��� Columbus cross country places places fourth in Nike Midwest boys regional | Columbus North High School Cross Country | iHigh.com

This Week In Sports

Sportsmanship

Live Games (Video)

Bull Dog Bulletin

Athletic Training

Important Forms

A.D.'s Corner

Bull Dog Booster Club

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

Other Helpful Sites


Home » Cross Country News

Columbus cross country places places fourth in Nike Midwest boys regional

November 13, 2012
Columbus North High School



    TERRE HAUTE, Ind. -- Junior Kaden Eaton ran to a 28th-place finish Sunday (Nov. 11), leading the Columbus Thorn Distance Club to fourth place in the boys' championship division of the Nike Midwest Regional.
    Classmate Andy Carr placed 52nd and senior Karson Tays was 71st as the Columbus squad totaled 252 points in the LaVern Gibson Cross Country Course and put itself into consideration for an at-large bid to the Nike Cross Nationals on Dec. 1 in Portland, Ore.
    York (Ill.) won the meet with 95 points, while Indiana state champion Carmel was second with 162 points. AMDG (St. Xavier, Ohio) was third with 211 followed by Columbus and LTRC with 261 in the boys' race that included 37 teams from Indiana, Illinois, Ohio, Michigan and Missouri.
    Eaton paced the Columbus runners with a time of 16 minutes, 4.9 seconds over the 5,000-meter course. Carr was clocked in 16:18.7, while Tays finished in 16:24.5. Sophomore Seth Williams (142nd in 16:45.3) and senior Kevin Rudzinski (146th in 16:46.3) rounded out Columbus' top five, while sophomore Chase Ballard (203rd in 17:06.1) and senior Josh Beiriger (247th in 17:22.9) completed the team's top seven.
    Alex Riba of O'Fallon Running Club won the race in 15:30.1, 1.9 seconds ahead of Sam Wharton, an unattached runner.
    In the girls' championship race, junior Mackenzie Caldwell placed 11th to lead the Columbus Club to a 10th-place finish. That performance earned her second-team All-Midwest honors.
    Caldwell posted a time of 18:42.4 as Columbus totaled 289 points to finish in the top third of 31 girls' teams. Indiana champion Carmel won the event with 91 points, while Naperville North (Ill.) was next with 107. Wilmette (Ill.) was third with 125 and Mason (Ohio) followed with 151.
    Freshman Sierra Lax, senior Rachael Sollman, freshman Nina Bouthier and senior Caryn Wolfe provided support for Columbus. Lax was 72nd in 19:39.5, while Sollman was 74th in 19:42.8. Bouthier was 114th in 20:09.0, and Wolfe was 157th in 20:30.7. Sophomore Morgan Neal (195th in 20:58.6) and freshman Allison Coffey (204th in 21:05.8) completed the Columbus top seven.
    Warsaw (Ind.) senior Ashley Erba was the girls' individual winner in 17:38.1. Erba was the 2011 Indiana state champ and was runner-up in the 2012 state meet.
     The announcement of at-large berths for the national meet are to be announced at 6 p.m. on Sunday, Nov. 25.
 
BOYS RESULTS
    Team scores: York (Ill.) 95, Carmel (Ind.) 162, AMDG (Ohio) 211, Columbus (Ind.) 252, LTRC 261, Vroom 274, Blue Flash 280, Palatine (Ill.) 297, O'Fallon 303, Chicago (Ill.) 333; and 27 other teams.
 
Individual Leaders
Place Bib Number Name School Time Pace
1 629 Alex Riba O'Fallon Running Club 15:30.1 4:59
2 811 Sam Wharton u 15:32.0 5:00
3 736 Tj Carey u 15:33.7 5:00
4 802 Quentin Shaffer u 15:34.3 5:01
5 697 Jack Keelan The Pack-Men 15:34.6 5:01
6 790 Samuel Prakel u 15:37.3 5:02
7 746 Cory Glines u 15:40.2 5:03
8 784 Zach Panning u 15:42.9 5:03
9 572 Scott Milling Kroy 15:45.1 5:04
10 628 Patrick Perrier O'Fallon Running Club 15:52.2 5:06
11 762 Garrett Lee u 15:54.0 5:07
12 480 Jonathan Harper Blue Flash XC 15:54.7 5:07
13 804 Zack Smith u 15:54.7 5:07
14 657 Spencer Haik u 15:55.2 5:07
15 485 Simon Belete Blue Springs Purple Dragons 15:55.2 5:07
 
Columbus results
28 515 Kaden Eaton Columbus Thorn 16:04.9 5:10
52 514 Andy Carr Columbus Thorn 16:18.7 5:15
71 517 Karson Tays Columbus Thorn 16:24.5 5:17
142 518 Seth Williams Columbus Thorn 16:45.3 5:23
146 516 Kevin Rudzinski Columbus Thorn 16:46.3 5:24
203 512 Chase Ballard Columbus Thorn 17:06.1 5:30
247 513 Josh Beiriger Columbus Thorn 17:22.9 5:35
 
Boys Open Race
7 54 Chris Von Hoene Columbus Thorn 17:07.8 5:31
29 53 Blaike Travis Columbus Thorn 17:29.3 5:38
31 1379 Michael Keller Columbus Thorn 17:30.7 5:38
38 37 Andrew Baldwin Columbus Thorn 17:34.9 5:39
65 43 Sam Ford Columbus Thorn 17:44.7 5:42
140 48 Ben Porter Columbus Thorn 18:24.0 5:55
144 49 Evan Scarbrough Columbus Thorn 18:24.9 5:55
208 38 David Benson Columbus Thorn 18:46.7 6:02
213 40 Caleb Copeland Columbus Thorn 18:47.8 6:03
216 47 Daniel Padilla Columbus Thorn 18:49.2 6:03
223 35 Andrew Albers Columbus Thorn 18:53.5 6:05
242 51 Isaac Smith Columbus Thorn 18:59.8 6:07
266 44 Nick Green Columbus Thorn 19:07.4 6:09
319 41 Alex Doub Columbus Thorn 19:49.3 6:23
327 42 Mitchell Duke Columbus Thorn 19:59.6 6:26
342 46 Nick McGuire Columbus Thorn 20:34.3 6:37
347 36 Zach Albers Columbus Thorn 20:41.9 6:39
357 45 Ian Kincer Columbus Thorn 21:00.9 6:46
365 52 Chandler Steward Columbus Thorn 21:17.3 6:51
369 39 Derek Bowling Columbus Thorn 21:28.3 6:55
397 50 Paul Scarbrough Columbus Thorn 24:30.7 7:53
 
GIRLS RESULTS
    Team scores: Carmel 91, Naperville North (Ill.) 107, Wilmette (Ill.) 125, Mason (Ohio) 151, Phoenix Fire 152, Palatine (Ill.) 208, Blue Flash 223, Yorkville 245, Prospect 253, Columbus (Ind.) 289; and 21 other teams.
 
Individual Leaders
Place Bib Number Name School Time Pace
1 1065 Ashley Erba u 17:38.1 5:41
2 1094 Madeline Perez u 17:46.6 5:43
3 1122 Taylor Werner u 18:08.6 5:50
4 1118 Mary Kate Vaughn u 18:08.8 5:50
5 1025 Courtney Ackerman Wilmette Running Club 18:12.4 5:51
6 965 Bobbie Burgess Phoenix Fire 18:14.4 5:52
7 935 Lauren Wood Mason Running Club 18:38.5 6:00
8 1031 Mimi Smith Wilmette Running Club 18:39.6 6:00
9 1092 Kirsten Olling u 18:40.9 6:00
10 1059 Victoria Clinton u 18:42.2 6:01
11 863 Mackenzie Caldwell Columbus Thorn 18:42.4 6:01
12 937 Elly DeTurris North Naperville Girls Cross C 18:43.8 6:01
13 1046 Katie Adams u 18:44.3 6:02
14 977 Brooke Wolfe Prospect XC Club 18:46.3 6:02
15 1108 Samantha Siler u 18:50.7 6:04
 
Other Columbus results
72 865 Sierra Lax Columbus Thorn 19:39.5 6:19
74 867 Rachael Sollman Columbus Thorn 19:42.8 6:20
114 862 Nina Bouthier Columbus Thorn 20:09.0 6:29
157 868 Caryn Wolfe Columbus Thorn 20:30.7 6:36
195 866 Morgan Neal Columbus Thorn 20:58.6 6:45
204 864 Allison Coffey Columbus Thorn 21:05.8 6:47
 
Girls Open Race
19 1150 Aly Bowman Columbus Thorn 20:52.1 6:43
29 1149 Bente Bouthier Columbus Thorn 21:06.7 6:47
52 1158 Olivia Malone Columbus Thorn 21:35.2 6:57
98 1153 Amelia Herrick Columbus Thorn 22:49.9 7:21
99 1157 Miah Kincer Columbus Thorn 22:50.3 7:21
105 1156 Olivia Kelley Columbus Thorn 23:07.3 7:26
108 1147 Avrie Allen Columbus Thorn 23:09.9 7:27
114 1151 Haley Duke Columbus Thorn 23:18.7 7:30
126 1154 Anna Horak Columbus Thorn 23:54.9 7:42
130 1155 Sydney Keaton Columbus Thorn 23:58.7 7:43
146 1336 Kristen Willamo Columbus Thorn 24:35.7 7:55
154 1159 Marlee Reisinger Columbus Thorn 25:09.3 8:06
164 1152 Brittany Galbraith Columbus Thorn 26:54.7 8:39
 

Tags Columbus North High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner