��� Columbus North girls swimming wins sectional title | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Columbus North girls swimming wins sectional title

February 2, 2013
Columbus North High School



    COLUMBUS, Ind. -- Sophomore Marah Bieger captured two events and contributed to two first-place relays Saturday (Feb. 2), leading the Columbus North girls swimming team to a sectional championship.
    The host Bull Frogs amassed 509.5 points in the Charles "Chick" Newell Natatorium, 82 points better than runner-up Bloomington South, in capturing their 33rd girls swimming sectional championship.
    Bloomington North was third with 368 followed by Edgewood with 139, South Dearborn with 137 and East Central with 124 in the 12-school competition.
    In total, Columbus North won 10 of 12 events and advanced eight athletes to the state meet that opens with preliminaries at 6 p.m. Friday (Feb. 8) at the Natatorium at IUPUI. The state meet finals are on Saturday (Feb. 9).
    Bieger took a blue ribbon in the 200 individual medley in 2 minutes, 7.51 seconds as well as a first in the 100 breast in 1:07.01. She also joined with senior Emma Wyke, sophomore Maddie Wyke and senior Rachael Sollman on the winning medley relay (1:48.20) as well as with freshman Mackenzie Fry, sophomore Karen Wildemann and Sollman on the first-place 400 free relay (3:36.18).
    Sollman also was part of four winners. She claimed the 100 free in 53.57 and teamed with Fry, Karen Wildemann and Maddie Wyke in the 200 free relay that prevailed in 1:39.54.
    Other individual winners for Columbus North were Emma Wyke (58.16 in the 100 back), Maddie Wyke (56.64 in the 100 butterfly), Fry (1:55.47 in the 200 free) and Karen Wildemann (25.10 in the 50 free).
    "We'll have a shot in all the (finals') races as these girls love to go fast," Columbus North coach Jim Sheridan said. "We will know Sunday (Feb. 3) any pull ins (to the finals, based on sectional times)."
    The Bull Frogs also produced four runner-up efforts in individual events. They included Maddie Wyke in the 200 free (1:56.11), Emma Wyke in the 200 IM (2:12.53), Karen Wildemann in the 100 free (55.02) and sophomore Kelcie Davie in the 500 free (5:25.24).
    Other sectional winners were Bloomington South senior Priyanka Ghosh and sophomore Courtney McKeen. Ghosh took the 500 free in 5:17.34, while McKeen captured the diving with 409.95 points.
 
GIRLS SWIMMING SECTIONAL
At Columbus North
    Team scores: Columbus North 509.5, Bloomington South 427.5, Bloomington North 368, Edgewood 139, South Dearborn 137, East Central 124, Batesville 113, Greensburg 111, Columbus East 109, Lawrenceburg 107, Oldenburg Academy 56, Milan 30.
Event Results
    Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Columbus North '' (Emma Wyke SR, Marah Bieger SO, Madeline Wyke SO, Rachael Sollman SR), 1:48.20. 2, Bloomington North '' (Anna Herold JR, Brooke Calvin SO, Shelby Sexton SR, Bailey Catt JR), 1:53.35. 3, Bloomington South '' (Macy Wenzel JR, Caitlynn Sears JR, Delaney Halloran JR, Rachel Doehla FR), 2:00.85. 4, South Dearborn '' (Allison Wells FR, Hope Sullivan SR, Tara Bailey FR, Taylor Baresel SO), 2:07.31. 5, East Central '' (Bailey Nicolaus FR, Allison Betts SR, Jessica Wernke SR, Rachel Senitza FR), 2:07.49. 6, Batesville '' (Elizabeth Weiler FR, Sarah Espin SO, Andrea Cox SR, Nicole Hountz SR), 2:08.78. 7, Edgewood '' (Kacy Young SR, Makenzie Wilson FR, Sarah Bradburn JR, Alie Abrell FR), 2:10.36. 8, Lawrenceburg '' (BryannaG Nixon , CaityG Kyle , EmilyG Taylor , KellyG Hand ), 2:12.44. 9, Milan '' (Jessica Nichols SO, Christine Lamar JR, Destini Parsons FR, Rachel Smith SR), 2:16.41. 10, Oldenburg Academy '' (Emma Geis FR, Mikaela Fangman FR, Laurel Kelnhofer SR, Meredith Maier JR), 2:21.52. 11, Greensburg '' (Megan McDole JR, Morgan Springmeyer JR, Valeria Martinez JR, Ashley Koontz SO), 2:27.60.
    Girls 200 Yard Freestyle: 1, Mackenzie Fry, Columbus North, 1:55.47. 2, Madeline Wyke, Columbus North, 1:56.11. 3, Emily Wagner, Bloomington South, 1:57.98. 4, Priyanka Ghosh, Bloomington South, 1:59.63. 5, Cori Taylor, Columbus North, 2:01.11. 6, Ellen Grogg, Bloomington South, 2:03.20. 7, Taylor Baresel, South Dearborn, 2:07.63. 8, Brianna Stagge, Greensburg, 2:10.39. 9, Sarah Covey, Bloomington North, 2:14.58. 10, Makenzie Wilson, Edgewood, 2:15.11. 11, Sara Hosea, Bloomington North, 2:16.86. 12, Rachel Thickstun, Bloomington North, 2:17.90. 13, Nicole Hountz, Batesville, 2:18.01. 14, Olivia Gilmore, Columbus East, 2:19.21. 15, Jamie Daley, South Dearborn, 2:23.98. 16, Savannah Lawyer, Edgewood, 2:26.82.
    Girls 200 Yard IM: 1, Marah Bieger, Columbus North, 2:07.51. 2, Emma Wyke, Columbus North, 2:12.53. 3, Brooke Calvin, Bloomington North, 2:16.75. 4, Marie Wildemann, Columbus North, 2:19.27. 5, Elizabeth McNeely, Bloomington North, 2:22.88. 6, Macy Wenzel, Bloomington South, 2:23.95. 7, Taylor Tichenor, Bloomington South, 2:24.08. 8, Caity Kyle, Lawrenceburg, 2:28.39. 9, Jocelyn Kuh, Bloomington South, 2:29.70. 10, Lydia Elmer, Bloomington North, 2:30.64. 11, Raegan Bradley, Columbus East, 2:34.27. 12, Lauren Wirth, Columbus East, 2:36.24. 13, Elizabeth Weiler, Batesville, 2:36.60. 14, Maggie Frazier, Columbus East, 2:38.68. 15, Megan McDole, Greensburg, 2:38.78. 16, Tara Bailey, South Dearborn, 2:41.98.
    Girls 50 Yard Freestyle: 1, Karen Wildemann, Columbus North, 25.10. 2, Bailey Catt, Bloomington North, 25.28. 3, Amber Speicher, Bloomington South, 25.80. 4, Mackenzie Coles, Columbus North, 25.86. 5, Shelby Sexton, Bloomington North, 26.03. 6, Molly Oesterling, Greensburg, 26.66. 7, Jessica Freudenthaler, Columbus North, 27.32. 8, Rachel Senitza, East Central, 27.46. 9, Bailee Koi, Bloomington North, 26.88. 10, Rachel Doehla, Bloomington South, 27.72. 11, Austin May, Bloomington South, 27.93. 12, Jessica Bryant, Edgewood, 28.31. 13, Gracie Webb, Columbus East, 28.33. 14, Caroline Storms, Oldenburg Academy, 28.37. 15, Brooke Statler, Columbus East, 28.61. 16, Sydney Caswell, South Dearborn, 28.79.
    Girls 1 mtr Diving: 1, Courtney McKeen, Bloomington South, 409.95. 2, Michaela Alexander, Edgewood, 361.95. 3, Maggie Gates, Bloomington South, 353.35. 4, Emily Finley, Bloomington South, 334.35. 5, Tierney McAlister, Columbus North, 309.55. 6, Lauren Brunn, Columbus East, 284.00. 7, Allison Ohslund, Bloomington North, 262.20. 8, Kaleigh McGinn, Greensburg, 254.60. 9, Kacey Littiken, Columbus East, 231.20. 10, Desirae Schroder, South Dearborn, 230.85. 11, Elizabeth Fischvogt, Columbus North, 220.95. 12, Emily Betts, East Central, 208.45. 13, Alexis Schoenefeld, East Central, 194.15. 14, Cheyenne Younger, Lawrenceburg, 170.70. 15, Hannah Sears, Edgewood, 149.85.
    Girls 100 Yard Butterfly: 1, Madeline Wyke, Columbus North, 56.64. 2, Shelby Sexton, Bloomington North, 59.01. 3, Mackenzie Fry, Columbus North, 59.38. 4, Anna Herold, Bloomington North, 1:02.36. 5, Jessica Freudenthaler, Columbus North, 1:05.52. 6, Delaney Halloran, Bloomington South, 1:06.21. 7, Andrea Cox, Batesville, 1:06.38. 8, Taylor Tichenor, Bloomington South, 1:08.18. 9, Bailey Nicolaus, East Central, 1:07.14. 10, Lee Kissel, Bloomington North, 1:07.95. 11, Austin May, Bloomington South, 1:11.41. 12, Abigail Bausback, Greensburg, 1:12.62. 13, Tara Bailey, South Dearborn, 1:14.81. 14, Clare Parker, Batesville, 1:17.19. 15, Emily Weiler, Batesville, 1:17.44. 16, Kacie Jackson, East Central, 1:19.97.
    Girls 100 Yard Freestyle: 1, Rachael Sollman, Columbus North, 53.57. 2, Karen Wildemann, Columbus North, 55.02. 3, Amber Speicher, Bloomington South, 55.62. 4, Bailey Catt, Bloomington North, 56.31. 5, Michaela Alexander, Edgewood, 56.76. 6, Bryanna Nixon, Lawrenceburg, 58.07. 7, Molly Oesterling, Greensburg, 59.43. 8, Rachel Senitza, East Central, 1:00.34. 9, Hope Sullivan, South Dearborn, 59.33. 10, Brianna Stagge, Greensburg, 59.94. 11, Caroline Storms, Oldenburg Academy, 1:00.53. 12, Savannah Oldham, Bloomington South, 1:00.69. 13, Taryn Roll, Bloomington South, 1:01.68. 13, Mary Jeffries, Columbus North, 1:01.68. 15, Raegan Bradley, Columbus East, 1:02.42. 16, Jessica Bryant, Edgewood, 1:03.24.
    Girls 500 Yard Freestyle: 1, Priyanka Ghosh, Bloomington South, 5:17.34. 2, Kelcie Davie, Columbus North, 5:25.24. 3, Cori Taylor, Columbus North, 5:31.48. 4, Ellen Grogg, Bloomington South, 5:32.69. 5, Delaney Halloran, Bloomington South, 5:41.85. 6, Elizabeth McNeely, Bloomington North, 5:43.96. 7, Taylor Baresel, South Dearborn, 5:44.22. 8, Sydney Jarrard, Columbus North, 5:55.17. 9, Sarah Covey, Bloomington North, 5:56.29. 10, Rachel Thickstun, Bloomington North, 6:07.62. 11, Morgan Ritzi, East Central, 6:11.69. 12, Lauren Wirth, Columbus East, 6:16.47. 13, Mackenzie Hammer, Columbus East, 6:30.38. 14, Savannah Lawyer, Edgewood, 6:35.87. 15, Kacie Jackson, East Central, 6:51.41. --, Olivia Gilmore, Columbus East, DQ.
    Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North '' (Mackenzie Fry FR, Karen Wildemann SO, Madeline Wyke SO, Rachael Sollman SR), 1:39.54. 2, Bloomington South '' (Emily Wagner SR, Amber Speicher SO, Ellen Grogg SR, Priyanka Ghosh SR), 1:42.49. 3, Bloomington North '' (Bailee Koi SO, Lydia Elmer SR, Sarah Covey FR, Elizabeth McNeely SR), 1:49.52. 4, Greensburg '' (Brianna Stagge FR, Morgan Stagge JR, Abigail Bausback FR, Molly Oesterling SO), 1:50.43. 5, Edgewood '' (Makenzie Wilson FR, Savannah Lawyer JR, Jessica Bryant SR, Michaela Alexander JR), 1:51.28. 6, Columbus East '' (Gracie Webb FR, Abbie Frazier SO, Maggie Frazier SO, Lauren Wirth SR), 1:54.14. 7, Lawrenceburg '' (EmilyG Taylor , KellyG Hand , BryannaG Nixon , CaityG Kyle ), 1:55.29. 8, Batesville '' (Audrey Hall FR, Emily Weiler FR, Sarah Espin SO, Megan Karbowski SR), 1:58.28. 9, South Dearborn '' (Haylee Hosmer JR, Allison Wells FR, Jamie Daley SR, Sydney Caswell SO), 1:58.44. 10, East Central '' (Morgan Ritzi SO, Sydney Raftery SR, Kacie Jackson SO, Cassandra Ketcham JR), 1:58.70. 11, Oldenburg Academy '' (Laurel Kelnhofer SR, Emma Geis FR, Meredith Maier JR, Caroline Storms FR), 2:01.52. 12, Milan '' (Whitney Couch JR, Destini Parsons FR, Hayley Zornes JR, Rachel Smith SR), 2:04.11.
    Girls 100 Yard Backstroke: 1, Emma Wyke, Columbus North, 58.16. 2, Emily Wagner, Bloomington South, 59.47. 3, Marie Wildemann, Columbus North, 1:03.25. 4, Macy Wenzel, Bloomington South, 1:03.88. 5, Anna Herold, Bloomington North, 1:05.81. 6, Andrea Cox, Batesville, 1:07.10. 7, Lee Kissel, Bloomington North, 1:08.37. 8, Savannah Oldham, Bloomington South, 1:08.96. 9, Sara Hosea, Bloomington North, 1:09.20. 10, Bailey Nicolaus, East Central, 1:09.30. 11, Bryanna Nixon, Lawrenceburg, 1:10.48. 12, Abigail Bausback, Greensburg, 1:10.93. 13, Sydney Jarrard, Columbus North, 1:11.84. 14, Morgan Stagge, Greensburg, 1:11.95. 15, Jessica Nichols, Milan, 1:12.11. 16, Nicole Hountz, Batesville, 1:13.76.
    Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Marah Bieger, Columbus North, 1:07.01. 2, Brooke Calvin, Bloomington North, 1:09.81. 3, Mackenzie Coles, Columbus North, 1:10.47. 4, Lydia Elmer, Bloomington North, 1:15.35. 5, Caity Kyle, Lawrenceburg, 1:15.51. 6, Hope Sullivan, South Dearborn, 1:16.26. 7, Caitlynn Sears, Bloomington South, 1:17.08. 8, Bailee Koi, Bloomington North, 1:17.64. 9, Kelcie Davie, Columbus North, 1:15.61. 10, Makenzie Wilson, Edgewood, 1:19.25. 11, Jocelyn Kuh, Bloomington South, 1:19.48. 12, Rachel Doehla, Bloomington South, 1:20.18. 13, Elizabeth Weiler, Batesville, 1:20.57. 14, Mikaela Fangman, Oldenburg Academy, 1:21.56. 15, Allison Betts, East Central, 1:22.49. 16, Gayatri Mazgaonkar, Columbus East, 1:24.58.
    Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North '' (Mackenzie Fry FR, Karen Wildemann SO, Marah Bieger SO, Rachael Sollman SR), 3:36.18. 2, Bloomington South '' (Emily Wagner SR, Amber Speicher SO, Ellen Grogg SR, Priyanka Ghosh SR), 3:42.47. 3, Bloomington North '' (Shelby Sexton SR, Anna Herold JR, Brooke Calvin SO, Bailey Catt JR), 3:44.66. 4, Edgewood '' (Sarah Bradburn JR, Alie Abrell FR, Jessica Bryant SR, Michaela Alexander JR), 4:04.55. 5, South Dearborn '' (Tara Bailey FR, Sydney Caswell SO, Hope Sullivan SR, Taylor Baresel SO), 4:07.20. 6, Columbus East '' (Abbie Frazier SO, Olivia Gilmore JR, Maggie Frazier SO, Raegan Bradley FR), 4:11.47. 7, East Central '' (Morgan Ritzi SO, Jessica Wernke SR, Bailey Nicolaus FR, Rachel Senitza FR), 4:11.80. 8, Batesville '' (Nicole Hountz SR, Emily Weiler FR, Elizabeth Weiler FR, Andrea Cox SR), 4:12.35. 9, Oldenburg Academy '' (Laurel Kelnhofer SR, Courtney Eckstein SO, Natalie Pottschmidt SR, Caroline Storms FR), 4:44.02. 10, Lawrenceburg '' (GloreaG Franklin , EmilyG Taylor , CheyenneG Younger , KellyG Hand ), 4:49.82.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner