��� Columbus North swimmers sweep Seymour | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Columbus North swimmers sweep Seymour

November 29, 2012
Columbus North High School



    COLUMBUS, Ind. -- Junior Sam Loescher, sophomore Zach Zeigler, senior Rachael Sollman and sophomore Marah Bieger each were part of four winners Thursday night (Nov. 29), leading the Columbus North swimming teams to a sweep of Seymour in Charles "Chick" Newell Natatorium.
    Both Bull Frog teams prevailed 107-79.
    "Identical scores for men and women are very rare," CN coach Jim Sheridan said, noting his charges produced 27 lifetime bests swims. "This was an opportunity to test their championship skills as an overall swimmer and/or diver and win a meet.
    "The cheering was excellent, and having leaders once again is a great pleasure to watch. These youngsters will continue to grow, and my hope is that they will understand that they could take the state by storm."
    Loescher won the 100-yard backstroke in 58.27 seconds and also took the 100 breaststroke in 1:05.93. In addition, he contributed to the 200 free relay that prevailed in 1:35.14 and the 400 free relay that touched first in 3:34.69.
    Zeigler prevailed in the night's shortest event, the 50 free in 23.68, and its longest, the 500 free in 5:07.25. He also contributed to the winning medley relay in 1:45.08 and the 200 free relay.
    Other CN winners in the boys' meet were senior Sam Parker, junior John Rupp, freshman Chase McQueen, senior Raleigh Caldwell and freshman Jared Imlay.
    Parker and Rupp each was part of three wins. Parker won the 200 individual medley in 2:11.38 and contributed to the medley relay and the 400 free relay. Rupp prevailed in the 100 free in 51.80 and helped the medley relay and 400 free relay.
    McQueen contributed to the medley relay and 200 free relay, while Caldwell was part of the 200 free relay and Imlay was part of the 400 free relay.
    Sollman and Bieger were leaders for the girls' team.
    Sollman won the 200 IM in 2:13.72 and the 100 butterfly in 1:01.64 while contributing to the medley relay in 2:02.19 and the 200 free relay in 1:45.32. Bieger captured the 200 free in 1:59.69 and the 100 free in 56.10. She also was a part of the 200 free relay and the 400 free relay in 3:50.12.
    Senior Marie Wildemann and sophomore Maddie Wyke each were a part of three wins, while seniors Mackenzie Coles and Emma Wyke both were a part of two wins.
    Wildemann won the 500 free in 5:39.74 and contributed to the medley relay and 400 free relay. Maddie Wyke captured the 100 back in 1:02.73 and was a part of the medley relay and 400 free relay.
    Coles contributed to the medley relay and 200 free relay, while Emma Wyke was part of the 200 free relay and 400 free relay.
    Also, senior Erin Jones won the diving competition with 185.90 points.
    Columbus North returns to action at 10 a.m. Saturday (Dec. 1) when it visits Center Grove for a dual meet. The Bull Frogs are back in their home water at 5:30 p.m. Tuesday (Dec. 4) against Columbus East.
 
EVENT SUMMARY
    Boys team score: Columbus North 107, Seymour 79
    Girls team score: Columbus North 107, Seymour, 79
 
Event Results
 
     #1 Girls 200 Yard Medley Relay Team Relay Finals Time 1 COLN A 2:02.19 Wyke, Maddie G 15 Sollman, Rachael R 18 Wildemann, Marie 18 Coles, Mackenzie E 17 29.98 1:05.12 1:35.27 2:02.19 2 SEYM B 2:12.67 Hartman, Lillie C 15 Anders, Alexis N 15 Haubry, Hannah J 15 Stuckwisch, Mallory B 18 37.17 1:20.45 1:45.37 2:12.67 3 COLN B 2:20.97 Force, Betsy A 14 Jeffares, Mary V 15 Force, Margy G 14 Jarrard, Sydney R 18 38.35 1:17.82 1:50.96 2:20.97 4 COLN C 2:50.00 Lovins, Rachel 14 Bennett, Mackenzie L 16 Patil, Nikita N 15 Todd, Alexis L 16 42.34 1:22.39 2:14.42 2:50.00 --- SEYM A DQ Hawkins, Alex M 16 Stout, Sidney R 16 Tidd, Maggie C 15 Hayes, Allison K 16 35.73 1:04.41 1:33.77 DQ
     #2 Boys 200 Yard Medley Relay Team Relay Finals Time 1 COLN A 1:45.08 Parker, Sam 17 Rupp, John 17 Zeigler, Zach A 16 McQueen, Chase T 14 27.38 56.56 1:21.83 1:45.08 2 SEYM A 1:47.76 Montgomery, Sam H 17 Bullard, Noah J 14 Blacklidge, Ethan F 17 Hartman, Jordan T 18 27.68 57.87 1:22.65 1:47.76 3 COLN B 2:02.70 Thompson, Ben P 14 Zhang, Kevin W 15 Caldwell, Raleigh L 19 Lovins, Jared 17 33.41 1:05.25 1:33.18 2:02.70 4 SEYM B 2:07.54 Rohr, Alec R 16 Ruch, Corban T 14 Barradas, Alan 18 O'Brien, Caleb J 15 28.95 1:07.23 1:40.58 2:07.54
     #3 Girls 200 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Bieger, Marah M 15 COLN 1:59.69 28.43 59.75 1:30.34 1:59.69 2 Wildemann, Marie 18 COLN 2:09.86 30.28 1:03.12 1:36.82 2:09.86 3 Cain, Darren J 17 SEYM 2:16.14 30.94 1:05.66 1:41.48 2:16.14 4 Hawkins, Lindsey P 18 SEYM 2:26.84 32.27 1:09.48 1:48.79 2:26.84 5 Rudge, Emily K 17 SEYM 2:42.51 33.88 1:14.34 1:58.95 2:42.51 6 Todd, Alexis L 16 COLN 3:16.78 42.65 1:32.85 2:26.71 3:16.78 --- Eppley, Paige M 16 SEYM X2:33.84 34.37 1:12.95 1:53.93 2:33.84
     #4 Boys 200 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Montgomery, Jon M 16 SEYM 2:03.39 27.33 58.88 1:32.04 2:03.39 2 Thompson, Ben P 14 COLN 2:08.40 28.97 1:01.25 1:34.61 2:08.40 3 Imlay, Jared R 14 COLN 2:09.42 29.94 1:02.75 1:37.03 2:09.42 4 Freeman, Sam A 15 SEYM 2:26.72 31.77 1:10.26 2:26.72 5 Moore, Jacob E 15 SEYM 2:43.84 34.59 1:16.70 2:01.74 2:43.84
     #5 Girls 200 Yard IM Name Age Team Finals Time 1 Sollman, Rachael R 18 COLN 2:13.72 28.72 1:02.80 1:43.00 2:13.72 2 Coles, Mackenzie E 17 COLN 2:26.11 31.35 1:09.50 1:51.25 2:26.11 3 Hayes, Allison K 16 SEYM 2:31.35 33.35 1:12.45 1:57.50 2:31.35 4 Haubry, Hannah J 15 SEYM 2:36.58 34.19 1:13.31 2:02.28 2:36.58 5 Jarrard, Sydney R 18 COLN 2:43.35 35.74 1:16.15 2:06.95 2:43.35 --- Findley, Lauren P 15 SEYM X2:54.91 38.39 1:23.35 2:14.85 2:54.91 --- Patil, Nikita N 15 COLN X3:29.99 48.48 1:39.99 2:46.68 3:29.99
     #6 Boys 200 Yard IM Name Age Team Finals Time 1 Parker, Sam 17 COLN 2:11.38 27.72 1:02.37 1:43.00 2:11.38 2 Blacklidge, Ethan F 17 SEYM 2:13.76 27.09 1:02.50 1:42.84 2:13.76 3 Caldwell, Raleigh L 19 COLN 2:17.80 29.60 1:05.87 1:47.20 2:17.80 4 Bullard, Noah J 14 SEYM 2:18.43 31.66 1:08.80 1:47.50 2:18.43 5 Hartman, Jordan T 18 SEYM 2:22.45 30.70 1:06.55 1:50.01 2:22.45 6 Zhang, Kevin W 15 COLN 2:30.55 30.29 1:09.51 1:53.02 2:30.55
     #7 Girls 50 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Stout, Sidney R 16 SEYM 25.89 2 Wyke, Maddie G 15 COLN 25.95 3 Wyke, Emma S 17 COLN 27.23 4 Tidd, Maggie C 15 SEYM 27.42 5 Stuckwisch, Mallory B 18 SEYM 27.54 6 Jeffares, Mary V 15 COLN 30.34 --- Helt, Alex M 16 SEYM X31.43 --- Force, Betsy A 14 COLN X32.30 --- Bennett, Mackenzie L 16 COLN X33.35
     #8 Boys 50 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Zeigler, Zach A 16 COLN 23.68 2 Rupp, John 17 COLN 23.92 3 Rohr, Alec R 16 SEYM 26.52 4 Barradas, Alan 18 SEYM 29.78 5 Clemente Morales, Alejand 1ro7 SEYM 30.51
     #9 Girls 1 mtr Diving Name Age Team Finals Score 1 Jones, Erin 18 COLN 185.90 2 McAlister, Tierney 17 COLN 174.80 3 Brown, Kennedi R 16 SEYM 144.00 4 Fischvogt, Grace G 18 COLN 119.65 5 Davis, Liz A 15 SEYM 113.45 6 Honey, Samantha R 15 SEYM 86.70 --- Tucker, Lauren M 17 COLN X104.70 --- Williams, Salem 17 COLN X91.25 --- Rawlings, Katie M 16 COLN X91.05 --- Holland, Kayla R 15 SEYM X83.95
     #10 Boys 1 mtr Diving Name Age Team Finals Score 1 Robinson, Chris W 17 SEYM 184.65 2 Hester, Nick R 18 SEYM 179.85 3 Thompson, Matthew 17 COLN 153.15 4 Larson, Sam 18 COLN 143.00 5 Drummond, Austin M 14 SEYM 125.05
     #11 Girls 100 Yard Fly Name Age Team Finals Time 1 Sollman, Rachael R 18 COLN 1:01.64 28.89 1:01.64 2 Wyke, Emma S 17 COLN 1:03.37 30.09 1:03.37 3 Hawkins, Alex M 16 SEYM 1:06.79 30.62 1:06.79 4 Force, Margy G 14 COLN 1:19.14 35.68 1:19.14 5 Grout, Mikaela J 14 SEYM 1:23.32 36.64 1:23.32 6 Findley, Lauren P 15 SEYM 1:25.50 38.83 1:25.50 --- Anders, Alexis N 15 SEYM X1:15.29 34.84 1:15.29
     #12 Boys 100 Yard Fly Name Age Team Finals Time 1 Blacklidge, Ethan F 17 SEYM 57.35 27.22 57.35 2 Mcqueen, Chase T 14 COLN 57.95 27.63 57.95 3 Caldwell, Raleigh L 19 COLN 1:04.30 29.90 1:04.30 4 Hartman, Jordan T 18 SEYM 1:06.55 30.83 1:06.55 5 Thompson, Ben P 14 COLN 1:09.48 32.67 1:09.48 6 Barradas, Alan 18 SEYM 1:26.66 34.83 1:26.66
     #13 Girls 100 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Bieger, Marah M 15 COLN 56.10 27.44 56.10 2 Hayes, Allison K 16 SEYM 58.55 27.97 58.55 3 Stuckwisch, Mallory B 18 SEYM 1:00.82 29.30 1:00.82 4 Tidd, Maggie C 15 SEYM 1:02.25 28.76 1:02.25 5 Lovins, Rachel 14 COLN 1:14.64 --- Helt, Alex M 16 SEYM X1:14.91 35.22 1:14.91
     #14 Boys 100 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Rupp, John 17 COLN 51.80 24.99 51.80 2 Zhang, Kevin W 15 COLN 1:01.33 28.48 1:01.33 3 O'Brien, Caleb J 15 SEYM 1:03.63 29.35 1:03.63 4 Lovins, Jared 17 COLN 1:06.64 31.44 1:06.64 5 Ruch, Corban T 14 SEYM 1:07.36 31.90 1:07.36 6 Clemente Morales, Alejand 1ro7 SEYM 1:09.83 33.08 1:09.83
      #15 Girls 500 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Wildemann, Marie 18 COLN 5:39.74 31.26 1:05.46 1:40.37 2:15.76 2:50.60 3:25.28 3:59.69 4:33.43 5:07.41 5:39.74 2 Coles, Mackenzie E 17 COLN 5:51.93 31.36 1:06.29 1:42.22 2:17.96 2:53.67 3:29.22 4:04.99 4:40.85 5:16.80 5:51.93 3 Haubry, Hannah J 15 SEYM 6:10.46 33.50 1:09.27 1:45.76 2:22.92 3:00.54 3:38.99 4:17.24 4:55.91 5:33.88 6:10.46 4 Waltrip, Jessica L 17 SEYM 6:30.22 33.87 1:12.01 1:50.85 2:29.62 3:09.93 3:50.14 4:30.26 5:11.14 5:51.63 6:30.22 5 Hawkins, Lindsey P 18 SEYM 6:45.12 33.33 1:11.73 1:52.83 2:34.03 3:16.14 3:57.94 4:40.85 5:23.41 6:05.57 6:45.12 6 Force, Betsy A 14 COLN 7:14.48 38.32 1:20.91 2:03.75 2:48.15 3:33.69 4:18.33 5:05.03 5:48.44 6:32.96 7:14.48
      #16 Boys 500 Yard Free Name Age Team Finals Time 1 Zeigler, Zach A 16 COLN 5:07.25 27.40 58.60 1:29.53 2:00.58 2:31.95 3:03.69 3:35.06 4:06.49 4:37.76 5:07.25 2 Montgomery, Sam H 17 SEYM 5:38.87 27.78 59.87 1:33.85 2:08.98 2:44.84 3:20.33 3:55.37 4:30.57 5:06.07 5:38.87 3 Montgomery, Jon M 16 SEYM 5:41.53 28.39 1:00.51 1:34.42 2:09.46 2:45.00 3:20.55 3:56.57 4:31.87 5:07.02 5:41.53 4 Imlay, Jared R 14 COLN 5:51.81 31.49 1:07.42 1:43.73 2:20.07 2:56.43 3:32.79 4:08.97 4:45.30 5:20.04 5:51.81 5 Freeman, Sam A 15 SEYM 6:31.52 33.90 1:12.68 1:51.05 2:31.41 3:12.30 3:53.44 4:33.36 5:13.54 5:53.42 6:31.52
      #17 Girls 200 Yard Free Relay Team Relay Finals Time 1 COLN A 1:45.32 Wyke, Emma S 17 Coles, Mackenzie E 17 Bieger, Marah M 15 Sollman, Rachael R 18 27.26 54.87 1:20.46 1:45.32 2 SEYM A 1:45.87 Stout, Sidney R 16 Hawkins, Alex M 16 Tidd, Maggie C 15 Hayes, Allison K 16 26.53 53.10 1:20.14 1:45.87 3 SEYM B 1:56.53 Cain, Darren J 17 Grout, Mikaela J 14 Anders, Alexis N 15 Hawkins, Lindsey P 18 28.77 58.79 1:28.30 1:56.53 4 COLN B 2:07.53 Jarrard, Sydney R 18 Jeffares, Mary V 15 Force, Margy G 14 Todd, Alexis L 16 30.72 1:00.64 1:31.62 2:07.53 --- SEYM C DQ Rudge, Emily K 17 Eppley, Paige M 16 Findley, Lauren P 15 Helt, Alex M 16 31.13 1:03.58 1:38.00 DQ
     #18 Boys 200 Yard Free Relay Team Relay Finals Time 1 COLN A 1:35.14 Loescher, Sam 16 McQueen, Chase T 14 Caldwell, Raleigh L 19 Zeigler, Zach A 16 22.50 46.18 1:11.80 1:35.14 2 SEYM A 1:43.95 Rohr, Alec R 16 O'Brien, Caleb J 15 Bullard, Noah J 14 Montgomery, Jon M 16 27.07 54.40 1:20.08 1:43.95 3 COLN B 1:49.10 Zhang, Kevin W 15 Thompson, Ben P 14 Imlay, Jared R 14 Lovins, Jared 17 25.66 51.65 1:19.27 1:49.10 4 SEYM B 1:58.74 Moore, Jacob E 15 Ruch, Corban T 14 Freeman, Sam A 15 Clemente Morales, Alejandro 17 29.80 58.67 1:35.96 1:58.74
     #19 Girls 100 Yard Back Name Age Team Finals Time 1 Wyke, Maddie G 15 COLN 1:02.73 30.75 1:02.73 2 Hawkins, Alex M 16 SEYM 1:08.18 32.92 1:08.18 3 Cain, Darren J 17 SEYM 1:12.35 35.11 1:12.35 4 Jarrard, Sydney R 18 COLN 1:15.16 37.11 1:15.16 5 Force, Margy G 14 COLN 1:22.90 40.70 1:22.90 6 Grout, Mikaela J 14 SEYM 1:27.47 --- Lovins, Rachel 14 COLN X1:32.49 45.38 1:32.49 --- Rudge, Emily K 17 SEYM X1:33.64
     #20 Boys 100 Yard Back Name Age Team Finals Time 1 Loescher, Sam 16 COLN 58.27 28.49 58.27 2 Montgomery, Sam H 17 SEYM 59.59 29.18 59.59 3 Parker, Sam 17 COLN 1:00.54 29.65 1:00.54 4 Rohr, Alec R 16 SEYM 1:05.53 32.46 1:05.53 5 O'Brien, Caleb J 15 SEYM 1:14.97 35.44 1:14.97
     #21 Girls 100 Yard Breast Name Age Team Finals Time 1 Stout, Sidney R 16 SEYM 1:18.18 36.63 1:18.18 2 Anders, Alexis N 15 SEYM 1:20.92 37.82 1:20.92 3 Eppley, Paige M 16 SEYM 1:22.34 38.69 1:22.34 4 Jeffares, Mary V 15 COLN 1:27.36 41.43 1:27.36 5 Bennett, Mackenzie L 16 COLN 1:28.34 41.93 1:28.34 --- Waltrip, Jessica L 17 SEYM X1:23.68 39.03 1:23.68 --- Patil, Nikita N 15 COLN X2:03.63 1:01.32 2:03.63 --- Todd, Alexis L 16 COLN DQ 1:01.52 DQ
     #22 Boys 100 Yard Breast Name Age Team Finals Time 1 Loescher, Sam 16 COLN 1:05.93 31.70 1:05.93 2 Bullard, Noah J 14 SEYM 1:06.25 31.87 1:06.25 3 McQueen, Chase T 14 COLN 1:06.70 31.59 1:06.70 4 Lovins, Jared 17 COLN 1:28.35 41.91 1:28.35 5 Ruch, Corban T 14 SEYM 1:29.73 41.39 1:29.73 6 Moore, Jacob E 15 SEYM 1:31.42 42.54 1:31.42
     #23 Girls 400 Yard Free Relay Team R elay Finals Time 1 COLN A 3:50.12 Bieger, Marah M 15 Wyke, Maddie G 15 Wyke, Emma S 17 Wildemann, Marie 18 27.57 57.13 1:24.09 1:53.61 2:21.08 2:50.83 3:19.03 3:50.12 2 SEYM A 4:13.58 Stuckwisch, Mallory B 18 Hawkins, Lindsey P 18 Cain, Darren J 17 Haubry, Hannah J 15 29.41 1:01.05 1:31.61 2:06.55 2:35.91 3:09.85 3:40.49 4:13.58 3 SEYM B 4:55.65 Findley, Lauren P 15 Grout, Mikaela J 14 Rudge, Emily K 17 Eppley, Paige M 16 37.35 1:20.44 1:53.96 2:44.78 3:06.52 3:45.18 4:00.21 4:55.65 4 COLN B 5:05.65 Force, Betsy A 14 Bennett, Mackenzie L 16 Lovins, Rachel 14 Patil, Nikita N 15 35.65 1:14.66 1:50.01 2:27.99 3:05.14 3:44.66 4:22.76 5:05.65
     #24 Boys 400 Yard Free Relay Team Relay Finals Time 1 COLN A 3:34.69 Loescher, Sam 16 Rupp, John 17 Parker, Sam 17 Imlay, Jared R 14 26.22 52.03 1:16.55 1:43.80 2:08.10 2:35.06 3:04.00 3:34.69 2 SEYM A 3:42.05 Montgomery, Jon M 16 Blacklidge, Ethan F 17 Hartman, Jordan T 18 Montgomery, Sam H 17 26.43 55.50 1:21.36 1:50.27 2:17.04 2:46.44 3:12.55 3:42.05 3 SEYM B 4:42.84 Freeman, Sam A 15 Barradas, Alan 18 Clemente Morales, Alejandro M17oore, Jacob E 15 32.24 1:07.82 1:42.34 2:20.50 2:53.74 3:29.72 4:03.38 4:42.84
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner