��� Columbus North sending capable contingent to state track meets | Columbus North High School Track & Field | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Track & Field News

Columbus North sending capable contingent to state track meets

June 3, 2014
Columbus North High School



    Columbus North will send 18 athletes to compete in 11 events over two days at the IHSAA track & field state meets on Friday (June 6) and Saturday (June 7) at the Indiana University Robert C. Haugh Complex.
    The girls open the competition on Friday, where the Bull Dogs have eight athletes competing in 10 spots in eight events. They include seniors Mackenzie Caldwell, who was third in the 2013 state meet in the 1,600 and 3,200, and Gabby Sims, third a year ago in the 400.
    Both of them are back for those events. Caldwell is seeded eighth in the 3,200 and 14th in the 1,600. Sims is seeded 14th in the 400.
    Other CN girls set to compete are senior Tessa Krempel, seeded ninth in the discus and 13th in the shot put; sophomore Sierra Lax, 11th in the 3,200; sophomore Katrina May, 11th in the pole vault; junior Debie Gedeon, 17th in the 100 hurdles; junior Olivia Malone, 19th in the 300 hurdles; and freshman Rachel Brougher, 22nd in the 1,600.
    On Saturday, 10 Columbus North boys are eligible to run in events. They are headlined by senior Kaden Eaton, who is seeded third in the 1,600, and senior Andy Carr, who is seeded 11th in the 3,200. Junior Seth Williams also is in the 3,200, seeded 15th.
    CN also earned the 18th seed in the boys' 4x800, and the Bull Dogs have eight runners eligible to run in the four spots -- Carr as well as seniors Andrew Baldwin, Michael Keller and Sam Ford, juniors Joseph Wright, Kyle Newland and Daniel Padilla, and sophomore Ben Rankin. Baldwin, Keller, Ford and Wright comprised the relay at the regional.
    Here is a list of the CN athletes with regional times, the top seed in the event, the state record holder in the event and the CN school record in the event:
 
GIRLS STATE MEET PARTICIPANTS
Friday, June 6
    100 hurdles -- Debie Gedeon, 17th seed, 15.36; top seed Keri Ertel, Jennings County, 14.32; state record of 13.95 by Vanneisha Ivy, Muncie Central, 2005; school record of 14.96 by Chrissy Day, 2009.
    1,600 -- Mackenzie Caldwell, 14th seed, 5:07.24, and Rachel Brougher, 22nd seed, 5:13.31; top seed Rachel Nichwitz, Hamilton Southeastern, 4:55.81; state record of 4:43.46 by Waverly Neer, Culver Academy, 2011; school record of 4:55.19 by Caldwell, 2013.
    400 -- Gabby Sims, 14th seed, 58.33; top seed Lynna Irby, Pike, 55.09; state record of 52.42 by Maicel Malone, North Central, 1986; school record of 56.31 by Sims, 2013.
    300 hurdles -- Olivia Malone, 19th seed, 46.44; top seed Symone Black, Fort Wayne Concordia, 42.51; state record of 42.03 by Skyler Carpenter, Westview, 2011; school record of 45.34 by Lesley Carson, 1986.
    3,200 -- Mackenzie Caldwell, 8th seed, 10:58.46, and Sierra Lax, 11th seed, 11:02.49; top seed Anna Rohrer, Mishawaka, 10:42.00; state record of 10:20.66 by Waverly Neer, Culver Academy, 2011; school record of 10:37.84 by Caldwell, 2013.
    Discus -- Tessa Krempel, 9th seed, 137-7; top seed Adriana Brown, Lawrence Central, 155-8 1/2; state record of 168-6 by Adriana Brown, Lawrence Central, 2013; school record of 145-4 by Krempel, 2014.
    Shot put -- Tessa Krempel, 13th seed, 40-7; top seed Liz Iverson, Martinsville, 48-2 1/4; state record of 50-9 by Tori Bliss, Portage, 2011; school record of 42-10 1/2 by Krempel, 2014.
    Pole vault -- Katrina May, 11th seed, 11-3; top seed Kennedy Trine, Angola, 12-6; state record of 13-6 1/4 by Ellie McCardwell, Pendleton Heights, 2009; school record of 11-3 shared by May, Charli Reed, 2005, and Emily Unsworth, 2010.
 
BOYS STATE MEET PARTICIPANTS
Saturday, June 7
    4x800 -- Columbus North (eligible athletes are Andrew Baldwin, Michael Keller, Sam Ford, Joseph Wright, Kyle Newland, Daniel Padilla, Ben Rankin, Andy Carr), seeded 18th, 18:01.69; top seed Hamilton Southeastern, 7:49.17; state record of 7:38.62 by Lawrence Central, 2011; school record of 7:46.98 (by Andrew Beiriger, Christopher Kelsey, Andrew Diehn, Gabe Ocasio), 2011.
    1,600 -- Kaden Eaton, 3rd seed, 4:17.89; top seed Jeremy Breedlove, Kokomo, 4:15.19; state record of 4:03.00 by Austin Mudd, Center Grove, 2011; school record of 4:07.11 by Christian Wagner, 2003.
    3,200 -- Andy Carr, 11th seed, 9:25.39, and Seth Williams, 15th seed, 9:27.79; top seed Cooper Williams, West Lafayette, 9:10.08; state record of 8:51.15 by Futsum Zienasellassie, North Central, 2012; school record of 8:53.80 by Christian Wagner, 2003.

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner