CONTENTS

SPORTS

OTHER

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Boys' Basketball News

INDIANA BOYS SECTIONALS

March 3, 2012
INDIANA SPORTS PAGE



CLASS 4A
GARY
Lake Central 73 East Chicago Central 52  
Highland 61 Gary West 58  
MICHIGAN CITY
Merrillville 71 Chesterton 61  
Michigan City 59 Hobart 34  
PENN
South Bend Adams 77 South Bend Washington 68 overtime 
Penn 82 South Bend Clay 70  
ELKHART
Concord 57 Goshen 32  
Elkhart Memorial 70 Warsaw 50  
DEKALB
Columbia City 66 Fort Wayne North 56  
Fort Wayne Northrop 60 Carroll (Fort Wayne) 54  
HUNTINGTON
Fort Wayne Wayne 51 Jay County 42  
Homestead 64 Huntington North 48  
KOKOMO
Kokomo 64 McCutcheon 34  
Logansport 67 Lafayette Jeff 58  
NOBLESVILLE
Hamilton Southeastern 73 Noblesville 65  
Carmel 57 Zionsville 41  
NEW CASTLE
Richmond 43 New Castle 34  
Pendleton Heights 58 Connersville 29  
INDIANAPOLIS
Lawrence Central 61 Warren Central 58  
Indianapolis Roncalli 63 Indianapolis Cathedral 58 overtime 
SOUTHPORT
Pike 84 Avon 68  
Ben Davis 53 Brownsburg 24  
NORTHVIEW
Mooresville 66 Martinsville 53  
Terre Haute North 73 Plainfield 44  
CENTER GROVE
New Palestine 61 Whiteland 60  
Franklin Central 80 Center Grove 67  
BLOOMINGTON
Columbus North 72 Bloomington North 54  
Bloomington South 63 Columbus East 61  
SEYMOUR
Bedford North Lawrence vs. New Albany ppd.  to Saturday 
Jennings County vs. Jeffersonville ppd.  to Saturday 
EVANSVILLE
Evansville Harrison 73 Evansville Reitz 58  
Castle 68 Evansville North 62  
CLASS 3A
HAMMOND
Gary Wallace 63 Hammond Clark 51  
Hammond 73 Gary Roosevelt 62  
RENSSELAER
Andrean 63 Rensselaer Central 40  
Hanover Central 44 Knox 39  
PLYMOUTH
John Glenn 54 Jimtown 40  
Mishawaka Marian 71 Plymouth 54  
TWIN LAKES
Twin Lakes 56 Benton Central 47  
Western 58 West Lafayette 43  
NORTHWOOD
NorthWood 51 Lakeland 41  
West Noble 53 Wawasee 39  
GARRETT
Fort Wayne Concordia 56 Garrett 35  
Fort Wayne Dwenger 59 Angola 35  
NORWELL
Whitko 66 Heritage 65  
Norwell 79 Bellmont 51  
MUNCIE SOUTH
Hamilton Heights 59 Yorktown 55  
Muncie Central 57 Muncie South 43  
FRANKFORT
Frankfort 70 North Putnam 33  
Western Boone 58 Lebanon 57  
MOUNT VERNON
Indianapolis Chatard 69 Brebeuf Jesuit 44  
Guerin Catholic 78 Indianapolis Howe 54  
BEECH GROVE
Indianapolis Manual 63 Beech Grove 62  
Danville 52 Indianapolis Northwest 49  
GREENCASTLE
Edgewood 58 West Vigo 46  
Owen Valley 57 Greencastle 46  
GREENSBURG
Rushville 60 Lawrenceburg 55  
Greensburg 62 Batesville 60  
SALEM
Scottsburg vs. Salem ppd.  to Saturday 
Brownstown Central vs. Corydon Central ppd.  to Saturday 
WASHINGTON
Jasper 61 Mitchell 28  
Vincennes Lincoln 41 Heritage Hills 37  
BOONVILLE
Evansville Bosse 57 Boonville 46  
Evansville Memorial 65 Princeton 46  
CLASS 2A
WHEELER
Bowman Academy 70 Wheeler 49  
Hammond Noll 46 Whiting 35  
WINAMAC
Hebron 61 Boone Grove 40  
Rochester 50 Winamac 36  
WESTVIEW
Westview 56 Central Noble 47  
Bremen 74 Fremont 59  
SOUTH ADAMS
Adams Central 67 South Adams 45  
Fort Wayne Luers 46 Bluffton 44  
MANCHESTER
Northfield 59 Oak Hill 56  
Lewis Cass 71 Wabash 54  
FOUNTAIN CENTRAL
Sheridan 56 Delphi 46  
Fountain Central 69 Seeger 52  
TIPTON
Tipton 66 Alexandria 36  
Eastern (Greentown) 78 Taylor 70 overtime 
LAPEL
Frankton 60 Winchester 59  
Muncie Burris 63 Shenandoah 48  
HAGERSTOWN
Eastern Hancock 71 Cambridge City Lincoln 64 overtime 
Union County 45 Centerville 27  
BROAD RIPPLE
Park Tudor 47 Heritage Christian 37  
Indianapolis Broad Ripple 83 Indianapolis Herron 28  
TRITON CENTRAL
Indianapolis Scecina 70 Indianapolis Attucks 50  
Triton Central 76 Indianapolis Metropolitan 56  
SOUTH PUTNAM
South Putnam 72 Cascade 60  
Speedway 63 Covenant Christian 58  
SOUTH RIPLEY
Austin vs. South Ripley ppd.  to Saturday 
North Decatur vs. Milan ppd.  to Saturday 
PAOLI
Crawford County vs. Paoli ppd.  to Saturday 
Clarksville vs. Providence ppd.  to Saturday 
NORTH KNOX
Sullivan 62 Bloomfield 42  
Eastern Greene 70 South Knox 40  
SOUTHRIDGE
Forest Park 61 Tell City 39  
Evansville Mater Dei 51 Perry Central 46  
CLASS 1A
MORGAN TWP.
Kouts 61 Morgan Twp. 49  
Gary 21st Century 75 LaCrosse 60  
WEST CENTRAL
Tri-County 76 South Newton 39  
Pioneer 62 North White 23  
TRITON
Triton 46 Culver 41  
Marquette Catholic 42 Westville 37  
BLACKHAWK
Fort Wayne Blackhawk 58 Howe School 54  
Fort Wayne Canterbury 46 Lakewood Park 38  
NORTH VERMILLION
North Vermillion 56 Covington 40  
Rockville 54 Attica 45  
TRI-CENTRAL
Lafayette Central Catholic 48 Rossville 31  
Tri-Central 56 Frontier 44  
MONROE CENTRAL
Monroe Central 73 Wes-Del 55  
Liberty Christian 87 Southern Wells 79  
BLUE RIVER
Union (Modoc) 59 Seton Catholic 53  
Blue River 59 Randolph Southern 46  
WHITE RIVER VALLEY
Clay City 40 Union (Dugger) 38  
White River Valley 48 Shakamak 44  
UNIVERSITY
University 86 Indiana Deaf 32  
Fall Creek Academy 48 Indianapolis International 33  
EDINBURGH
Edinburgh 64 Morristown 62  
Indianapolis Lutheran 62 Waldron 59  
SOUTH DECATUR
Hauser vs. Oldenburg Academy ppd.  to Saturday 
Jac-Cen-Del vs. Shawe Memorial ppd.  to Saturday 
ORLEANS
Northeast Dubois vs. Crothersville ppd.  to Saturday 
Orleans vs. West Washington ppd.  to Saturday 
BORDEN
Rock Creek Academy vs. Borden ppd.  to Saturday 
New Washington vs. South Central (Elizabeth) ppd.  to Saturday 
NORTH DAVIESS
Loogootee 53 Barr-Reeve 36  
Shoals 55 North Daviess 43  
TECUMSEH
Cannelton 68 New Harmony 64  
Evansville Day 58 Tecumseh 53  

Details 407 Views
Tags INDIANA SPORTS PAGE • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner