��� Georgia High School Football Daily-12/20/13 | Lamar County Trojans Football | iHigh.com

CONTENTS

Lamar AJROTC

NCAA Information

Directions

TROJAN SPORTS

Schedules

MEDIA

Home » Football News

Georgia High School Football Daily-12/20/13

December 20, 2013
Lamar County Trojans



 

This will be our final issue of GHSF Daily until the 2014 season.

 

Thanks to our more than 12,000 subscribers and others who read us regularly.

 

Also thanks to our sponsors - MaxPreps, the NHSF Network and Gear Up America - for helping keep this newsletter free for the fifth straight season.

 

We will continue to take all-region teams and news of coaching changes and publish them on ajc.com.

 

If you have suggestions on how to make GHSF Daily better, let us know.

 

We'll be back in August. See you then!  

Spotlight

Top 3 classes to get stronger in 2014

For our final issue of the season, we look ahead to 2014 to see the effect of the GHSA's reclassification.

 

Below are the top 25 rankings for each class, based on the final 2013 computer Maxwell Ratings but with each team placed in its 2014 classification.

 

It appears that the top three classes will get a little stronger, while AAA and AA will get a little weaker. Class A should be about the same.

 

Class AAAAAA

The highest class picked up AAAAA runner-up Tucker and Region 5-AAAAA champion North Paulding without losing any Top 10 teams. Maxwell rates Tucker as only the No. 11 team, but the computer ratings were skeptical two years ago about Lovejoy, the 2011 AAAA runner-up that moved to the highest class and was runner-up again.

 

1. Norcross

2. North Gwinnett

3. Collins Hill

4. Colquitt County

5. Hillgrove

6. Camden County

7. McEachern

8. Hughes

9. Archer

10. Mill Creek

11. Tucker (AAAAA)

12. Peachtree Ridge

13. Lowndes

14. Lovejoy

15. North Cobb

16. Marietta

17. North Paulding (AAAAA)

18. Valdosta

19. Dacula

20. Alpharetta

21. Walton

22. Milton

23. Tift County

24. Lassiter

25. Brookwood

 

Class AAAAA

Despite losing Tucker, this classification should be deeper overall with the addition of Coffee and Brunswick from above and Stockbridge and Statesboro from below. The Maxwell Ratings say that Carver of Columbus is not even a top 20 team in the new AAAAAA. The Tigers, who have won seven consecutive region titles playing in AAA and AA, chose to play up beginning in 2014 to be with other Columbus schools.

 

1. Creekside

2. Gainesville

3. Kell

4. Coffee (AAAAAA)

5. Ware County

6. Warner Robins

7. Northside, Warner Robins

8. Thomas County Central

9. South Paulding

10. Stockbridge (AAAA)

11. Statesboro (AAAA)

12. Stephenson

13. Harris County

14. McIntosh

15. Brunswick (AAAAAA)

16. Allatoona

17. Mundy's Mill

18. East Paulding

19. Houston County

20. Mays

21. Flowery Branch

22. Alexander (AAAA)

23. Carver, Columbus (AAA)

24. Dalton (AAAAA)

25. M.L. King

 

Class AAAA

The new AAAA is home to two reigning state champions, not to mention Sandy Creek. This class improved the most from reclassification. Also entering are Woodward Academy, St. Pius and Cartersville, Top 10 finishers this season in AAA. This top 25 doesn't include some other pretty good newcomers such as North Oconee, Cook and Thomson. Class AAAA did lose Top 10 teams Statesboro and Stockbridge.

 

1. Buford (AAA)

2. Griffin

3. Sandy Creek

4. Carrollton

5. Marist

6. Monroe Area

7. Woodward Academy (AAA)

8. Wayne County

9. St. Pius

10. Burke County

11. Whitewater (AAAAA)

12. Cartersville (AAA)

13. North Hall (AAA)

14. Veterans

15. Chestatee

16. Troup

17. White County (AAA)

18. Eagle's Landing

19. Mary Persons

20. Westover

21. Arabia Mountain (AAAAA)

22. Gilmer

23. Northwest Whitfield

24. Cairo

25. Liberty County

 

Class AAA

Perhaps Buford's departure came a season late for Washington County. Calhoun and Jefferson also are moving into AAA, but the classification is weaker overall as four Top 10 teams (Buford, Cartersville, St. Pius and Woodward Academy) are moving out.

 

1. Washington County

2. Callaway

3. Blessed Trinity

4. Calhoun (AA)

5. Ringgold

6. Jefferson (AA)

7. Laney (AA)

8. Cedar Grove

9. Hart County

10. Westminster (AA)

11. Central, Carroll

12. Elbert County

13. Decatur

14. Westside, Macon (AAAA)

15. West Hall

16. Cedartown (AAAA)

17. Pierce County

18. Appling County

19. Peach County

20. Kendrick (AA)

21. Dawson County

22. Rutland (AAAA)

23. East Hall

24. Towers

25. Glenn Hills (AAAA)

 

Class AA

Calhoun, Jefferson and Westminster are gone with no comparable teams to fill the void. Expect AA to be a little lighter in 2014. Opportunity knocks because only defending champion Lovett has won a state title among the top 20 since 2000.

 

1. Lovett

2. Lamar County

3. Benedictine

4. Greater Atlanta Christian

5. Brooks County

6. Heard County

7. Bowdon

8. Washington-Wilkes

9. Thomasville

10. Vidalia

11. Bleckley County

12. Fitzgerald

13. Bryan County

14. Jefferson County (AAA)

15. Rabun County

16. B.E.S.T. Academy (AAA)

17. Darlington (A)

18. Seminole County (A)

19. Early County

20. Dublin

21. Bremen

22. Manchester

23. Macon County

24. Metter

25. Holy Innocents' (A) 

 

Class A

The lowest classification loses Seminole County and Darlington but will pick up three significant Macon private schools from the Georgia Independent School Association in Stratford Academy, Tattnall Square and Mount de Sales. They are not included in the ratings.

 

1. Eagle's Landing Christian

2. Aquinas

3. Marion County

4. Mount Pisgah Christian

5. Calvary Day

6. Irwin County

7. Charlton County

8. Prince Avenue Christian

9. Mount Paran Christian

10. Clinch County

11. Dooly County

12. Hawkinsville

13. Landmark Christian

14. Johnson County

15. Taylor County (AA)

16. Our Lady of Mercy

17. Lincoln County

18. Commerce

19. Christian Heritage

20. Brookstone

21. Pacelli

22. First Presbyterian

23. George Walton Academy

24. Mitchell County

25. Athens Christian


Join our Mailing List!
 
In This Issue
Spotlight: Top 3 classes to get stronger in 2014
List: Schools making coaching changes
Trivia: Coach and star player for Griffin's 1978 championship team
Coach Speak
All-Region Teams: 5-AAAAA, 1-AAAA, 3-AAA, 4-AA, 8-AA, 3-A Div. A, 4-A, 6-A Div. A and 7-A
Classifieds
About Our Sponsor
MaxPreps logo

MaxPreps, the title sponsor of Georgia High School Football Daily, is the "Official Statistician and Media Partner" for the Georgia High School Association. MaxPreps offers coaches a free stat management and communication platform that enables you to efficiently submit your schedule, scores, roster and statistics. MaxPreps is a 100-percent free service and the official source of scores and stats for the GHSA. According to the partnership, all GHSA member schools statewide must submit complete box score results to MaxPreps, regardless of classification. This information will be used to verify GHSA region standings and manage Class A power ratings. We invite you to join us and the thousands of other coaches who use MaxPreps as a part of their team's tradition.

List

Coaching changes

The offseason typically brings between 70 and 100 head coaching hires. Here are the 28 schools that we know about that are making changes:

 

*Armuchee - Preston Cash

*Bacon County - Hildrick Garrison

*Baldwin - Dexter Copeland

*Cedar Shoals - Chris Davis

*Chattooga - Clay Livingstone (Hired: Charles Hammon)

*Coahulla Creek - Jared Hamlin

*Cook - Ken Cofer

*East Coweta - Clint Wade

*Fannin County - Greg Chambers

*Forest Park - John Diehl

*Hampton - New school

*Heritage (Conyers) - Mike Parris

*Heritage (Ringgold) - Tim James

*Jenkins County - Ashley Harden

*LaGrange - Donnie Branch (Hired: Dialleo Burks)

*Lovejoy -Al Hughes (Hired: Edgar Carson)

*McIntosh County Academy - Keith Gosse

*Mount de Sales - Robert Slocum (Hired: Keith Hatcher)

*Mount Zion (Jonesboro) - Ervin Starr

*Oconee County - Mitch Olson

*Ola - John Kovzel

*Parkview - Cecil Flowe

*Rockmart - Dan Duff (Hired: Ben Turner)

*Toombs County - Steve Versprille

*Twiggs County - Jeb Stewart

*Upson-Lee - Tommy Watson

*Winder-Barrow - David Wagner

*Woodland (Stockbridge) - Scott Schmitt

Trivia

Answer to Thursday's question: The head coach of Griffin's 1978 state championship team was Lloyd Bohannon. The player on that team who became a U.S. Olympian and Super Bowl champion was Willie Gault.

Coach Speak

"Remember the five P's - Prior Planning Prevents Poor Performance."

- Gainesville coach Bruce Miller

 

"Finish the drill."

- Warren County coach Cherard Freeman

 

GHSF Daily asked coaches during the offseason if they have a favorite quote, saying or motto.


Statistics from all seven state championship games are available by clicking here. They are provided by Ken Skinner and Kevin Higgs, courtesy of West Georgia Technical College.
 
All-Region Teams

5-AAAAA

Player of the year: Chandler Burks, South Paulding

Lineman of the year: Lorenzo Adger, South Paulding

Special teams player of the year: Josh Klein, East Paulding

48-minute player: Matt Mixon, North Paulding

Offensive player of the year: Chase Noonan, North Paulding

Defensive player of the year: Dylan Coleman, East Paulding

Newcomer of the year: Sonny Smith, East Paulding

Assistant coach of the year: Jeremy Edwards, North Paulding

Coach of the year: Scott Jones, North Paulding

 

Offense

QB - Mitchell Webb, East Paulding

QB - Conner Larson, Allatoona

RB - Josh Batista, Allatoona

RB - Jae Bowen, South Paulding

RB - Frank Griffin, Rome

RB - Corn Collins, North Paulding

WR - Mac Seagle, North Paulding

WR - Kris Ballinger, Villa Rica

WR - Kayden Bishop, North Paulding

WR - DJ Ezell, Allatoona

WR - LJ Pope, South Paulding

TE - Ben Norman, South Paulding

TE - Andricus Parker, Hiram

OL - Amir Moore, Allatoona

OL - Blaylan Howard, East Paulding

OL - Aaron Kirksey, Rome

OL - Connor Brumfield, Allatoona

OL - Hogan Barris, Rome

OL - Tanner Ledbetter, East Paulding

OL - Cooper Corley, North Paulding

OL - Cameron Banks, North Paulding

 

Defense

DL - Chris Guinn, East Paulding

DL - Desmond Johnson, Rome

DL - Brett Duncan, Allatoona

DL - Arius Ofum, Rome

DL - Connor Christian, East Paulding

DL - Casey Cobb, South Paulding

DL - Drew Lewis, Villa Rica

DL - Brandon Ballard, Paulding County

LB - Jack Senkowitz, North Paulding

LB - Justin Wade, Allatoona

LB - Jarred Weaver, Villa Rica

LB - Isaiah Ross, Woodland

LB - Ben Burge, Rome

LB - Tyler Gordon, East Paulding

DB - Khalia Hackett, South Paulding

DB - Trevon Simmons, South Paulding

DB - Anthony Ellis, Rome

DB - Keenan Pace, East Paulding

DB - Terrence Boykin, Villa Rica

DB - Tae Rae, East Paulding

DB - Jace White, North Paulding

DB - Grant Quick, Woodland

 

Honorable mention: Allatoona - Trevor Patrick OL, Yoshi Nicholson OL, Russell Halimon RB. East Paulding - Tae Rae RB, Malik Bruce DB, Mac Coleman LB, Marlin Nichols LB. Hiram - Eli Saucier WR, Attorney Gallman DL, Jacob Coykendall DL, Dakota Adair LB, Kendall Davis-Bristor LB, DJ Jackson DB. Lithia Springs - Tikal Petty QB, Chris Marlin TE, Corinthian Neal DB, Justin Meriweather DB, Anthony Oscar DL, Jabarisu Cooper LB. Paulding County - Thomas Sieh RB, Blake Chafin OL, Ty Rosier OL, Antonio Golden WR, Takorey Boykin DL, Caleb Sailors LB, Dylan Peeples LB, Mark Toussaint DB. Rome - Devantae Mallett WR. South Paulding - Brandon Southerland OL, Tanner Holcomb OL, Darrel Wilson WR, Kerrington Smith DL, Jack Young LB, Maurice Collier LB. Villa Rica - Mario Williams OL, Yassar El-Amin WR. Woodland - Jon Austin OL, DaMek Lewis DL, Khalil Morris LB.

 

1-AAAA

Player of the year: Charles Stafford, Monroe

Offensive player of the year: Jeremiah Hill, Cairo

Defensive player of the year: Trenton Thompson, Westover

Coach of the year: Octavia J. Jones Sr., Westover

 

First-team offense

QB - Johnathan Thomas, Americus-Sumter

RB - Shannon Saunders, Westover

RB - Wesley Fields, Americus

WR - Landon Whitman, Crisp County

WR - Emmanuel Davis, Monroe

WR - Ricardo Sloan, Dougherty

OL - Richard Walker, Cairo

OL - Henry Battle, Americus-Sumter

OL - Tyler Sheppard, Cairo

OL - Johnathan Leverette, Americus-Sumter

OL - Jeff Bradley, Worth

ATH - Jaelon Benjamin, Westover

OL - Breon King, Crisp County

 

First-team defense

DL - Andre Hadley, Cairo

DL - Brenten Wimberly, Westover

DL - Tim McCray, Monroe

DL - Elijah Johnson, Crisp County

LB - Antravious Parks, Westover

LB - Jawon Young, Albany

LB - Marcus Gaines, Cairo

LB - Antonio Leroy, Monroe

DB - Jysanti Richardson, Westover

DB - Julian Colwell, Westover

DB - Eric Burrows, Worth County

DB - Montre Hartage, Crisp County

P - Taylor Donalson, Cairo

PK - Tanner Stumpe, Westover

 

Second-team offense

QB - Ta'Keevian Harris, Westover

RB - Quantavious Sweney, Worth County

RB - Darrell Brown, Monroe

WR - Reece Wooten, Cairo

WR - DJ Harris, Americus-Sumter

WR - Kiemetric Parks, Monroe

OL - Toney Mosley, Westover

OL - Brentavious Glanton, Monroe

OL - Kentavious Trent, Dougherty

OL - Jecard Parker, Worth County

 

Second-team defense

DL - Tyler Clark, Americus-Sumter

DL - Greg Clark, Worth County

DL - Jamill Curry, Worth County

DL - Jaylon Scott, Dougherty

LB - Gregory Harvey, Crisp County

LB - Robert Hicks, Dougherty

LB - Trey Lucus, Worth County

LB - Xavier Mitchell, Americus Sumter

DB - Dontavious Gurley, Cairo

DB - Willie Davis, Albany

DB - Cornelius Jenkins, Monroe

DB - Isiah Ingram, Americus-Sumter

 

3-AAA

Player of the year: A.J. Gray, Washington County

Offensive player of the year: Melvin Hill, Washington County

Defensive player of the year: D.J. Sanders, Washington County

Specialist of the year: Stephen Gomez, Swainsboro

Coach of the year: Joel Ingram, Washington County

 

First-team offense

QB - Will Jordan, Jefferson County

RB - Cartabious Quarterman, Jefferson County

WR - Felton Hatcher, Thomson

WR - Josh Burden, Washington County

TE - Chris Edwards, Washington County

OL - Jacob Gurine, Dodge County

OL - Brandon Foskey, Swainsboro

OL - Dexter Grier, Jefferson County

OL - Tristan Lambert, Washington County

OL - Britt Helton, Washington County

PK - Mitchell Tanner, Dodge County

 

First-team defense

DL - Romello Cummings, Dodge County

DL - DeAngelo Jordan, Swainsboro

DL - Jaquez Hart, Thomson

DL - Marcel Johnson, Washington County

LB - Daylan Williams, Jefferson County

LB - Will Coneway, Washington County

LB - Stacy Thompson, Washington County

OLB - Justin Smith, Jefferson County

OLB - Logan Hunt, Washington County

DB - Marlek Lamb, Dodge County

DB - T.J. Clark, Jefferson County

DB - LaDerrick Hammond, Jefferson County

DB - Bryan Hypolite, Washington County

P - Seth O'Steen, Jefferson County

 

Second-team offense

QB - Landon Martin, Dodge County

RB - Roscoe Wilcox, Dodge County

RB - Robert Thomas, Swainsboro

WR - Devonare Jackson, Dodge County

WR - Jawuan McCall, Jefferson County

TE - Hunter Graham, Dodge County

OL - Cain Peterson, Dodge County

OL - John Cody, Thomson

OL - K.T. Woods, Thomson

OL - Quinton Morris, Washington County

OL - Donald Harold, Swainsboro

PK - Keith Delima, Swainsboro

 

Second-team defense

DL - Trevonte Avera, Jefferson County

DL - Alex Jones, Swainsboro

DL - Josh Edwards, Dodge County

DL - Reggie Grissom, Thomson

LB - Billy Youngblood, Thomson

LB - Bobby Andrews, Swainsboro

LB - Devonte Floyd, Dodge County

OLB - Nick Moss, Thomson

OLB - Harold Stevenson, Jefferson County

DB - Clifford Dixon, Swainsboro

DB - Lorenzo Watts, Washington County

DB - Coco West, Jefferson County

DB - Cam Young, Dodge County

P - Jed May, Washington County

 

4-AA

Coach of the year: Franklin Stephens, Lamar County

Player of the year: Lawrence Austin, Lamar County

Offensive player of the year: Lance Austin, Lamar County

Defensive player of the year: Qua Searcy, Lamar County

Kicker: Tyler Scandrett, Lamar County

Punter: Austin Simmons, Bleckley County

Long Snapper: Peyton Robinson, Bleckley County

Returner: Lane Thomas, Monticello

Athlete: Tavon Ross, Bleckley County

 

Offense

OL - Todd Wainwright, Taylor County

OL - Shaunkendrick Brown, Bleckley County

OL - James Bannister, Lamar County

OL - Demario Bullard, Putnam County

OL - Raymond Smith, Macon County

TE - Quintavious Waller, Putnam County

QB - James Whiteman, Taylor County

RB - Tre Jackson, Monticello

RB - Juan Tucker, Lamar County

REC - Keyshioun Chappell, Taylor County

REC - Devontae Hudson, Macon County

 

Defense

DL - Caleb Wynne, Bleckley County

DL - Rashad Johnson, Lamar County

DL - Kevin Montfort, Taylor County

DL - Malik Walker, Macon County

LB - Ray Lyons, Lamar County

LB - Dan Joiner, Taylor County

LB - Roquan Smith, Macon County

DB - Mario McLendon, Bleckley County

DB - Kelvin Monts, Taylor County

DB - Davion Anderson, Northeast

DB - Kyron Smith, Macon County

 

8-AA

Offensive player of the year: WR Charlie Woerner, Rabun County, So.

Defensive players of the year: DT Luther Jones, Union County, Sr., and SS Tradd Porter, Jefferson, Jr.

Special teams player of the year: P Robert Prunier, Union County, Jr.

Coach of the year: Robby Robinson, Washington-Wilkes

 

First-team offense

OL - Tommy Chevalier, Rabun County, Sr.

OL - Jordan Tyler, Jefferson, Sr.

OL - Eli Griffin, Jefferson, Sr.

OL - Darryl Ware, Washington-Wilkes, Sr.

OL - Ken Johnson, Washington-Wilkes, Sr.

OL - Nikita Fair, Washington-Wilkes, Jr.

QB - Joseph Mancuso, Union County, So.

RB - Isaiah Blake, Jefferson, Sr.

RB - JaQuavious Blackburn, Washington-Wilkes, So.

WR - Jalen Turner, Washington-Wilkes, Sr.

WR - Raleigh Beougher, Riverside Military, Jr.

WR - Jacob Rogers, Union County, Jr.

 

First-team defense

DL - Damion Brown, Greene County, Sr.

DL - Tyler Bowen, Jefferson, Sr.

DL - Tremond Ferrell, Washington-Wilkes, Jr.

DL - Clay Lawson, Washington-Wilkes, Jr.

LB - Tomarkus Young, Washington-Wilkes, Sr.

LB - Chase Barnett, Union County, Jr.

LB - Jeremiah Brown, Rabun County, Sr.

LB - Kemble Laguines, Washington-Wilkes, So.

DB - Charlie Woerner, Rabun County, So.

DB - Chris Miller, Greene County, Sr.

DB - Cain Tomlin, Rabun County, Jr.

DB - Javoris Grant, Washington-Wilkes, Jr.

DB - Treyvon Booker, Washington-Wilkes, Sr.

 

First-team special teams

K - Andres Aparicio, Greene County, Jr.

P - Dalton Hill, Jefferson, Jr.

 

3-A Div. A

Player of the year: QB Michael Peterson, Calvary Day, Sr.

Offensive player of the year: QB Cornelius Taylor, Claxton, Jr.

Offensive athlete of the year: RB/WR Derek Kirkland, Calvary Day, Sr.

Defensive player of the year: DL Andre' Wilson, Calvary Day, Sr.

Defensive athlete of the year: DB Demetris Robertson, Savannah Country Day, So.

 

First-team offense

QB - Ira Hendrix, Jenkins County, Sr.

RB - Robert Heyward, Calvary Day, Jr.

RB - Oliver Cesar, Savannah Country Day, Sr.

RB - Wade Benton, Savannah Christian, Jr.

WR - Jordan Walker, Calvary Day, Sr.

WR - Ben Johnson, Savannah Country Day, Sr.

TE - Milan Richard, Calvary Day, Sr.

OL - Nicholas Korcik, Savannah Christian, Sr.

OL - William Woods, Savannah Country Day, Sr.

OL - Alex Herndon, Calvary Day, So.

OL - Tripp Pearson, Calvary Day, Sr.

OL - Brad Butler, Calvary Day, Sr.

OL - Dalton Stewart, Claxton, Sr.

ATH - Darvis Small, Claxton, So.

PK - Colton Lichtenberg, Savannah Country Day, Jr.

 

First-team defense

DL - Evan Creduer, Claxton, Sr.

DL - Devontay Bacon, Claxton, Sr.

DL - Andy Harlow, Portal, Sr.

DL - Michael Strong, Calvary Day, Sr.

DL - Yakavian Lee, Savannah Country Day, So.

DL - Sales Pickney, Savannah Country Day, Sr.

LB - Brent Sanders, Calvary Day, So.

LB - Ahmad Johnson, Savannah Christian, Sr.

LB - Trent Thomas, Portal, Jr.

LB - Tyquan Williams, Claxton, Sr.

DB - A.J. Keene, Calvary Day, Jr.

DB - Marquis Wells, Portal, Sr.

DB - Harrison Sherrod, Portal, Sr.

DB - Tyler Arnold, Savannah Christian, Jr.

DB - Brentton Ford, Savannah Country Day, Jr.

P - Ben Haeussler, Savannah Christian, So.

 

Second-team offense

QB - Brandon Thomas, Savannah Christian, Sr.

RB - Casey Jones, Portal, Sr.

RB - Darius Huff, Portal, So.

RB - Nick Bateman, Savannah Christian, Jr.

WR - Khaliq Hughes, Calvary Day, Sr.

WR - Tanner Lee, Claxton, Sr.

TE - Edgar Duran, Claxton, Jr.

OL - Hunter Jiran, Savannah Christian, Jr.

OL - Deontay Mincey, Claxton, Jr.

OL - Jameson Mikel, Portal, Sr.

OL - Michael Keene, Savannah Country Day, Jr.

OL - Devante Reynolds, Claxton, Jr.

OL - Jacob Mock, Calvary Day, Jr.

PK - Jannis Buchner, Portal, Jr.

 

Second-team defense

DL - Evan Reese, Savannah Christian, Fr.

DL - J.T. Mertz, Savannah Christian, Jr.

DL - Woodie Williams, Savannah Country Day, Sr.

DL - Josh Imholz, Calvary Day, Jr.

DL - Marty Chapel, Claxton, Jr.

LB - Tyrone Riley, Calvary Day, Jr.

LB - Jackson Schroeder, Savannah Country Day, Sr.

LB - Javon Greene, Savannah Christian, Jr.

LB - Donyah Hardaway, Portal, Sr.

DB - Jake Lee, Savannah Country Day, So.

DB - Darnell Williams, Claxton, So.

DB - Salvador Calderon, Calvary Day, Fr.

DB - Tyler Kilgore, Calvary Day, Jr.

P - Chase Kirkland, Portal, Jr.

 

4-A

Player of the year: Lorenzo Smothers, Marion County

Offensive player of the year: Wyatt Peterson, Pacelli

Defensive player of the year: Mark Lloyd, Dooly County

Coach of the year: Mike Swaney, Marion County

 

First-team offense

QB - Dustin Eckert, Marion County

RB - Tra Minter, Schley County

RB - Dontavious Grace, Hawkinsville

RB - Johnny Royal, Marion County

WR - Bryan Foster, Pacelli

WR - Matt Corbin, Schley County

WR - Kris Lundy, Dooly County

TE - Daryl Ragland, Marion County

OL - Tom Braddock, Schley County

OL - Nick Sargent, Brookstone

OL - Larry Glover, Dooly County

OL - Devin Wiggins, Hawkinsville

OL - Tray Smith, Marion County

ATH - Mark Clark, Dooly County

K - A.J. Wells, Marion County

 

First-team defense

DL - Chris Rehak, Pacelli

DL - Terrell Deriso, Dooly County

DL - Royce Owens, Hawkinsville

DL - Quantez Freeman, Marion County

DL - Rodrick Bishop, Marion County

LB - Tay Daniels, Dooly County

LB - Kavantae Mathis, Greenville

LB - Warren Singletary, Hawkinsville

LB - Brandon Green, Marion County

LB - Terrance Riley, Marion County

DB - Kereon Morrell, Dooly County

DB - DeAndre Bowman, Pacelli

DB - Dakota Sloan, Hawkinsville

DB - Marquis Thomas, Marion County

P - Logan Schofield, Schley County

P - Miller Page, Brookstone

 

Second-team offense

QB - Jay Roberts, Brookstone

RB - Luke Dawahare, Pacelli

RB - Chanin Hamilton, Dooly County

RB - J.D. Burden, Hawkinsville

WR - Leye Oluybuwale, Brookstone

WR - Courtney Clark, Dooly County

WR - Devontae Mathis, Central Talbotton

TE - Keshun Wright, Hawkinsville

OL - Knox Theus, Schley County

OL - Phillip Hamric, Brookstone

OL - Cade Pepper, Pacelli

OL - Cody Gordon, Hawkinsville

OL - Dustin Pickren, Marion County

ATH - Jamal McKee, Greenville

K - Kevin Jacobs, Pacelli

K - Daniel Cornejo, Dooly County

 

Second-team defense

DL - Marcous Herrera, Pacelli

DL - Kapris Battle, Schley County

DL - Franchez Marshall, Greenville

DL - Devin Adams, Hawkinsville

DL - Cameron Cox, Marion County

LB - Jatavious Brown, Marion County

LB - Isaiah Captain, Schley County

LB - Jatavious Hardrick, Dooly County

LB - Malik Marble, Pacelli

LB - Josh Bembry, Hawkinsville

DB - Malik Hollomon, Hawkinsville

DB - Jacob Dixon, Marion County

DB - Jabril Flemister, Central Talbotton

DB - Darrian Cook, Schley County

DB - Mark McVay, Brookstone

P - Kahlil Jenkins, Pacelli

 

6-A Div. A

Offensive player of the year: QB Trevor Brown, Christian Heritage

Defensive player of the year: LB Brooks Busby, Darlington

Coach of the year: Tommy Atha, Darlington

 

First-team offense

QB - Trevor Brown, Christian Heritage

RB - Matt Turner, Mount Zion

RB - Trey Edge, Darlington

OL - Bret Peterson, Trion

OL - Grigsby Gordy, Darlington

OL - Will Sizemore, Mount Zion

OL - Dalton Hegwood, Trion

OL - Nathan Whaley, Mount Zion

WR - Nich Bartley, Christian Heritage

WR - Will Fischer, Christian Heritage

TE - Will Muschamp, Darlington

PK - Sloan Peters, Darlington

 

First-team defense

DL - Wyatt Miller, Darlington

DL - Landon Rice, Darlington

DL - Will Hawkins, Darlington

DL - Daniel Sanford, Trion

LB - Grant Moss, Darlington

LB - Brooks Busby, Darlington

LB - Austin Lowe, Christian Heritage

DB - Zack Cobb, Gordon Lee

DB - Logan Rice, Darlington

DB - Takarius Tuggle, Mount Zion

DB - Will Mathis, Darlington

P - Caleb O'Neal, Gordon Lee

 

Second-team offense

QB - Corey Bethune, Trion

RB - Hunter Teeters, Gordon Lee

RB - Gabe Howell, Trion

OL - Billy York, Darlington

OL - Will Hawkins, Darlington

OL - Harrison Kranzlein, Christian Heritage

OL - Garret Kerns, Gordon Lee

OL - Dallas Goodlett, Gordon Lee

WR - Garrett McAllister, Gordon Lee

WR - Jtremijh McClure, Darlington

TE - Sheddryn Farley, Mount Zion

 

Second-team defense

DL - Spencer Robbins, Christian Heritage

DL - Daniel Sanford, Trion

DL - Alex Deberry, Trion

DL - Braxton Salmon, Gordon Lee

LB - Eugene McClure, Mount Zion

LB - Evan Townsend, Christian Heritage

LB - Daniel Anderson, Mount Zion

DB - TJ Garrett, Mount Zion

DB - Brian Pierce, Christian Heritage

DB - Jonathan Shealy, Trion

DB - Chandler Lathem, Trion

 

7-A

Offensive player of the year: Ruben Garnett, Aquinas, Jr.

Defensive player of the year: Will Black, First Presbyterian Day, Sr.

Special teams player of the year: Justin Thompson, Aquinas, Jr.

 

Offense

QB - Liam Welch, Aquinas, So.

QB - Will McCormick, First Presbyterian Day, So.

RB - Colby Lawrence, Georgia Military, Sr.

RB - Mikey McIntire, Lincoln County, Sr.

RB - Shiquez Underwood, Wilkinson County, Sr.

RB - TJ Lowe-Foston, Georgia Military, Jr.

RB - Dontarius Brookins, Hancock Central, Sr.

RB - Reggie Gantt, First Presbyterian Day, So.

WR - Daniel Lindsey, Aquinas, Jr.

WR - Antonio Whipple, Wilkinson County, Sr.

WR - O'Showen Williams, First Presbyterian Day, So.

WR - Mack Tharpe, Twiggs County, Jr.

OL - Devonta Walker, Georgia Military, Sr.

OL - Martin Wilson, First Presbyterian Day, Sr.

OL - Palmer Haynes, First Presbyterian Day, Jr.

OL - Jeff Fox, Aquinas, Sr.

OL - Ryan Bussey, Aquinas, Sr.

OL - Mason Beck, Wilkinson County, Jr.

OL - Tocorian Sams, Twiggs County, Sr.

OL - Bruce Watkins, Hancock Central, Sr.

Ath - Jam Morris, First Presbyterian Day, Jr.

Ath - Delarrion Milner, Georgia Military, Sr.

Ath - Jermaine Berry, Warren County, So.

 

Defense

DB - Ryan Lindsey, First Presbyterian Day, Sr.

DB - Antonio Clark, Aquinas, Sr.

DB - Nick Bentley, Georgia Military, Sr.

DB - Kenan Baker, Twiggs County, Sr.

DB - Jamerious Edwards, Hancock Central, Sr.

DB - Moses Crockett, Wilkinson County, Sr.

LB - Devontae Williams, Wilkinson County, Sr.

LB - BJ Davis, Wilkinson County, Sr.

LB - Jermaine Reynolds, Hancock Central, Sr.

LB - Jalen Smith, Lincoln County, Sr.

LB - John Morris, Aquinas, Sr.

LB - Quez Woodard, Twiggs County, Sr.

DL - Derian Meminger Hancock Central, Sr.

DL - Andy Ray Wengrows, Lincoln County, Sr.

DL - Parker Williams, Georgia Military, Jr.

DL - Caleb Samuel, First Presbyterian Day, Sr.

DL - Brandon Cox, First Presbyterian Day, Sr.

DL - Torrez Wentz, Warren County, Sr.

DL - Shalom Alvarez, Aquinas, Sr.

DL - Napolean Williams, Aquinas, Jr.

Classifieds

Learn to officiate big boy football in the north metro area in 2014

Love high school football? The Etowah Valley Football Officials Association needs new members for the 2014 season. For more information, e-mail Secretary@EVFOA.org.

 

Georgia Strength Coaches Association clinic to be held in January

The seventh annual Georgia Strength Coaches Association Strength Clinic will be held on Jan. 10 at Marietta High School. The cost is $55. Complete clinic schedule and online registration is available at

 

Athletic Express Help your team raise money and win sports apparel

Gear Up can help your team raise money and win sports apparel and equipment from UnderArmour, Alleson, Rawlings and more. We've helped the Flowery Branch Junior Falcons raise more than $50,000 and take home more than $10,000 in Under Armour gear in the past five years. For more information, contact Justin Rountree at 865-250-8245 or jtree242006@yahoo.com.

 

Georgia Prep Sports Academy to hold football tryouts

Georgia Prep Sports Academy will hold football tryouts beginning in January for 2013-2014 high school graduates and transferring college athletes. GPSA is an Atlanta prep school that gives student-athletes the academic and athletic training they need to play at a two-year or four-year college football program. GPSA fielded its first football team this fall under head coach and school founder Michael Carson. For more information on the tryouts or combines, including cost and dates, contact coach Carson at 678-663-7514 or carsoncarson11@gmail.com or visit the school's website at www.georgiaprepsportsacademy.org.

MaxPreps covers metro Atlanta high school sports

GHSF Daily's title sponsor, MaxPreps, has launched a site dedicated to metro Atlanta high school sports. The site has rankings, scores and schedules as well as games, players and coaches of the week. MaxPreps also encourages fans to send in photos from the games. Check out MaxPreps Atlanta today.

About Us
GHSFD logoGeorgia High School Football Daily is a free e-mail newsletter produced
and owned by Todd Holcomb and Chip Saye. Holcomb is a former lead high school football writer for the Atlanta Journal-Constitution and co-founder of the Georgia High School Football Historians Association. Saye is a 25-year veteran of the newspaper industry who has covered high school sports for the Atlanta Journal-Constitution, Athens Banner-Herald, Anderson (S.C.) Independent-Mail and Gwinnett Daily News.
 

Tags Lamar County Trojans • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements


Partner