��� Columbus North girls win, boys fall at Franklin in swimming | Columbus North High School Swimming & Diving | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Swimming & Diving News

Columbus North girls win, boys fall at Franklin in swimming

November 22, 2012
Columbus North High School



    FRANKLIN, Ind. -- Senior Rachael Sollman was part of four victories Tuesday evening (Nov. 20), leading the Columbus North girls swimming team to a 114-72 dual meet win at Franklin.
    Junior Cody Taylor won for events for the Bull Frogs in the boys' meet, but it was not enough as the Grizzly Cubs prevailed 97-89.
    "It was fun to see them coming together as a unit," coach Jim Sheridan said of the CN girls' team. "We have not seen a determined effort to be one group in quite awhile, and it is a credit to the leadership."
    As for the boys, Sheridan noted one more event win would have meant a meet victory.
    "We have great depth right now and a bright future with continued leadership," he said.
    Sollman was a winner on the 50-yard freestyle, the 100 free and swam legs on the winning 200 free relay and the 400 free relay.
    She received support from Mackenzie Fry, Emma Wyke, Maddie Wyke and Marah Bieger, who each contributed to three event titles.
    Fry won the 200 free and was a part of 200 free relay and 400 free relay wins, while Emma Wyke captured the 100 back and contributed to the medley relay and 400 free relay wins. Maddie Wyke took the 100 fly and contributed to the medley relay and 200 free relay, while Bieger touched first in the 200 individual medley and was a part of medley relay and 200 free relay triumphs.
    Mackenzie Coles also contributed to the medley relay and 400 free relay.
    In the boys' meet, Taylor won the 200 IM, 100 breast and helped the medley relay and 400 free relay prevail.
    Two-event winners were John Rupp, Sam Parker, Matt Freudenthaler, Zach Zeigler and Sam Loescher.
    Rupp was a part of the medley relay and 200 free relay, while Parker swam legs on the 200 free relay and 400 free relay. Freudenthaler was a part of the medley relay and 200 free relay, while Zeigler was part of the medley relay and 400 free relay. Loescher swam legs on the 200 free relay and 400 free relay.
    Columbus North is back in the pool at 10 a.m. Saturday (Nov. 24) when it hosts North Central. The Bull Frogs follow by hosting Seymour at 5:30 p.m. next Thursday (Nov. 29).
 
MEET SUMMARY
At Franklin
    Boys team score: Franklin 97, Columbus North 89.
    Girls team score: Columbus North 114, Franklin 72.
 
Event Results
    Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Columbus North 'A' (Wyke, Emma S 17, Bieger, Marah M 15, Wyke, Maddie G 15, Coles, Mackenzie E 17), 1:54.10. 2, Franklin Community HS 'A' (Harper, Kelsey A 15, Carroll, Mikayla M 17, Seibert, Grace L 16, Burton, Morgan E 16), 1:54.46. 3, Columbus North 'B' (Wildemann, Marie 18, Taylor, Cori E 14, Freudenthaler, Jesse 17, Jeffares, Mary V 15), 2:07.68. 4, Franklin Community HS 'B' (Bush, Erin L 18, Daily, Madeline , Arcand, Carly E 15, Davenport, Maggie ), 2:10.16. 5, Franklin Community HS 'C' (Mann, Breanna , Montgomery, Natalie J 15, Stier, Abby , Purcell, Madison ), 2:22.03. 6, Columbus North 'C' (Bennett, Mackenzie L 16, Lovins, Rachel 14, Patil, Nikita N 15, Todd, Alexis L 16), 2:47.41.     Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Columbus North 'A' (Zeigler, Zach A 16, Taylor, Cody 16, Freudenthaler, Matthew 16, Rupp, John 17), 1:42.97. 2, Franklin Community HS 'A' (Lamm, Daniel L 17, Pryor, Jimmy P 16, Stahl, Kevin A 16, Parker, Trent H 17), 1:47.91. 3, Columbus North 'B' (Mcqueen, Chase T 14, Zhang, Kevin W 15, Thompson, Ben P 14, Caldwell, Raleigh L 19), 1:54.18. 4, Franklin Community HS 'B' (Barrett, Josh L 15, Lambert, Connor F 14, Rogers, Aaron 16, McElyea, Andrew k 16), 1:55.88.
    Girls 200 Yard Freestyle: 1, Fry, Mackenzie A, COLN, 2:02.31. 2, Wyke, Maddie G, COLN, 2:02.47. 3, Harper, Kelsey A, FRKL, 2:03.14. 4, Davie, Kelcie C, COLN, 2:10.36. 5, White, Hannah, FRKL, 2:17.49. 6, Purcell, Madison, FRKL, 2:21.48.
    Boys 200 Yard Freestyle: 1, Culp, Clayton J, FRKL, 1:46.19. 2, Loescher, Sam, COLN, 1:46.63. 3, Parker, Sam, COLN, 1:52.46. 4, Freudenthaler, Matthew, COLN, 1:55.69. 5, Parker, Trent H, FRKL, 1:58.34. 6, Gildersleeve, Jake O, FRKL, 2:00.96.
    Girls 200 Yard IM: 1, Bieger, Marah M, COLN, 2:16.01. 2, Wyke, Emma S, COLN, 2:16.89. 3, Carroll, Mikayla M, FRKL, 2:20.49. 4, Wildemann, Marie, COLN, 2:23.17. 5, Eastom, Grace G, FRKL, 2:26.35. 6, Arcand, Carly E, FRKL, 2:38.73.
    Boys 200 Yard IM: 1, Taylor, Cody, COLN, 1:58.53. 2, Rupp, John, COLN, 2:05.23. 3, Stahl, Kevin A, FRKL, 2:08.10. 4, Mcqueen, Chase T, COLN, 2:09.10. 5, Pryor, Jimmy P, FRKL, 2:12.77. 6, Harmon, Klayton S, FRKL, 2:15.90.
    Girls 50 Yard Freestyle: 1, Sollman, Rachael R, COLN, 25.71. 2, Burton, Morgan E, FRKL, 26.04. 3, Seibert, Grace L, FRKL, 26.47. 4, Coles, Mackenzie E, COLN, 27.01. 5, Taylor, Cori E, COLN, 27.18. 6, Davenport, Maggie, FRKL, 28.41.
    Boys 50 Yard Freestyle: 1, Rice, Dan W, FRKL, 23.18. 2, Zeigler, Zach A, COLN, 23.96. 3, Lamm, Daniel L, FRKL, 24.40. 4, McElyea, Andrew k, FRKL, 25.81. 5, Caldwell, Raleigh L, COLN, 26.01. 6, Thompson, Ben P, COLN, 26.38.
    Girls 1 mtr Diving: 1, Buening, Mikaila, FRKL, 197.15. 2, Jarman, Tiffany, FRKL, 184.30. 3, Jones, Erin, COLN, 158.15. 4, McAlister, Tierney, COLN, 144.85. 5, Hurt, Erica, FRKL, 144.15. 6, Fischvogt, Grace G, COLN, 111.45.
    Boys 1 mtr Diving: 1, Brooks, Brion, FRKL, 174.90. 2, Larson, Sam, COLN, 143.10. 3, Murr, Max, FRKL, 140.25. 4, Thompson, Matthew, COLN, 132.55. 5, Munn, Dylan, FRKL, 112.25. 6, Kraft, Jordan F, COLN, 104.60.
    Girls 100 Yard Butterfly: 1, Wyke, Maddie G, COLN, 59.59. 2, Seibert, Grace L, FRKL, 1:05.82. 3, Freudenthaler, Jesse, COLN, 1:09.09. 4, Davenport, Maggie, FRKL, 1:09.46. 5, Arcand, Carly E, FRKL, 1:10.09. 6, Jarrard, Sydney R, COLN, 1:21.86.
    Boys 100 Yard Butterfly: 1, Stahl, Kevin A, FRKL, 54.41. 2, Freudenthaler, Matthew, COLN, 54.91. 3, Rogers, Aaron, FRKL, 1:05.37. 4, Barrett, Josh L, FRKL, 1:06.83. 5, Zhang, Kevin W, COLN, 1:06.88.
    Girls 100 Yard Freestyle: 1, Sollman, Rachael R, COLN, 55.03. 2, Burton, Morgan E, FRKL, 57.71. 3, Coles, Mackenzie E, COLN, 59.13. 4, Culp, Chelsea T, FRKL, 1:01.12. 5, Bush, Erin L, FRKL, 1:04.61. 6, Jeffares, Mary V, COLN, 1:04.92.
    Boys 100 Yard Freestyle: 1, Destrampe, Adam C, FRKL, 47.88. 2, Loescher, Sam, COLN, 48.28. 3, Rice, Dan W, FRKL, 50.40. 4, Parker, Trent H, FRKL, 53.99. 5, Caldwell, Raleigh L, COLN, 56.97. 6, Imlay, Jared R, COLN, 1:00.37.
    Girls 500 Yard Freestyle: 1, Harper, Kelsey A, FRKL, 5:29.28. 2, Davie, Kelcie C, COLN, 5:43.52. 3, Taylor, Cori E, COLN, 5:43.66. 4, Jarrard, Sydney R, COLN, 5:56.31. 5, White, Hannah, FRKL, 6:02.71. 6, Purcell, Madison, FRKL, 6:20.52.
    Boys 500 Yard Freestyle: 1, Culp, Clayton J, FRKL, 4:51.58. 2, Rupp, John, COLN, 5:00.30. 3, Parker, Sam, COLN, 5:10.66. 4, Gildersleeve, Jake O, FRKL, 5:24.15. 5, Lambert, Connor F, FRKL, 6:02.08. 6, Athaide, Craig V, COLN, 8:10.22.
    Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Bieger, Marah M 15, Fry, Mackenzie A 15, Sollman, Rachael R 18, Wyke, Maddie G 15), 1:44.02. 2, Franklin Community HS 'A' (Carroll, Mikayla M 17, Burton, Morgan E 16, Seibert, Grace L 16, Harper, Kelsey A 15), 1:46.50. 3, Franklin Community HS 'B' (Eastom, Grace G 15, Adkins, Kelsey R 17, Arcand, Carly E 15, White, Hannah ), 1:59.43. 4, Columbus North 'B' (Force, Margy G 14, Jarrard, Sydney R 18, Force, Betsy A 14, Davie, Kelcie C 15), 1:59.96. 5, Franklin Community HS 'C' (Mann, Breanna , Daily, Madeline , Montgomery, Natalie J 15, Purcell, Madison ), 2:02.20. 6, Columbus North 'C' (Patil, Nikita N 15, Lovins, Rachel 14, Bennett, Mackenzie L 16, Todd, Alexis L 16), 2:28.38.
    Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Loescher, Sam 16, Freudenthaler, Matthew 16, Parker, Sam 17, Rupp, John 17), 1:30.35. 2, Franklin Community HS 'A' (Culp, Clayton J 15, Rice, Dan W 16, Destrampe, Adam C 15, Lamm, Daniel L 17), 1:31.28. 3, Franklin Community HS 'B' (Harmon, Klayton S 18, Pryor, Jimmy P 16, Gildersleeve, Jake O 17, McElyea, Andrew k 16), 1:40.85. 4, Columbus North 'B' (Zhang, Kevin W 15, Caldwell, Raleigh L 19, Imlay, Jared R 14, Athaide, Craig V 14), 1:53.68. 5, Franklin Community HS 'C' (Blackwell, Dylan , Rogers, Aaron 16, Adamson, Aaron , Nolan, Christopher ), 1:55.15.
    Girls 100 Yard Backstroke: 1, Wyke, Emma S, COLN, 1:00.37. 2, Wildemann, Marie, COLN, 1:06.73. 3, Culp, Chelsea T, FRKL, 1:07.04. 4, Fry, Mackenzie A, COLN, 1:07.72. 5, Eastom, Grace G, FRKL, 1:08.49. 6, Bush, Erin L, FRKL, 1:12.59.
    Boys 100 Yard Backstroke: 1, Destrampe, Adam C, FRKL, 56.03. 2, Zeigler, Zach A, COLN, 1:00.71. 3, McQueen, Chase T, COLN, 1:01.53. 4, Lamm, Daniel L, FRKL, 1:06.50. 5, Barrett, Josh L, FRKL, 1:07.14.
    Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Carroll, Mikayla M, FRKL, 1:08.52. 2, Bieger, Marah M, COLN, 1:11.16. 3, Daily, Madeline, FRKL, 1:21.32. 4, Freudenthaler, Jesse, COLN, 1:25.50. 5, Force, Betsy A, COLN, 1:36.32.
    Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Taylor, Cody, COLN, 58.85. 2, Pryor, Jimmy P, FRKL, 1:05.72. 3, Harmon, Klayton S, FRKL, 1:08.38. 4, Lambert, Connor F, FRKL, 1:14.70. 5, Zhang, Kevin W, COLN, 1:14.77. 6, Thompson, Ben P, COLN, 1:16.87.
    Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Coles, Mackenzie E 17, Wyke, Emma S 17, Sollman, Rachael R 18, Fry, Mackenzie A 15), 3:49.20. 2, Columbus North 'B' (Davie, Kelcie C 15, Freudenthaler, Jesse 17, Taylor, Cori E 14, Wildemann, Marie 18), 4:04.03. 3, Franklin Community HS 'A' (Davenport, Maggie , Adkins, Kelsey R 17, Eastom, Grace G 15, Culp, Chelsea T 18), 4:13.39. 4, Franklin Community HS 'B' (White, Hannah , Stier, Abby , Bush, Erin L 18, Daily, Madeline ), 4:28.37. 5, Columbus North 'C' (Jarrard, Sydney R 18, Force, Margy G 14, Force, Betsy A 14, Jeffares, Mary V 15), 4:32.92. 6, Franklin Community HS 'C' (Mann, Breanna , Kunzie, Blaec , Dewitt, Lexie K 16, Dallecarbonare, Emma ), 5:01.51.
    Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Zeigler, Zach A 16, Loescher, Sam 16, Parker, Sam 17, Taylor, Cody 16), 3:16.54. 2, Franklin Community HS 'A' (Rice, Dan W 16, Stahl, Kevin A 16, Culp, Clayton J 15, Destrampe, Adam C 15), 3:17.06. 3, Franklin Community HS 'B' (Parker, Trent H 17, Gildersleeve, Jake O 17, Barrett, Josh L 15, Harmon, Klayton S 18), 3:41.06. 4, Franklin Community HS 'C' (McElyea, Andrew K 16, Rogers, Aaron 16, Blackwell, Dylan , Lambert, Connor F 14), 3:58.86. 5, Columbus North 'B' (Mcqueen, Chase T 14, Thompson, Ben P 14, Imlay, Jared R 14, Athaide, Craig V 14), 4:11.17.
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner