��� Force, medley relay pace Columbus North in JV swim invitational | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Summer Camps 2014

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Force, medley relay pace Columbus North in JV swim invitational

January 23, 2013
Columbus North High School



    COLUMBUS, Ind. -- Freshman Margy Force took the 100-yard butterfly and contributed to the winning 200 medley relay Wednesday night (Jan. 23), leading the Columbus North effort in the JV Swimming Invitational at the Charles "Chick" Newell Natatorium.
    Force clocked a time of 1 minutes, 12.99 seconds in capturing the blue ribbon in the 100 fly, while she was joined by twin sister Betsy Force, junior Mackenzie Bennett and sophomore Nikita Patil in claiming the relay crown. They were timed in 2:23.23.
    Those were the only two event winners for Columbus North in the competition which also included athletes from Bloomington North, Bloomington South, Franklin Central and Perry Meridian. No team scores were kept.
    CN athletes also placed second in five other events.
    Bennett was runner-up in the girls' 100 free in 1:09.33 and the 100 breast in 1:27.22, while Betsy Force was second in the 500 free in 6:55.95. Lauren Tucker placed second in girls' diving with 119.70 points, while Bennett, Betsy Force, Margy Force and Rachel Huss were second in the girls' 400 free relay in 4:41.12.
    A summary of all events in the meet is below.
 
MEET SUMMARY
At Columbus North
 
JV Invitational
    No team scores were kept.
 
Event Results
    Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Columbus North 'A' (Betsy Force 9, Mackenzie Bennett 11, Margy Force 9, Nikita Patil 10), 2:23.23. 2, Bloomington North 'A' (Zoe Need 10, Gabby Johnson 10, Jenna Dedek 09, Anastasia Huss 09), 2:25.61. 3, Bloomington South 'A' (Alyssa Livingston SO, Kaylee Hanson SR, Caitlynn Sears JR, Lexi Harvey FR), 2:28.18. 4, Franklin Central High School-IN 'A' (Amanda Cheh , Robyn Nadler , Payton Moffitt , Kiley Kelley ), 2:35.11. 5, Perry Meridian 'A' (Lynnly Schroeder , Eliana Martinez , Madi Likens , Bailee Young ), 2:40.88. --, Bloomington North 'B' (Juliana Pardo 10, Alexmar Nin-Velez 10, Rachel Huss 12, Alexandra Nin-Velez 12), DQ.
    Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Bloomington North 'A' (Nikhil Shah 10, Drew Stults 9, John Lang 11, Sol Brown-Robinson 9), 1:58.64. 2, Bloomington South 'A' (Harrison Stegemoller FR, Brooks Hohman FR, Matt Clendening SO, Hudson Brown JR), 2:04.87. 3, Bloomington North 'B' (Jon Stevens 11, Nicholas Wernert 10, Brennen Somes 9, Quinton Bailey 11), 2:06.10. 4, Perry Meridian 'A' (Heath Kalaba , Dylan Castanida , Jackson Zoderer , Ian Garrison ), 2:07.94. 5, Perry Meridian 'B' (Kevin Fox , Connor Combs , Cullen Bedwell , Connor Pieratt ), 2:34.01. --, Franklin Central High School-IN 'A' (Grant Somerville , Anthony Hand , Charles Robson , Blake Retherford ), DQ.
    Girls 200 Yard Freestyle: 1, Kaylee Hanson, South Swimming, 2:28.55. 2, Katie Mellentine, Fchs-IN, 2:34.09. 3, Robyn Nadler, Fchs-IN, 2:34.63. 4, Eliana Martinez, PMER, 2:48.93. 5, Sierra Robertson, Blnor, 2:49.67. 6, Paola Wouappi, Blnor, 3:29.68.
    Boys 200 Yard Freestyle: 1, Bailey Arnold, South Swimming, 2:09.82. 2, Jacob Bowling, PMER, 2:14.02. 3, Matt Van de Venter, South Swimming, 2:20.54. 4, Grant Somerville, Fchs-IN, 2:31.01. 5, Matthew Hutchison, Fchs-IN, 2:32.15. 6, Zach Sedam, PMER, 2:36.72.
    Girls 200 Yard IM: 1, Caitlynn Sears, South Swimming, 2:39.30. 2, Taryn Roll, South Swimming, 2:46.03. 3, Jenna Dedek, Blnor, 2:57.15. 4, Alyssa Livingston, South Swimming, 2:57.63. 5, Kalee Coe, PMER, 3:35.08. --, Amanda Cheh, Fchs-IN, DQ.
    Boys 200 Yard IM: 1, Drew Stults, Blnor, 2:25.78. 2, Brooks Hohman, South Swimming, 2:30.69. 3, Blake Retherford, Fchs-IN, 2:31.45.
    Girls 50 Yard Freestyle: 1, Grace Thomas, Blnor, 29.92. 2, McKinzie Daniels, Fchs-IN, 30.36. 3, Anastasia Huss, Blnor, 30.38. 4, Betsy Force, COLN, 31.46. 5, Delisa Portland, Blnor, 32.69. 6, Zoe Need, Blnor, 32.96. 7, Rachel Lovins, COLN, 32.99. 8, Cortnee Van Rhoon, PMER, 34.01. 9, Alexis Todd, COLN, 34.20. 10, Sierra Robertson, Blnor, 34.49. 11, Haley Peeler, Fchs-IN, 35.57. 12, Bailee Young, PMER, 35.90. 13, Nikita Patil, COLN, 36.66. 14, Alexandra Nin-Velez, Blnor, 37.01. 15, Lexus Clark, PMER, 37.02. 16, Paola Wouappi, Blnor, 37.24. 17, Lexi Harvey, South Swimming, 37.67. 18, Emily Briggs, Blnor, 37.68. --, Margy Force, COLN, DQ.
    Boys 50 Yard Freestyle: 1, John Lang, Blnor, 24.30. 2, Joel Rice, Fchs-IN, 25.36. 3, Hudson Brown, South Swimming, 25.55. 4, Ian Garrison, PMER, 25.68. 5, Kyle Robinson, PMER, 25.80. 6, Sol Brown-Robinson, Blnor, 26.04. 7, Tony Bireley, PMER, 26.49. 8, Matt Lang, Blnor, 27.01. 9, Nikhil Shah, Blnor, 27.02. 10, Matthew Baker, South Swimming, 27.04. 11, Brennen Somes, Blnor, 27.35. 11, Cooper Lee, South Swimming, 27.35. 13, Heath Kalaba, PMER, 27.49. 14, Jacob Bowling, PMER, 28.40. 15, Angel Soto, PMER, 28.54. 16, Dylan Castanida, PMER, 28.76. 17, Jackson Zoderer, PMER, 28.77. 18, Quinton Bailey, Blnor, 28.87. 19, Mason Hall, South Swimming, 29.01. 20, Charles Robson, Fchs-IN, 29.39. 21, Nick Eder, PMER, 29.45. 22, Peyton Womock, Blnor, 30.05. 23, Cullen Bedwell, PMER, 30.72. 24, Stephen Taylor, South Swimming, 31.33. 25, Josh Young, Fchs-IN, 31.51. 26, Connor Combs, PMER, 32.17. 27, Kevin Fox, PMER, 33.43. 28, Connor Pieratt, PMER, 37.45.
    Girls 1 mtr Diving: 1, Katie Hull, South Swimming, 174.95. 2, Lauren Tucker, COLN, 119.70.
    Girls 100 Yard Butterfly: 1, Margy Force, COLN, 1:12.99. 2, Caitlynn Sears, South Swimming, 1:15.61. 3, McKinzie Daniels, Fchs-IN, 1:22.70. 4, Nikita Patil, COLN, 1:41.46.
    Boys 100 Yard Butterfly: 1, Matt Clendening, South Swimming, 1:04.83. 2, John Lang, Blnor, 1:04.94. 3, Nicholas Wernert, Blnor, 1:13.79. 4, Matthew Hutchison, Fchs-IN, 1:19.82. 5, Charles Robson, Fchs-IN, 1:23.40. 6, Quinton Bailey, Blnor, 1:24.23. 7, Zach Sedam, PMER, 1:28.12. --, Jackson Zoderer, PMER, DQ.
    Girls 100 Yard Freestyle: 1, Grace Thomas, Blnor, 1:06.93. 2, Mackenzie Bennett, COLN, 1:09.33. 3, Payton Moffitt, Fchs-IN, 1:09.92. 4, Madi Likens, PMER, 1:11.10. 5, Delisa Portland, Blnor, 1:11.66. 6, Gabby Johnson, Blnor, 1:12.08. 7, Cortnee Van Rhoon, PMER, 1:15.75. 8, Alexis Todd, COLN, 1:18.35. 9, Haley Peeler, Fchs-IN, 1:20.90. 10, Kalee Coe, PMER, 1:21.02. 11, Lynnly Schroeder, PMER, 1:21.59. 12, Lexi Harvey, South Swimming, 1:23.96. 13, Alexandra Nin-Velez, Blnor, 1:24.46. 14, Juliana Pardo, Blnor, 1:26.73.
    Boys 100 Yard Freestyle: 1, Jon Stevens, Blnor, 54.60. 2, Joel Rice, Fchs-IN, 55.62. 3, Hudson Brown, South Swimming, 56.86. 4, Sol Brown-Robinson, Blnor, 58.63. 5, Tony Bireley, PMER, 58.77. 6, Cooper Lee, South Swimming, 59.41. 7, Heath Kalaba, PMER, 1:00.67. 8, Matthew Baker, South Swimming, 1:01.50. 9, Ian Garrison, PMER, 1:01.98. 10, Brennen Somes, Blnor, 1:02.49. 11, Angel Soto, PMER, 1:04.07. 12, Matt Lang, Blnor, 1:04.82. 13, Peyton Womock, Blnor, 1:09.70. 14, Nick Eder, PMER, 1:10.60. 15, Josh Young, Fchs-IN, 1:12.63. 16, Cullen Bedwell, PMER, 1:14.39. 17, Connor Pieratt, PMER, 1:26.79.
    Girls 500 Yard Freestyle: 1, Kaylee Hanson, South Swimming, 6:29.98. 2, Betsy Force, COLN, 6:55.95. 3, Eliana Martinez, PMER, 7:37.91.
    Boys 500 Yard Freestyle: 1, Matt Clendening, South Swimming, 5:54.92. 2, Kevin Fox, PMER, 8:11.19.
    Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington North 'A' (Grace Thomas 10, Anastasia Huss 09, Jenna Dedek 09, Delisa Portland ), 2:03.59. 2, Franklin Central High School-IN 'A' (Katie Mellentine , Payton Moffitt , Haley Peeler , McKinzie Daniels ), 2:09.24. 3, Bloomington South 'A' (Kaylee Hanson SR, Taryn Roll FR, Lexi Harvey FR, Alyssa Livingston SO), 2:10.86. 4, Columbus North 'A' (Nikita Patil 10, Alexis Todd 10, Rachel Lovins 9, Mackenzie Bennett 11), 2:15.29. 5, Perry Meridian 'A' (Kalee Coe , Bailee Young , Cortnee Van Rhoon , Madi Likens ), 2:22.26. 6, Bloomington North 'B' (Paola Wouappi 11, Alexmar Nin-Velez 10, Alexandra Nin-Velez 12, Sierra Robertson 11), 2:26.77.
    Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington North 'A' (Jon Stevens 11, Sol Brown-Robinson 9, Drew Stults 9, John Lang 11), 1:41.58. 2, Perry Meridian 'A' (Kyle Robinson , Tony Bireley , Heath Kalaba , Ian Garrison ), 1:43.92. 3, Bloomington South 'A' (Brooks Hohman FR, Bailey Arnold FR, Matthew Baker FR, Hudson Brown JR), 1:46.58. 4, Bloomington North 'B' (Nicholas Wernert 10, Quinton Bailey 11, Peyton Womock 10, Matt Lang 9), 1:55.77. 5, Perry Meridian 'B' (Jacob Bowling , Dylan Castanida , Nick Eder , Angel Soto ), 1:57.98. 6, Bloomington South 'B' (Stephen Taylor FR, Matt Van de Venter JR, Harrison Stegemoller FR, Mason Hall FR), 1:58.25. --, Franklin Central High School-IN 'A' (Blake Retherford , Anthony Hand , Matthew Hutchison , Grant Somerville ), DQ.
    Girls 100 Yard Backstroke: 1, Alyssa Livingston, South Swimming, 1:17.41. 2, Rachel Huss, Blnor, 1:19.00. 3, Payton Moffitt, Fchs-IN, 1:21.12. 4, Zoe Need, Blnor, 1:29.99. 5, Madi Likens, PMER, 1:34.05. 6, Kiley Kelley, Fchs-IN, 1:35.55. 7, Lynnly Schroeder, PMER, 1:41.12. 8, Emily Briggs, Blnor, 1:44.48.
    Boys 100 Yard Backstroke: 1, Nikhil Shah, Blnor, 1:05.97. 2, Blake Retherford, Fchs-IN, 1:10.93. 3, Harrison Stegemoller, South Swimming, 1:15.02. 4, Kyle Robinson, PMER, 1:20.24. 5, Anthony Hand, Fchs-IN, 1:22.61. 6, Stephen Taylor, South Swimming, 1:28.80.
    Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Taryn Roll, South Swimming, 1:21.69. 2, Mackenzie Bennett, COLN, 1:27.22. 3, Gabby Johnson, Blnor, 1:28.00. 4, Rachel Lovins, COLN, 1:31.16. 5, Katie Mellentine, Fchs-IN, 1:32.90. 6, Robyn Nadler, Fchs-IN, 1:34.01. 7, Alexmar Nin-Velez, Blnor, 1:38.26. 8, Lexus Clark, PMER, 1:38.48. 9, Betsy Force, COLN, 1:39.01. 10, Amanda Cheh, Fchs-IN, 1:42.71.
    Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Drew Stults, Blnor, 1:13.05. 2, Jon Stevens, Blnor, 1:14.81. 3, Brooks Hohman, South Swimming, 1:19.56. 4, Mason Hall, South Swimming, 1:20.29. 5, Nicholas Wernert, Blnor, 1:21.09. 6, Dylan Castanida, PMER, 1:24.11. 7, Grant Somerville, Fchs-IN, 1:29.87. 8, Connor Combs, PMER, 1:33.12.
    Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington North 'A' (Jenna Dedek 09, Anastasia Huss 09, Grace Thomas 10, Rachel Huss 12), 4:41.12. 2, Columbus North 'A' (Mackenzie Bennett 11, Betsy Force 9, Margy Force 9, Rachel Lovins 9), 4:46.17. 3, Franklin Central High School-IN 'A' (Amanda Cheh , Kiley Kelley , Haley Peeler , Robyn Nadler ), 5:07.55. 4, Bloomington North 'B' (Emily Briggs 10, Sierra Robertson 11, Gabby Johnson 10, Zoe Need 10), 5:13.61. 5, Perry Meridian 'A' (Cortnee Van Rhoon , Kalee Coe , Bailee Young , Lynnly Schroeder ), 5:26.11.
    Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington South 'A' (Matt Clendening SO, Cooper Lee FR, Matthew Baker FR, Bailey Arnold FR), 4:04.09. 2, Bloomington North 'A' (Matt Lang 9, Brennen Somes 9, Peyton Womock 10, Nikhil Shah 10), 4:17.59. 3, Franklin Central High School-IN 'A' (Joel Rice , Josh Young , Matthew Hutchison , Anthony Hand ), 4:27.64. 4, Perry Meridian 'B' (Jackson Zoderer , Nick Eder , Zach Sedam , Dylan Castanida ), 4:36.61. 5, Bloomington South 'B' (Harrison Stegemoller FR, Matt Van de Venter JR, Mason Hall FR, Stephen Taylor FR), 4:39.94. --, Perry Meridian 'A' (Jacob Bowling , Tony Bireley , Angel Soto , Kyle Robinson ), DQ.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner