��� Bloomington South, Bloomington North pace swimming sectional prelims | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Bloomington South, Bloomington North pace swimming sectional prelims

February 14, 2013
Columbus North High School



    COLUMBUS, Ind. -- Swimmers from Bloomington South posted top-qualifying times in four individual events and one relay Thursday evening (Feb. 14), putting itself in position to contend for the championship of the Columbus North Sectional.
    Rivals from Bloomington North were fastest in three individual events and two relays, while Columbus North junior Sam Loescher was the top qualifier in the 100-yard freestyle. Loescher was clocked in 47.14 seconds to touch first in the event.
    The sectional diving prelims will be at 9 a.m. Saturday (Feb. 16), while sectional finals will begin at 1 p.m. Saturday (Feb. 16).
    Bloomington South sophomore Ian Finnerty posted the fastest times in the 200 individual medley (1:54.88) and 100 breaststroke (59.32), while junior teammate Nick Wonder was the No. 1 qualifier in the 50 free (21.34) and the 100 backstroke (50.99).
    The Panthers also were tops in the 400 free relay with a time of 3:16.72.
    Bloomington North senior Max Irwin posted the quick time in two events, 49.99 in the 100 butterfly and 4:44.71 in the 500 free. Cougars sophomore Chris DeMars was No. 1 in the 200 free in 1:46.48, while BN touched first in the 200 medley relay in 1:39.05 and the 200 free relay in 1:31.14.
    Loescher was the only top qualifier for Columbus North, but the Bull Frogs had four athletes with the No. 2 times. They were junior Cody Taylor, sophomore Matt Freudenthaler and junior John Rupp. Taylor was second in the 200 IM in 2:02.83 and second in the 100 breast in 1:01.99. Freudenthaler was second in the 200 free in 1:48.61. Rupp was second in the 500 free in 4:57.12.
    Other notable CN efforts included Loescher, who was third in the 50 free in 21.61, and senior Sam Parker, who was third in the 500 free in 4:59.32. Also, sophomore Zach Zeigler was fourth in the 100 back in 56.07, and Freudenthaler was fifth in the 100 fly in 54.83.
    The Bull Frog relays qualified third (senior Raleigh Caldwell, Loescher, Rupp and freshman Chase McQueen, 3:30.23 in the 400 free relay), fourth (Caldwell, Parker, Zeigler and Freudenthaler, 1:34.14 in the 200 free relay) and fifth (McQueen, sophomore Kevin Zhang, Zeigler and freshman Ben Thompson, 1:46.00 in the 200 medley relay).
 
BOYS SWIMMING SECTIONAL PRELIMINARIES
At Columbus North
 
    Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Bloomington North '' (Matt Nephew SR, David Bright SO, Max Irwin SR, Jack Spore SR), 1:39.05. 2, Bloomington South '' (Nick Wonder JR, Ian Finnerty SO, Daniel Hepfer JR, Josse Smith JR), 1:39.26. 3, Batesville '' (Bryce Timonera SR, Thomas Hatcher JR, Matthew Weiler JR, Christopher Lambert SR), 1:41.98. 4, East Central '' (Benjamin Priebe JR, Joshua Priebe SR, Derek Roth SO, Sean Gish SO), 1:45.03. 5, Columbus North '' (Chase Mcqueen FR, Kevin Zhang SO, Zachary Zeigler SO, Ben Thompson FR), 1:46.00. 6, Columbus East '' (Charlie Rix SO, Michael Hannasch SR, Jacob Smith SO, Seth Frownfelter JR), 1:52.66. 7, Oldenburg Academy '' (Benjamin Wanstrath SO, John Pelzel FR, Quincy Shenk SR, Chris Nurrenberg SO), 1:55.64. 8, Edgewood '' (Michael Gossett SO, Nick Entrekin SR, Ben Meaden SO, Jacob Pemberton SO), 1:58.41. 9, Greensburg '' (James Reiger FR, Todd Overmyer SO, Andrew Schroeder FR, Justin Starkey SR), 2:04.42. 10, Lawrenceburg '' (WallyG Lore , JakeG Newman , JarodG Pettit , MichaelG Lowe ), 2:06.29. 11, South Dearborn '' (Kevin Montes SO, Robinson Werning SR, Dalton Dreihaus SR, James Armbruster SR), 2:06.92. 12, Milan '' (Brandon Summers FR, Brett Cook SO, Trevor Richardson JR, Patrick Detraz SO), 2:10.32.
    Boys 200 Yard Freestyle: 1, Chris DeMars, Bloomington North, 1:46.48. 2, Matthew Freudenthaler, Columbus North, 1:48.61. 3, Sam Parker, Columbus North, 1:50.92. 4, Noah Siffin, Bloomington North, 1:52.41. 5, Matt Schutte, Columbus East, 1:53.88. 6, Curtis Schondelmayer, East Central, 1:55.22. 7, Ryan Lammering, East Central, 1:55.69. 8, Grant Burley, Bloomington South, 1:56.82. 9, Ben Cooke Akaiwa, Bloomington South, 1:57.77. 10, Bailey Duprey, Bloomington South, 1:58.34. 11, Raleigh Caldwell, Columbus North, 1:59.15. 12, Ian Kessler, Bloomington North, 1:59.32. 13, Noah Clack, Columbus East, 1:59.92. 14, Nathan Stroud, East Central, 2:00.63. 15, Grant Huffman, Columbus East, 2:01.35. 16, Kyle Rund, Edgewood, 2:07.11. 17, Nick Entrekin, Edgewood, 2:07.96. 18, David Wickert, South Dearborn, 2:10.02. 19, Evan Miller, Batesville, 2:10.48. 20, Clayton McKinley, Batesville, 2:13.13. 21, Diego Osante, Batesville, 2:14.68. 22, James Reiger, Greensburg, 2:14.81. 23, Seth Sears, Edgewood, 2:16.42. 24, Brandon Summers, Milan, 2:31.13. 25, Broderick Witt, Oldenburg Academy, 2:33.12. 26, Wally Lore, Lawrenceburg, 2:35.36. 27, Chris Nurrenberg, Oldenburg Academy, 2:38.94. 28, Calvin Shenk, Oldenburg Academy, 2:40.68. 29, Patrick Detraz, Milan, 2:47.39. 30, Michael Elmer, Milan, 2:58.03.
    Boys 200 Yard IM: 1, Ian Finnerty, Bloomington South, 1:54.88. 2, Cody Taylor, Columbus North, 2:02.83. 3, Isaac Walling, Columbus East, 2:03.68. 4, John Rupp, Columbus North, 2:04.14. 5, Zachary Zeigler, Columbus North, 2:04.45. 6, Jack Ryan, Bloomington North, 2:04.61. 7, Chase Webb, Bloomington South, 2:07.77. 8, Griffin Halloran, Bloomington South, 2:08.93. 9, Thomas Dedek, Bloomington North, 2:10.58. 10, Matt Webb, Bloomington North, 2:13.08. 11, John Pelzel, Oldenburg Academy, 2:13.90. 12, Joshua Priebe, East Central, 2:14.26. 13, Nicholas Oesterling, Greensburg, 2:14.52. 14, Michael Hannasch, Columbus East, 2:20.16. 15, Mitchell Morton, East Central, 2:22.07. 16, JB Baxter, Columbus East, 2:22.21. 17, Ben Meaden, Edgewood, 2:24.22. 18, Seth Parker, Batesville, 2:29.34. 19, Caleb Meeks, Edgewood, 2:36.12. 20, Andrew Schroeder, Greensburg, 2:37.88. 21, Nathan Wigington, Edgewood, 2:41.76. 22, Robinson Werning, South Dearborn, 2:43.40. 23, Trevor Richardson, Milan, 2:48.91. 24, Peter Ellis, East Central, 2:53.42. 25, Dillon Richardson, Milan, 3:00.03.
    Boys 50 Yard Freestyle: 1, Nick Wonder, Bloomington South, 21.34. 2, Bryce Timonera, Batesville, 21.55. 3, Sam Loescher, Columbus North, 21.61. 4, Jack Spore, Bloomington North, 21.82. 5, Matt Nephew, Bloomington North, 21.87. 6, Matthew Weiler, Batesville, 21.96. 7, Derek Roth, East Central, 22.34. 8, Ben Calvert Rosenberger, Bloomington North, 22.44. 9, Josse Smith, Bloomington South, 23.17. 10, Chris Minglan, Bloomington South, 23.21. 11, Logan Hudson, Columbus East, 23.83. 12, Seth Frownfelter, Columbus East, 23.93. 13, Kevin Zhang, Columbus North, 24.37. 14, Benjamin Wanstrath, Oldenburg Academy, 24.40. 15, Brett Cook, Milan, 24.48. 15, Ben Thompson, Columbus North, 24.48. 17, Jarod Pettit, Lawrenceburg, 24.61. 18, Brady Niles, Greensburg, 24.66. 19, Graham Hunter, Batesville, 24.73. 20, Sam Lewis, Columbus East, 25.31. 21, Jake Newman, Lawrenceburg, 25.54. 22, Quincy Shenk, Oldenburg Academy, 25.57. 23, James Owens, Edgewood, 25.91. 24, Justin Starkey, Greensburg, 25.92. 25, Nathan Welch, Edgewood, 26.22. 26, Logan Jackson, East Central, 26.57. 27, Michael Lowe, Lawrenceburg, 26.65. 28, Jacob Wolfe, East Central, 27.14. 29, James Armbruster, South Dearborn, 27.18. 30, Tyler Skirvin, Edgewood, 27.94. 31, Zachary Gorman, Oldenburg Academy, 28.35. 32, Jacob Buening, Greensburg, 30.66. 33, Patrick Detraz, Milan, 30.73.
    Boys 100 Yard Butterfly: 1, Max Irwin, Bloomington North, 49.99. 2, Derek Roth, East Central, 53.23. 3, Isaac Walling, Columbus East, 53.69. 4, Matthew Weiler, Batesville, 54.49. 5, Matthew Freudenthaler, Columbus North, 54.83. 6, Chase Mcqueen, Columbus North, 55.76. 7, Daniel Hepfer, Bloomington South, 56.77. 8, David Bright, Bloomington North, 57.14. 9, Bradley Montgomery, East Central, 58.67. 10, Chase Webb, Bloomington South, 59.43. 11, Thomas Dedek, Bloomington North, 59.94. 12, Bryant Mehay, Bloomington South, 1:00.40. 13, Mitchell Morton, East Central, 1:01.16. 14, Raleigh Caldwell, Columbus North, 1:01.39. 15, Ben Meaden, Edgewood, 1:03.64. 16, Jacob Smith, Columbus East, 1:03.91. 17, Jacob Hawkins, Batesville, 1:04.05. 18, Jarod Pettit, Lawrenceburg, 1:04.54. 19, Joseph Hutchison, Batesville, 1:07.52. 20, Quincy Shenk, Oldenburg Academy, 1:08.15. 21, Alex Pittsford, Edgewood, 1:10.98. 22, Dalton Dreihaus, South Dearborn, 1:12.46. 23, Trevor Richardson, Milan, 1:13.17. 24, Andy Fields, Edgewood, 1:13.44. 25, Andrew Schroeder, Greensburg, 1:13.47. 26, Robinson Werning, South Dearborn, 1:16.06. 27, Oscar Richter, Columbus East, 1:19.24. 28, Dillon Richardson, Milan, 1:28.02. 29, Jeremy Kelnhofer, Oldenburg Academy, 1:30.57.
    Boys 100 Yard Freestyle: 1, Sam Loescher, Columbus North, 47.14. 2, Bryce Timonera, Batesville, 47.33. 3, Matt Childress, Bloomington North, 48.74. 4, Ben Calvert Rosenberger, Bloomington North, 49.86. 5, Josse Smith, Bloomington South, 50.30. 6, John Paul Morrison, Bloomington North, 50.32. 7, Thomas Hatcher, Batesville, 51.79. 8, Sean Gish, East Central, 52.06. 9, Curtis Schondelmayer, East Central, 52.62. 10, Chris Minglan, Bloomington South, 52.78. 11, Dustin Schantz, East Central, 52.99. 12, Ben Thompson, Columbus North, 53.29. 13, Grant Huffman, Columbus East, 53.63. 14, Bailey Duprey, Bloomington South, 54.08. 15, Seth Frownfelter, Columbus East, 54.34. 16, Brett Cook, Milan, 54.89. 17, Brady Niles, Greensburg, 55.22. 18, Christopher Lambert, Batesville, 55.30. 19, Jacob Pemberton, Edgewood, 55.59. 20, Sam Lewis, Columbus East, 55.98. 21, Kyle Rund, Edgewood, 57.63. 22, Kevin Montes, South Dearborn, 1:00.32. 23, Jared Lovins, Columbus North, 1:01.41. 24, Michael Lowe, Lawrenceburg, 1:01.55. 25, Tyler Skirvin, Edgewood, 1:01.93. 26, Kyle Kuntz, Milan, 1:04.44. 27, Christopher Hockaden, Oldenburg Academy, 1:07.99. 28, Broderick Witt, Oldenburg Academy, 1:09.82. 29, Eric Frey, Oldenburg Academy, 1:18.13. 30, Matt Garrett, Milan, 1:42.73. --, Todd Overmyer, Greensburg, DQ.
    Boys 500 Yard Freestyle: 1, Max Irwin, Bloomington North, 4:44.71. 2, John Rupp, Columbus North, 4:57.12. 3, Sam Parker, Columbus North, 4:59.32. 4, Chris DeMars, Bloomington North, 5:08.54. 5, Noah Siffin, Bloomington North, 5:13.82. 6, Ryan Lammering, East Central, 5:15.37. 7, Matt Schutte, Columbus East, 5:15.98. 8, Grant Burley, Bloomington South, 5:16.52. 9, Jared Imlay, Columbus North, 5:20.78. 10, Noah Clack, Columbus East, 5:28.87. 11, Michael Gossett, Edgewood, 5:31.92. 12, Nathan Stroud, East Central, 5:37.30. 13, Jake Oeding, Bloomington South, 5:41.77. 14, Matt Clendening, Bloomington South, 5:43.10. 15, Nathan Welch, Edgewood, 5:52.33. 16, Jakob Paff, East Central, 5:59.43. 17, Evan Miller, Batesville, 6:02.38. 18, James Reiger, Greensburg, 6:04.04. 19, Joe Krause, Columbus East, 6:06.86. 20, David Wickert, South Dearborn, 6:10.65. 21, Seth Sears, Edgewood, 6:24.84. 22, Wally Lore, Lawrenceburg, 6:50.63. 23, Brandon Summers, Milan, 6:57.53.
    Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington North '' (Jackson Irwin SO, John Paul Morrison JR, David Bright SO, Jack Ryan SR), 1:31.14. 2, Batesville '' (Bryce Timonera SR, Matthew Weiler JR, Thomas Hatcher JR, Graham Hunter JR), 1:31.46. 3, East Central '' (Derek Roth SO, Curtis Schondelmayer SO, Nathan Stroud SR, Sean Gish SO), 1:33.95. 4, Columbus North '' (Raleigh Caldwell SR, Sam Parker SR, Zachary Zeigler SO, Matthew Freudenthaler SO), 1:34.14. 5, Columbus East '' (Seth Frownfelter JR, Matt Schutte SR, Logan Hudson SR, Isaac Walling JR), 1:34.65. 6, Bloomington South '' (Chris Minglan SR, Ben Cooke-Akaiwa , Bailey Duprey FR, Chase Webb SO), 1:37.44. 7, Oldenburg Academy '' (Benjamin Wanstrath SO, Christopher Hockaden SR, Quincy Shenk SR, John Pelzel FR), 1:42.61. 8, Edgewood '' (James Owens SR, Kyle Rund FR, Michael Gossett SO, Jacob Pemberton SO), 1:42.71. 9, Greensburg '' (Nicholas Oesterling SO, Andrew Schroeder FR, Justin Starkey SR, Brady Niles FR), 1:42.73. 10, Lawrenceburg '' (JustinG Havlin , JakeG Newman , MichaelG Lowe , JarodG Pettit ), 1:45.45. 11, South Dearborn '' (Kevin Montes SO, David Wickert JR, Dalton Dreihaus SR, James Armbruster SR), 1:49.11. 12, Milan '' (Brett Cook SO, Brandon Summers FR, Patrick Detraz SO, Trevor Richardson JR), 2:01.99.
    Boys 100 Yard Backstroke: 1, Nick Wonder, Bloomington South, 50.99. 2, Matt Nephew, Bloomington North, 53.39. 3, Matt Childress, Bloomington North, 53.93. 4, Zachary Zeigler, Columbus North, 56.07. 5, Daniel Hepfer, Bloomington South, 57.23. 6, Benjamin Priebe, East Central, 58.18. 7, Nicholas Oesterling, Greensburg, 59.75. 8, Bryant Mehay, Bloomington South, 1:00.64. 9, Seth Parker, Batesville, 1:03.39. 10, Dustin Schantz, East Central, 1:03.59. 11, Charlie Rix, Columbus East, 1:04.69. 12, Nikhil Shah, Bloomington North, 1:05.21. 13, Jacob Hawkins, Batesville, 1:06.54. 14, Jared Imlay, Columbus North, 1:08.11. 15, Benjamin Wanstrath, Oldenburg Academy, 1:09.30. 16, James Owens, Edgewood, 1:09.41. 17, Jacob Smith, Columbus East, 1:10.43. 18, Diego Osante, Batesville, 1:11.51. 19, Jakob Paff, East Central, 1:12.01. 20, Aaron Walton, Columbus East, 1:12.29. 21, Kevin Montes, South Dearborn, 1:12.34. 22, Jared Lovins, Columbus North, 1:14.74. 23, Tobias Stockmann, Edgewood, 1:15.09. 24, Alex Pittsford, Edgewood, 1:15.29. 25, Kyle Kuntz, Milan, 1:17.59. 26, Chris Nurrenberg, Oldenburg Academy, 1:23.85. 27, Christopher Jarman, Oldenburg Academy, 1:24.04. 28, Jacob Buening, Greensburg, 1:27.41. 29, Eli Seithel, Milan, 1:33.47. 30, Nathaniel Walter, Milan, 1:53.21.
    Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Ian Finnerty, Bloomington South, 59.32. 2, Cody Taylor, Columbus North, 1:01.99. 3, David Bright, Bloomington North, 1:02.22. 4, Chase Mcqueen, Columbus North, 1:03.67. 5, John Paul Morrison, Bloomington North, 1:03.94. 6, Thomas Hatcher, Batesville, 1:04.34. 7, Griffin Halloran, Bloomington South, 1:04.49. 8, John Pelzel, Oldenburg Academy, 1:04.61. 9, Ben Briggs, Bloomington North, 1:05.49. 10, Sean Gish, East Central, 1:06.52. 11, Ben Cooke Akaiwa, Bloomington South, 1:08.74. 12, Joshua Priebe, East Central, 1:09.35. 13, Logan Hudson, Columbus East, 1:09.66. 14, Kevin Zhang, Columbus North, 1:09.87. 15, Bradley Montgomery, East Central, 1:09.88. 16, Michael Hannasch, Columbus East, 1:10.53. 17, Christopher Lambert, Batesville, 1:10.56. 18, Jake Newman, Lawrenceburg, 1:11.81. 19, Nick Entrekin, Edgewood, 1:14.56. 20, Joseph Hutchison, Batesville, 1:14.94. 21, JB Baxter, Columbus East, 1:16.25. 22, Caleb Meeks, Edgewood, 1:20.28. 23, Nathan Wigington, Edgewood, 1:20.78. 24, Zachary Gorman, Oldenburg Academy, 1:22.90. 25, Christopher Hockaden, Oldenburg Academy, 1:25.22. 26, Zach Seithel, Milan, 1:31.23. 27, Jacob Miller, Milan, 1:38.90. --, Todd Overmyer, Greensburg, DQ. --, Michael Elmer, Milan, DQ.
    Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington South '' (Nick Wonder JR, Daniel Hepfer JR, Josse Smith JR, Ian Finnerty SO), 3:16.72. 2, Bloomington North '' (Chris DeMars SO, Matt Childress SR, Jack Ryan SR, Jack Spore SR), 3:19.01. 3, Columbus North '' (Raleigh Caldwell SR, Sam Loescher JR, John Rupp JR, Chase Mcqueen FR), 3:30.23. 4, East Central '' (Dustin Schantz FR, Joshua Priebe SR, Ryan Lammering SO, Curtis Schondelmayer SO), 3:33.75. 5, Columbus East '' (Grant Huffman JR, Matt Schutte SR, Logan Hudson SR, Isaac Walling JR), 3:34.15. 6, Edgewood '' (Michael Gossett SO, Kyle Rund FR, Ben Meaden SO, Jacob Pemberton SO), 3:45.62. 7, Greensburg '' (Brady Niles FR, James Reiger FR, Justin Starkey SR, Nicholas Oesterling SO), 3:46.10. 8, Batesville '' (Graham Hunter JR, Clayton McKinley JR, Jacob Hawkins JR, Joseph Hutchison SR), 3:48.62. 9, South Dearborn '' (James Armbruster SR, Dalton Dreihaus SR, David Wickert JR, Robinson Werning SR), 4:14.22. 10, Oldenburg Academy '' (Broderick Witt SR, Zachary Gorman SR, Jeremy Kelnhofer SO, Christopher Hockaden SR), 4:55.09. 11, Milan '' (Dillon Richardson FR, Eli Seithel JR, Michael Elmer JR, Jacob Miller FR), 5:38.05.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner