��� Columbus North swimmers splash past Columbus East | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Columbus North swimmers splash past Columbus East

December 5, 2012
Columbus North High School



    COLUMBUS, Ind. -- Junior Sam Loescher and sophomores Marah Bieger and Maddie Wyke each were a part of four winners Tuesday evening (Dec. 4), leading the Columbus North swimming teams to a sweep of rival Columbus East in the Charles "Chick" Newell Natatorium.
    The Bull Frogs won all 24 events to take the boys meet 127-59 and claim the girls contest 135-51.
    “It’s a fun meet, inner-city rivalry,” Columbus North coach Jim Sheridan told The Republic. “It’s an opportunity for my program to switch it around. ... We don’t look at this meet as a win or a loss type of meet. We look at it as good city competition where these kids get to know each other and make a lot of friends.”
    The CN swimmers combined for 38 lifetime-best swims.
    Loescher paced the Bull Frog boys by touching first in the 200-yard individual medley in 2 minutes, 2.26 seconds and the 500 in 4:57.78. He also contributed to wins by the 200 medley relay (1:47.10) and the 400 free relay (3:25.70).
    Others on the medley relay were junior John Rupp, sophomore Zach Zeigler and senior Raleigh Caldwell. Joining the 400 free relay were Caldwell, sophomore Matt Freudenthaler and freshman Chase McQueen.
    Freudenthaler and junior Cody Taylor captured three firsts for CN. Freudenthaler took the 50 free in 22.96 and swam a leg on the 200 free relay that prevailed in 1:31.96. Joining the 200 free relay were Taylor, McQueen and senior Sam Parker.
    Taylor also won the 200 free in 1:47.00 and the 100 butterfly in 53.50.
    Rupp, Zeigler, Parker and senior Sam Larson claimed individual blue ribbons. Rupp won the 100 backstroke in 59.40, while Zeigler took the 100 free in 51.79. Parker captured the 100 breaststroke in 1:08.64, while Larson prevailed in diving with 170.95 points.
    In the girls' competition, Bieger and Maddie Wyke each were part of the 400 free relay that won in 3:51.92. They were joined by senior Marie Wildemann and sophomore Kelcie Davie for that race.
    Beiger also contributed to the 200 free relay that won in 1:52.94 as well as taking the 200 free in 1:58.67 and the 100 back in 1:04.46. Sophomore Karen Wildemann, sophomore Mary Jeffares and freshman Margy Force helped claim the 200 free relay victory.
    Maddie Wyke also was a part of the 200 medley relay that prevailed in 2:00.85, while also capturing the 200 IM in 2:15.84 and the 100 free in 56.28. Others on the medley relay winner were Karen Wildemann, Marie Wildemann and senior Rachael Sollman.
    Senior Emma Wyke, Sollman, freshman Mackenzie Fry and senior Erin Jones also were individual winners.
    Emma Wyke won the 50 free in 26.42 as well as the 500 free in 5:19.75, while Sollman took the 100 breast in 1:14.25. Fry touched first in the 100 fly in 1:02.26, while Jones claimed the diving with 186.70 points.
    Columbus North returns to action at 9 a.m. Saturday (Dec. 8) when it hosts the Columbus North Relays. Bloomington North, Center Grove, Fishers and Floyd Central are the other schools entered in that competition.
 
MEET SUMMARY
At Columbus North
    Boys team score: Columbus North 127, Columbus East 59
    Girls team score: Columbus North 135, Columbus East 51
 
    Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Columbus North 'B' (Wildemann, Karen A 15, Sollman, Rachael R 18, Wildemann, Marie 18, Wyke, Maddie G 15), 2:00.85. 2, Columbus North 'A' (Fry, Mackenzie A 15, Taylor, Cori E 14, Wyke, Emma S 17, Davie, Kelcie C 15), 2:01.00. 3, Columbus East 'A' (Bradley, Raegan 14, Frederick, Emmy 16, Fox, Carley 15, Wirth, Lauren 17), 2:16.72. 4, Columbus East 'B' (Arnholt, Kendra 16, Mazganokar, Gayatri 16, Hammer, Mackenzie 18, Webb, Gracie 14), 2:24.26. 5, Columbus East 'C' (Swope, Hadlee 15, Bhatawadekar, Tanu 15, Fant, Mariann 16, Mouser, Halie 17), 2:26.45. 6, Columbus North 'D' (Force, Betsy A 14, Force, Margy G 14, Jeffares, Mary V 15, Patil, Nikita N 15), 2:27.17. --, Columbus North 'C' (Tucker, Lauren M 17, Rawlings, Katie M 16, McAlister, Tierney 17, Williams, Salem 17), X2:52.47.
    Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Columbus North 'A' (Rupp, John 17, Loescher, Sam 16, Zeigler, Zach A 16, Caldwell, Raleigh L 19), 1:47.10. 2, Columbus East 'A' (Walling, Isaac 16, Herron, Zack 18, Hannasch, Michael 18, Frownfelter, Seth 17), 2:00.17. 3, Columbus North 'B' (Thompson, Ben P 15, Imlay, Jared R 14, Zhang, Kevin W 15, Lovins, Jared 17), 2:09.59. 4, Columbus East 'B' (Walton, Aaron 17, Baxter, JB 16, Krause, Joe 15, Lewis, Sam 15), 2:13.18. 5, Columbus East 'C' (Glass, Caleb 14, Ping, Keith 14, Sutton, Kameron 14, Gastineau, Matt 15), 2:36.89.
    Girls 200 Yard Freestyle: 1, Bieger, Marah M, COLN, 1:58.67. 2, Davie, Kelcie C, COLN, 2:08.60. 3, Wildemann, Karen A, COLN, 2:14.39. 4, Bradley, Raegan, Col. East, 2:17.17. 5, Frazier, Maggie, Col. East, 2:23.23. 6, Gilmore, Olivia, Col. East, 2:25.38. --, Lovins, Rachel, COLN, X2:48.25.
    Boys 200 Yard Freestyle: 1, Taylor, Cody, COLN, 1:47.00. 2, Clack, Noah, Col. East, 2:07.12. 3, Imlay, Jared R, COLN, 2:11.75. 4, Baxter, JB, Col. East, 2:18.40. 5, Rix, Charlie, Col. East, 2:19.97. 6, Athaide, Craig V, COLN, 3:00.73. --, Herron, Zack, Col. East, X2:13.70.
    Girls 200 Yard IM: 1, Wyke, Maddie G, COLN, 2:15.84. 2, Fry, Mackenzie A, COLN, 2:20.88. 3, Wirth, Lauren, Col. East, 2:39.19. 4, Fox, Carley, Col. East, 2:40.10. 5, Force, Margy G, COLN, 2:44.93. 6, Hammer, Mackenzie, Col. East, 2:55.05.
    Boys 200 Yard IM: 1, Loescher, Sam, COLN, 2:02.26. 2, Walling, Isaac, Col. East, 2:07.25. 3, Hannasch, Michael, Col. East, 2:23.07. 4, Schutte, Matt, Col. East, 2:24.31. 5, Zhang, Kevin W, COLN, 2:25.58. 6, Thompson, Ben P, COLN, 2:28.40. --, Smith, Jacob, Col. East, X2:31.09.
    Girls 50 Yard Freestyle: 1, Wyke, Emma S, COLN, 26.42. 2, Taylor, Cori E, COLN, 27.43. 3, Frazier, Maggie, Col. East, 29.05. 4, Webb, Gracie, Col. East, 29.21. 5, Frazier, Abby, Col. East, 29.47. 6, Jeffares, Mary V, COLN, 30.29. --, Statler, Brooke, Col. East, X29.68. --, Force, Betsy A, COLN, X32.38. --, Todd, Alexis L, COLN, X35.36. --, Patil, Nikita N, COLN, X35.54. --, Arnholt, Kylie, Col. East, X38.51. --, King, Kaitlyn, Col. East, X40.89. --, Goode, Kaleigh, Col. East, X42.48.
    Boys 50 Yard Freestyle: 1, Freudenthaler, Matthew, COLN, 22.96. 2, Parker, Sam, COLN, 23.07. 3, Rupp, John, COLN, 23.82. 4, Frownfelter, Seth, Col. East, 24.83. 5, Lewis, Sam, Col. East, 27.05. 6, Krause, Joe, Col. East, 29.52. --, Lovins, Jared, COLN, X29.87. --, Richter, Oscar, Col. East, X30.91. --, Herron, Drew, Col. East, X31.08. --, Ping, Keith, Col. East, X31.20. --, Gastineau, Matt, Col. East, X33.47. --, Gretsinger, Gordy, Col. East, X34.61. --, Hatfield, Zach, Col. East, X40.35.
    Girls 1 mtr Diving: 1, Jones, Erin, COLN, 186.70. 2, McAlister, Tierney, COLN, 167.25. 3, Brunn, Lauren, Col. East, 158.35. 4, Littiken, Kacey, Col. East, 124.95. 5, Fischvogt, Grace G, COLN, 113.75. --, Tucker, Lauren M, COLN, X106.40. --, Williams, Salem, COLN, X91.85.
    Boys 1 mtr Diving: 1, Larson, Sam, COLN, 170.95. 2, Thompson, Matthew, COLN, 147.35. 3, Kraft, Jordan F, COLN, 132.20. 4, Glass, Cordell, Col. East, 125.60. 5, Webber, CJ, Col. East, 93.75.
    Girls 100 Yard Butterfly: 1, Fry, Mackenzie A, COLN, 1:02.26. 2, Taylor, Cori E, COLN, 1:13.03. 3, Fox, Carley, Col. East, 1:18.60. 4, Statler, Brooke, Col. East, 1:24.50. 5, Herbert, Moriah, Col. East, 1:32.70. 6, Patil, Nikita N, COLN, 1:41.15.
    Boys 100 Yard Butterfly: 1, Taylor, Cody, COLN, 53.50. 2, Walling, Isaac, Col. East, 54.30. 3, McQueen, Chase T, COLN, 57.97. 4, Thompson, Ben P, COLN, 1:08.10. 5, Clack, Noah, Col. East, 1:17.74.
    Girls 100 Yard Freestyle: 1, Wyke, Maddie G, COLN, 56.28. 2, Coles, Mackenzie E, COLN, 58.30. 3, Fant, Mariann, Col. East, 1:08.07. 4, Arnholt, Kendra, Col. East, 1:11.25. 5, Mouser, Halie, Col. East, 1:11.79. 6, Force, Betsy A, COLN, 1:15.63. --, Lovins, Rachel, COLN, X1:20.43. --, Todd, Alexis L, COLN, X1:24.64. --, King, Kaitlyn, Col. East, X1:27.66. --, Herbert, Moriah, Col. East, X1:29.07. --, Goode, Kaleigh, Col. East, X1:33.55.
    Boys 100 Yard Freestyle: 1, Zeigler, Zach A, COLN, 51.79. 2, McQueen, Chase T, COLN, 52.46. 3, Frownfelter, Seth, Col. East, 57.29. 4, Imlay, Jared R, COLN, 1:00.27. 5, Richter, Oscar, Col. East, 1:12.40. 6, Glass, Caleb, Col. East, 1:15.31. --, Gastineau, Matt, Col. East, X1:12.40. --, Sutton, Kameron, Col. East, X1:15.45. --, Herron, Drew, Col. East, X1:16.33. --, Gretsinger, Gordy, Col. East, X1:22.73.
    Girls 500 Yard Freestyle: 1, Wyke, Emma S, COLN, 5:19.75. 2, Sollman, Rachael R, COLN, 5:22.32. 3, Davie, Kelcie C, COLN, 5:46.39. 4, Bradley, Raegan, Col. East, 6:11.43. 5, Gilmore, Olivia, Col. East, 6:31.70. 6, Hammer, Mackenzie, Col. East, 6:54.74. --, Jeffares, Mary V, COLN, X6:18.37.
    Boys 500 Yard Freestyle: 1, Loescher, Sam, COLN, 4:57.78. 2, Freudenthaler, Matthew, COLN, 5:06.84. 3, Schutte, Matt, Col. East, 5:29.20. 4, Zhang, Kevin W, COLN, 6:11.53. 5, Baxter, JB, Col. East, 6:30.62. 6, Rix, Charlie, Col. East, 6:33.67. --, Lewis, Sam, Col. East, X6:32.61.
    Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Wildemann, Karen A 15, Jeffares, Mary V 15, Bieger, Marah M 15, Force, Margy G 14), 1:52.94. 2, Columbus East 'A' (Webb, Gracie 14, Frazier, Abby 15, Frazier, Maggie 15, Wirth, Lauren 17), 1:56.21. 3, Columbus North 'C' (Force, Betsy A 14, Sollman, Rachael R 18, Lovins, Rachel 14, Coles, Mackenzie E 17), 1:59.50. 4, Columbus East 'B' (Fant, Mariann 16, Mouser, Halie 17, Statler, Brooke 14, Gilmore, Olivia 16), 2:06.25. 5, Columbus East 'C' (Swope, Hadlee 15, Mazganokar, Gayatri 16, Bhatawadekar, Tanu 15, Herbert, Moriah 16), 2:11.54. --, Columbus East 'D' (Arnholt, Kylie 14, King, Kaitlyn 14, Frederick, Emmy 16, Goode, Kaleigh 16), X2:43.45.
    Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Taylor, Cody 16, Parker, Sam 17, McQueen, Chase T 14, Freudenthaler, Matthew 16), 1:31.96. 2, Columbus East 'A' (Schutte, Matt 17, Smith, Jacob 15, Huffman, Grant 17, Frownfelter, Seth 17), 1:41.28. 3, Columbus North 'B' (Zhang, Kevin W 15, Thompson, Ben P 15, Lovins, Jared 17, Imlay, Jared R 14), 1:49.64. 4, Columbus East 'B' (Clack, Noah 17, Baxter, JB 16, Rix, Charlie 15, Lewis, Sam 15), 1:51.23. 5, Columbus North 'C' (Larson, Sam 18, Kraft, Jordan F 16, Thompson, Matthew 17, Athaide, Craig V 14), 1:57.73. --, Columbus East 'D' (Ping, Keith 14, Herron, Drew 16, Glass, Caleb 14, Hatfield, Zach 17), X2:24.24. --, Columbus East 'C' (Krause, Joe 15, Gretsinger, Gordy 16, Richter, Oscar 15, Gastineau, Matt 15), DQ.
    Girls 100 Yard Backstroke: 1, Bieger, Marah M, COLN, 1:04.46. 2, Coles, Mackenzie E, COLN, 1:10.11. 3, Wildemann, Karen A, COLN, 1:10.62. 4, Arnholt, Kendra, Col. East, 1:19.19. 5, Webb, Gracie, Col. East, 1:20.36.
    Boys 100 Yard Backstroke: 1, Rupp, John, COLN, 59.40. 2, Hannasch, Michael, Col. East, 1:07.25. 3, Caldwell, Raleigh L, COLN, 1:08.90. 4, Walton, Aaron, Col. East, 1:16.34. 5, Huffman, Grant, Col. East, 1:20.32. 6, Lovins, Jared, COLN, 1:20.77.
    Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Sollman, Rachael R, COLN, 1:14.25. 2, Wildemann, Marie, COLN, 1:21.14. 3, Mazganokar, Gayatri, Col. East, 1:26.53. 4, Frazier, Abby, Col. East, 1:27.34. 5, Frederick, Emmy, Col. East, 1:28.00. --, Force, Margy G, COLN, X1:28.64. --, Bhatawadekar, Tanu, Col. East, X1:30.55.
    Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Parker, Sam, COLN, 1:08.64. 2, Zeigler, Zach A, COLN, 1:09.90. 3, Caldwell, Raleigh L, COLN, 1:15.57. 4, Huffman, Grant, Col. East, 1:20.31. 5, Smith, Jacob, Col. East, 1:22.84. 6, Herron, Zack, Col. East, 1:25.19. --, Athaide, Craig V, COLN, X1:42.98.
    Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Wyke, Maddie G 15, Bieger, Marah M 15, Wildemann, Marie 18, Davie, Kelcie C 15), 3:51.92. 2, Columbus North 'B' (Wyke, Emma S 17, Coles, Mackenzie E 17, Taylor, Cori E 14, Fry, Mackenzie A 15), 3:52.18. 3, Columbus East High School 'A' (Fox, Carley 15, Frazier, Maggie 15, Wirth, Lauren 17, Bradley, Raegan 14), 4:22.27. 4, Columbus East High School 'B' (Gilmore, Olivia 16, Statler, Brooke 14, Arnholt, Kendra 16, Frazier, Abby 15), 4:44.33. 5, Columbus East High School 'C' (Mouser, Halie 17, Hammer, Mackenzie 18, Mazganokar, Gayatri 16, Fant, Mariann 16), 4:52.48. --, Columbus East High School 'D' (Arnholt, Kylie 14, Herbert, Moriah 16, Swope, Hadlee 15, Bhatawadekar, Tanu 15), X5:35.96.
    Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'B' (McQueen, Chase T 14, Loescher, Sam 16, Freudenthaler, Matthew 16, Caldwell, Raleigh L 19), 3:25.70. 2, Columbus East 'A' (Schutte, Matt 17, Walling, Isaac 16, Huffman, Grant 17, Hannasch, Michael 18), 3:42.94. 3, Columbus East 'C' (Richter, Oscar 15, Hatfield, Zach 17, Herron, Drew 16, Ping, Keith 14), 5:31.17. --, Columbus North 'A' (Taylor, Cody 16, Parker, Sam 17, Rupp, John 17, Zeigler, Zach A 16), DQ. --, Columbus East 'B' (Clack, Noah 17, Smith, Jacob 15, Herron, Zack 18, Rix, Charlie 15), DQ. --, Columbus East 'D' (Krause, Joe 15, Gretsinger, Gordy 16, Glass, Caleb 14, Sutton, Kameron 14), XDQ.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner