��� CN's Evan Speaker, Teague claim wrestling sectional championships | Columbus North High School Wrestling | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Wrestling News

CN's Evan Speaker, Teague claim wrestling sectional championships

January 26, 2013
Columbus North High School



    NORTH VERNON, Ind. -- Juniors Evan Speaker and Luke Teague each claimed sectional championships Saturday (Jan. 26), leading the Columbus North wrestling team to a third-place team finish in the Jennings County Sectional.
    Speaker captured the title at 106 pounds, while Teague took the blue ribbon at 182 pounds as Columbus North amassed 177 points, 63 behind winner Columbus East and 34 behind runner-up Jennings County.
    Madison placed fourth with 131 points followed by Greensburg with 125, Brown County with 98 and Seymour with 91. Scottsburg (60), Southwestern (Hanover) (37) and Switzerland County (13) completed the 10-school competition.
    Senior Armando Cordova placed second at 170 pounds and sophomore Brandon Woods was runner-up at 220 pounds as Columbus North qualified nine wrestlers for the Bloomington South Regional at 9:30 a.m. next Saturday (Feb. 2).
    Other CN athletes advancing were junior Cody Speaker, third at 120 pounds; junior Andrew Jones, third at 152 pounds; junior Will Speaker, fourth at 113 pounds; junior Jacob Lashley, fourth at 138 pounds; and senior Luis Cambron, fourth at 195 pounds.
    "We finished third as a team, but that was far below our potential," Bull Dogs coach Nick Skinner said. "I feel we could have done much better.
    "The beauty of the situation for most of our guys is they will get another crack at it next weekend. We will be focusing in on what each guy does best this week, and hopefully we can turn some of the losses we took this weekend into wins."
 
MEET SUMMARY
Jennings County Sectional
    Team scores: Columbus East 240, Jennings County 211, Columbus North 177, Madison 131, Greensburg 125, Brown County 98, Seymour 91, Scottsburg 60, Southwestern (Hanover) 37, Switzerland County 13.
 
Individual Placements
106 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Evan Speaker 11 29-13 Columbus North
2. Will Conner 9 18-18 Columbus East
3. Justin Wright 12 38-7 Scottsburg
4. Kyle Lewis 10 25-15 Jennings County
5. Cody Holman 9 23-20 Southwestern
6. Jacob Mickley 9 19-13 Brown County
 
113 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Austin Ely 11 31-3 Brown County
2. Brandon Butz 9 22-11 Greensburg
3. Jake Martindale 9 21-14 Columbus East
4. Will Speaker 11 11 21-24 Columbus North
5. Seth Keith 9 9-12 Seymour
6. Jake Hammond 9 17-16 Jennings County
 
120 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Gary Engelking 12 31-4 Jennings County
2. Trenton Dempler 10 24-9 Madison
3. Cody Speaker 11 28-17 Columbus North
4. Austin Walsh 9 22-6 Brown County
5. Alex Sexton 10 17-10 Scottsburg
6. Ben Wilkerson 9 11-26 Columbus East
 
126 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Dalton Noblitt 11 34-6 Columbus East
2. Marshall Holwager 12 34-7 Jennings County
3. Chayce Young 10 36-9 Madison
4. Jordan Smiley 10 19-20 Greensburg
5. Levi Hill 12 13-19 Seymour
6. Braden Hinckley 10 6-18 Columbus North
 
132 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Mitch Gilbert 12 31-8 Columbus East
2. Ethan Herrin 9 31-7 Jennings County
3. Cody Leeper 11 25-10 Brown County
4. Zack Adams 10 28-20 Scottsburg
5. Alex Marion 11 18-21 Southwestern
6. Garrett Johnson 9 6-13 Seymour
 
138 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Austin Spray 11 41-4 Southwestern
2. Chris Tingle 10 22-23 Madison
3. Cody Reichenba 11 11-3 Columbus East
4. Jacob Lashley 11 12-27 Columbus North
5. Jefe Trejo 11 12-8 Seymour
6. Joel Chase 11 23-15 Greensburg
 
145 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Mike Wayant 12 36-6 Columbus East
2. Matthew Ruddick 11 25-12 Seymour
3. John Flynn 11 28-13 Jennings County
4. Aaron Lanfair 11 19-12 Brown County
5. Jake Larson 10 5-10 Columbus North
6. Cameron Napier 9 2-20 Madison
 
152 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Kyle Stillinger 12 31-5 Columbus East
2. Jordan Partee 11 42-2 Madison
3. Andrew Jones 11 25-21 Columbus North
4. Joe Buening 11 22-17 Greensburg
5. Colton Pifer 11 22-11 Jennings County
6. Keenan Bohall 9 10-22 Seymour
 
160 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Gabe Wilson 12 25-9 Jennings County
2. Tanner Young 10 30-16 Madison
3. Maurice Dantzier 11 16-8 Columbus East
4. Justin Dance 12 24-14 Greensburg
5. Chase Johnson 12 18-17 Columbus North
6. Justin Kasson 12 14-13 Switzerland County
 
170 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Jimmy Fisher 12 25-8 Columbus East
2. Armando Cordova 12 16-10 Columbus North
3. Jacob Cheesebrew 11 27-16 Jennings County
4. Hunter Sego 10 28-16 Madison
5. Zack Bacon 11 24-24 Scottsburg
6. John Cook 12 14-15 Greensburg
 
182 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Luke Teague 11 26-16 Columbus North
2. Dakota Bott 10 32-10 Jennings County
3. Colton Black 11 22-9 Greensburg
4. Clayton Ferguson 12 18-16 Columbus East
5. Bristen Dial 9 16-18 Brown County
6. Tristan Sitterding 10 11-21 Seymour
 
195 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Mitchell Sandlin 11 39-3 Madison
2. Brett Cline 12 14-7 Brown County
3. Drew Neisius 11 29-9 Greensburg
4. Luis Cambron 12 25-18 Columbus North
5. Christian Redmond 9 22-13 Jennings County
6. Quade Greiwe 9 15-18 Columbus East
 
220 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Colton Castetter 11 30-12 Jennings County
2. Brandon Woods 10 24-16 Columbus North
3. Tyler Loud 12 21-8 Seymour
4. Matt Scheumann 11 24-14 Greensburg
5. Tylor Thomas 10 23-11 Switzerland County
6. Brock Greiwe 10 17-23 Columbus East
 
285 pounds First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Rob McKee 12 32-7 Columbus East
2. Adam Wolka 12 27-7 Seymour
3. Kolby Mount 10 29-6 Scottsburg
4. Nathan Hayes 10 25-11 Greensburg
5. Jace Baldwin 10 16-23 Jennings County
6. Kenny King 11 17-19 Columbus North
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner