��� INDIANA HIGH SCHOOL FOOTBALL POLLS | INDIANA SPORTS PAGE Football | iHigh.com

CONTENTS

SPORTS

OTHER

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Football News

INDIANA HIGH SCHOOL FOOTBALL POLLS

September 12, 2011
INDIANA SPORTS PAGE



5A

AP MEDIA POLL

1. Warren Central (4-0)
defeated Ben Davis, 27-21
vs. North Central (Indianapolis) (2-2) Friday
2. Carmel (4-0)
defeated Terre Haute South, 54-7
vs. Lawrence North (2-2) Friday
3. Ben Davis (3-1)
lost to Warren Central, 27-21
at Terre Haute North (1-3) Friday
4. Penn (4-0)
defeated Fort Wayne Snider, 31-13
at South Bend Clay (3-1) Friday
5. Brownsburg (4-0)
defeated Westfield, 33-12
vs. Avon (3-1) Friday
6. Hamilton Southeastern (3-1)
defeated Zionsville, 34-27
at Lafayette Jeff (2-2) Friday
7. Castle (4-0)
defeated Evansville Central, 41-14
vs. Evansville North (2-2) Friday
8. Fishers (2-2)
lost to Avon, 30-21
vs. Harrison (West Lafayette) (0-4) Friday
9. Homestead (4-0)
defeated Columbia City, 52-13
at Bellmont (2-2) Friday
10. Lawrence Central (3-1)
defeated Pike, 35-32
vs. Columbus North (2-2) Saturday
11. Avon (3-1)
defeated Fishers, 30-21
vs. Brownsburg (4-0) Friday
12. Center Grove (3-1)
defeated Terre Haute North, 35-7
at Terre Haute South (3-1) Friday
13. Fort Wayne Snider (2-2)
lost to Penn, 31-13
at Fort Wayne Concordia (1-3) Friday
14. North Central (Indianapolis) (2-2)
lost to Lawrence North, 14-9
at Warren Central (4-0) Friday
14. Zionsville (3-1)
lost to Hamilton Southeastern, 34-27
at Westfield (1-3) Friday
16. Lake Central (4-0)
defeated Crown Point, 26-7
at LaPorte (2-2) Friday
17. Floyd Central (4-0)
defeated Seymour, 58-21
at Jeffersonville (2-2) Friday
18. Fort Wayne North (4-0)
defeated Fort Wayne Wayne, 62-0
at Mishawaka (2-2) Friday
19. Chesterton (3-1)
defeated LaPorte, 31-7
vs. Valparaiso (2-2) Friday
19. Crown Point (2-2)
lost to Lake Central, 26-7
at Portage (1-3) Friday

4A

AP MEDIA POLL

1. Evansville Reitz (4-0)
defeated Evansville Harrison, 56-12
vs. Evansville Memorial (2-2) Friday
2. Indianapolis Cathedral (2-2)
defeated Centerville (Ohio), 34-17
defeated Indianapolis Chatard, 21-14
at Fort Wayne Dwenger (3-1) Saturday
3. Jasper (3-1)
lost to Heritage Hills, 24-14
at Vincennes Lincoln (1-3) Friday
4. Hammond Morton (4-0)
defeated Highland, 35-20
vs. Munster (1-3) Friday
5. New Palestine (4-0)
defeated Delta, 31-20
vs. Rushville (2-2) Friday
6. Fort Wayne Dwenger (3-1)
defeated Fort Wayne Northrop, 35-7
vs. Indianapolis Cathedral (2-2) Saturday
7. South Bend Washington (4-0)
defeated South Bend Adams, 12-7
vs. Mishawaka Marian (2-2) Friday
8. Columbus East (3-1)
defeated Jennings County, 42-7
vs. New Albany (0-4) Friday
9. East Central (4-0)
defeated Franklin County, 41-7
vs. Batesville (2-2) Friday
10. Delta (1-3)
lost to New Palestine, 31-20
vs. Yorktown (2-2) Friday
11. Columbia City (3-1)
lost to Homestead, 52-13
vs. DeKalb (0-4) Friday
12. New Haven (3-1)
lost to Carroll (Fort Wayne), 17-14
vs. Norwell (0-4) Friday
13. East Noble (3-1)
defeated DeKalb, 28-14
vs. Carroll (Fort Wayne) (3-1) Friday
14. Leo (4-0)
defeated Muncie South, 55-6
at South Adams (4-0) Friday
15. Mount Vernon (Fortville) (4-0)
defeated Rushville, 42-14
vs. Pendleton Heights (3-1) Friday
16. Pendleton Heights (3-1)
defeated Shelbyville, 55-6
at Mount Vernon (Fortville) (4-0) Friday
17. Mishawaka (2-2)
defeated South Bend Riley, 35-7
vs. Fort Wayne North (4-0) Friday
17. Hammond (4-0)
defeated Gary Roosevelt, 35-13
at Gary West (1-3) Friday

3A

AP MEDIA POLL

1. Indianapolis Chatard (3-1)
lost to Indianapolis Cathedral, 21-14
vs. Indianapolis Ritter (3-1) Friday
2. Hamilton Heights (4-0)
defeated Lewis Cass, 27-15
vs. Eastern (Greentown) (4-0) Friday
3. West Lafayette (4-0)
defeated Benton Central, 44-0
at Tipton (3-1) Friday
4. South Bend St. Joseph's (4-0)
defeated Elkhart Central, 28-17
vs. South Bend Adams (1-3) Friday
5. Heritage Hills (4-0)
defeated Jasper, 24-14
at North Posey (3-1) Friday
6. Corydon Central (4-0)
defeated Clarksville, 49-0
at Eastern (Pekin) (2-2) Friday
7. Eastbrook (4-0)
defeated Alexandria, 50-25
at Blackford (0-4) Friday
8. Western Boone (4-0)
defeated Crawfordsville, 35-18
at Frankfort (0-4) Friday
9. Tri-West (3-1)
lost to North Montgomery, 35-14
vs. Southmont (2-2) Friday
10. Brownstown Central (4-0)
defeated Salem, 41-0
at North Harrison (2-2) Friday
11. Mishawaka Marian (2-2)
lost to South Bend Clay, 24-21
at South Bend Washington (4-0) Friday
12. Jimtown (3-1)
defeated Knox, 55-7
vs. New Prairie (0-4) Friday
13. Greencastle (4-0)
defeated Triton Central, 26-24
vs. South Putnam (2-2) Saturday
13. Western (3-1)
defeated Northwestern, 31-20
vs. Maconaquah (0-4) Friday
15. Brebeuf Jesuit (2-2)
defeated Indianapolis Broad Ripple, 41-22
at Culver Academy (2-2) Friday

2A

AP MEDIA POLL

1. Fort Wayne Luers (3-0)
at Fort Wayne Wayne (0-4) Friday
2. Evansville Mater Dei (4-0)
defeated Evansville North, 24-0
at Evansville Bosse (1-3) Friday
3. Andrean (4-0)
defeated Munster, 27-13
vs. Hobart (1-3) Friday
4. North Putnam (4-0)
defeated South Putnam, 48-6
at Danville (1-3) Friday
5. Speedway (4-0)
defeated Indianapolis Ritter, 32-29
at Monrovia (2-2) Friday
6. Indianapolis Ritter (3-1)
lost to Speedway, 32-29
at Indianapolis Chatard (3-1) Friday
7. Bremen (4-0)
defeated Triton, 41-0
at Culver (3-1) Friday
8. North Posey (3-1)
lost to Southridge, 34-14
vs. Heritage Hills (4-0) Friday
9. Wheeler (4-0)
defeated North Newton, 49-0
at South Central (Union Mills) (2-2) Saturday
10. Fountain Central (4-0)
defeated Covington, 54-14
vs. Attica (3-1) Friday
11. Northwestern (3-1)
lost to Western, 31-20
at Taylor (1-3) Friday
12. Paoli (4-0)
defeated Springs Valley, 32-14
at West Washington (2-2) Friday
12. Tipton (3-1)
defeated Rensselaer Central, 41-14
vs. West Lafayette (4-0) Friday
14. Southridge (3-1)
defeated North Posey, 34-14
at South Spencer (2-2) Friday
15. Eastern (Greentown) (4-0)
defeated Maconaquah, 34-0
at Hamilton Heights (4-0) Friday
15. Shenandoah (4-0)
defeated Tri, 58-6
vs. Lapel (0-4) Friday
17. Rensselaer Central (2-2)
lost to Tipton, 41-14
vs. Twin Lakes (3-1) Friday
17. Churubusco (4-0)
defeated Eastside, 39-6
at Angola (1-3) Friday
19. Forest Park (3-1)
defeated Crawford County, 42-10
vs. Pike Central (1-3) Friday
19. North Judson (3-1)
defeated Boone Grove, 63-28
at Pioneer (4-0) Friday

1A

AP MEDIA POLL

1. Lafayette Central Catholic (4-0)
defeated Culver Academy, 21-0
vs. Benton Central (2-2) Friday
2. Pioneer (4-0)
defeated Caston, 21-7
vs. North Judson (3-1) Friday
3. Linton-Stockton (4-0)
defeated West Vigo, 54-20
at Springs Valley (2-2) Friday
4. West Central (4-0)
defeated North White, 55-6
vs. South Newton (3-1) Friday
5. Attica (3-1)
lost to Rockville, 30-27
at Fountain Central (4-0) Friday
6. Indianapolis Lutheran (3-1)
defeated Lions Home School, 42-6
at Park Tudor (2-2) Friday
6. South Adams (4-0)
defeated Heritage, 14-7
vs. Leo (4-0) Friday
8. Indianapolis Scecina (3-1)
defeated Beech Grove, 31-7
vs. Indianapolis Roncalli (2-2) Friday
9. Adams Central (2-2)
lost to Garrett, 35-14
vs. Heritage (2-2) Friday
10. Sheridan (2-2)
defeated Carroll (Flora), 53-6
at Clinton Central (3-1) Friday
11. Cambridge City Lincoln (3-1)
lost to Centerville, 42-27
at Winchester (0-4) Friday
11. North Central (Farmersburg) (4-0)
defeated North Vermillion, 41-16
vs. North Knox (3-1) Saturday
13. Rockville (3-1)
defeated Attica, 30-27
at Turkey Run (0-4) Friday
14. North Daviess (2-2)
lost to Washington, 28-6
vs. Union (Dugger) (2-2) Friday
15. Milan (3-1)
defeated Eastern Hancock, 13-10
at North Decatur (1-3) Friday
16. North Knox (3-1)
defeated Wood Memorial, 49-0
vs. North Central (Farmersburg) (4-0) Saturday
17. Tri-Central (4-0)
defeated Clinton Prairie, 21-12
at Monroe Central (2-2) Friday
18. South Central (Union Mills) (2-2)
lost to Whiting, 40-20
vs. Wheeler (4-0) Saturday
18. Union City (4-0)
defeated Wes-Del, 54-14
at Centerville (3-1) Friday
18. Culver (3-1)
defeated New Prairie, 34-26
vs. Bremen (4-0) Friday

Tags INDIANA SPORTS PAGE • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner