianna Hess, Marion Local
4x200 Meter Relay: 2. Versailles (Lauren Bohman/Abby Barlage/Taylor Winner/Amanda Winner) State Runner-Up
1600 Meter Run: 2. Tammy Berger, Versailles State Runner-Up
4x100 Meter Relay: 6. Versailles (Lauren Bohman/Gwen Keihl/Megan Hemmelgarn/Abby Barlage); 7. Minster (Hannah Barga/Kayla Wuebker/Chelsea Stewart/Sara Dahlinghaus)
800 Meter Run: 3. Tammy Berger, Versailles
200 Meter Dash: 8. Allie Thobe, Marion Local
3200 Meter Run: 13. Natalie Grillot, Versailles
4x400 Meter Relay: 2. Minster (Gabrielle Barga/Hannah Barga/Natalie Fausey/Samantha Hoelscher) State Runner-Up; 3. Versailles (Taylor Winner/Tammy Berger/Jacquie Moorman/Amanda Winner)
Discus Throw: 8. Cathy Delzeith, St. Henry
High Jump: 2. Bailey King, Parkway State Runner-Up
Long Jump: 5. Allie Thobe, Marion Local; 12. Bailey King, Parkway
Pole Vault: 3. Kayla Wuebker, Minster; 10. Olivia Hemmelgarn, Marion Local


Tags Midwest Athletic Conference (MAC) • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Partner


Partner