��� NCHSAA 4A East Regional Results | Hoke County High School Track & Field | iHigh.com

CONTENTS

LEADERSHIP

Athletic Forms

Athletic Training

NCAA Clearinghouse

Directions to:

Fall Sports

Winter Sports

Spring Sports

NCHSAA SEC Members

Boosters

OTHER

NCAA CONNECTIONS

Media Outlets

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Track & Field News

NCHSAA 4A East Regional Results

May 13, 2012
Hoke County High School



Names in bold print are our Southeastern Conference State Qualifiers.

NCHSAA 4A East Regional

Complete Results

          West Johnston High School Results

Event 1 Girls Shot Put ================================================================ Meet: ! 40-04 2011 Nicole Chavis, Lumberton Senior Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Brown, Carthenia Lumberton Se 37-02.50 2 Evans, Lauren Pine Forest 35-11.00 3 Farmer, Tierra Pine Forest 35-06.00 4 Hall, Sharmani Southeast Ra 35-00.00 5 Wiggins, Qualamisha Rose, J.H. 33-09.00 6 Williams, Janea Pinecrest 33-01.00 7 Robinson, Eboni West Johnsto 32-04.50 8 Monley, Jonissa Scotland 32-02.00 9 Davis, Tomesha New Bern 32-01.50 10 Bell, Chinyere South View 32-01.00 11 Mccallum, Latya Swett, Purne 31-03.50 12 Williams, Baylea Rose, J.H. 30-10.75 13 Lawler, Cassidy Rose, J.H. 30-03.00 14 Holmes, Keandria South View 29-04.00

Event 2 Boys Shot Put ================================================================ Meet: ! 51-09 2011 John Leonard, Terry Sanford Name Year School Finals ================================================================ 1 Leonard, John Terry Sanfor 53-05.50! 2 Miller, Ryan Hoggard 50-10.00 3 Green, Dominque Scotland 47-03.00 4 Robinson, Ernie Scotland 47-01.50 5 Mcneill, Josh Terry Sanfor J47-01.50 6 Richardson, Jordan Richmond Sen 46-08.00 7 Galarde, John Hoggard 45-09.00 8 Lynch, Travon Knightdale 42-09.50 9 Flowers, Sayoun Richmond Sen 42-09.00 10 Umphrey, Cameron West Johnsto 41-11.50 11 Goodson, Jerry East Wake 41-01.00 12 McCallister, Jarod Garner 40-10.00 13 Barbour, Connor Clayton 38-09.00 14 Brinkley, Donald Rose, J.H. 38-06.50 15 Davis, Ryan Pine Forest 35-01.00

Event 3 Girls Discus Throw ================================================================ Meet: ! 120-05 2010 Takera Knowles, South View Name Year School Finals ================================================================ 1 Brown, Carthenia Lumberton Se 111-01 2 Hall, Sharmani Southeast Ra 109-03 3 Thomas, Zuri Pinecrest 105-07 4 Bell, Chinyere South View 102-08 5 Powers, April Ashley 99-02 6 Mccallum, Latya Swett, Purne 97-08 7 Williams, Janea Pinecrest 95-05 8 Barnes, Regan Smithfield-S 93-04 9 Williams, Baylea Rose, J.H. 92-02 10 Koonce, Gale Knightdale 87-01 11 Cobia, Ja'lise Laney 85-11 12 Richardson, Sasheonna Smithfield-S 85-08 13 Holmes, Keandria South View 83-09 14 Sherrill, Rebecca Ashley 79-11

Event 4 Boys Discus Throw ================================================================ Meet: ! 154-10 2009 Kyle Barbour, Clayton Name Year School Finals ================================================================ 1 Galarde, John Hoggard 147-01 2 Miller, Ryan Hoggard 143-02 3 Carlson, Matt Pinecrest 140-11 4 Barbour, Connor Clayton 139-10 5 Rhem, Prince Smith, E.E. 136-06 6 Bullard, Reggie Cape Fear 134-11 7 Mosley, Sam Laney 134-03 8 Campbell, Sam West Johnsto 131-11 9 Peterkin, Laquest Hoke County 125-11 10 Johnson, Randolph East Wake 119-05 11 Rhem, D East Wake 118-03 12 Leonard, John Terry Sanfor 117-04 13 Mcneill, Josh Terry Sanfor 107-10 14 Nichols, Andre South View 96-05

Event 5 Girls Long Jump ================================================================ Meet: ! 19-05.50 2010 Dannielle Davis, SE Raleigh Name Year School Finals ================================================================ 1 Girardeau, Darlene South View 18-08.50 2 Morrison, Shakerya East Wake 17-04.25 3 Gregory, Amanda Hoggard 17-04.00 4 Bell, Amara Southeast Ra 16-07.50 5 Holliday, Monica Pine Forest 16-07.00 6 Roman-perez, Janivette New Bern 16-06.50 7 Strickland, Tori West Johnsto 16-05.00 8 Evans, Shirlee Pine Forest 16-02.00 9 Williams, Aatianna Scotland 16-01.75 10 Spencer, Angel Harnett Cent 16-01.50 11 Cobia, Ja'lise Laney 15-11.00 12 Tchume, Ama-Selina Southeast Ra 15-10.25 13 Schindler, Sarah Garner 15-08.75 14 Mcallister, Aja Smith, E.E. 15-06.00 15 Foy, Coriea Britt, Jack 14-10.00 16 Bryant, Tyra Britt, Jack 14-07.50 17 Dunston, Hannah Knightdale 14-00.00

Event 6 Boys Long Jump ================================================================ Meet: ! 23-04 2009 Lincoln Carr, Pine Forest Name Year School Finals ================================================================ 1 Butler, Diondre Britt, Jack 23-04.50! 2 Grady, Laquan Laney 23-03.00 3 Horton, Joseph Knightdale 23-00.00 4 Hoffman, Kimani Knightdale 22-03.00 5 Jackson, Tevin Hoggard 22-00.00 6 Kennedy, James Pinecrest 21-11.00 7 Bulla, Brandon South View 21-09.00 8 Williams, Adrian Cape Fear 21-03.00 9 Tedder, Ramel Southeast Ra 20-10.00 10 Hewitt, Raheem New Hanover 20-03.00 11 Brown, Brandon Lumberton Se 19-07.00 12 Crowell, Rodzavien Knightdale 19-03.00 13 Carn, Brian Ashley 18-11.00

Event 7 Girls Triple Jump ================================================================ Meet: ! 36-10.50 2009 Chrishawn Williams, SE Raleigh Name Year School Finals ================================================================ 1 Girardeau, Darlene South View 36-03.75 2 Spencer, Angel Harnett Cent 36-00.75 3 Morrison, Shakerya East Wake 35-03.00 4 Yates, Liegha Clayton 35-02.50 5 Artis, Yasmin New Bern 34-11.00 6 Evans, Shirlee Pine Forest 34-10.00 7 Strickland, Tori West Johnsto 34-02.00 8 Bell, Amara Southeast Ra 34-00.50 9 Tarter, Lindsey Hoggard 32-06.75 10 Williams, Aatianna Scotland 32-01.50 10 Hollingsworth, Teborah Scotland 32-01.50 12 Mitchell, Cynteria New Hanover 31-10.00 12 Ohaduga, Sandra Terry Sanfor 31-10.00 14 Mayo, Monisha Rose, J.H. 31-06.00 15 Snead, Erin Scotland 30-09.00

Event 8 Boys Triple Jump ================================================================ Meet: ! 48-07 2009 Lincoln Carr Name Year School Finals ================================================================ 1 Kennedy, Steven Pinecrest 45-08.50 2 Holt, Jaylon Southeast Ra 45-02.00 3 Quick, KwaShaun Scotland 45-00.00 4 Edwards, Elon Rose, J.H. 43-10.50 5 Houston, Stephen Richmond Sen 42-10.00 6 Taylor, Jaquell Southeast Ra 42-05.00 7 Williams, Adrian Cape Fear 41-10.00 8 Williams, Robert Richmond Sen 41-07.00 9 Bulla, Brandon South View 41-03.00 10 Kelly, Tony Smith, E.E. 40-10.00 11 Jones, Tyrone Scotland 39-09.00

Event 9 Girls High Jump ================================================================ Meet: ! 5-02 2008 Shaneika McRae, Pinecrest Name Year School Finals ================================================================ 1 Douglas, Domoniee Garner 5-04.00! 2 Bell, Amara Southeast Ra J5-04.00! 3 Williams, Janea Pinecrest 5-00.00 4 Mitchell, Cynteria New Hanover J5-00.00 5 Mayo, Monisha Rose, J.H. J5-00.00 6 Foy, Coriea Britt, Jack 4-10.00 7 Batson, Kendra Smith, E.E. J4-10.00 8 Snead, Erin Scotland J4-10.00 9 Mclendon, Hannah Laney 4-08.00 10 Powers, Jazmyn Rose, J.H. 4-06.00 -- Smith, Ashanta Rose, J.H. NH

Event 10 Boys High Jump ================================================================ Meet: ! 6-08 2011 Webster Montague, East Wake Name Year School Finals ================================================================ 1 Holt, Jaylon Southeast Ra 6-06.00 2 Freeman, Jesse Harnett Cent J6-06.00 3 Kelly, Tony Smith, E.E. 6-04.00 4 Hewitt, Raheem New Hanover J6-04.00 5 Bonner, Daryll Terry Sanfor 6-02.00 6 Francis, Jamal Seventy-Firs J6-02.00 7 Mcneill, Javen Pinecrest J6-02.00 8 Abram, Michael Knightdale 6-00.00 9 Williams, Robert Richmond Sen J6-00.00 10 Frank, Andre Seventy-Firs 5-10.00 10 Schultz, Storm Ashley 5-10.00 10 Petty, Jauan Scotland 5-10.00 10 Cherry, Kevin Rose, J.H. 5-10.00 14 Johnson, Marcell Knightdale 5-08.00

Event 11 Girls Pole Vault ================================================================ Meet: ! 11-00 2008 Tori Rivers, Clayton Name Year School Finals ================================================================ 1 Duncan, Kristen Clayton 10-00.00 2 Henry, Elizabeth Laney 9-06.00 3 Stone, Kaitlyn Clayton 8-00.00 4 Hussey, Lauren Clayton 7-06.00 5 Knight, Savanna Ashley J7-06.00 -- Davis, Valerie Smithfield-S NH

Event 12 Boys Pole Vault ================================================================ Meet: ! 14-01 2009 Shane Swick, Clayton Name Year School Finals ================================================================ 1 Harris, Jay Pinecrest 12-06.00 2 Winneberger, Mark Hoggard 12-00.00 3 Lee, Sam Hoggard J12-00.00 4 Kopka, Bruce Ashley J12-00.00 5 Redenbaugh, Zachary Hoggard 10-06.00 5 Stonesifer, Brian Pinecrest 10-06.00 7 Gilmartin, Peter Clayton 10-00.00 8 Link, Cody Ashley J10-00.00 -- Stonesifer, Brandon Pinecrest NH -- Mcalister, Ian Harnett Cent NH -- Guerrero, Payton Clayton NH -- Broadbent, Harrison Laney NH -- Maynard, Zack Ashley NH -- Lee, Jordan Laney NH

Event 13 Girls 4x800 Meter Relay ================================================================ Meet: ! 9:24.44 2009 Relay Team, West Johnston School Finals ================================================================ 1 West Johnston 'A' 9:34.60 1) Pollard, Lauren 2) Weeks, Maegan 3) Beamon, Scarlett 4) Foskey, Dakota 2 Britt, Jack 'A' 9:44.62 1) Little, Emani 2) Chandler, Katharine 3) Cotto, Lavinia 4) Bailey, T. 3 Southeast Raleigh 'A' 9:57.48 1) Morriso, Tametris 2) Lackey, Charity 3) Greer, Katey 4) Loyd, Kaylie 4 Pinecrest 'A' 10:17.34 1) Lemelin, Katana 2) Cunningham, Jennie 3) Pressley, Sarah 4) Manning, Mulloy 5 South View 'A' 10:20.60 1) Wren, Andria 2) Novak, Courtney 3) Davis, Cameli 4) DeSantis, Sarah 6 Hoggard 'A' 10:46.86 1) Turner, Marisa 2) Sanderson, Morgan 3) Hodges, Anna 4) Pallang, Ashley 7 Pine Forest 'A' 11:34.36 1) Chapman, Leza 2) Moore, Selena 3) Cherry, Mayme 4) Burton, Alexis 8 Ashley 'A' 11:34.81 1) Synakowski, Brittany 2) Hanselman, Gina 3) Mariskanish, Christine 4) Fava, Alex 9 Terry Sanford 'A' 11:41.39 1) Autry, Kiara 2) Lane, Katherine 3) Jasienowski, Emily 4) Bolton, Bailey 10 Garner 'A' 11:50.83 1) Brown, Ejessica 2) Dare, Montana 3) Ebri, Mandisa 4) Martin, Emily

Event 14 Boys 4x800 Meter Relay ================================================================ Meet: ! 8:02.45 2009 Relay Team, West Johnston School Finals ================================================================ 1 Southeast Raleigh 'A' 8:04.56 1) Williams, Robert 2) Branch, James 3) Conner, David 4) Reid, Elijah 2 Knightdale 'A' 8:05.05 1) White, Myles 2) Scott, Jalen 3) Kiedy, Henry 4) Aikens, Corey 3 Britt, Jack 'A' 8:06.96 1) Saldana, Javier 2) Collins-Hall, Jamar 3) Lewis, Steven 4) Hayden, Darrell 4 South View 'A' 8:07.64 1) Wilson, Jordan 2) Kriner, Matt 3) Guthrie, David 4) Crawford, Josh 5 Pine Forest 'A' 8:09.90 1) Taylor, Michael 2) Reid, Ravon 3) Johnson, Walter 4) Blackwell, Jacob 6 Ashley 'A' 8:11.32 1) Carter, Cole 2) Lancaster, Brien 3) Harty, Joseph 4) Davis, Austin 7 Terry Sanford 'A' 8:36.41 1) Arata, Patrick 2) Ortiz, Tyler 3) Glover, Chris 4) Hall, Philip 8 Smith, E.E. 'A' 8:49.01 1) Manning, Damien 2) Whiteside, Denard 3) Quinton, Jackson 4) Jackson, Quentin 9 Pinecrest 'A' 8:59.46 1) Hawes, Graham 2) Kaiser, Ben 3) Killam, Becket 4) Troutman, Jacob 10 Garner 'A' 9:11.89 1) Littmann, Tyler 2) Littman, Lance 3) Campbell, Quintin 4) Dare, Mitch 11 West Johnston 'A' 9:26.19 1) Gower, Jeremy 2) Betancourt, Jake 3) Mastroianni, John 4) Hite, Nicholas

Event 15 Girls 100 Meter Hurdles =================================================================== Meet: ! 13.64 2011 Kendra Harrison, Clayton Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Williams, Mollie Clayton 14.31Q 2 2 Howell, Jacklyn Southeast Ra 14.89Q 1 3 Jones, Ariana Scotland 15.57Q 1 4 Chapman, Sh'naiya Southeast Ra 15.60Q 2 5 Holliday, Monica Pine Forest 15.91q 2 6 Mars, Tamia Clayton 15.97q 2 7 Dunston, Hannah Knightdale 16.02q 1 8 Mullins, Bessie Seventy-Firs 16.61q 1 9 Williams, Aatianna Scotland 16.70 2 10 Doe, Jaynie Smith, E.E. 16.89 1 11 Betton, Shakyla Terry Sanfor 17.25 1 12 Perkins, Jessica Rose, J.H. 17.28 2 13 Nunley, Justine Garner 17.66 1 14 Criego, Aleigh New Bern 17.68 1 15 Hardy, Alecia Smith, E.E. 18.70 2 16 Jiles, Kayla West Johnsto 18.74 2

Event 15 Girls 100 Meter Hurdles ================================================================ Meet: ! 13.64 2011 Kendra Harrison, Clayton Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Williams, Mollie Clayton 14.50 2 Howell, Jacklyn Southeast Ra 15.32 3 Jones, Ariana Scotland 15.35 4 Chapman, Sh'naiya Southeast Ra 15.36 5 Holliday, Monica Pine Forest 15.58 6 Dunston, Hannah Knightdale 16.21 7 Mars, Tamia Clayton 16.32 8 Mullins, Bessie Seventy-Firs 16.45

Event 16 Boys 110 Meter Hurdles =================================================================== Meet: ! 13.60 2009 Wayne Davis, SE Raleigh Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Moody, Seyyan Scotland 14.59Q 2 2 Mcniel, Tim Scotland 14.93Q 1 3 Chapman, Sandy Southeast Ra 15.00Q 1 4 Diggs, Malik Scotland 15.02Q 2 5 Holt, Jaylon Southeast Ra 15.12q 2 6 Brown, Xavier Richmond Sen 15.13q 2 7 Lockley, Jefferson Britt, Jack 15.29q 1 8 Proctor, Diorus South View 15.30q 1 9 Brooks, Montrell West Johnsto 15.32 2 10 Williams, Cedrick Seventy-Firs 15.43 1 11 Powell, Micheal Hoke County 15.74 1 12 Simpson, Dwayne Pinecrest 15.82 2 13 Jordon, Thomas Terry Sanfor 16.64 2 14 Patterson, Vadayle Rose, J.H. 17.16 1 -- Sanders, Jarrod Seventy-Firs FS 2

Event 16 Boys 110 Meter Hurdles ================================================================ Meet: ! 13.60 2009 Wayne Davis, SE Raleigh Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Moody, Seyyan Scotland 14.73 2 Diggs, Malik Scotland 14.89 3 Mcniel, Tim Scotland 14.97 4 Holt, Jaylon Southeast Ra 14.99 5 Proctor, Diorus South View 15.07 6 Lockley, Jefferson Britt, Jack 15.18 7 Chapman, Sandy Southeast Ra 15.19 8 Brown, Xavier Richmond Sen 15.59

Event 17 Girls 100 Meter Dash =================================================================== Meet: ! 11.76 2010 Ebony Scott, SE Raleigh Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Dawson, Jasmine West Johnsto 12.30Q 2 2 Girardeau, Darlene South View 12.34Q 1 3 Roman-perez, Janivette New Bern 12.45Q 2 4 Gregory, Amanda Hoggard 12.49Q 1 5 Theet, Niasia Smithfield-S 12.53q 1 6 Strickland, Teri West Johnsto 12.63q 2 7 Anderson, Brittany Southeast Ra 12.73q 1 8 Hamilton, Denali South View 12.80q 2 9 High, Porchia Hoke County 13.02 2 10 Chavis, Kayla Southeast Ra 13.03 2 11 Pulley, Joy Southeast Ra 13.10 2 12 Williams, Naaliyah Smithfield-S 13.71 1 -- Holliday, Monica Pine Forest FS 2 -- Jones, Ariana Scotland DNF 1

Event 17 Girls 100 Meter Dash ================================================================ Meet: ! 11.76 2010 Ebony Scott, SE Raleigh Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Dawson, Jasmine West Johnsto 12.29 2 Girardeau, Darlene South View 12.45 3 Roman-perez, Janivette New Bern 12.49 4 Theet, Niasia Smithfield-S 12.63 5 Gregory, Amanda Hoggard 12.64 6 Strickland, Teri West Johnsto 12.80 7 Hamilton, Denali South View 12.82 8 Anderson, Brittany Southeast Ra 12.89

Event 18 Boys 100 Meter Dash =================================================================== Meet: ! 10.69 2010 Mar-keo Jones, Knightdale Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Daniel, Jahmaal Terry Sanfor 10.83Q 3 2 Horton, Joseph Knightdale 10.85Q 4 3 Smalls, Da'Quan Knightdale 11.01Q 2 4 Mcrae, Tony Scotland 11.04Q 1 5 Mcrae, Brandon Hoke County 10.94q 3 6 Blount, Justice Britt, Jack 11.02q 3 7 Jackson, Tevin Hoggard 11.09q 2 8 Proctor, Diorus South View 11.10q 4 9 Brown, Justin Scotland 11.17 3 10 Grady, Laquan Laney 11.21 1 11 Batson, Gabe Ashley 11.31 4 11 Newsom, Detrez Hoke County 11.31 2 13 Robinson, Daniel Lumberton Se 11.43 1 14 Murchison, Tezwon Hoke County 11.47 2 15 Walters, Isaiah Southeast Ra 11.50 4 16 Simon, Deshawn Harnett Cent 11.51 1 17 Tyson, Jalen Scotland 11.52 1 18 Watkins, Devante Richmond Sen 11.62 4 19 Mack, Carlos Laney 11.63 3 20 Rodriquez, Shaquille Laney 13.17 4 -- Reed, Carl Smith, E.E. DNF 2

Event 18 Boys 100 Meter Dash ================================================================ Meet: ! 10.69 2010 Mar-keo Jones, Knightdale Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Horton, Joseph Knightdale 10.71 2 Mcrae, Brandon Hoke County 10.76 3 Daniel, Jahmaal Terry Sanfor 10.85 4 Smalls, Da'Quan Knightdale 10.98 5 Blount, Justice Britt, Jack 11.00 6 Jackson, Tevin Hoggard 11.09 7 Mcrae, Tony Scotland 11.15 8 Proctor, Diorus South View 11.16

Event 19 Girls 4x200 Meter Relay =================================================================== Meet: ! 1:41.70 2008 Relay Team, SE Raleigh School Finals H# =================================================================== 1 West Johnston 'A' 1:43.48 2 1) Ballard, Hannah 2) Dawson, Jasmine 3) Strickland, Teri 4) Strickland, Tori 2 Southeast Raleigh 'A' 1:43.62 2 1) Loyd, Kaylie 2) Anderson, Brittany 3) Chavis, Kayla 4) Tchume, Ama-Selina 3 Clayton 'A' 1:44.30 2 1) Williams, Mollie 2) Mcfarland, Hilary 3) Thorne, Kennedy 4) Teel, Alexis 4 Hoke County 'A' 1:45.09 2 1) Harris, Tiara 2) High, Porchia 3) Smith, Kiara 4) Rounds, Tania 5 Garner 'A' 1:45.39 2 1) Davis, Jakiya 2) Manley, Kameron 3) Douglas, Domoniee 4) Matherson, Makayla 6 Hoggard 'A' 1:49.82 1 1) Allegrett, Emmi 2) Pawlowski, Megan 3) Apel, Peyton 4) Orde, Abi 7 Britt, Jack 'A' 1:49.88 2 1) Franzoni, Ana 2) Fountain, Nya 3) Foy, Coriea 4) Robison, D. 8 South View 'A' 1:50.28 2 1) Smith, Aleha 2) Wall, Jasmine 3) Weaver, Deja 4) Hamilton, Denali 9 Rose, J.H. 'A' 1:50.83 1 1) Cornelius, Barnetta 2) Best, Briana 3) Anthony, Nekeya 4) Purvis, Shaniece 10 New Hanover 'A' 1:51.23 1 1) Howell, Shelby 2) Pace, Katie 3) Samuel, Danielle 4) Cardwell, Tiffany 11 Seventy-First 'A' 1:51.44 1 1) Mullins, Bessie 2) McFadyen, Kenya 3) Sanders, Jasmine 4) Ross, Quartney 12 Terry Sanford 'A' 1:51.57 2 1) St. Clair, Nekenya 2) Elliott, Kylie 3) Moss, Adia 4) Bowman, Shaniqua

Event 20 Boys 4x200 Meter Relay =================================================================== Meet: ! 1:27.69 2011 Relay Team, Knightdale School Finals H# =================================================================== 1 Knightdale 'A' 1:28.11 2 1) Horton, Joseph 2) Powell, Khalid 3) Smalls, Da'Quan 4) Johnson, Marquavious 2 Smith, E.E. 'A' 1:28.71 2 1) Reed, Carl 2) Wilson, Tyler 3) Williams, Jaronte 4) Autry, Alan 3 Terry Sanford 'A' 1:29.26 2 1) Elerby, Ladante 2) Jordon, Thomas 3) Daniel, Jahmaal 4) Mitchell, Joshual 4 Hoke County 'A' 1:29.84 1 1) Murchison, Tezwon 2) Newsom, Detrez 3) Cannon, Cory 4) Mcrae, Brandon 5 New Bern 'A' 1:30.05 2 1) Ford, Clevon 2) Rasin, Quincy 3) Powell, Chandler 4) Lovick, Ronnie 6 Lumberton Senior 'A' 1:30.12 1 1) Brown, Brandon 2) Smith, Dyron 3) Robinson, Daniel 4) Chatham, Dj 7 Ashley 'A' 1:30.47 2 1) Carn, Brian 2) McDonald, Loch 3) Batson, Gabe 4) Babinski, Logan 8 Hoggard 'A' 1:30.80 1 1) Jackson, Tevin 2) Johnson, Shamar 3) Edmonds, Ryan 4) Cooper, Sanjua 9 Pine Forest 'A' 1:31.74 1 1) Golden, Derrick 2) McCoy, Darius 3) Baker, Devonte 4) Schaub, Dakota 10 Rose, J.H. 'A' 1:31.90 1 1) Spellman, Damion 2) Davis, Darius 3) Wallace, Darryl 4) West, Quadee 11 Pinecrest 'A' 1:33.72 1 12 South View 'A' 1:54.12 2 1) Proctor, Diorus 2) Jeffery, Quentin 3) Bulla, Brandon 4) Jackson, Tyrus -- Scotland 'A' DQ 2 1) Moody, Seyyan 2) Green, Dominque 3) Brown, Justin 4) Mcrae, Tony -- West Johnston 'A' DQ 1 1) Williams, Darius 2) Avery, A.J 3) Stevens, Jonathan 4) Wilson, George -- Richmond Senior 'A' DQ 2 1) Bloomfield, Shaun 2) Brown, Xavier 3) Rose, Tafari 4) Watkins, Devante -- Southeast Raleigh 'A' DQ 1 1) Ihergaranye, Denzal 2) Jones, Dante 3) Walters, Isaiah 4) Walker, Tristan

Event 21 Girls 1600 Meter Run ================================================================ Meet: ! 5:07.79 2011 Shelby Howell, New Hanover Name Year School Finals ================================================================ 1 Howell, Shelby New Hanover 5:03.95! 2 Fisher, Esther Rose, J.H. 5:08.30 3 Pollard, Lauren West Johnsto 5:18.36 4 Beamon, Scarlett West Johnsto 5:21.34 5 Leonard, Kerry Laney 5:27.99 6 Cotto, Lavinia Britt, Jack 5:31.72 7 Jones, Jamicia Lumberton Se 5:37.24 8 Jensen, Jaleigh Pinecrest 5:38.40 9 Meshaw, Becca West Johnsto 5:47.78 10 Adkins, Katlyn Terry Sanfor 5:48.62 11 Gonzales, Itzel Harnett Cent 5:49.28 12 Dunn, Dymond Smith, E.E. 6:04.47 -- Lackey, Charity Southeast Ra DNF -- Lesane, Tres Terry Sanfor DNF

Event 22 Boys 1600 Meter Run ================================================================ Meet: ! 4:24.59 2011 Luis Vargas, Harnett Central Name Year School Finals ================================================================ 1 Nifong, Zach Laney 4:30.15 2 Killam, Becket Pinecrest 4:32.84 3 Hall, Philip Terry Sanfor 4:32.94 4 Connor, Ryan Britt, Jack 4:37.03 5 Lancaster, Brien Ashley 4:37.07 6 Guthrie, David South View 4:42.72 7 Smith, Rylee Ashley 4:43.42 8 Troutman, Jacob Pinecrest 4:44.19 9 Reid, Ravon Pine Forest 4:46.16 10 Pearson, Will Pinecrest 4:47.36 11 White, Marcellou New Bern 4:54.85 12 Davis, Austin Ashley 5:14.36 -- Gower, Jeremy West Johnsto DNF -- Betancourt, Jake West Johnsto DNF

Event 23 Girls 4x100 Meter Relay =================================================================== Meet: ! 47.81 2010 Relay Team, SE Raleigh School Finals H# =================================================================== 1 Southeast Raleigh 'A' 48.19 2 1) Howell, Jacklyn 2) Anderson, Brittany 3) Chavis, Kayla 4) Tchume, Ama-Selina 2 Garner 'A' 48.81 2 1) Davis, Jakiya 2) Matherson, Makayla 3) Schindler, Sarah 4) Clarke, Lacherie 3 West Johnston 'A' 49.07 2 1) Dawson, Jasmine 2) Strickland, Teri 3) Jiles, Kayla 4) Tennay, Smith 4 Hoke County 'A' 49.63 2 1) Harris, Tiara 2) High, Porchia 3) Farmer, Nygzeona 4) Harrington, Ayari 5 Hoggard 'A' 50.19 2 1) Davis, Anastasia 2) Allegrett, Emmi 3) Gregory, Amanda 4) Apel, Peyton 6 Pine Forest 'A' 50.22 2 1) Holliday, Monica 2) Evans, Shirlee 3) Brown, Quiorra 4) Cherry, Mayme 7 Laney 'A' 50.68 2 1) McLendon, Kelly 2) Cobia, Ja'lise 3) McBride, Symone 4) Thompson, Charlene 8 South View 'A' 51.67 2 1) Smith, Aleha 2) Wall, Jasmine 3) Hamilton, Denali 4) Harris, Tori 9 Rose, J.H. 'A' 52.12 1 1) Cornelius, Barnetta 2) Best, Briana 3) Anthony, Nekeya 4) Daniels, Myainya 10 Ashley 'A' 52.24 1 1) Gethers, Olessa 2) Cobbs, Tylima 3) Baccaus, Jada 4) Knight, Savanna 11 Seventy-First 'A' 52.78 1 1) Mullins, Bessie 2) McFadyen, Kenya 3) Sanders, Jasmine 4) Ross, Quartney 12 New Hanover 'A' 53.29 1 1) Howell, Shelby 2) Pace, Katie 3) Cardwell, Tiffany 4) Coleman, Lashawnda -- Smith, E.E. 'A' DNF 1 1) Mcallister, Aja 2) Batson, Kendra 3) Doe, Jaynie 4) Kebreau, Precious

Event 24 Boys 4x100 Meter Relay =================================================================== Meet: ! 42.08 2011 Relay Team, Laney School Finals H# =================================================================== 1 Knightdale 'A' 42.18 2 1) Horton, Joseph 2) Powell, Khalid 3) Smalls, Da'Quan 4) Hoffman, Kimani 2 South View 'A' 42.66 2 1) Proctor, Diorus 2) Jeffery, Quentin 3) Bulla, Brandon 4) Jackson, Tyrus 3 Scotland 'A' 42.92 2 1) Green, Dominque 2) Brown, Justin 3) Mcrae, Tony 4) Mcphatter, Josh 4 Hoggard 'A' 43.03 2 1) Jackson, Tevin 2) Johnson, Shamar 3) Thomas, Seth 4) Edmonds, Ryan 5 Hoke County 'A' 43.09 2 1) Murchison, Tezwon 2) Newsom, Detrez 3) Mcrae, Brandon 4) Darden, Jamaal 6 Southeast Raleigh 'A' 43.36 1 1) Chapman, Sandy 2) Jones, Dante 3) Walters, Isaiah 4) Walker, Tristan 7 Smith, E.E. 'A' 43.71 1 1) Reed, Carl 2) Bell, Phillip 3) Autry, Alan 4) Roscoe, Omar 8 Lumberton Senior 'A' 43.79 2 1) Brown, Brandon 2) Smith, Dyron 3) Robinson, Daniel 4) Chatham, Dj 9 Rose, J.H. 'A' 44.05 1 1) Edwards, Elon 2) Davis, Darius 3) Wallace, Darryl 4) Tucker, Daequan 10 Pine Forest 'A' 44.13 2 1) Golden, Derrick 2) McCoy, Darius 3) Baker, Devonte 4) Ray, Anthony 11 Richmond Senior 'A' 44.73 2 1) Bloomfield, Shaun 2) Brown, Xavier 3) Watkins, Devante 4) Nichols, Daqwai 12 Garner 'A' 45.27 1 1) Brown, Theodore 2) Jenkins, Michael 3) Kizer, Bruce 4) Lanier, Armani -- Clayton 'A' DNF 1 1) Barbour, Tamerick 2) Parker, Denadre 3) Thomasson, Daquan 4) Harris, Cedric -- Pinecrest 'A' DQ 1

Event 25 Girls 400 Meter Dash =================================================================== Meet: ! 54.69 2010 Sanura Eley-O'Reilly, Britt, Jack Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Snyder, Abby Pinecrest 58.01 2 2 Little, Emani Britt, Jack 58.59 2 3 Elliott, Kylie Terry Sanfor 59.58 2 4 Rea, Kelsey Pinecrest 1:00.63 2 5 Mcfarland, Hilary Clayton 1:01.43 1 6 Scott, Mackenzie Smith, E.E. 1:01.88 2 7 Kebreau, Precious Smith, E.E. 1:02.24 1 8 Manley, Kameron Garner 1:02.41 1 9 Williams, Brittney Southeast Ra 1:02.76 2 10 Mars, Tamia Clayton 1:04.67 2 11 Sampson, Sharise West Johnsto 1:06.39 1 -- Hollingsworth, Teborah Scotland DNF 2

Event 26 Boys 400 Meter Dash =================================================================== Meet: ! 48.73 2009 Eric Winfrey, Douglas Byrd Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Murray, Jamaree Southeast Ra 49.06 2 2 Hawkins, Eugene Clayton 49.24 2 3 Lovick, Ronnie New Bern 49.31 1 4 Collins-Hall, Jamar Britt, Jack 49.45 2 5 Kiedy, Henry Knightdale 49.46 2 6 Johnson, Marquavious Knightdale 49.50 2 7 White, Myles Knightdale 50.42 1 8 Williams, Jaronte Smith, E.E. 50.67 2 9 Schaub, Dakota Pine Forest 51.18 1 10 Branch, Michael Southeast Ra 51.25 1 11 Higgins, Jakwon Terry Sanfor 51.90 1 12 Davis, Darius Rose, J.H. 52.37 1 13 Golden, Derrick Pine Forest 52.95 1 14 Rose, Tafari Richmond Sen 53.47 1 15 Green, Trent Richmond Sen 55.73 2 -- Daniel, Jahmaal Terry Sanfor DNF 2

Event 27 Girls 300 Meter Hurdles =================================================================== Meet: ! 42.27 2011 Kendra Harrison, Clayton Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Morriso, Tametris Southeast Ra 43.76 2 2 Snyder, Abby Pinecrest 45.42 2 3 Williams, Mollie Clayton 45.54 2 4 Howell, Jacklyn Southeast Ra 46.33 2 5 Doe, Jaynie Smith, E.E. 47.16 2 6 McLendon, Kelly Laney 47.75 1 7 Dunston, Hannah Knightdale 48.33 2 8 Pate, Courtney Hoke County 48.96 1 9 McNeill, Jessica South View 50.06 1 10 Nunley, Justine Garner 50.25 1 11 Williams, Mary Terry Sanfor 51.36 1 -- Mullins, Bessie Seventy-Firs DNF 2

Event 28 Boys 300 Meter Hurdles =================================================================== Meet: ! 37.77 2008 Wayne Davis, SE Raleigh Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Moody, Seyyan Scotland 39.28 2 2 Powell, Khalid Knightdale 39.34 2 3 Diggs, Malik Scotland 39.42 2 4 Brown, Xavier Richmond Sen 40.10 2 5 Brooks, Montrell West Johnsto 41.07 2 6 Abram, Michael Knightdale 41.12 2 7 Tinsley, Khalil Cape Fear 41.59 1 8 Powell, Micheal Hoke County 41.67 1 9 Chapman, Sandy Southeast Ra 42.04 2 10 Carter, Anthony Laney 42.38 1 11 Jordon, Thomas Terry Sanfor 43.22 1 12 Campbell, Quintin Garner 43.25 1 13 West, Quadee Rose, J.H. 43.28 1 14 Williams, Cedrick Seventy-Firs 44.17 1 -- Jones, Donald Smithfield-S DNF 2

Event 29 Girls 800 Meter Run ================================================================ Meet: ! 2:18.22 2010 Jennie Cunningham, Pinecrest Name Year School Finals ================================================================ 1 Howell, Shelby New Hanover 2:14.38! 2 Fisher, Esther Rose, J.H. 2:15.30! 3 Lesane, Tres Terry Sanfor 2:15.40! 4 Cunningham, Jennie Pinecrest 2:15.70! 5 Bailey, T. Britt, Jack 2:18.66 6 Lackey, Charity Southeast Ra 2:22.81 7 Wren, Andria South View 2:26.16 8 Loyd, Kaylie Southeast Ra 2:27.14 9 Dunn, Dymond Smith, E.E. 2:27.27 10 Jones, Jamicia Lumberton Se 2:28.86 11 Lemelin, Katana Pinecrest 2:33.19 12 Volobuyeva, Sofiya Knightdale 2:33.72 13 Adkins, Katlyn Terry Sanfor 2:33.94 -- Morriso, Tametris Southeast Ra DNF

Event 30 Boys 800 Meter Run ================================================================ Meet: ! 1:53.63 2009 Jordan Locklear, Britt, Jack Name Year School Finals ================================================================ 1 Hayden, Darrell Britt, Jack 1:59.04 2 Aikens, Corey Knightdale 1:59.59 3 Marsland, Jonah Clayton 1:59.75 4 White, Myles Knightdale 2:00.75 5 Roberts, David Ashley 2:01.27 6 Scott, Jalen Knightdale 2:01.60 7 Johnson, Walter Pine Forest 2:02.06 8 Wilson, Jordan South View 2:02.87 9 Killam, Becket Pinecrest 2:04.04 10 McCoy, Dylan Clayton 2:05.21 11 Carter, Cole Ashley 2:05.89 12 Conner, David Southeast Ra 2:06.37 13 Crawford, Austin South View 2:09.24 14 Harty, Joseph Ashley 2:10.79 15 Williams, Robert Southeast Ra 2:24.04 -- Hall, Philip Terry Sanfor DNF

Event 31 Girls 200 Meter Dash =================================================================== Meet: ! 24.85 2009 Alexis Murphy, Holly Springs Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Dawson, Jasmine West Johnsto 24.83! 2 2 Roman-perez, Janivette New Bern 25.00 2 3 Girardeau, Darlene South View 25.02 2 4 Davis, Jakiya Garner 25.36 2 5 Strickland, Teri West Johnsto 25.98 2 6 Harris, Tiara Hoke County 26.03 2 7 Anderson, Brittany Southeast Ra 26.12 1 8 Tchume, Ama-Selina Southeast Ra 26.21 2 9 Gregory, Amanda Hoggard 26.27 1 10 Elliott, Kylie Terry Sanfor 26.28 1 11 Teel, Alexis Clayton 26.62 2 12 Best, Briana Rose, J.H. 27.44 1 13 McBride, Symone Laney 27.61 1 14 Flores, Sofia Pinecrest 27.94 1

Event 32 Boys 200 Meter Dash =================================================================== Meet: ! 21.55 2010 Mar-keo Jones, Knightdale Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Horton, Joseph Knightdale 21.67 3 2 Daniel, Jahmaal Terry Sanfor 21.95 3 3 Smalls, Da'Quan Knightdale 22.10 3 4 Jeffery, Quentin South View 22.23 2 5 Hoffman, Kimani Knightdale 22.32 3 6 Mcrae, Brandon Hoke County 22.53 2 7 Batson, Gabe Ashley 22.67 3 8 Ford, Clevon New Bern 22.69 2 9 Butler, Diondre Britt, Jack 22.79 2 10 Reed, Carl Smith, E.E. 23.11 2 11 Jones, Anthony Pine Forest 23.33 3 12 Lovick, Ronnie New Bern 23.38 2 13 Semple II, Terrence Seventy-Firs 23.42 3 14 Murchison, Tezwon Hoke County 23.68 2 -- Murray, Jamaree Southeast Ra DNF 2

Event 33 Girls 3200 Meter Run ================================================================ Meet: ! 11:42.79 2009 Lexie Schustrom, Pinecreat Name Year School Finals ================================================================ 1 Foskey, Dakota West Johnsto 11:21.41! 2 Pollard, Lauren West Johnsto 11:53.90 3 Beamon, Scarlett West Johnsto 11:53.93 4 Pressley, Sarah Pinecrest 12:06.85 5 Hayes, Katie Pinecrest 12:19.54 6 Sanderson, Morgan Hoggard 12:34.98 7 Gonzales, Itzel Harnett Cent 12:41.82 8 DeSantis, Sarah South View 12:44.01 9 Matti, Zia Pinecrest 12:44.28 10 Amaya, Kaelin Clayton 12:47.43 11 Walter, Rachel New Hanover 12:48.71 12 Hodges, Anna Hoggard 12:50.07 13 Daughtry, Regan New Hanover 12:50.65

Event 34 Boys 3200 Meter Run ================================================================ Meet: ! 9:38.48 2009 Dakota Peachee, West Johnston Name Year School Finals ================================================================ 1 Gower, Jeremy West Johnsto 9:39.77 2 Crawford, Josh South View 9:46.01 3 Webb, George New Hanover 9:53.90 4 Betancourt, Jake West Johnsto 10:06.79 5 Staples, Michael South View 10:09.97 6 Daughtry, Calvin Laney 10:18.32 7 Harmody, Matt Pinecrest 10:23.13 8 Moody, Joseph South View 10:24.38 9 Veals, Bryan Ashley 10:24.41 10 Powell, Ben Britt, Jack 10:38.49 11 Kelly, Chris Pinecrest 10:45.09 12 Mayo, Will Ashley 11:05.82 -- Lancaster, Brien Ashley DNF -- Hall, Philip Terry Sanfor DNF

Event 35 Girls 4x400 Meter Relay =================================================================== Meet: ! 3:59.33 2010 Relay Team, Britt, Jack School Finals H# =================================================================== 1 Southeast Raleigh 'A' 3:58.91! 2 1) Morriso, Tametris 2) Lackey, Charity 3) Loyd, Kaylie 4) Howell, Jacklyn 2 Pinecrest 'A' 4:00.14 2 1) Snyder, Abby 2) Cunningham, Jennie 3) Stone, Christina 4) Rea, Kelsey 3 Britt, Jack 'A' 4:05.21 2 1) Little, Emani 2) Chandler, Katharine 3) Franzoni, Ana 4) Bailey, T. 4 New Hanover 'A' 4:09.79 2 1) Howell, Shelby 2) Cardwell, Tiffany 3) Underwood, Caroline 4) Thompson, Talley 5 Clayton 'A' J4:09.79 2 1) Williams, Mollie 2) Mars, Tamia 3) Mcfarland, Hilary 4) Thorne, Kennedy 6 Terry Sanford 'A' 4:12.43 1 1) Betton, Shakyla 2) Lesane, Tres 3) Elliott, Kylie 4) Bowman, Shaniqua 7 West Johnston 'A' 4:13.59 2 1) Pollard, Lauren 2) Dawson, Jasmine 3) Strickland, Teri 4) Strickland, Tori 8 Garner 'A' 4:13.97 2 1) Nunley, Justine 2) Manley, Kameron 3) Douglas, Domoniee 4) Matherson, Makayla 9 New Bern 'A' 4:15.81 1 1) Roman-perez, Janivette 2) Artis, Yasmin 3) Criego, Aleigh 4) Dove, Tamara 10 South View 'A' 4:16.16 1 1) Wren, Andria 2) Novak, Courtney 3) McNeill, Jessica 4) Lankford, Kylea 11 Rose, J.H. 'A' 4:26.55 2 1) Fisher, Esther 2) Mayo, Monisha 3) Best, Briana 4) Powers, Jazmyn 12 Pine Forest 'A' 4:29.38 1 1) Holliday, Monica 2) Moore, Selena 3) Cherry, Mayme 4) Burton, Alexis 13 Scotland 'A' 4:32.84 1 1) Easterling, Larcenia 2) Cromartie, Erin 3) Ratcliff, Ariel 4) Hollingsworth, Teborah 14 Seventy-First 'A' 4:37.56 1 1) Hendy, Corinthia 2) Ross, Quartney 3) Ettson, Dymund 4) Craig, Tasja 15 Laney 'A' 4:42.21 1 1) McLendon, Kelly 2) Skoff, Celeste 3) Boney, Raveen 4) Edge, Anissa

Event 36 Boys 4x400 Meter Relay =================================================================== Meet: ! 3:20.65 2011 Relay Team, Knightdale School Finals H# =================================================================== 1 Knightdale 'A' 3:18.89! 2 1) White, Myles 2) Powell, Khalid 3) Kiedy, Henry 4) Johnson, Marquavious 2 Britt, Jack 'A' 3:19.27! 2 1) Saldana, Javier 2) Blount, Justice 3) Collins-Hall, Jamar 4) Butler, Diondre 3 New Bern 'A' 3:21.17 2 1) Ford, Clevon 2) Rasin, Quincy 3) Suggs, Anthony 4) White, Marcellou 4 Southeast Raleigh 'A' 3:21.98 2 1) Branch, James 2) Brewer, Lamar 3) Conner, David 4) Reid, Elijah 5 Garner 'A' 3:26.44 2 1) Littmann, Tyler 2) Rogers, Preston 3) Brown, Theodore 4) Hamilton, David 6 Pine Forest 'A' 3:28.05 1 1) Golden, Derrick 2) McCoy, Darius 3) Reid, Ravon 4) Johnson, Walter 7 Scotland 'A' 3:28.07 1 1) Diggs, Malik 2) Mcniel, Desmond 3) Hatcher, Logan 4) Monley, Trejon 8 South View 'A' 3:29.29 2 1) Wilson, Jordan 2) Proctor, Diorus 3) Jeffery, Quentin 4) Guthrie, David 9 Richmond Senior 'A' 3:30.18 1 1) Brown, Xavier 2) Rose, Tafari 3) Green, Trent 4) Thompson, Sean 10 Terry Sanford 'A' 3:30.99 1 1) Elerby, Ladante 2) Rivers, Montreal 3) Higgins, Jakwon 4) Rose, Jo'el 11 West Johnston 'A' 3:31.12 1 1) Brooks, Montrell 2) Gower, Jeremy 3) Carter, Xavier 4) Turner, Jaden 12 Ashley 'A' 3:31.23 1 1) Carter, Cole 2) Hancock, Josh 3) Roberts, David 4) Babinski, Logan 13 Smith, E.E. 'A' 3:32.32 2 1) Wilson, Tyler 2) Williams, Jaronte 3) Manning, Damien 4) Jackson, Quentin 14 Clayton 'A' 3:34.15 2 1) Jordan, Justin 2) Hawkins, Eugene 3) Marsland, Jonah 4) Barbour, Tamerick 15 Pinecrest 'A' 3:50.19 1 1) Killam, Becket 2) Troutman, Jacob 3) Pearson, Will 4) Hensley, Chuck -- Rose, J.H. 'A' DQ 1 1) Davis, Darius 2) Fields, Jacob 3) West, Quadee 4) Cherry, Kevin

Event 37 Girls 100 Meter Dash Wheelchair ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Barber, Deja Southeast Ra 45.45

Event 38 Girls Shot Put Wheelchair ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Barber, Deja Southeast Ra 5-05.50

Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Southeast Raleigh 97 2) West Johnston 96 3) Pinecrest 68 4) Clayton 58 5) South View 50 6) Britt, Jack 34 7) Pine Forest 31 8) New Hanover 30 9) Garner 29 10) Rose, J.H. 24 11) Hoggard 23 12) Lumberton Senior 22 13) New Bern 21 14) Laney 17 15) Terry Sanford 15 16) Hoke County 14 16) East Wake 14 18) Smith, E.E. 11 19) Harnett Central 10 20) Ashley 9 21) Scotland 8 22) Smithfield-Selma 6 23) Knightdale 5 24) Swett, Purnell 3 25) Seventy-First 1

Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Knightdale 122 2) Scotland 67 3) Hoggard 58.50 4) Southeast Raleigh 56 5) Britt, Jack 51 6) Terry Sanford 46 7) Pinecrest 45.50 8) South View 43 9) Ashley 23 9) Laney 23 11) Smith, E.E. 22 12) Clayton 21 12) Hoke County 21 14) West Johnston 20 15) New Bern 17 16) Richmond Senior 14 17) New Hanover 11 18) Pine Forest 9 19) Harnett Central 8 19) Cape Fear 8 21) Rose, J.H. 5 22) Garner 4 22) Lumberton Senior 4 24) Seventy-First 3


Tags Hoke County High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements


Partner