��� Columbus North boys swimmers win sectional | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Columbus North boys swimmers win sectional

February 26, 2014
Columbus North High School



    COLUMBUS, Ind. -- Senior Cody Taylor set two individual sectional records and was a part of two sectional relay records Saturday (Feb. 22), leading the Columbus North boys swimming team to the championship of the Columbus North Sectional.
    Classmate Sam Loescher set one record, won a second event and also was a part of both relays for the Bull Frogs, who totaled 479 points to capture the program's 35th sectional championship but its first since 2003.
    Bloomington South was runner-up in the team chase with 396 points. Bloomington North was third with 365 followed by East Central with 235 and Columbus East with 159.
    Taylor smashed records in the 200-yard individual medley and 100 breaststroke, two of the eight records set in the 12-event competition that included 13 schools. Taylor touched first in the former event in 1 minute, 48.99 seconds and took the latter in 54.55.
    Loescher, meanwhile, set a record of 20.64 in the 50 free and also won the 100 free in 48.85 as Columbus North advanced swimmers in six individual positions as well as two relays for the state meet.
    Both Taylor and Loescher were joined by junior Matt Freudenthaler and sophomore Chase McQueen for the 200 free relay and 400 free relay for another pair of sectional records. They won the 200 free relay in 1:25.30. They took the 400 free relay in 3:06.45.
    Bloomington North junior Chris DeMars was another double winner. He captured blue ribbons in the 200 free in 1:41.81, breaking a 14-year-old meet record set by former CN star Ryan Wochomurka, and in the 500 free in 4:41.69.
    Bloomington South senior Nick Wonder and Panthers junior Ian Finnerty also set meet records. Wonder broke his own mark with a time of 50.82 in the 100 backstroke, while Finnerty established a standard of 49.12 in the 100 butterfly.
    Wonder, Finnerty, freshman Mathew Jerden and senior Daniel Hepfer combined to win the 200 medley relay in 1:34.23, while Edgewood junior Colton Mossbrucker captured the diving with 404.60 points.
    Columbus North saw Freudenthaler and McQueen earn spots in the state meet in individual events by making state cuts. Freudenthaler placed second in the 200 free and qualified with a time of 1:43.57. McQueen was third in the 200 IM and qualified for state with a time of 1:56.51.
    The Bull Frogs saw two of their divers, freshman Kaemon Jiles and senior Matt Thompson, qualify for the Diving Regional. Jiles placed second with 388.75 points and Thompson was third with 287.25.
    The diving regional is at 6 p.m. Tuesday (Feb. 25) at Bloomington North. The top eight divers in the regional to the state meet on Friday and Saturday (Feb. 28 and March 1) at the Natatorium at IUPUI. They will be joined there by swimmers who earned spots at state through sectional performances.
    The swimming prelimaries begin at 6 p.m. Friday. The championship and consolation finals are set for 1 p.m. Saturday.
 
BOYS SWIMMING SECTIONAL FINALS
At Columbus North
    Team scores: Columbus North 479, Bloomington South 396, Bloomington North 365, East Central 235, Columbus East 159, Batesville 147, Edgewood 141, Greensburg 104, Lawrenceburg 74, Milan 52, South Dearborn 46, Oldenburg Academy 40, South Ripley 30.
 
Event Results
    Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Bloomington South '' (Nick Wonder SR, Ian Finnerty JR, Mathew Jerden FR, Daniel Hepfer SR), 1:34.23. 2, Columbus North '' (Zach Zeigler JR, John Rupp SR, Chase McQueen SO, Kevin Zhang JR), 1:40.39. 3, East Central '' (Dustin Schantz SO, Derek Roth JR, Bradley Montgomery SR, Sean Gish JR), 1:43.47. 4, Bloomington North '' (Jon Stevens SR, David Bright JR, John Lang SR, J.P. Morrison SR), 1:43.63. 5, Batesville '' (Matt Weiler SR, Thomas Hatcher SR, Jacob Hawkins SR, Seth Parker JR), 1:43.89. 6, Greensburg '' (Nicholas Oesterling JR, Brady Niles SO, Andrew Schroeder SO, Spencer Kuehl JR), 1:49.12. 7, Columbus East '' (Charlie Rix JR, JB Baxter JR, Jake Smith JR, Seth Frownfelter SR), 1:49.83. 8, Edgewood '' (Tobias Stockmann JR, Caleb Meeks SO, Ben Meaden JR, Tyler Skirvin JR), 1:58.46. (B - Final) 9, Milan '' (Nathaniel Walter JR, Jarrod Nichols FR, Dillon Richardson SO, Zach Seithel SO), 2:12.12. 10, Oldenburg Academy '' (Christopher Nurrenburg JR, Nathan Hurm FR, Jeremy Kelnhofer JR, Liam Mungcal FR), 2:13.74. 11, South Dearborn '' (Michael Conway JR, David Wickert SR, Adam Dreihaus SR, Samuel Jordan SR), 2:16.72. 12, Lawrenceburg '' (JoshG Edwards , RyanG Hussung , JustinG Havlin , LoganG Holmes ), 2:21.23. 13, South Ripley '' (JC Boyken SR, Charlie Wilson JR, Michael Bradley JR, Matthew Boles JR), 2:28.79.
    Boys 200 Yard Freestyle: 1, Chris DeMars, Bloomington North, 1:41.81* (meet record; old record of 1:42.63 by Ryan Wochomurka, CN, 2000). 2, Matt Freudenthaler, Columbus North, 1:43.57 STATE CUT. 3, Mathew Jerden, Bloomington South, 1:44.22. 4, Jackson Irwin, Bloomington North, 1:49.55. 5, Grant Burley, Bloomington South, 1:50.15. 6, Ben Thompson, Columbus North, 1:50.27. 7, Arturo Contreras, Columbus North, 1:51.32. 8, Bailey Duprey, Bloomington South, 1:53.21. (B - Final) 9, Michael Gossett, Edgewood, 1:53.67. 10, Grant Huffman, Columbus East, 1:55.91. 11, Ian Kessler, Bloomington North, 1:55.94. 12, Ryan Lammering, East Central, 1:55.98. 13, Kyle Rund, Edgewood, 1:56.42. 14, Nate Welch, Edgewood, 1:56.82. 15, Noah Clack, Columbus East, 1:59.70. 16, Joe Krause, Columbus East, 2:07.32.
    Boys 200 Yard IM: 1, Cody Taylor, Columbus North, 1:48.99* (meet record; old record of 1:51.25 by Cody Taylor, CN, 2013). 2, Derek Roth, East Central, 1:56.39 STATE CUT. 3, Chase McQueen, Columbus North, 1:56.51 STATE CUT. 4, Daniel Hepfer, Bloomington South, 1:58.72. 5, John Rupp, Columbus North, 2:01.69. 6, Chase Webb, Bloomington South, 2:01.83. 7, Isaac Walling, Columbus East, 2:03.42. 8, Griffin Halloran, Bloomington South, 2:03.45. (B - Final) 9, Tommy Dedek, Bloomington North, 2:06.78. 10, Drew Stults, Bloomington North, 2:10.77. 11, Bradley Montgomery, East Central, 2:12.62. 12, Jake Smith, Columbus East, 2:17.79. 13, Jarrod Nichols, Milan, 2:18.72. 14, Alan Bisesi, Bloomington North, 2:19.70. 15, Ben Meaden, Edgewood, 2:22.49. 16, Caleb Meeks, Edgewood, 2:31.99. 
    Boys 50 Yard Freestyle: 1, Sam Loescher, Columbus North, 20.64* (meet record; old record of 21.12 by Sam Loescher, CN, 2013). 2, Nick Wonder, Bloomington South, 20.78 STATE CUT. 3, Matt Weiler, Batesville, 21.11 STATE CUT. 4, Zach Zeigler, Columbus North, 22.06. 5, David Bright, Bloomington North, 22.07. 6, Kevin Zhang, Columbus North, 22.44. 7, Jon Stevens, Bloomington North, 22.87. 8, Sean Gish, East Central, 22.95. (B - Final) 9, Matt Baker, Bloomington South, 22.45. 10, William Dixon, Bloomington North, 22.60. 11, Brady Niles, Greensburg, 23.01. 12, Jarod Pettit, Lawrenceburg, 23.18. 13, Sam Lewis, Columbus East, 23.37. 14, Seth Frownfelter, Columbus East, 23.56. 15, Jacob Pemberton, Edgewood, 23.90. 16, Spencer Kuehl, Greensburg, 24.42. 
    Boys 1-meter Diving: 1, Colton Mossbrucker, Edgewood, 404.60. 2, Kaemon Jiles, Columbus North, 388.75. 3, Matt Thompson, Columbus North, 287.25. 4, Brennan Woodward, Bloomington South, 284.25. 5, Daniel Wheeler, Columbus North, 282.35. 6, Calvin Costello, Bloomington North, 274.20. 7, Justin Schoenefeld, East Central, 264.75. 8, Cordell Glass, Columbus East, 256.95. 9, Austin Smith, Columbus East, 256.45. 10, Ethan AyersEdds, East Central, 247.95. 11, Matt Van de Venter, Bloomington South, 207.15. 12, Justin Havlin, Lawrenceburg, 199.85. 13, Michael Conway, South Dearborn, 192.65. 14, Marshall Fisher, Edgewood, 137.65. --, Ryan Hussung, Lawrenceburg, DQ. 
    Boys 100 Yard Butterfly: 1, Ian Finnerty, Bloomington South, 49.12* (meet record; old record 49.18 by Max Irwin, BN, 2013). 2, Derek Roth, East Central, 50.90 STATE CUT. 3, Matt Freudenthaler, Columbus North, 52.09 STATE CUT. 4, Isaac Walling, Columbus East, 53.89. 5, Jarod Pettit, Lawrenceburg, 56.80. 6, Tommy Dedek, Bloomington North, 56.88. 7, Bradley Montgomery, East Central, 57.25. 8, Arturo Contreras, Columbus North, 57.66. (B - Final) 9, Alan Bisesi, Bloomington North, 58.64. 10, Jake Smith, Columbus East, 59.19. 11, Angel Torres Martinez, Columbus North, 59.50. 12, John Lang, Bloomington North, 1:00.35. 13, Matt Baker, Bloomington South, 1:00.91. 14, Michael Hull, Bloomington South, 1:01.44. 15, Michael Bradley, South Ripley, 1:01.90. 16, Jacob Hawkins, Batesville, 1:03.04. 
    Boys 100 Yard Freestyle: 1, Sam Loescher, Columbus North, 45.85. 2, Matt Weiler, Batesville, 48.16. 3, J.P. Morrison, Bloomington North, 49.16. 4, William Dixon, Bloomington North, 50.18. 5, Sean Gish, East Central, 50.33. 6, Jon Stevens, Bloomington North, 50.52. 7, Dustin Schantz, East Central, 50.56. 8, Ben Thompson, Columbus North, 50.61. (B - Final) 9, Kyle Massengale, Bloomington South, 50.73. 10, Nicholas Oesterling, Greensburg, 51.08. 11, Thomas Hatcher, Batesville, 51.48. 12, Sam Lewis, Columbus East, 51.53. 13, Bailey Duprey, Bloomington South, 52.24. 14, Jacob Pemberton, Edgewood, 53.43. 15, Bryce Looze, Bloomington South, 53.45. 16, Seth Parker, Batesville, 53.49. 
    Boys 500 Yard Freestyle: 1, Chris DeMars, Bloomington North, 4:41.69. 2, Mathew Jerden, Bloomington South, 4:43.79 STATE CUT. 3, John Rupp, Columbus North, 4:51.03. 4, Jackson Irwin, Bloomington North, 4:54.27. 5, Jared Imlay, Columbus North, 4:56.96. 6, Grant Burley, Bloomington South, 5:03.87. 7, Ryan Lammering, East Central, 5:14.53. 8, Michael Gossett, Edgewood, 5:19.01. (B - Final) 9, Ian Kessler, Bloomington North, 5:13.19. 10, Adam Zhuang, Columbus North, 5:17.18. 11, Michael Hull, Bloomington South, 5:22.23. 12, Cai Fox, East Central, 5:26.62. 13, Nate Welch, Edgewood, 5:28.36. 14, Noah Clack, Columbus East, 5:29.19. 15, James Reiger, Greensburg, 5:46.17. 16, Jakob Paff, East Central, 5:49.80. 
    Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North '' (Cody Taylor SR, Matt Freudenthaler JR, Chase McQueen SO, Sam Loescher SR), 1:25.30* (meet record; old record 1:25.54 by Columbus North, 2013). 2, Bloomington North '' (David Bright JR, J.P. Morrison SR, Jackson Irwin JR, Chris DeMars JR), 1:28.11 STATE CUT. 3, Columbus East '' (Seth Frownfelter SR, Sam Lewis JR, Grant Huffman SR, Isaac Walling SR), 1:32.53. 4, Bloomington South '' (Matt Baker SO, Grant Burley SO, Bryce Looze FR, Kyle Massengale SO), 1:33.55. 5, Batesville '' (Matt Weiler SR, Graham Hunter SR, Clayton McKinley SR, Evan Miller JR), 1:35.53. 6, East Central '' (Bradley Montgomery SR, Ryan Lammering JR, Justin Schoenefeld FR, Jakob Paff SO), 1:36.73. 7, Edgewood '' (Kyle Rund SO, Seth Sears JR, Michael Gossett JR, Jacob Pemberton JR), 1:37.19. 8, Greensburg '' (Brady Niles SO, Spencer Kuehl JR, Andrew Schroeder SO, James Reiger SO), 1:40.31. (B - Final) 9, Lawrenceburg '' (JarodG Pettit , JoshG Edwards , JustinG Havlin , CharlesG Lowe ), 1:43.53. 10, Oldenburg Academy '' (Christopher Nurrenburg JR, Jeremy Kelnhofer JR, Oliver Jarman FR, Liam Mungcal FR), 1:53.96. 11, South Dearborn '' (Samuel Jordan SR, Cainan Baxter FR, Michael Conway JR, Colt Hummel SO), 1:58.20. 12, Milan '' (Zach Seithel SO, Brandon Summers SO, Devon Rosenbarger FR, Nathaniel Walter JR), 1:59.14. 13, South Ripley '' (JC Boyken SR, Matthew Boles JR, Charlie Wilson JR, Michael Bradley JR), 2:04.10. 
    Boys 100 Yard Backstroke: 1, Nick Wonder, Bloomington South, 50.82* (meet record; old record 51.12 by Nick Wonder, Bloomington South, 2013). 2, Daniel Hepfer, Bloomington South, 55.49. 3, Zach Zeigler, Columbus North, 55.90. 4, Chase Webb, Bloomington South, 55.95. 5, Nicholas Oesterling, Greensburg, 56.34. 6, Dustin Schantz, East Central, 58.97. 7, Michael Bradley, South Ripley, 1:01.53. 8, Jared Imlay, Columbus North, 1:02.11. (B - Final) 9, Angel Torres Martinez, Columbus North, 1:01.08. 10, Seth Parker, Batesville, 1:02.42. 11, Charlie Rix, Columbus East, 1:02.92. 12, Jacob Hawkins, Batesville, 1:03.90. 13, Matt Lang, Bloomington North, 1:04.04. 14, Justin Schoenefeld, East Central, 1:06.10. 15, Jason Kuhlman, Bloomington North, 1:06.53. 16, Alex Pittsford, Edgewood, 1:09.47. 
    Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Cody Taylor, Columbus North, 54.55* meet record; old record 56.32 by Cody Taylor, CN, 2013). 2, Ian Finnerty, Bloomington South, 56.47 STATE CUT. 3, David Bright, Bloomington North, 59.52. 4, J.P. Morrison, Bloomington North, 1:01.50. 5, Thomas Hatcher, Batesville, 1:02.72. 6, Griffin Halloran, Bloomington South, 1:03.48. 7, Adam Zhuang, Columbus North, 1:03.58. 8, Drew Stults, Bloomington North, 1:05.61. (B - Final) 9, Kevin Zhang, Columbus North, 1:06.10. 10, Grant Huffman, Columbus East, 1:07.09. 11, Jarrod Nichols, Milan, 1:08.41. 12, Brooks Hohman, Bloomington South, 1:09.49. 13, JB Baxter, Columbus East, 1:09.76. 14, Kyle Rund, Edgewood, 1:11.52. 15, Alan Ma, Columbus East, 1:14.95. 16, Caleb Meeks, Edgewood, 1:18.25. 
    Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North '' (Matt Freudenthaler JR, Chase McQueen SO, Cody Taylor SR, Sam Loescher SR), 3:06.45* (meet record; old record 3:06.49 by Bloomington South, 2012). 2, Bloomington South '' (Nick Wonder SR, Mathew Jerden FR, Daniel Hepfer SR, Ian Finnerty JR), 3:11.40 STATE CUT. 3, Bloomington North '' (Jackson Irwin JR, John Lang SR, Jon Stevens SR, Chris DeMars JR), 3:19.90. 4, East Central '' (Dustin Schantz SO, Ryan Lammering JR, Sean Gish JR, Derek Roth JR), 3:21.42. 5, Edgewood '' (Michael Gossett JR, Seth Sears JR, Kyle Rund SO, Jacob Pemberton JR), 3:35.50. 6, Greensburg '' (Brady Niles SO, Spencer Kuehl JR, James Reiger SO, Nicholas Oesterling JR), 3:39.92. 7, Batesville '' (Graham Hunter SR, Clayton McKinley SR, Jacob Hawkins SR, Seth Parker JR), 3:49.09. 8, Lawrenceburg '' (JarodG Pettit , RyanG Hussung , JustinG Havlin , CharlesG Lowe ), 3:59.54. (B - Final) 9, South Dearborn '' (Colt Hummel SO, Cainan Baxter FR, Adam Dreihaus SR, David Wickert SR), 4:14.34. 10, Milan '' (Devon Rosenbarger FR, Dillon Richardson SO, Brandon Summers SO, Jarrod Nichols FR), 4:18.70. 11, Oldenburg Academy '' (Jeremy Kelnhofer JR, Christopher Jarman JR, Eric Frey JR, Oliver Jarman FR), 4:50.65.

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner