CONTENTS

MAC Information

MAC Fall Sports

MAC Winter Sports

MAC Spring Sports

SCHOOLS

Links

MEDIA

Home » Boys' Basketball News

2012 AP Southwest Boys Basketball Division III All-District Teams

March 14, 2012
By Nathan Pohlman of Midwest Athletic Conference (MAC)



Versailles Mitchell Campbell was Division III 2nd Team and Versailles Chad Winner was Honorable Mention. 

2012 AP Southwest Boys Basketball Division III All-District Teams
First Team:
Evan Bradds, Greeneview, 6-foot-7, junior, 18.8 points per game; Andrew Benintendi, Cin. Madeira, 5-10, jr., 24.2; Gunner Shirk, Miami East, 5-11, sr., 14.1; Luke Creditt, Waynesville, 6-2, sr., 17.5; Max Hassel, Cin. Clark Montessori, 5-11, sr., 17.8.

Player of the year: Andrew Benintendi, Cin. Madeira.
Coach of the year: Michael Bradley, Cin. Summit Country Day.

Second Team:
Joey Adleta, Madison, 6-3, sr., 18.0; Mitchell Campbell, Versailles, 6-4, sr., 15.6; Erik Edwards, Cin. Roger Bacon, 6-4, jr., 10.8; Kevin Johnson, Cin. Summit County Day, 6-2, jr., 14.2; Jake Adams, Preble Shawnee, 6-1, sr., 18.8.

Third Team:
Jamel Ivery, Cin. North College Hill, 6-0, sr., 20.9; Johnny Myers, Twin Valley South, 6-4, sr., 20.6; Morgan Reynolds, Hamilton Badin, 6-4, sr., 11.7; Jay Meyer, Anna, 6-3, sr., 16.0; Travis Jackson, Blanchester, 6-3, sr., 15.0.

Honorable Mention:
Frank Catrine, Fenwick; Carlas Jackson, Cin. Roger Bacon; Jon Back, Carlisle; Andrew Goodpaster, Carlisle; John Isaacs, Dixie; Bradley Coomes, Miami East; Victor Boggs, Waynesville; Chad Winner, Versailles; Patrick Bain, Bethel; Austin Frentsos, Cin. Roger Bacon; Nick Reier, Anna; Jeff Clemons, Madison; Josh Snyder, Miami East; Jake Elam, Preble Shawnee; Landon Hormann, West Liberty-Salem; Tyler Bruntz, Greeneview; Daniel Lenk, Northeastern; Eric Green, Greeneview; Tyler Lewis, East Clinton.


Details 344 Views
Tags Midwest Athletic Conference (MAC) • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Partner


Partner