��� Columbus North track teams sprint past Franklin | Columbus North High School Track & Field | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Track & Field News

Columbus North track teams sprint past Franklin

May 15, 2014
Columbus North High School



    FRANKLIN, Ind. -- The Columbus North track teams overcame rainy and cool conditions on Wednesday (May 14) to post a pair of victories at Franklin.
    With junior Michael Behling claiming wins in the 110 high hurdles and the 300 hurdles, the CN boys recorded an 89-34 triumph over the Grizzly Cubs.
    In the girls' meet, with senior Gabby Sims, junior Debie Gedeon and senior Tessa Krempel each collecting two individual blue ribbons, the Bull Dogs roared to a 105-9 decision.
    Behling won the 110 high hurdles in 14.08 seconds and the 300 hurdles in 42.3. Other Columbus North winners in the boys' meet were senior Chris Sublette in the 100 (10.08), senior Chris Von Hoene in the 1,600 (4:43.1), junior Joseph Wright in the 800 (2:03.5), freshman Mitchell Burton in the 200 (23.9) and senior Kaden Eaton in the 3,200 (9:29.4).
    CN swept the relays, winning the 4x800 in 8:14.9, the 4x100 in 44.6 and the 4x400 in 3:44.4.
    In the girls' meet, Columbus North captured all 14 events that were contested. Sims won the 400 in 1:00.6 and the 200 in 27.2, while Gedeon took the 100 hurdles in 15.02 and the open 100 in 12.06. Krempel won the discus at 123-6 and the shot put at 45-5.
    Joining them as individuals with blue ribbons were sophomore Sierra Lax in the 1,600 (5:18.4), junior Olivia Malone in the 300 hurdles (47.6), freshman Rachel Brougher in the 800 (2:31.4), senior Mackenzie Caldwell in the 3,200 (10:46.0) and sophomore Johanna Anderson in the high jump (4-10).
    The Bull Dogs also prevailed in the relays. They won the 4x800 in 10:00.0, the 4x100 in 52.8 and the 4x400 in 4:32.6.
    "It was poor weather, but both teams stepped up to the challenge and performed well for the last regular season track meet," CN coach Lou Sipe said.
    Because of the weather, the boys pole vault, girls pole vault and girls long jump were canceled.
    The Columbus North girls return to action at 5:30 p.m. Tuesday (May 20) when they compete in the Franklin Sectional. The CN boys are back on the track at 5:30 p.m. Thursday (May 22) in the Columbus North Sectional.
 
BOYS SUMMARY
    Columbus North 89, Franklin 34
 
Event Results
    4x800: 1, Columbus North (Andrew Baldwin, Michael Keller, Andy Carr, Kaden Eaton) 8:14.9; 2, Franklin, time NA.
    110 HH: 1, Michael Behling (CN) 14.08; 2, Alex Gaddy (F) 16.00; 3, Alex Algee (CN) 17.03.
    100: 1, Chris Sublette (CN) 10.08; 2, Adam Shepherd (F) 11.01; 3, Josh Cox (F) 11.02.
    1,600: 1, Chris Von Hoene (CN) 4:43.1; 2, Seth Williams (CN) 4:35.7; 3, Ben Porter (CN) 4:45.7.
    4x100: 1, Columbus North (Justin Huser, Weston Moore, Clay Roberts, Mitchell Burton) 44.6; 2, Franklin, time NA.
    400: 1, Hunter Chadwell (F) 51.1; 2, Andrew Jones (CN) 52.05; 3, Alex Davidson (CN) 53.8.
    300 H: 1, Michael Behling (CN) 42.3; 2, Justin Huser (CN) 44.7; 3, Dominic Twardowski (F) 45.3.
    800: 1, Joseph Wright (CN) 2:03.5; 2, Sam Ford (CN) 2:04.4; 3, Michael Keller (CN) 2:07.9.
    200: 1, Mitchell Burton (CN) 23.9; 2, Chris Sublette (CN) 23.53; 3, Justin Abbott (CN) 23.9.
    3,200: 1, Kaden Eaton (CN) 9:29.4; 2, Andy Carr (CN) 9:42.3; 3, Elijah Brooks (CN) 10:20.0.
    4x400: 1, Columbus North (Andrew Jones, Alex Davidson, Andrew Ng, Robert Pflueger) 3:44.4; 2, Franklin, time NA.
    LJ: 1, Josh Cox (F) 19-4 1/2; 2, Alex Algee (CN) 18-9 1/2; 3, Robert Pflueger (CN) 18-3 1/2.
    HJ: 1 (tie), Tyler Hendricks (F) and Hunter Chadwell (F) 5-6; 3, Andrew Ng (CN) 5-4.
    DT: 1, Reid Abney (F) 159-7; 2, Kamal Maharjan (CN) 142-1; 3, Keith Salo (CN) 136-11.
    SP: 1, Reid Abney (F) 51-0; 2, Trevor Shutters (CN) 49-0; 3, Tyler Hendricks (F) 42-5.
    PV: not contested.
 
GIRLS SUMMARY
    Columbus North 105, Franklin 9
 
Event Results
    4x800: 1, Columbus North (Katie Carlson, Emily Nelson, Avrie Allen, Mackenzie Caldwell) 10:00.0; 2, Franklin, time NA.
    100 H: 1, Debie Gedeon (CN) 15.02; 2, Olivia Malone (CN) 16.06; 3, Micah Shoaf (CN) time NA.
    100: 1, Debie Gedeon (CN) 12.06; 2, Emma LaVelle (CN) 12.98; 3, Charlotte Verbanic (CN) 13.19.
    1,600: 1, Sierra Lax (CN) 5:18.4; 2, Nina Bouthier (CN) 5:30.4; 3, Olivia Kelley (CN) 5:37.4.
    4x100: 1, Columbus North (Janelle Peters, Debie Gedeon, Emma LaVelle, Olivia Malone) 52.8; 2, Franklin, time NA.
    400: 1, Gabby Sims (CN) 1:00.6; 2, McKinley Purdy (F) 1:04.9; 3, Hannah Poindexter (CN) 1:05.7.
    300 H: 1, Olivia Malone (CN) 47.6; 2, Debie Gedeon (CN) 48.7; 3, Micah Shoaf (CN) 52.4.
    800: 1, Rachel Brougher (CN) 2:31.4; 2, Morgan Neal (CN) 2:33.7; 3, Allison Coffey (CN) 2:33.9.
    200: 1, Gabby Sims (CN) 27.2; 2, Janelle Peters (CN) 28.0; 3, Emma LaVelle (CN) 28.5.
    3,200: 1, Mackenzie Caldwell (CN) 10:46.0; 2, Olivia Kelley (CN) 11:00.00; 3, Zosia Piotrowski (F) 11:00.0.
    4x400: 1, Columbus North (Hannah Poindexter, Elle Williams, Janelle Peters, Gabby Sims) 4:32.6; 2, Franklin, time NA.
    LJ: not contested.
    HJ: 1, Johanna Anderson (CN) 4-10; 2, McKinley Purdy (F) 4-8; 3, Emma Ballard (CN) 4-6.
    DT: 1, Tessa Krempel (CN) 123-6; 2, Mara Krempel (CN) 95-1; 3, Kinsley Castro (F) 92-9.
    SP: 1, Tessa Krempel (CN) 45-5; 2, Mara Krempel (CN) 34-11; 3, Kinsley Castro (F) 33-6.
    PV: not contested.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner