��� Georgia High School Football Daily-09/21/12 | Lamar County Trojans Football | iHigh.com

CONTENTS

Lamar AJROTC

NCAA Information

Directions

TROJAN SPORTS

Schedules

MEDIA

Home » Football News

Georgia High School Football Daily-09/21/12

September 21, 2012
By Calvin Scandrett of Lamar County Trojans



GHSF Daily's Todd Holcomb will be hosting a live blog on ajc.com tonight. If you've got brief accounts or updates of an interesting game, we'd like to invite you to e-mail them to  GHSFdaily@bellsouth.net and we'll get them online. 

Spotlight

Passing era has taken hold in Georgia

Two Georgia quarterbacks threw for more than 400 yards last week, and four Georgia receivers had more than 200 yards receiving. Those players come from five different teams.

 

It's just more evidence that Georgia has entered an era in which wide-open offenses and eye-popping passing and receiving numbers are becoming not so unusual.

 

The Georgia High School Football Historians Association has attempted to document state records. And while the information is incomplete, the history group currently shows 23 passers who have thrown for 400 yards or more. Three of them accomplished the feat during the current season, which is barely a month old.

 

Taylor Lamb of Calhoun (465 yards vs. Carrollton) and Tyler Dominy of Dawson County (412 vs. Forsyth Central) became the latest last week. Makail Grace of Wilcox County accomplished the feat earlier this season.

 

GHSFHA's records show 31 players with at least 204 yards receiving in a game.

 

Johnathan Howard of Wilcox County, Shannon Smith of Westside (Macon), Willie Police of Lassiter and Josh Barnes of Calhoun did it last week. Barnes did it on 18 catches. Police did it in the first half alone.

 

Wilcox County coach Mark Ledford - whose receiver Howard has gone over 200 yards twice this season - lists several reasons for the trend.

 

High school football has followed what is happening in college football, he said, although smash-mouth Georgia might've lagged behind the rest of the country. Training for coaches in passing offenses is easier to get with the help of college clinics. Teams now spend summers in 7-on-7 camps or leagues, making quarterbacks and receivers much more skilled at their craft.

 

Ledford said he moved to the spread several years ago as a way to get more of his faster, athletic players on the field.

 

"Some schools have been blessed with guys who can run a little bit, and for us it's easier to teach kids to pass block than to give them all these run-blocking rules," Ledford said. "And it's a lot more fun for our kids to run out and catch a pass than line up and block for the fullback. You might get guys off the basketball team that wouldn't play if you're playing on a wishbone or Wing-T."

 

Ledford said his players can't imagine how it was in his day when he was Wilcox County's quarterback in the 1980s.

 

"I look at [college] games from the early '80s on the classic channel and you still see a wide receiver in a three-point stance," Ledford said. "I tell my players that today and they laugh."

 

Passing

595 - Justin Walker (Lee County) vs. Warner Robins 11/4/2010
566 - Emannuel Westmoreland (C. Gwinnett) v S.Gwinnett 9/17/2011
552 - Hutson Mason (Lassiter) vs. South Gwinnett 11/20/2009
545 - Hutson Mason (Lassiter) vs. Milton 10/16/2009
527 - Jonquel Dawson (M.L. King) vs. Colquitt County 11/19/10
524 - Ron Hinson (Lamar County) vs. Troup 11/11/1977
514 - Drew Little (Henry County) vs. Perry 9/28/2007
494 - Jake Durham (Long County) vs. Benedictine 9/26/2008
486 - Hutson Mason (Lassiter) vs. Campbell 9/18/2009
486 - Jonquel Dawson (M.L. King) vs. South Gwinnett 9/3/2010
465 - Taylor Lamb (Calhoun) vs. Carrollton 9/14/2012

452 - Jeremy Privett (Charlton County) vs. Pierce County 11/14/2003
449 - Jonquel Dawson (M.L. King) vs. Luella 10/7/2011

445 - Hutson Mason (Lassiter) vs. North Forsyth 11/13/2009
441 - Jacob Owens (Madison County) vs. Apalachee 10/31/2008
432 - Matt Wyrick (Norcross) vs. Cedar Shoals 10/19/1990
420 - Ken Hobby (Tift County) vs. Warner Robins 11/30/1979
417 - Brian Ellis (Peach County) vs. Westside, Macon 9/8/2006
415 - Jonquel Dawson (M.L. King) vs. Valdosta 10/2/2010
412 - Tyler Dominy (Dawson County) vs. Forsyth Central 9/14/2012

410 - Taylor Heinicke (Collins Hill) vs. Brookwood 9/30/2010

402 - Jeremy Privett (Charlton County) vs. Brooks Co. 10/31/2003

407 - Makail Grace (Wilcox County) vs. Wilkinson County 8/31/2012

 

Receiving

322 - Terryon Robinson (Decatur) vs. Riverwood 9/9/2011
294 - Demarco Robinson (M.L. King) vs. South Gwinnett 9/3/2010
291 - Christian Robinson (Centennial) vs. Northview 11/4/2011

276 - Malachi Jones (Central Gwinnett) vs. S. Gwinnett 09/17/2011
272 - Ryan Flores (Berkmar) 1994 (date, opponent unknown)

271 - Gannon Hall (Tift County) vs. Bainbridge 11/16 1990

262 - Juan Daniels (Norcross) 1990 (date, opponent unknown)

254 - Tai-ler Jones (Gainesville) vs. North Hall 9/18/2009

251 - Justin Brownlee (Central Gwinnett) vs. Clarke Central 9/7/2012
264 - Zack Walker (Johnson County) vs. Portal 9/11/2009
246 - Demarco Robinson (M.L. King) vs. Colquitt County 11/19/2010
240 - Chris Jackson (Henry County) vs. Mary Persons 10/26/2007

239 - Myles Campbell (Duluth) vs. Archer 8/26/2011
239 - Melzie Johnson (Bainbridge) vs. Jones County 10/03/2008
237 - Chris Jackson (Henry County) vs. Jones County 9/7/2007
233 - Braxton Lane (Sandy Creek) vs. vs. Carrollton 10/19/2007
221 - Adam White (South Gwinnett) 1999 (date, opponent unknown)

219 - David Bowman (Central Gwinnett) vs. Roswell 11/06/1970
216 - Robert Walker (Duluth) 1972 (date, opponent unknown)

216 - Tyler Davis (Duluth) 2003 (date, opponent unknown)

215 - Alex Chisum (Sandy Creek) vs. Peach County12/03/2010

214 - Justyn Shackleford (Berkmar) 2010 (date, opponent unknown)

211 - Johnathan Howard (Wilcox County) vs. Dooly Co. 9/14/2012
210 - Markeith Ambles (Henry County) vs. Union Grove 9/12/2008
208 - D.J. Donley (Charlton County) vs. Fitzgerald 9/30/2005

207 - Shannon Smith (Westside, Mac.) vs. Northside, WR 9/14/2012

206 - Willie Police (Lassiter) vs. Kell 9/14/2012

206 - Terence Jeffers (Berkmar) 2005 (date, opponent unknown)

205 - Johnathan Howard (Wilcox Co.) vs. Wilkinson Co. 8/31/2012

205 - Isaiah Jupiter (Berkmar) 2007 (date, opponent unknown)

204 - Josh Barnes (Calhoun) vs. Carrollton 9/14/2012

 

Please e-mail us at GHSFDaily@bellsouth.net if you know of additions that should be made to these lists.

Projecting The Playoff Field

This is what the first round of the state playoffs would look like, based on our updated projections of the final region standings. The fields for the Class A public- and private-school playoffs will be determined by the power rankings (see story below).

 

Class AAAAAA

(R3 #4) Hughes at (R2 #1) Lovejoy

(R4 #3) Marietta at (R1 #2) Lowndes

(R5 #4) Wheeler at (R8 #1) Grayson

(R6 #3) Alpharetta at (R7 #2) North Gwinnett

(R2 #4) Druid Hills at (R3 #1) Newnan

(R1 #3) Colquitt County at (R4 #2) McEachern

(R8 #4) Archer at (R5 #1) Lassiter

(R7 #3) Mill Creek at (R6 #2) Johns Creek

(R4 #4) Hillgrove at (R1 #1) Camden County

(R3 #3) East Coweta at (R2 #2) Alcovy

(R6 #4) Chattahoochee at (R7 #1) Norcross

(R5 #3) Milton at (R8 #2) Brookwood

(R1 #4) Valdosta at (R4 #1) North Cobb

(R2 #3) Newton at (R3 #2) Tri-Cities

(R7 #4) Peachtree Ridge at (R6 #1) West Forsyth

(R8 #3) Parkview at (R5 #2) Walton

 

Class AAAAA

(R3 #4) Jenkins at (R2 #1) Northside-Warner Robins

(R4 #3) Whitewater at (R1 #2) Bainbridge

(R5 #4) Hiram at (R8 #1) Gainesville

(R6 #3) Stephenson at (R7 #2) Creekview

(R2 #4) Houston County at (R3 #1) Ware County

(R1 #3) Lee County at (R4 #2) Drew

(R8 #4) Clarke Central at (R5 #1) East Paulding

(R7 #3) Pope at (R6 #2) M.L. King

(R4 #4) Union Grove at (R1 #1) Thomas County Central

(R3 #3) Richmond Hill at (R2 #2) Warner Robins

(R6 #4) Southwest DeKalb at (R7 #1) Kell

(R5 #3) Rome at (R8 #2) Heritage-Conyers

(R1 #4) Hardaway at (R4 #1) Northgate

(R2 #3) Jones County at (R3 #2) Glynn Academy

(R7 #4) Sequoyah at (R6 #1) Tucker

(R8 #3) Flowery Branch at (R5 #2) Allatoona

 

Class AAAA

(R3 #4) Liberty County at (R2 #1) Baldwin

(R4 #3) Jonesboro at (R1 #2) Monroe

(R5 #4) LaGrange at (R8 #1) Stephens County

(R6 #3) Columbia at (R7 #2) Cedartown

(R2 #4) Mary Persons at (R3 #1) Statesboro

(R1 #3) Americus-Sumter at (R4 #2) Stockbridge

(R8 #4) Lanier at (R5 #1) Sandy Creek

(R7 #3) Dalton at (R6 #2) Grady

(R4 #4) Riverdale at (R1 #1) Cairo

(R3 #3) Wayne County at (R2 #2) Westside-Macon

(R6 #4) Washington at (R7 #1) Ridgeland

(R5 #3) Shaw at (R8 #2) Monroe Area

(R1 #4) Westover at (R4 #1) Griffin

(R2 #3) Perry at (R3 #2) Burke County

(R7 #4) Gilmer at (R6 #1) Marist

(R8 #3) Eastside at (R5 #2) Carrollton

 

Class AAA

(R3 #4) Jefferson County at (R2 #1) Peach County

(R4 #3) Chapel Hill at (R1 #2) Appling County

(R5 #4) Adairsville at (R8 #1) North Oconee

(R6 #3) Blessed Trinity at (R7 #2) White County

(R2 #4) Henry County at (R3 #1) Thomson

(R1 #3) Tattnall County at (R4 #2) Callaway

(R8 #4) Hart County at (R5 #1) Cartersville

(R7 #3) North Hall at (R6 #2) Woodward Academy

(R4 #4) Jackson-Atlanta at (R1 #1) Pierce County

(R3 #3) Dodge County at (R2 #2) Carver-Columbus

(R6 #4) Cedar Grove at (R7 #1) Buford

(R5 #3) Gordon Central at (R8 #2) Elbert County

(R1 #4) Southeast Bulloch at (R4 #1) Central-Carroll

(R2 #3) Jackson at (R3 #2) Washington County

(R7 #4) Dawson County at (R6 #1) St. Pius

(R8 #3) Morgan County at (R5 #2) Ringgold

 

Class AA

(R3 #4) Dublin at (R2 #1) Vidalia

(R4 #3) Putnam County at (R1 #2) Fitzgerald

(R5 #4) Manchester at (R8 #1) Washington-Wilkes

(R6 #3) Westminster at (R7 #2) Pepperell

(R2 #4) Toombs County at (R3 #1) Laney

(R1 #3) Cook at (R4 #2) Bleckley County

(R8 #4) Greene County at (R5 #1) Heard County

(R7 #3) Dade County at (R6 #2) Greater Atlanta Christian

(R4 #4) Northeast-Macon at (R1 #1) Brooks County

(R3 #3) Westside-Augusta at (R2 #2) Benedictine

(R6 #4) Wesleyan at (R7 #1) Calhoun

(R5 #3) Bremen at (R8 #2) Jefferson

(R1 #4) Early County at (R4 #1) Lamar County

(R2 #3) McIntosh County Academy at (R3 #2) Screven County

(R7 #4) Armuchee at (R6 #1) Lovett

(R8 #3) Union County at (R5 #2) Bowdon

Class A Power Rankings

Aquinas, Greenville in top spots

Public school Greenville and private school Aquinas are the leaders in this week's Class A power rankings, released by the Georgia High School Association with the help of MaxPreps.

 

For the first time, the GHSA is holding separate state championships for Class A public and private schools. Each division will hold a 16-team playoff to determine its champion. Teams will be seeded 1-16 based on a points system, with region champions getting the highest seeds.

 

Here are this week's complete rankings:

 

Private

 

 

Public

 

Rank, School

Ranking

 

Rank, School

Ranking

1. Aquinas

16.83

 

1. Greenville

16.78

2. Holy Innocents'

16.17

 

2. Charlton County

16.67

3. Lakeview Academy

14.17

 

2. Commerce

16.67

4. ELCA

13.88

 

4. Claxton

16.17

5. Calvary Day School

13.44

 

5. Lincoln County

15.17

6. George Walton

13.33

 

6. Hancock Central

15.13

7. Brookstone

13.00

 

7. Wilcox County

14.78

8. Athens Academy

12.92

 

8. Trion

14.00

9. Walker

12.89

 

9. Dooly County

13.78

10. King's Ridge

12.78

 

10. Treutlen

13.33

11. Darlington

12.67

 

11. Gordon Lee

13.11

12. Our Lady of Mercy

12.50

 

12. Marion County

12.67

12. Strong Rock Christian

12.50

 

13. Warren County

12.25

14. Savannah Christian

12.33

 

14. Georgia Military

12.17

15. Pace Academy

12.22

 

15. Emanuel Co. Institute

12.00

16. First Presbyterian

12.00

 

16. Clinch County

11.54

16. Hebron Christian

12.00

 

17. Irwin County

11.44

18. Prince Avenue

11.50

 

18. Miller County

11.33

19. Athens Christian

11.00

 

18. Twiggs County

11.33

19. Pacelli

11.00

 

20. Hawkinsville

11.22

21. Christian Heritage

10.22

 

21. Johnson County

11.11

22. Landmark Christian

9.58

 

22. Montgomery County

10.89

23. Fellowship Christian

9.56

 

22. Turner County

10.89

24. Mt. Pisgah Christian

8.83

 

24. Wilkinson County

10.83

25. Whitefield Academy

8.44

 

25. Mitchell County

10.44

26. Mt. Paran Christian

8.33

 

25. Portal

10.44

26. North Cobb Christian

8.33

 

27. Telfair County

10.39

28. SW Atlanta Christian

7.78

 

28. Seminole County

10.11

29. Sav. Country Day

7.50

 

29. Terrell County

9.83

30. St. Francis

6.67

 

30. Randolph-Clay

9.75

31. Pinecrest Academy

5.00

 

31. Calhoun County

9.56

 

 

 

32. Lanier County

9.42

 

 

 

33. Glascock County

9.25

 

 

 

34. Mt. Zion, Carroll

9.17

 

 

 

35. Jenkins County

8.72

 

 

 

36. Towns County

8.67

 

 

 

37. Stewart County

8.00

 

 

 

38. Schley County

7.67

 

 

 

39. Baconton

7.33

 

 

 

40. Central, Talbotton

6.89

 

 

 

41. Wheeler County

5.83

 

*For the complete GHSA explanation of the points system, click here.

Weekend Predictions

Each week, GHSF Daily's Todd Holcomb and Chip Saye pick which teams they think will win in some of the bigger games around the state.

 

 

 

Games

Holcomb's Picks

Last week: 13-7

Overall: 57-23

Saye's Picks

Last week: 16-4

Overall: 62-18

Benedictine at Vidalia

Vidalia

Vidalia

Blessed Trinity at White Co.

Blessed Trinity

Blessed Trinity

Brookstone at Wesleyan

Brookstone

Wesleyan

Cartersville at North Murray

Cartersville

Cartersville

Carver-Col. at Tri-Cities

Tri-Cities

Carver-Columbus

Chamblee at South Atlanta

Chamblee

Chamblee

Charlton Co. at Fitzgerald

Fitzgerald

Fitzgerald

Dalton at Gilmer

Dalton

Dalton

Laney at Washington Co.

Washington Co.

Washington Co.

Lovett at St. Pius

St. Pius

St. Pius

Marietta at McEachern

McEachern

McEachern

Mary Persons at Perry

Perry

Perry

Mill Creek at Peach. Ridge

Mill Creek

Mill Creek

O.L. of Mercy at Athens Acd.

Athens Academy

Athens Academy

Parkview at Archer

Parkview

Parkview

Ridgeland at Cedartown

Ridgeland

Ridgeland

Riverdale at Dutchtown

Riverdale

Riverdale

Statesboro at Burke Co.

Burke Co.

Burke Co.

Thomas Co. Cent. at Tift Co.

Thomas Co. Central

Thomas Co. Central

Woodward at Westminster

Woodward Acad.

Woodward Acad.

On TV

Today

*Lovett at St. Pius, 8 p.m., GPB 


Join our Mailing List!
 
On The Web
GHSAtv
Here are the games that can be watched online this week at www.ghsa.tv:

 

* Apalachee at Gainesville

* Brookstone at Wesleyan

* Cedar Shoals at Heritage

* Hughes at Rockdale Co.

* Jeff Davis at Bacon Co.

* Lassiter at Cherokee

* Lovett at St. Pius 

* Therrell at Marist

* Treutlen at Calvary Day

* Tucker at Dunwoody

* West Forsyth at Alpharetta

* Woodward at Westminster

In This Issue
Spotlight: Passing era has taken hold in Georgia
Projecting The Playoff Field
Class A Power Rankings: Aquinas, Greenville in top spots
Weekend Predictions
On TV
On The Web
List: Top defenses
Trivia: Former career passing leader
Thursday Night Recap: Appling escapes Johnson 28-21
Scores, Schedule
Region Standings: Classes AA and A
About Our Sponsor
MaxPreps logo
MaxPreps, the title sponsor of Georgia High School Football Daily, is a professional-grade communications tool designed to help promote your high school team. MaxPreps is a level playing field where every high school team in the nation can share schedules, results, rosters and detailed player stats. Using MaxPreps is free, easy and useful. We invite you to join us and the thousands of other coaches who use MaxPreps as a part of their team's tradition.
Get your username and password today. 
List

Top defenses

Here are the teams that have allowed five or fewer points per game:

 

2.0 - Richmond Hill

2.0 - Washington-Wilkes

2.3 - Gordon Central

2.3 - Toombs County

4.0 - Northeast

4.3 - Dodge County

4.5 - Trion

4.7 - Benedictine

4.8 - Camden County

5.0 - Bleckley County

5.0 - Lakeview-Fort Oglethorpe

5.0 - Laney

Trivia

Which recently elected member of the Georgia Sports Hall of Fame set a record for passing yards in a high school career? (Answer Monday)

 

Answer to Thursday's question: The ACC nicknames that are not nicknames of any football-playing school in the GHSA are Demon Deacons, Hokies, Tar Heels and Terrapins. There are nine Blue Devils, two Cavaliers, 22 Eagles, three Hurricanes, three Seminoles, 23 Tigers, four Wolfpack and seven Yellow Jackets.

Thursday Night Recap

Appling escapes

Johnson 28-21

Justin Moore scored on a 1-yard run with 5:33 to play as Appling County escaped with a 28-21 victory Thursday against upset-minded Johnson of Savannah.

 

Appling County (3-0-1, 1-0), one of the favorites in Region 1-AAA, led 21-2 at halftime, but Johnson (0-4, 0-1) got three second-half touchdowns to tie the score at 21-21. Johnson did not score a point in its first three games against higher-classification teams.

 

Appling County drove 61 yards in seven plays in less than two minutes for the winning score. Moore finished with two touchdowns and 51 yards rushing. Johnson's Corbin Mitchell rushed for 90 yards and all three of his team's touchdowns.

 

In other games Thursday:

Baldwin 34, Howard 4

Brunswick 62, Groves 12

Grady 21, Lithonia 0

Kendrick 34, Temple 0

N. Augusta, 42, Grovetown 7

Pacelli 45, Baconton 7

Weekend Schedule

Today's games

Adairsville at Lakeview-Ft. Ogle.

Alcovy at Jackson

Allatoona at Lithia Springs

Americus-Sumter at Albany (M)

Apalachee at Gainesville

Beach at Pierce Co.

Benedictine at Vidalia

Blessed Trinity at White Co.

Bowdon at Chattahoochee Co.

Bremen at Heard Co.

Brooks Co. at Mitchell Co.

Brookstone at Wesleyan

Cairo at Crisp Co.

Calhoun at Dade Co.

Callaway at Harris Co.

Campbell at South Cobb

Cartersville at North Murray

Carver, Columbus at Tri-Cities

Cass at Northwest Whitfield

Cedar Shoals at Heritage, Conyers

Cedartown at Ridgeland

Centennial at Johns Creek

Central Gwinnett at Berkmar

Central, Carrollton at Pike Co.

Central, Macon at Upson-Lee

Charlton Co. at Fitzgerald

Chattahoochee at North Forsyth

Christian Heritage at Fellowship

Coahulla Creek at Sonoraville

Columbia at Carver, Atlanta (L)

Columbus at Northside, Columbus (K)

Crawford Co. at Strong Rock

Creekside at Forest Park (T)

Cross Creek at Liberty Co.

Dacula at Grayson

Dalton at Gilmer

Darlington at King's Ridge

Decatur at Clarkston (HS)

Dodge Co. at Bleckley Co.

Dougherty at Worth Co.

Douglas Co. at Warner Robins

Douglass at Towers (AV)

Duluth at Norcross

Early Co. at Calhoun Co.

East Jackson at Jackson Co.

East Paulding at New Manchester

Eastside at Chestatee

Emanuel Co. Institute at Claxton

First Presbyterian at Pace Academy

GAC at Howard School, Tenn.

George Walton at Warren Co.

Glascock Co. at Prince Avenue

Glenn Hills at Richmond Academy

Griffin at Woodland, Stockbridge

Habersham Central at Mountain View

Hapeville Charter at Greene Co.

Hardaway at Lowndes

Hephzibah at South Effingham

Hiram at North Paulding

Hughes at Rockdale Co.

Irwin Co. at Wilkinson Co.

Jeff Davis at Bacon Co.

Jefferson Co. at Evans

Johnson, Gainesville at East Hall

Jonesboro at Eagle's Landing

Josey at Aquinas

Kell at Creekview

Kennesaw Mountain at North Cobb

LaFayette at River Ridge

Lakeside, Evans at Westside, Aug.

Lakeview Acad. at Pinecrest Acad.

Laney at Washington Co.

Lassiter at Cherokee

Loganville at Flowery Branch

Long Co. at Atkinson Co.

Lovejoy at East Coweta

Lovett at St. Pius

Luella at Henry Co.

Lumpkin Co. at Monroe Area

Madison Co. at Lanier

Marietta at McEachern

Marion Co. at Miller Co.

Mary Persons at Perry

McIntosh at Drew (SC)

McIntosh Co. Academy at Bryan Co.

Mill Creek at Peachtree Ridge

Miller Grove at Arabia Mountain (PV)

Model at Chattooga

Montgomery Co. at Sav. Christian

Morrow at Lee Co.

Mount Zion, Carroll at Walker

Mundy's Mill at Coffee

Murray Co. at Armuchee

Newton at Valdosta

North Clayton at Stockbridge

North Gwinnett at Meadowcreek

North Oconee at Athens Christian

Northgate at Ola

Osborne at Cambridge

O.L. of Mercy at Athens Academy

Parkview at Archer

Paulding Co. at Villa Rica

Peach Co. at Macon Co.

Pebblebrook at Harrison

Pelham at Seminole Co.

Pepperell at Coosa

Pickens at Heritage, Ringgold

Pope at Northview

Putnam Co. at Jones Co.

Rabun Co. at Commerce

Rabun Gap at Towns Co.

Randolph-Clay at Stewart Co.

Redan at Banneker

Ringgold at Gordon Central

Riverdale at Dutchtown

Riverside Mil. at Washington-Wilkes

Riverwood at Sequoyah

Rockmart at Chapel Hill

Roswell at Milton

Rutland at West Laurens

Sav. Country Day at Johnson Co.

Savannah at Tattnall Co.

Schley Co. at Terrell Co.

Screven Co. at Windsor Forest (SM)

Shiloh at South Gwinnett

Social Circle at Harlem

South Forsyth at Lambert

SW Atl. Christian at Gordon Lee

Southwest DeKalb at Mays (L)

Spalding at Locust Grove

Spencer at Jordan (CM)

Sprayberry at Forsyth Central

St. Francis at Hebron Christian

Starr's Mill at Mount Zion, Jones. (TO)

Statesboro at Burke Co.

Stephenson at Lakeside, Atlanta (A)

Swainsboro at Dublin

Telfair Co. at Southeast Bulloch

Therrell at Marist

Thomas Co. Central at Tift Co.

Thomson at LaGrange

Toombs Co. at Metter

Treutlen at Calvary Day

Trion at Mount Paran

Tucker at Dunwoody (ND)

Turner Co. at Berrien

Veterans at Westside, Macon (ED)

Walnut Grove at Stephens Co.

Washington at Stone Mountain (HS)

Wayne Co. at Butler

West Forsyth at Alpharetta

West Hall at Banks Co.

Westlake at Bainbridge

Wheeler at Etowah

Wheeler Co. at Jenkins Co.

Whitewater at Union Grove

Winder-Barrow at Salem

Woodland, Carters. at South Paulding

Woodstock at Walton

Woodward Academy at Westminster

 

Saturday's games

B.E.S.T. Academy at McNair (PV)

Chamblee at South Atlanta (L)

M.L. King at North Atlanta (L)

Mount Vernon at Cross Keys (A)

Westover at Monroe (M)

 

Stadium abbreviations:

(A) Adams; (AV) Avondale; (CM) Columbus Memorial; (ED) Ed DeFore Sports Complex; (G) Grady; (GC) Garden City; (GD) Georgia Dome; (GS) Grayson Stadium, Savannah; (H) Henderson; (HS) Hallford; (K) Kinnett; (L) Lakewood; (M) Mills; (MC) McEachern High School; (ND) North DeKalb; (NG) North Gwinnett High School; (P) Paulson; (PV) Panthersville; (SC) Southern Crescent; (SM) Savannah Memorial; (T) Tara; (TC) Tri-Cities High School; (TH) Thompson; (TO) Twelve Oaks; (WG) West Georgia

 

Going to a high school football game tonight?

Sign up for MaxPreps' mobile Qwixcore. It's free and fun. Fans serving fans.

Region Standings: Classes AA and A

Region 1-AA                                           

Team

Reg.

All

Last week

This week*

Brooks County

0-0

3-0

Did not play

at Mitchell Co.

Cook

0-0

3-0

d. Dougherty 42-14

Does not play

Berrien

0-0

2-1

d. Lanier Co. 41-6

vs. Turner Co.

Early County

0-0

2-1

l. to Bainbridge 14-12

at Calhoun Co.

Fitzgerald

0-0

2-1

l. to Monroe 35-28

vs. Charlton Co.

Pelham

0-0

1-2

l. to Miller Co. 20-0

at Seminole Co.

Thomasville

0-0

1-3

l. to Westminster 27-17

Does not play

GHSF Daily's projected playoff teams: 1. Brooks County, 2. Fitzgerald, 3. Cook, 4. Early County

 

Region 2-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Benedictine

2-0

3-0

d. Metter 32-7

at Vidalia

Vidalia

2-0

3-0

d. Long Co. 40-6

vs. Benedictine

Bacon County

2-0

2-1

d. Toombs Co. 7-6

vs. Jeff Davis

Jeff Davis

1-1

2-1

l. to Bryan Co. 29-0

at Bacon Co.

Toombs County

1-1

2-1

l. to Bacon Co. 7-6

at Metter

Bryan County

1-1

1-2

d. Jeff Davis 29-0

vs. McIntosh Co. Acad.

McIntosh Co. Acad.

1-1

1-2

d. Atkinson Co. 40-0

at Bryan Co.

Long County

0-2

1-2

l. to Vidalia 40-6

at Atkinson Co.

Atkinson County

0-2

0-3

l. to McIntosh Co. 40-0

vs. Long Co.

Metter

0-2

0-3

l. to Benedictine 32-7

vs. Toombs Co.

Projected playoff teams: 1. Vidalia, 2. Benedictine, 3. McIntosh County Academy, 4. Toombs County

 

Region 3-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Westside (Augusta)

0-0

3-0

d. Hephzibah 39-8

vs. Lakeside, Evans

Laney

0-0

2-1

d. Glenn Hills 42-0

at Washington Co.

Screven County

0-0

2-1

l. to Appling Co. 45-34

at Windsor Forest (SM)

East Laurens

0-0

2-2

d. Irwin Co. 21-13

Does not play

Harlem

0-0

0-3

l. to Glascock 12-7

vs. Social Circle

Josey

0-0

1-2

l. to Richmond Acd. 48-13

at Aquinas

Dublin

0-0

0-3

l. to West Laurens 42-0

vs. Swainsboro

Projected playoff teams: 1. Laney, 2. Screven County, 3. Westside (Augusta), 4. Dublin

 

Region 4-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Northeast

0-0

3-0

d. Southwest 21-6

Does not play

Lamar County

0-0

2-0-1

d. Pike Co. 41-7

Does not play

Putnam County

1-0

2-1

l. to Morgan Co. 39-16

at Jones Co.

Taylor County

0-0

2-1

d. Schley Co. 42-16

Does not play

Bleckley County

0-0

1-1

Did not play

vs. Dodge Co.

Monticello

0-0

1-2

l. to Jackson 37-6

Does not play

Macon County

0-0

0-2

l. to Amer.-Sumter 34-18

vs. Peach Co.

Crawford County

0-1

0-3

l. to Twiggs Co. 41-0

at Strong Rock Christian

Projected playoff teams: 1. Lamar County, 2. Bleckley County, 3. Putnam County, 4. Northeast

 

Region 5-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Bowdon

1-0

3-0

d. Kendrick 34-14

at Chattahoochee Co.

Bremen

1-0

2-1

d. Chatt. Co. 35-0

at Heard Co.

Manchester

1-0

2-1

d. Spencer 51-16

Does not play

Temple

1-1

1-3

d. Jordan 25-16

l. to Kendrick 34-0 

Heard County

0-0

2-0

Did not play

vs. Bremen

Chattahoochee Co.

0-1

2-1

l. to Bremen 35-0

vs. Bowdon

Jordan

0-1

0-3

l. to Temple 25-16

vs. Spencer (CM)

Kendrick

1-1

1-3

l. to Bowdon 34-14

d. Temple 34-0 

Spencer

0-1

0-3

l. to Manchester 51-16

at Jordan (CM)

Projected playoff teams: 1. Heard County, 2. Bowdon, 3. Bremen, 4. Manchester

 

Region 6-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Greater Atl. Christian

0-0

3-1

l. to Chamblee 27-24

at Howard School, Tenn.

Lovett

0-0

2-1

l. to Marist 24-16

at St. Pius

Hapeville

0-0

1-2

l. to ELCA 56-14

at Greene Co.

Wesleyan

0-0

2-1

d. Stone Mountain 30-19

vs. Brookstone

Westminster

0-0

2-2

d. Thomasville 27-17

vs. Woodward Academy

Projected playoff teams: 1. Lovett, 2. Greater Atlanta Christian, 3. Westminster, 4. Wesleyan

 

Region 7-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Calhoun

0-0

3-0

d. Carrollton 46-35

at Dade Co.

Model

0-0

1-2

l. to Sonoraville 18-17

at Chattooga

Armuchee

0-0

0-3

l. to Gordon Lee 25-7

vs. Murray Co.

Chattooga

0-0

0-3

l. to Darlington 31-7

vs. Model

Coosa

0-0

0-3

l. to Haralson Co. 24-17

vs. Pepperell

Dade County

0-0

0-3

l. to Lakeview-FO 31-15

vs. Calhoun

Murray County

0-0

0-3

l. to Gordon Central 52-0

at Armuchee

Pepperell

0-0

0-3

l. to Adairsville 21-14

at Coosa

Projected playoff teams: 1. Calhoun, 2. Pepperell, 3. Dade County, 4. Armuchee

 

Region 8-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Washington-Wilkes

0-0

3-0

d. Warren Co. 46-0

vs. Riverside Military

Union County

0-0

3-0

d. Andrews, N.C. 40-14

Does not play

Rabun County

0-0

2-0

d. Towns Co. 45-7

at Commerce

Jefferson

0-0

2-1

d. North Hall 27-21

Does not play

Oglethorpe County

0-0

2-1

d. Fellowship Chr. 43-20

Does not play

Greene County

0-0

0-2

Did not play

vs. Hapeville

Riverside Military

0-0

0-2

l. to Georgia Military 24-0

at Washington-Wilkes

Social Circle

0-0

0-2

Did not play

at Harlem

Projected playoff teams: 1. Washington-Wilkes, 2. Jefferson, 3. Union County, 4. Greene County

 

Region 1-A

Team

Reg.

All

Last week

This week*

Miller County

0-0

2-1

d. Pelham 20-0

vs. Marion Co.

Randolph-Clay

0-0

1-1

Did not play

at Stewart Co.

Calhoun County

0-0

1-2

l. to Turner Co. 40-12

vs. Early Co.

Mitchell County

0-0

1-2

l. to Albany 32-18

vs. Brooks Co.

Seminole County

0-0

1-2

l. to Clinch Co. 13-12

vs. Pelham

Terrell County

0-0

1-2

d. Central, Talbotton 48-0

vs. Schley Co.

Stewart County

0-0

0-3

l. to Pacelli 43-14

vs. Randolph-Clay

Baconton

 

1-4

l. to Telfair 41-0

l. to Pacelli 45-7

 

Region 2-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Charlton County

0-0

2-1

d. Bradwell Institute 12-0

at Fitzgerald

Telfair County

0-0

2-1

d. Baconton 41-0

at Southeast Bulloch

Turner County

0-0

2-1

d. Calhoun Co. 40-12

at Berrien

Wilcox County

0-0

2-1

d. Dooly Co. 28-14

Does not play

Clinch County

0-0

2-2

d. Seminole Co. 13-12

Does not play

Lanier County

0-0

2-2

l. to Berrien 41-6

Does not play

Irwin County

0-0

1-2

l. to East Laurens 21-13

at Wilkinson Co.

 

Region 3-A

East

Team

Reg.

All

Last week

This week

Calvary Day

0-0

3-0

d. Montgomery Co. 49-13

vs. Treutlen

Claxton

0-0

2-0

Did not play

vs. Emanuel Co. Institute

Sav. Country Day

0-0

1-1

d. Wheeler Co. 45-13

at Johnson Co.

Jenkins County

0-0

0-2

l. to ECI 42-15

vs. Wheeler Co.

Savannah Christian

0-0

0-2

Did not play

vs. Montgomery Co.

Portal

0-0

0-3

l. to Johnson Co. 35-0

Does not play

West

Team

Reg.

All

Last week

This week

Johnson County

0-0

3-0

d. Portal 35-0

vs. Sav. Country Day

Emanuel Co. Institute

0-0

2-1

d. Jenkins Co. 42-15

at Claxton

Treutlen

0-0

1-1

d. Strong Rock 27-7

at Calvary Day

Wheeler County

0-0

0-2

l. to Sav. C'try Day 45-13

at Jenkins Co.

Montgomery County

0-0

0-3

l. to Calvary Day 49-13

at Savannah Christian

 

Region 4-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Brookstone

0-0

2-0

Did not play

at Wesleyan

Marion County

0-0

2-0

Did not play

at Miller Co.

Pacelli

0-0

3-0

d. Stewart Co. 43-14

d. Baconton 45-7

Dooly County

0-0

2-1

l. to Wilcox Co. 28-14

Does not play

Greenville

0-0

2-1

l. to Decatur 20-19

Does not play

Schley County

0-0

0-2

l. to Taylor Co. 42-16

at Terrell Co.

Central (Talbotton)

0-0

0-3

l. to Terrell Co. 48-0

Does not play

Hawkinsville

0-0

0-3

l. to Perry 35-0

Does not play

 

Region 5-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Our Lady of Mercy

0-0

3-0

d. Mt. Pisgah Chr. 42-14

at Athens Academy

Eagle's Land. Christ.

0-0

3-1

d. Hapeville 56-14

Does not play

Strong Rock Christ.

0-0

2-1

l. to Treutlen 27-7

vs. Crawford Co.

Holy Innocents'

0-0

2-2

l. to George Walton 45-14

Does not play

Landmark Christian

0-0

2-2

d. Mt. Paran Christ. 28-10

Does not play

Mount Vernon Presb.

0-0

1-2

l. to Pinecrest Acd. 56-27

vs. Cross Keys (Sat., A)

Pace Academy

0-0

1-2

l. to King's Ridge 48-20

vs. First Presbyterian

 

Region 6-A

Division A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Trion

0-0

2-0

Did not play

at Mt. Paran Christian

Christian Heritage

0-0

2-1

d. Coahulla Creek 27-3

at Fellowship Christian

Gordon Lee

0-0

2-1

d. Armuchee 25-7

vs. SW Atlanta Christian

Mt. Zion (Carroll)

0-0

1-1

d. N. Cobb Christ. 40-7

at Walker

Darlington

0-0

1-2

d. Chattooga 31-7

at King's Ridge

SW Atlanta Christian

0-0

0-3

l. to Walker 56-6

at Gordon Lee

Division B

Team

Reg.

All

Last week

This week

King's Ridge

0-0

3-0

d. Pace Academy 48-20

vs. Darlington

Walker

0-0

3-0

d. SW Atl. Christian 56-6

at Mt. Zion, Carroll

Mt. Pisgah Christian

0-0

2-1

l. to O.L. of Mercy 42-14

Does not play

Whitefield Academy

0-0

2-1

d. St. Francis 46-7

Does not play

Fellowship Christian

0-0

1-2

l. to Oglethorpe Co. 43-20

vs. Christian Heritage

Mt. Paran Christian

0-0

0-3

l. to Landmark Chr. 28-10

vs. Trion

North Cobb Christian

 

1-2

l. to Mt. Zion, Carroll 40-7

Does not play

St. Francis

 

0-4

l. to Whitefield Acad. 46-7

at Hebron Christian

 

Region 7-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Aquinas

0-0

2-0

Did not play

vs. Josey

Georgia Military

0-0

3-0

d. Riverside Military 24-0

Does not play

Hancock Central

0-0

2-1

l. to Buford 43-0

Does not play

Lincoln County

0-0

2-1

d. Ninety Six, S.C. 41-21

Does not play

First Presbyterian

0-0

1-1

Did not play

at Pace Academy

Warren County

0-0

1-1

l. to Wash.-Wilkes 46-0

vs. George Walton Acad.

Wilkinson County

0-0

1-1

Did not play

vs. Irwin Co.

Twiggs County

0-0

1-2

d. Crawford Co. 41-0

Does not play

Glascock County

 

1-3

d. Harlem 12-7

at Prince Ave. Christian

 

Region 8-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Prince Ave. Christian

0-0

3-0

Did not play

vs. Glascock Co.

Commerce

0-0

3-0

d. Banks Co. 28-14

vs. Rabun Co.

Athens Academy

0-0

2-0

Did not play

vs. Our Lady of Mercy

George Walton Acad.

0-0

2-1

d. Holy Innocents' 45-14

at Warren Co.

Hebron Christian

0-0

1-1

d. Cross Keys 60-0

vs. St. Francis

Pinecrest Academy

0-0

1-1

d. Mount Vernon 56-27

vs. Lakeview Academy

Athens Christian

0-0

1-2

l. to Jackson Co. 39-21

vs. North Oconee

Lakeview Academy

 

2-0

Did not play

at Pinecrest Academy

Providence Christian

 

0-0

Did not play

Does not play

Rabun Gap

 

0-0

Did not play

at Towns Co.

Towns County

 

0-4

l. to Rabun Co. 45-7

vs. Rabun Gap

 

Note: All scores are courtesy of the Georgia High School Football Historians Association, Score Atlanta and other media outlets. If a score is not accurate, it was reported incorrectly.

 

* All of this week's games are today unless noted.

Stadium key: A - Adams; CM - Columbus Memorial; K - Kinnett; SM - Savannah Memorial

About Us
GHSFD logoGeorgia High School Football Daily is a free e-mail newsletter produced
and owned by Todd Holcomb and Chip Saye. Holcomb is a former lead high school football writer for the Atlanta Journal-Constitution and co-founder of the Georgia High School Football Historians Association. Saye is a 25-year veteran of the newspaper industry who has covered high school sports for the Atlanta Journal-Constitution, Athens Banner-Herald, Anderson (S.C.) Independent-Mail and Gwinnett Daily News.

Tags Lamar County Trojans • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements


Partner