��� Columbus North swimming sweeps Christmas Classic | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Columbus North swimming sweeps Christmas Classic

December 17, 2012
Columbus North High School



    INDIANAPOLIS -- Sophomores Marah Bieger and Maddie Wyke each contributed to four victories Saturday (Dec. 15), leading the Columbus North girls swimming team to the championship of the Christmas Classic at the Natatorium at IUPUI.
    Juniors Cody Taylor and Sam Loescher plus sophomore Matt Freudenthaler each were a part of three winning swims as the CN boys also prevailed in the four-team competition at the venue which also hosts the state championships later in the season.
    Columbus North compiled 152 points to win the girls' competition. Bloomington South was second with 118 followed by Kokomo with 36 and Lafayette Jeff with 24.
    The Bull Frog boys triumphed with 131 points, 22 better than runner-up Bloomington South. Kokomo was third with 53 and Lafayette Jeff was fourth with 34.
    "It is great to be varsity champs once again," CN coach Jim Sheridan said, noting it has been three years since the Bull Frogs captured the titles in the meet. "It also is the best meet we've had in the last 10 years.
    "This always is a tough meet for us as we have begun the final push to the championship phase beginning the second week of January. We are hammering out the work at a very rapid and increased pace."
    Bieger was timed in 2 minutes, 14.45 seconds to win the girls' 200-yard individual medley. She also took the 100 breaststroke in 1:10.19 as well as contributing to the 200 medley relay in 1:53.78 and the 400 free relay in 3:44.81.
    Maddie Wyke also was part of the 200 medley relay and 400 relay, while her individual wins came in the 200 free in 2:01.17 and the 100 butterfly in 59.82.
    Seniors Emma Wyke and Rachael Sollman were a part of three wins each for the CN girls. Emma Wyke was a part of both relays and captured the 100 back in 59.95. Sollman contributed to the 400 free relay as well as touching first in the 50 free in 25.54 and the 100 free in 55.11.
    Sophomore Karen Wildemann swam the other leg of the winning medley relay.
    For the CN boys, Taylor won the 200 IM in 2:06.10 and also contributed to the medley relay in 1:41.35 and the 200 free relay in 1:29.41.
    Also, Loescher was on both relays and took the 100 free in 48.01, while Freudenthaler was on both relays and captured the 100 fly in 56.03.
    Senior Sam Parker joined the 200 free relay and won the individual 200 free in 1:50.03. Junior John Rupp contributed to the medley relay win.
    Columbus North returns to action on Dec. 29 when it competes in the Carmel Duals. Action begins at 1 p.m. on that day.
 
MEET SUMMARY
2012 Christmas Classic
At Natatorium at IUPUI
    Boys team scores (varsity): Columbus North 131, Bloomington South 109, Kokomo 53, Lafayette Jeff 34.
    Girls team scores (varsity): Columbus North 152, Bloomington South 118, Kokomo 36, Lafayette Jeff 24.
    Boys team scores (JV): Bloomington South 140, Kokoomo 57, Columbus North 34, Lafayette Jeff 26.
    Girls team scores (JV): Columbus North 126, Bloomington South 91, Kokomo 70, Lafayette Jeff 18.
 
Event Results
    Girls 200 Yard Medley Relay Junior Varsity: 1, Columbus North 'A' (Rachel Lovins 9, Mackenzie Bennett 11, Kelcie Davie 10, Alexis Todd 10), 2:31.27. 2, Kokomo High School 'A' (Annik Hartmann 14, Amy Laubenstein 15, Amanda Tran 15, Haley Scharenbroch 15), 2:44.51. 3, Kokomo High School 'B' (Rachael Barlow 16, Grace Cameron 16, Abigail Hammel 16, Kaylee Fawbush 16), 3:02.35.
    Girls 200 Yard Medley Relay Varsity: 1, Columbus North 'A' (Emma Wyke 12, Marah Bieger 10, Maddie Wyke 10, Karen Wildemann 10), 1:53.78. 2, Columbus North 'B' (Marie Wildemann 12, Mackenzie Coles 12, Jesse Freudenthaler 12, Margy Force 9), 2:07.42. 3, Bloomington High School South 'A' (Macy Wenzel JR, Jocelyn Kuh FR, Taylor Tichenor SR, Delaney Halloran JR), 2:08.84. 4, Kokomo High School 'A' (Alyson Rohlfing 13, Autumn Carroll 15, Brittany Hopkins 13, Sydney Glassburn 14), 2:12.74. 5, Bloomington High School South 'B' (Savannah Oldham SO, Caitlynn Sears JR, Austin May JR, Kaylee Hanson SR), 2:16.39. 6, Jeff-IN 'A' (Scotlyn Sunkle FR, McKenzie Mills SR, Erin Merrell SR, Stephanie Tovar SR), 2:20.29. 7, Kokomo High School 'B' (Abigail Johnson 13, Alison Littrell 13, Jasmine Brown 14, Kristina Moreland 14), 2:28.29.
    Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity: 1, Bloomington High School South 'A' (Harrison Stegemoller FR, Brooks Hohman FR, Matt Clendening SO, Hudson Brown JR), 2:11.95. 2, Bloomington High School South 'B' (Stephen Taylor FR, Ben Lieffers FR, Mason Hall FR, Bailey Arnold FR), 2:26.72.
    Boys 200 Yard Medley Relay Varsity: 1, Columbus North 'A' (Cody Taylor 11, John Rupp 11, Matthew Freudenthaler 10, Sam Loescher 11), 1:41.35. 2, Bloomington High School South 'A' (Nick Wonder JR, Griffin Halloran FR, Ian Finnerty SO, Daniel Hepfer JR), 1:42.34. 3, Kokomo High School 'A' (Logan Hawk 16, Chase Jackson 13, Nathan Banush 15, Blake Brookshire 15), 1:54.23. 4, Bloomington High School South 'B' (Bryant Mehay SR, Ben Cooke-Akaiwa SR, Chris Minglan SR, Bailey Duprey FR), 1:56.08. 5, Columbus North 'B' (Jared Imlay 9, Kevin Zhang 10, Ben Thompson 9, Jared Lovins 11), 2:04.46. 6, Jeff-IN 'A' (Michael Snedden SR, Tony Chen FR, Brock Jones JR, Alan Trinh SO), 2:04.74. --, Kokomo High School 'B' (Adam Harding 14, Colton Pratt 15, Josh Church 15, Dustin Lytle 15), DQ.
    Girls 200 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Cori Taylor, COLN, 2:08.51. 2, Kelcie Davie, COLN, 2:08.86. 3, Ellen Grogg, South Swimming, 2:10.65. 4, Claire CasaSanta, Jeff-IN, 2:36.73. 5, Jasmine Brown, KHS, 3:05.42. 6, Kaylee Hanson, South Swimming, 3:15.19.
    Girls 200 Yard Freestyle Varsity: 1, Maddie Wyke, COLN, 2:01.17. 2, Mackenzie Fry, COLN, 2:01.51. 3, Emily Wagner, South Swimming, 2:01.91. 4, Priyanka Ghosh, South Swimming, 2:02.93. 5, Erin Merrell, Jeff-IN, 2:22.82. 6, Jessica Gates, KHS, 2:27.84. 7, Grace Merrell, Jeff-IN, 2:30.75. 8, Abigail Johnson, KHS, 2:43.96.
    Boys 200 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Joe Wagner, Jeff-IN, 2:12.16. 2, Alan Trinh, Jeff-IN, 2:13.96. 3, Jacob Oeding, South Swimming, 2:16.00. 4, John Fridley, KHS, 2:43.70. 5, Jose Valdivia, KHS, 3:21.46.
    Boys 200 Yard Freestyle Varsity: 1, Sam Parker, COLN, 1:50.03. 2, Zack Crampton, Jeff-IN, 1:58.12. 3, Raleigh Caldwell, COLN, 2:02.02. 4, Chase Webb, South Swimming, 2:02.40. 5, Logan Hawk, KHS, 2:04.49. 6, Bailey Duprey, South Swimming, 2:06.08. 7, Ryan Dellinger, Jeff-IN, 2:13.65. 8, Josh Church, KHS, 2:16.29.
    Girls 200 Yard IM Junior Varsity: 1, Taylor Tichenor, South Swimming, 2:35.90. 2, Sydney Jarrard, COLN, 2:43.38. 3, Margy Force, COLN, 2:44.99. 4, Alyssa Livingston, South Swimming, 3:09.65. 5, Grace Cameron, KHS, 3:37.91.
    Girls 200 Yard IM Varsity: 1, Marah Bieger, COLN, 2:14.45. 2, Marie Wildemann, COLN, 2:27.08. 3, Macy Wenzel, South Swimming, 2:31.72. 4, Jocelyn Kuh, South Swimming, 2:37.28. 5, McKenzie Mills, Jeff-IN, 2:44.60. 6, Autumn Carroll, KHS, 2:50.57. 7, Sydney Reese-Schroeter, KHS, 4:05.30. --, Abigail Hammel, KHS, XDQ.
    Boys 200 Yard IM Junior Varsity: 1, Bryant Mehay, South Swimming, 2:20.21. 2, Kevin Zhang, COLN, 2:23.25. 3, Brooks Hohman, South Swimming, 2:38.61. 4, Keita Komatsuzaki, KHS, 3:20.02.
    Boys 200 Yard IM Varsity: 1, Cody Taylor, COLN, 2:06.10. 2, John Rupp, COLN, 2:08.05. 3, Nathan Banush, KHS, 2:15.01. 4, Griffin Halloran, South Swimming, 2:16.18. 5, Ben Cooke-Akaiwa, South Swimming, 2:17.07. 6, Adam Harding, KHS, 2:34.16. 7, Sam Hilgiedick, Jeff-IN, 2:48.27.
    Girls 50 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Mackenzie Coles, COLN, 27.65. 2, Austin May, South Swimming, 29.78. 3, Mary Jeffares, COLN, 30.09. 4, Kristina Moreland, KHS, 30.14. 5, Sydney Rethlake, KHS, 32.92. 6, Christina Tully, Jeff-IN, 44.59. 7, Lexi Harvey, South Swimming, 45.55. 8, Maria Diaz, Jeff-IN, 48.66.
    Girls 50 Yard Freestyle Varsity: 1, Rachael Sollman, COLN, 25.54. 2, Karen Wildemann, COLN, 26.37. 3, Amber Speicher, South Swimming, 26.61. 4, Sydney Glassburn, KHS, 29.08. 5, Caitlynn Sears, South Swimming, 29.84. 6, Brittany Hopkins, KHS, 31.00. 7, Stephanie Tovar, Jeff-IN, 33.56. 8, Jennifer Esconedo, Jeff-IN, 34.00.
    Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Cooper Lee, South Swimming, 28.78. 2, Matthew Baker, South Swimming, 29.50. 3, Damon Huntley, KHS, 31.97. 4, Craig Athaide, COLN, 35.42. 5, Joey Rodriquez, KHS, 35.95. --, Jared Lovins, COLN, DQ.
    Boys 50 Yard Freestyle Varsity: 1, Nick Wonder, South Swimming, 21.53. 2, Sam Loescher, COLN, 21.83. 3, Matthew Freudenthaler, COLN, 22.91. 4, Blake Brookshire, KHS, 24.42. 5, Chris Minglan, South Swimming, 24.74. 6, Jeremy Griggs, Jeff-IN, 24.97. 7, Michael Snedden, Jeff-IN, 25.15. 8, Philip Heilman, KHS, 25.62.
    Girls 1 mtr Diving Junior Varsity: 1, Taylor Coram, KHS, 174.60. 2, Emily Finley, South Swimming, 159.55. 3, Katie Hull, South Swimming, 149.85. 4, Salem Williams, COLN, 122.30.
    Girls 1 mtr Diving Varsity: 1, Courtney McKeen, South Swimming, 376.45. 2, Erin Jones, COLN, 310.30. 3, Maggie Gates, South Swimming, 295.35. 4, Hannah Reecer, KHS, 285.30. 5, Alycia McEachen, Jeff-IN, 262.20. 6, Alyssa Wideman, KHS, 244.35. 7, Grace Fischvogt, COLN, 219.65.
    Boys 1 mtr Diving Junior Varsity: 1, Brennan Woodward, South Swimming, 131.60. 2, Jordan Kraft, COLN, 113.55.
    Boys 1 mtr Diving Varsity: 1, Dustin Miller, Jeff-IN, 460.70. 2, Sam Larson, COLN, 263.95. 3, Matt Thompson, COLN, 242.14. 4, Ryne Benckart, South Swimming, 230.90.
    Girls 100 Yard Butterfly Junior Varsity: 1, Austin May, South Swimming, 1:19.74. 2, Mary Jeffares, COLN, 1:22.41. 3, Abigail Hammel, KHS, 1:39.38. 4, Jacqueline Donahue, Jeff-IN, 1:47.09. 5, Amanda Tran, KHS, 1:49.23. 6, Carrie Staggs, Jeff-IN, 2:20.04.
    Girls 100 Yard Butterfly Varsity: 1, Maddie Wyke, COLN, 59.82. 2, Jesse Freudenthaler, COLN, 1:08.81. 3, Taylor Tichenor, South Swimming, 1:10.80. 4, Delaney Halloran, South Swimming, 1:11.23. 5, Brittany Hopkins, KHS, 1:19.49. 6, Jasmine Brown, KHS, 1:27.62.
    Boys 100 Yard Butterfly Junior Varsity: 1, Raleigh Caldwell, COLN, 1:03.58. 2, Ben Thompson, COLN, 1:06.43. 3, Matt Clendening, South Swimming, 1:09.56.
    Boys 100 Yard Butterfly Varsity: 1, Matthew Freudenthaler, COLN, 56.03. 2, Chase Mcqueen, COLN, 58.45. 3, Daniel Hepfer, South Swimming, 1:00.11. 4, Bryant Mehay, South Swimming, 1:04.29. 5, Chase Jackson, KHS, 1:07.32. 6, Brock Jones, Jeff-IN, 1:08.80. 7, Sam Hilgiedick, Jeff-IN, 1:27.91. 8, Jose Valdivia, KHS, 2:17.13.
    Girls 100 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Taryn Roll, South Swimming, 1:02.28. 2, Jesse Freudenthaler, COLN, 1:02.52. 3, Rachel Doehla, South Swimming, 1:04.89. 4, Rachel Lovins, COLN, 1:16.88. 5, Sydney Reese-Schroeter, KHS, 1:37.94. 6, Christina Tully, Jeff-IN, 1:42.36. 7, Maria Diaz, Jeff-IN, 1:50.44. --, Sydney Rethlake, KHS, DQ.
    Girls 100 Yard Freestyle Varsity: 1, Rachael Sollman, COLN, 55.11. 2, Karen Wildemann, COLN, 58.04. 3, Amber Speicher, South Swimming, 58.40. 4, Scotlyn Sunkle, Jeff-IN, 1:02.16. 5, Alyson Rohlfing, KHS, 1:02.51. 6, Savannah Oldham, South Swimming, 1:02.71. 7, Sydney Glassburn, KHS, 1:06.70. 8, Stephanie Tovar, Jeff-IN, 1:13.42.
    Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Hudson Brown, South Swimming, 1:00.50. 2, Dustin Lytle, KHS, 1:01.94. 3, Bailey Arnold, South Swimming, 1:03.24. 4, Joe Wikel, KHS, 1:13.04. 5, Craig Athaide, COLN, 1:24.51.
    Boys 100 Yard Freestyle Varsity: 1, Sam Loescher, COLN, 48.01. 2, Blake Brookshire, KHS, 54.64. 3, Chase Webb, South Swimming, 56.51. 4, Philip Heilman, KHS, 57.33. 5, Chris Minglan, South Swimming, 57.68. 6, Jeremy Griggs, Jeff-IN, 57.88. 7, Jared Lovins, COLN, 1:04.93. 8, Gage Isabell, Jeff-IN, 1:08.53.
    Girls 500 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Delaney Halloran, South Swimming, 5:56.49. 2, Sydney Jarrard, COLN, 6:06.11. 3, Kaylee Hanson, South Swimming, 6:41.13. 4, Claire CasaSanta, Jeff-IN, 6:54.23. 5, Betsy Force, COLN, 7:13.98. 6, Amy Laubenstein, KHS, 8:17.19. 7, Ashley Clifford, KHS, 8:52.56.
    Girls 500 Yard Freestyle Varsity: 1, Priyanka Ghosh, South Swimming, 5:31.61. 2, Mackenzie Fry, COLN, 5:38.97. 3, Cori Taylor, COLN, 5:40.00. 4, Ellen Grogg, South Swimming, 5:48.75. 5, Erin Merrell, Jeff-IN, 6:23.16. 6, Grace Merrell, Jeff-IN, 6:28.88. 7, Jessica Gates, KHS, 6:33.83. 8, Kaylee Fawbush, KHS, 7:51.72.
    Boys 500 Yard Freestyle Junior Varsity: 1, Jared Imlay, COLN, 5:54.98. 2, Alan Trinh, Jeff-IN, 6:08.05. 3, Ryan Dellinger, Jeff-IN, 6:10.16. 4, John Fridley, KHS, 7:34.31.
    Boys 500 Yard Freestyle Varsity: 1, Ian Finnerty, South Swimming, 4:46.88. 2, Sam Parker, COLN, 4:56.21. 3, John Rupp, COLN, 5:03.90. 4, Zack Crampton, Jeff-IN, 5:25.23. 5, Nathan Banush, KHS, 5:25.31. 6, Jacob Oeding, South Swimming, 5:54.41. 7, Joe Wagner, Jeff-IN, 6:10.91. 8, Josh Church, KHS, 6:19.32.
    Girls 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity: 1, Columbus North 'A' (Kelcie Davie 10, Mary Jeffares 10, Betsy Force 9, Mackenzie Bennett 11), 2:04.93. 2, Bloomington High School South 'A' (Taryn Roll FR, Alyssa Livingston SO, Lexi Harvey FR, Kaylee Hanson SR), 2:22.59. 3, Kokomo High School 'B' (Annik Hartmann 14, Abigail Hammel 16, Miranda Ogle 15, Ashley Clifford 15), 2:40.11. 4, Jeff-IN 'A' (Maria Diaz FR, Kelbi Lear JR, Carrie Staggs SR, Christina Tully 7), 2:57.71. --, Kokomo High School 'A'  (Haley Scharenbroch 15, Rachael Barlow 16, Sydney Reese-Schroeter 15, Grace Cameron 16), DQ.
    Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity: 1, Bloomington High School South 'A' (Amber Speicher SO, Macy Wenzel JR, Ellen Grogg SR, Priyanka Ghosh SR), 1:49.09. 2, Columbus North 'B' (Cori Taylor 9, Mackenzie Fry 9, Jesse Freudenthaler 12, Sydney Jarrard 12), 1:55.40. 3, Bloomington High School South 'B' (Austin May JR, Jocelyn Kuh FR, Rachel Doehla FR, Caitlynn Sears JR), 2:00.44. 4, Kokomo High School 'A' (Alison Littrell 13, Kristina Moreland 14, Jessica Gates 14, Brittany Hopkins 13), 2:06.26. 5, Jeff-IN 'A' (Claire CasaSanta SR, Grace Merrell SR, Erin Merrell SR, Stephanie Tovar SR), 2:09.42. 6, Kokomo High School 'B' (Amy Laubenstein 15, Amanda Tran 15, Kaylee Fawbush 16, Sydney Rethlake 15), 2:19.08. --, Columbus North 'A' (Karen Wildemann 10, Rachael Sollman 12, Emma Wyke 12, Mackenzie Coles 12), DQ.
    Boys 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity: 1, Bloomington High School South 'A' (Bailey Arnold FR, Matthew Baker FR, Harrison Stegemoller FR, Brooks Hohman FR), 1:57.39. 2, Bloomington High School South 'B' (Matt Van de Venter JR, Ben Lieffers FR, Stephen Taylor FR, Mason Hall FR), 2:09.67. 3, Kokomo High School 'A' (Damon Huntley 16, Joe Wikel 15, Joey Rodriquez 15, Jose Valdivia 13), 2:11.75.
    Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity: 1, Columbus North 'A' (Sam Parker 12, Matthew Freudenthaler 10, Cody Taylor 11, Sam Loescher 11), 1:29.41. 2, Kokomo High School 'A' (Logan Hawk 16, Philip Heilman 15, Blake Brookshire 15, Nathan Banush 15), 1:39.49. 3, Bloomington High School South 'A' (Chris Minglan SR, Griffin Halloran FR, Bailey Duprey FR, Chase Webb JR), 1:43.18. 4, Columbus North 'B' (Chase Mcqueen 9, Raleigh Caldwell 12, Ben Thompson 9, Jared Imlay 9), 1:43.32. 5, Jeff-IN 'A' (Ryan Dellinger JR, Jeremy Griggs FR, Brock Jones JR, Joe Wagner SR), 1:44.87. 6, Bloomington High School South 'B' (Ben Cooke-Akaiwa SR, Hudson Brown JR, Cooper Lee FR, Matt Clendening SO), 1:51.33. 7, Kokomo High School 'B' (Keita Komatsuzaki 14, John Fridley 15, Colton Pratt 15, Dustin Lytle 15), 1:59.47.
    Girls 100 Yard Backstroke Junior Varsity: 1, Kelcie Davie, COLN, 1:09.79. 2, Savannah Oldham, South Swimming, 1:12.32. 3, Margy Force, COLN, 1:18.63. 4, Alyssa Livingston, South Swimming, 1:20.96. 5, Haley Scharenbroch, KHS, 1:30.94. 6, Annik Hartmann, KHS, 1:34.63. 7, Carrie Staggs, Jeff-IN, 1:52.68.
    Girls 100 Yard Backstroke Varsity: 1, Emma Wyke, COLN, 59.95. 2, Emily Wagner, South Swimming, 1:01.78. 3, Macy Wenzel, South Swimming, 1:05.86. 4, Marie Wildemann, COLN, 1:06.83. 5, Alyson Rohlfing, KHS, 1:09.95. 6, Scotlyn Sunkle, Jeff-IN, 1:12.85. 7, Abigail Johnson, KHS, 1:24.57. 8, Kelbi Lear, Jeff-IN, 1:34.50.
    Boys 100 Yard Backstroke Junior Varsity: 1, Harrison Stegemoller, South Swimming, 1:20.03. 2, Stephen Taylor, South Swimming, 1:30.13. 3, Damon Huntley, KHS, 1:38.43. 4, Joey Rodriquez, KHS, 1:41.56.
    Boys 100 Yard Backstroke Varsity: 1, Nick Wonder, South Swimming, 55.47. 2, Daniel Hepfer, South Swimming, 59.13. 3, Chase Mcqueen, COLN, 1:01.98. 4, Logan Hawk, KHS, 1:05.03. 5, Michael Snedden, Jeff-IN, 1:08.12. 6, Adam Harding, KHS, 1:09.32. 7, Ben Thompson, COLN, 1:11.69. 8, Brian Milajl, Jeff-IN, 1:15.65.
    Girls 100 Yard Breaststroke Junior Varsity: 1, Rachel Doehla, South Swimming, 1:22.87. 2, Mackenzie Bennett, COLN, 1:26.75. 3, Annik Hartmann, KHS, 1:33.84. 4, Betsy Force, COLN, 1:38.35. 5, Amy Laubenstein, KHS, 1:44.69. --, Taryn Roll, South Swimming, DQ.
    Girls 100 Yard Breaststroke Varsity: 1, Marah Bieger, COLN, 1:10.19. 2, Mackenzie Coles, COLN, 1:13.95. 3, Jocelyn Kuh, South Swimming, 1:20.57. 4, Autumn Carroll, KHS, 1:22.33. 5, Caitlynn Sears, South Swimming, 1:22.45. 6, McKenzie Mills, Jeff-IN, 1:23.13. 7, Alison Littrell, KHS, 1:35.74.
    Boys 100 Yard Breaststroke Junior Varsity: 1, Keita Komatsuzaki, KHS, 1:24.36. 2, Gage Isabell, Jeff-IN, 1:24.39. 3, Jacob Oeding, South Swimming, 1:26.11. 4, Mason Hall, South Swimming, 1:29.13. 5, Joe Wikel, KHS, 1:33.91.
    Boys 100 Yard Breaststroke Varsity: 1, Ian Finnerty, South Swimming, 59.29. 2, Cody Taylor, COLN, 1:01.90. 3, Griffin Halloran, South Swimming, 1:09.21. 4, Kevin Zhang, COLN, 1:11.90. 5, Chase Jackson, KHS, 1:12.61. 6, Colton Pratt, KHS, 1:14.83. 7, Tony Chen, Jeff-IN, 1:18.01.
    Girls 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity: 1, Columbus North 'A' (Mary Jeffares 10, Sydney Jarrard 12, Betsy Force 9, Margy Force 9), 4:40.61. 2, Columbus North 'B' (Karen Wildemann 10, Alexis Todd 10, Rachel Lovins 9, Mackenzie Bennett 11), 4:51.24. 3, Bloomington High School South 'A' (Taryn Roll FR, Alyssa Livingston SO, Lexi Harvey FR, Courtney McKeen SO), 5:28.83. 4, Kokomo High School 'A' (Sydney Reese-Schroeter 15, Haley Scharenbroch 15, Abigail Johnson 13, Kaylee Fawbush 16), 5:37.10. 5, Kokomo High School 'B' (Rachael Barlow 16, Miranda Ogle 15, Amanda Tran 15, Ashley Clifford 15), 6:07.92.
    Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity: 1, Columbus North 'A' (Marah Bieger 10, Maddie Wyke 10, Rachael Sollman 12, Emma Wyke 12), 3:44.81. 2, Bloomington High School South 'A' (Emily Wagner SR, Ellen Grogg SR, Amber Speicher SO, Priyanka Ghosh SR), 3:57.77. 3, Columbus North 'B' (Kelcie Davie 10, Cori Taylor 9, Marie Wildemann 12, Mackenzie Fry 9), 4:00.32. 4, Bloomington High School South 'B' (Delaney Halloran JR, Rachel Doehla FR, Taylor Tichenor SR, Savannah Oldham SO), 4:20.53. 5, Jeff-IN 'A' (McKenzie Mills SR, Scotlyn Sunkle FR, Grace Merrell SR, Claire CasaSanta SR), 4:36.14. 6, Kokomo High School 'B' (Alison Littrell 13, Amy Laubenstein 15, Jessica Gates 14, Sydney Rethlake 15), 5:12.48. --, Kokomo High School 'A' (Alyson Rohlfing 13, Sydney Glassburn 14, Kristina Moreland 14, Autumn Carroll 15), DQ.
    Boys 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity: 1, Bloomington High School South 'A' (Matt Van de Venter JR, Jacob Oeding FR, Hudson Brown JR, Cooper Lee FR), 4:18.25. 2, Bloomington High School South 'B' (Matthew Baker FR, Stephen Taylor FR, Harrison Stegemoller FR, Bailey Arnold FR), 4:42.75. 3, Kokomo High School 'A' (Jose Valdivia 13, Damon Huntley 16, Joey Rodriquez 15, Joe Wikel 15), 5:27.34.
    Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity: 1, Bloomington High School South 'A' (Nick Wonder JR, Daniel Hepfer JR, Chase Webb JR, Ian Finnerty SO), 3:24.56. 2, Columbus North 'A' (Sam Parker 12, John Rupp 11, Chase Mcqueen 9, Raleigh Caldwell 12), 3:29.38. 3, Jeff-IN 'A' (Joe Wagner SR, Zack Crampton FR, Jeremy Griggs FR, Michael Snedden SR), 3:47.04. 4, Kokomo High School 'A' (Adam Harding 14, Josh Church 15, Philip Heilman 15, Chase Jackson 13), 3:47.44. 5, Bloomington High School South 'B' (Bailey Duprey FR, Bryant Mehay SR, Brooks Hohman FR, Ben Cooke-Akaiwa SR), 3:54.44. 6, Columbus North 'B' (Jared Imlay 9, Jared Lovins 11, Kevin Zhang 10, Craig Athaide 9), 4:25.88. 7, Jeff-IN 'B' (Tony Chen FR, Ryan Dellinger JR, Sam Hilgiedick SO, Gage Isabell FR), 4:37.95. 8, Kokomo High School 'B' (Keita Komatsuzaki 14, Dustin Lytle 15, John Fridley 15, Colton Pratt 15), 4:41.71.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner