IHSBCA

ALL STATE TEAMS

ALL AREA TEAMS

NEWSLETTERS


2012 All State Team


IHSBCA ALL-STATE TEAM


2012 CLASS 1A

Ryan Bailey P Sr Pawnee
Joey Coonrod P Sr Carrollton
Cole Logemann 3B Sr Lena Winslow
Blake Uhlman P/SS Sr Tremont
Ben Hecht P/SS Jr Effingham (St. Anthony)
Adam Pennington P Jr Shawnee
Marcus Wargel C Soph Gallatin County
Nick Schranck C/3B Jr Alton (Marquette)
Nick Lonergan P/IF Jr Jacksonville Routt
Ryan Olson P Sr Sterling (Newman Central Catholic)
Curtis Johnson C Jr Ottawa (Marquette)
Josh Tonozzi P/1B/OF Sr Putnam County
Dillon Hoel P/SS Sr Tuscola
Brad Burton P/SS Sr Illini Bluffs
Alec Neal P/2B Sr Danville (Schlarman)


2012 CLASS 2A

Bobby Kuntzendorf P Sr Aurora Christian
Cody Sedlock P/OF Jr Rock Island Alleman
E.J. Trapino P Sr Richmond Burton
Brett Chappell SS Sr Rock Falls
Trace Gingerich IF Sr Sherrard
Jordan Ruckman P/OF Sr Herscher
Ty Howell 1B Sr Lisle
Michael Kamp P/IF Sr Chicago Christian
Aaron Michel P Sr Decatur (St. Theresa)
Tyler Leffler SS Sr Benton
Mark Niebrugge P Sr Teutopolis
Brady Wright SS Sr Anna Jonesboro
Jacob Hendren P/1B Sr Normal U-High
Nick Roscetti SS/P Sr Williamsville
Dominic Miles C Jr Quincy (Notre Dame)
Ian Robinson OF Sr Litchfield


2012 CLASS 3A

Chad Johnson C Sr Galesburg
Tanner Scott C Sr Burlington Central
Alex Bee C Sr Chatham-Glenwood
Chris Marras C Sr Vernon Hills
Kyle Funkhouser P Sr Oak Forest
Antwoine Brown P Sr Simeon
Kevin Duchene P Sr Joliet Catholic
Will Headean P Sr Morton
David Jacob P Sr Sacred Heart-Griffin
Mike Lynch P Sr LaSalle-Peru
Mitch Gasbarro IF Sr Glenbard South
Nathan Prindle IF Sr Chatham Glenwood
Wes Serry IF Sr Normal West
Jordan Smith IF Jr Rich Central
Chris Tschida IF Jr Joliet Catholic
Joba Ferrell OF Sr Kenwood
Jeremiah Figueroa OF Sr Clemente
Jordan Getzleman OF Jr Prairie Ridge
Jon Gurchak OF Sr Grayslake Central
Ray Hunnicut OF Sr Burlington Central
Tyler Jay OF Sr Lemont
Carter Pranger OF Sr Sacred Heart-Griffin


2012 CLASS 4A

Derek Bangert C Jr Lockport
Jason Goldstein C Sr Highland Park
Emmanuel Morris C Sr Hinsdale South
Zach Stoner C Sr Rockford Boylan
Nick Hedge P Sr New Trier
Sam Hopkins P Sr O'Fallon
Jack Landwehr P Sr Prospect
Keith Lehman P Jr Lyons Township
Dan Leitz P Sr Homewood-Flossmoor
Brendan Miller P Sr Plainfield North
Mike Miller P Jr Lincoln-Way North
Matt Brancato IF Sr Schaumburg
Dan Durkin IF Jr Andrew
Zach Jones IF Sr Glenbrook South
Anthony Mack IF Sr Libertyville
Zach Reks IF Sr Sandburg
Kevin Ross IF Sr Niles West
Nick Solak IF Jr Naperville North
Sean Beasley OF Sr Hinsdale South
Mariano Long OF Sr Naperville North
Jake Perlmutter OF Sr New Trier
Ryan Kent OF Jr Wheaton North
Jake Romano OF Sr Dundee Crown
Zach Weigel OF Sr Oak Park-River Forest