��� Class 3A Region 1 | CKYSports Announcements | iHigh.com

Partner

CONTENTS

Photo Store

Latest HS Scores

College Financial Aid

University and College

MEDIA

Home » Announcements News

Class 3A Region 1

May 22, 2011
By Steve Blake of CKYSports




















                       Class 3A Region 1 - 5/21/2011                        
                               Henderson County                               
                                    Results                                   

Girls 100 Meter Dash CLASS 3A
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Hogue, Alissa             10 Graves County          13.31      13.10   3  10  
  2 Greer, Sade               10 Owensboro              13.29      13.29   3   8  
  3 Golden, Tasha             08 Owensboro              13.30      13.53   3   6  
  4 Slaton, Bratonia          12 Madisonville           13.80      13.60   3   4  
  5 Layne, Dannette           07 Christian County       13.37      13.76   3   2  
  6 Weatherall, Laquisha      10 Henderson County       13.74      13.86   3   1  
  7 Gibbs, Jayci              11 Henderson County       14.22      13.88   2
  8 Fuqua, Alli               09 Marshall County        14.00      13.93   2
  9 Strozzo, Bethany          08 Marshall County        13.64      13.94   3
10 Hester, Adrionna          11 Apollo                 13.90      13.99   3
11 McKenzie, Vanity          09 Apollo                 14.40      14.14   2
12 Vincent, Sara             09 Muhlenberg Count       14.73      14.38   2
13 Western, Shae             10 Madisonville           14.50      14.41   2
14 McCay, Maria              10 Muhlenberg Count       14.89      14.53   2
15 McCullough, Chayla        07 Christian County       15.01      14.84   1
16 Allen, Taylor             09 Daviess County         15.56      15.03   1
17 Bryant, Amber             10 Daviess County         16.04      15.57   1

Girls 200 Meter Dash CLASS 3A
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Greer, Sade               10 Owensboro              27.45      26.67   3  10  
  2 Fehrenbacher, Tory        11 Marshall County        26.30      26.70   3   8  
  3 Legette, Shanda           11 Christian County       28.25      27.37   3   6  
  4 Phelps, Tyreesha          07 Owensboro              27.74      27.47   3   4  
  5 Wallace, Victoria         12 Madisonville           28.23      27.81   3   2  
  6 Layne, Dannette           07 Christian County       28.85      28.12   2   1  
  7 Perkins, Kiara            11 Henderson County       28.36      28.27   3
  8 Hester, Adrionna          11 Apollo                 28.77      28.54   3
  9 Todd, Mia                 10 Graves County          29.66      28.87   2
10 Ferrell, Kheeli           09 Marshall County        28.90      29.13   2
11 Gibbs, Jayci              11 Henderson County       29.20      29.46   2
12 Ladd, Savanna             11 Graves County          27.96      29.95   3
13 McKenzie, Vanity          09 Apollo                 30.90      29.97   2
14 Mikes, Mady               09 Daviess County         30.30      30.25   2
15 Vincent, Sara             09 Muhlenberg Count       30.15      30.39   2
16 Western, Shae             10 Madisonville           31.60      30.82   1
17 Abshire, Sara             09 Muhlenberg Count       32.53      31.98   1
18 Bryant, Amber             10 Daviess County         35.19      33.64   1

Girls 400 Meter Dash CLASS 3A
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sallee, Meghan            11 Daviess County       1:03.37    1:02.15   2  10  
  2 Legette, Shanda           11 Christian County     1:04.21    1:02.37   2   8  
  3 Barnard, Alyssa           08 Marshall County      1:05.33    1:04.68   2   6  
  4 Smith, Rachel             12 Graves County        1:06.78    1:06.41   2   4  
  5 Loucks, Sydney            09 Daviess County       1:10.35    1:06.69   1   2  
  6 Keeling, Jaiden           09 Graves County        1:10.13    1:07.12   1   1  
  7 Gilmore, Catie            12 Madisonville         1:06.40    1:07.21   2
  8 Dawson, Katherine         10 Henderson County     1:06.07    1:08.17   2
  9 Beliles, Rachel           09 Muhlenberg Count     1:10.10    1:08.81   2
10 Parker, Susan             10 Owensboro                       1:09.40   1
11 Jamison, Kendall          11 Henderson County                1:09.82   1
12 Bowlin, Ashley            09 Marshall County                 1:09.87   1
13 Golden, Tasha             08 Owensboro            1:10.24    1:13.05   1
14 Luckett, Sarah            09 Muhlenberg Count     1:09.40    1:15.03   2

Girls 800 Meter Run CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fueller, Alliah           10 Muhlenberg Count     2:29.09    2:26.60   10  
  2 Girten, Alex              08 Owensboro            2:29.87    2:27.88    8  
  3 Payne, Claire             10 Daviess County       2:28.54    2:34.08    6  
  4 Derenzo, Marisa           10 Owensboro            2:34.81    2:35.01    4  
  5 Francis, Callie           08 Henderson County     2:34.52    2:36.31    2  
  6 Axtell, Elizabeth         10 Muhlenberg Count     2:36.05    2:37.32    1  
  7 Borders, Julia            09 Madisonville         2:42.00    2:40.10 
  8 Eades, Abby               09 Daviess County       2:39.80    2:42.50 
  9 McKendree, Melanie        11 Marshall County      2:35.48    2:42.53 
10 Ray, Breanna              10 Apollo               2:46.00    2:44.73 
11 Jones, Hannah             08 Graves County        2:49.15    2:53.23 
12 Lamb, Hanna               07 Graves County        2:43.13    2:57.82 
13 Fulkerson, Emily          09 Henderson County     3:03.01    3:07.07 
14 Quinn, Amy                11 Madisonville         3:15.00    3:27.23 

Girls 1600 Meter Run CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Payne, Claire             10 Daviess County       5:27.52    5:28.90   10  
  2 Mathis, Lindsey           10 Muhlenberg Count     5:32.03    5:33.77    8  
  3 Reynolds, Amelia          09 Daviess County       5:28.20    5:42.70    6  
  4 Hughes, Hannah            11 Owensboro            5:52.40    5:44.31    4  
  5 Francis, Callie           08 Henderson County     5:39.73    5:53.25    2  
  6 Vincent, Bailey           07 Muhlenberg Count     5:53.00    5:57.89    1  
  7 Lavey, Josie              10 Graves County        6:05.14    6:06.08 
  8 Keeley, Rachel            09 Owensboro            5:57.70    6:15.01 
  9 Stockton, Rachel          10 Madisonville         6:02.00    6:17.50 
10 Taylor, Anna              12 Apollo               6:25.00    6:30.16 
11 Mitchell, Mariah          09 Apollo               6:30.00    6:37.74 
12 Fulkerson, Emily          09 Henderson County     6:37.90    6:59.17 
13 Fortner, Kimberly         09 Graves County        6:47.68    7:05.32 
14 Sharp, Cassie             10 Madisonville         7:19.00    7:14.82 
15 Owens, Hannah             11 Marshall County      7:09.80    7:24.53 
16 Meacham, Brooke           07 Christian County     7:04.78    7:31.09 
17 Stagner, Samantha         07 Christian County     7:45.86    7:32.93 

Girls 3200 Meter Run CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hooper, Kaitlyn           12 Muhlenberg Count    11:46.99   11:55.51   10  
  2 Settle, Sydney            12 Daviess County      11:56.99   12:10.54    8  
  3 Reynolds, Amelia          09 Daviess County      12:29.03   12:17.00    6  
  4 Hooper, Kristyn           12 Muhlenberg Count    12:13.37   12:48.20    4  
  5 Lavey, Josie              10 Graves County       13:15.36   13:23.85    2  
  6 Hughes, Hannah            11 Owensboro           13:42.00   13:36.49    1  
  7 Payne, Geneva             10 Owensboro           14:05.68   14:22.24 
  8 Flener, Ashtin            11 Apollo              14:10.00   14:54.58 
  9 Martin, Trisha            08 Marshall County     15:32.93   15:29.10 
-- Hendrickson, Chloe        10 Marshall County     14:21.19        DNF 

Girls 100 Meter Hurdles CLASS 3A
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Miller, Lauren            11 Marshall County        16.07      15.69   2  10  
  2 Crowe, Delaina            12 Owensboro              17.28      16.97   2   8  
  3 Martin, Brittany          12 Marshall County        16.94      17.01   2   6  
  4 Weibert, Ceci             12 Apollo                 17.30      17.57   2   4  
  5 Woodruff, Maeghan         09 Owensboro              19.28      19.55   2   2  
  6 Herndon, Kirsten          09 Graves County          20.51      20.60   2   1  
  7 Alexander, Alexious       10 Christian County       21.00      20.98   2
  8 Petrie, Tyeesha           11 Henderson County       20.66      21.10   2
  9 Poole, Megan              12 Muhlenberg Count       21.30      22.44   1

Girls 300 Meter Hurdles CLASS 3A
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Miller, Lauren            11 Marshall County        48.99      48.07   2  10  
  2 Hampton, Taylor           09 Madisonville           50.69      49.68   2   8  
  3 Weibert, Ceci             12 Apollo                 51.10      50.28   2   6  
  4 Cowherd, Dasia            11 Owensboro              52.59      51.28   2   4  
  5 Alexander, Alexious       10 Christian County       57.42      54.49   1   2  
  6 Hornaday, Kate            09 Daviess County         56.68      54.61   2   1  
  7 Vincent, Kali             09 Muhlenberg Count       55.74      54.78   2
  8 Strozzo, Bethany          08 Marshall County        53.12      55.02   2
  9 Croney, Susie             09 Christian County       57.32      57.21   2
10 Williams, Caroline        11 Henderson County       59.75      58.11   1
11 Crowe, Delaina            12 Owensboro              59.67      58.56   1
12 Cronin, Rachel            09 Daviess County       1:00.97      59.17   1
13 Taylor, Anna              12 Apollo                 58.30      59.72   1
14 Shoemaker, Breanna        09 Muhlenberg Count     1:02.75    1:00.74   1

Girls 4x100 Meter Relay CLASS 3A
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owensboro                                           51.89      51.88   10  
     1) Crowe, Delaina 12               2) Greer, Sade 10                
     3) Golden, Tasha 08                4) Sikes, Nackenzie 08           
  2 Marshall County                                     53.10      52.23    8  
     1) Martin, Brittany 12             2) Strozzo, Bethany 08           
     3) Ferrell, Kheeli 09              4) Fehrenbacher, Tory 11         
  3 Madisonville North Hopkins                          55.10      52.80    6  
     1) Wallace, Victoria 12            2) Eaves, Marlena 10             
     3) Slaton, Bratonia 12             4) Hampton, Taylor 09            
  4 Apollo                                              54.43      52.96    4  
     1) McKenzie, Vanity 09             2) Higgs, Natalie 10             
     3) McKenzie, Lakia 12              4) Hester, Adrionna 11           
  5 Graves County                                       53.53      54.00    2  
     1) Hogue, Alissa 10                2) Smith, Rachel 12              
     3) Ladd, Savanna 11                4) Todd, Mia 10                  
  6 Henderson County                                    55.00      57.92    1  
     1) Williams, Caroline 11           2) Jamison, Kendall 11           
     3) O'Nan, Kristen 11               4) Weatherall, Laquisha 10       
  7 Daviess County                                      58.94    1:00.09 
     1) Allen, Taylor 09                2) Kaminski, Marina 10           
     3) Bryant, Amber 10                4) Sumner, Trisha 10             
  8 Muhlenberg County                                            1:04.09 
     1) Gray, Genieva 11                2) McCay, Maria 10               
     3) Daugherty, Brea 10              4) Slaughter, Amanda 09          

Girls 4x200 Meter Relay CLASS 3A
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owensboro                                         1:50.81    1:51.52   10  
     1) Cowherd, Dasia 11               2) Golden, Tasha 08              
     3) Phelps, Tyreesha 07             4) Crowe, Delaina 12             
  2 Graves County                                     1:53.06    1:52.85    8  
     1) Hogue, Alissa 10                2) Ladd, Savanna 11              
     3) Smith, Rachel 12                4) Todd, Mia 10                  
  3 Marshall County                                   1:54.98    1:53.21    6  
     1) Martin, Brittany 12             2) Kelley, Kara 08               
     3) Fuqua, Alli 09                  4) Ferrell, Kheeli 09            
  4 Henderson County                                  1:58.50    1:57.40    4  
     1) Gibbs, Jayci 11                 2) Weatherall, Laquisha 10       
     3) Petrie, Tyeesha 11              4) Perkins, Kiara 11             
  5 Daviess County                                    2:02.50    2:00.81    2  
     1) Sallee, Meghan 11               2) Turner, Haley 10              
     3) McDonald, Sarah 09              4) Mikes, Mady 09                
  6 Muhlenberg County                                 2:07.12    2:04.29    1  
     1) Abshire, Sara 09                2) Luckett, Sarah 09             
     3) Vincent, Sara 09                4) McCay, Maria 10               

Girls 4x400 Meter Relay CLASS 3A
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marshall County                                   4:18.45    4:16.62   10  
     1) Barnard, Alyssa 08              2) Fehrenbacher, Tory 11         
     3) Miller, Lauren 11               4) McKendree, Melanie 11         
  2 Owensboro                                         4:24.58    4:22.79    8  
     1) Girten, Alex 08                 2) Derenzo, Marisa 10            
     3) Parker, Susan 10                4) Cowherd, Dasia 11             
  3 Daviess County                                    4:33.16    4:26.63    6  
     1) Sallee, Meghan 11               2) McDonald, Sarah 09            
     3) Duty, Kate 09                   4) Loucks, Sydney 09             
  4 Henderson County                                  4:35.72    4:30.72    4  
     1) Dawson, Katherine 10            2) Perkins, Kiara 11             
     3) Petrie, Tyeesha 11              4) Hancock, Charity 08           
  5 Apollo                                            4:36.90    4:31.43    2  
     1) Ray, Breanna 10                 2) Higgs, Natalie 10             
     3) Hester, Adrionna 11             4) Weibert, Ceci 12              
  6 Madisonville North Hopkins                        4:39.00    4:31.81    1  
     1) Borders, Julia 09               2) Hampton, Taylor 09            
     3) Gilmore, Catie 12               4) Eaves, Marlena 10             
  7 Muhlenberg County                                 4:43.00    4:44.76 
     1) Axtell, Elizabeth 10            2) Vincent, Kali 09              
     3) Fueller, Alliah 10              4) Vincent, Bailey 07            
  8 Graves County                                     4:44.11    5:03.90 
     1) Smith, Rachel 12                2) Herndon, Kirsten 09           
     3) West, Taylor 09                 4) Keeling, Jaiden 09            

Girls 4x800 Meter Relay CLASS 3A
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muhlenberg County                                10:11.60    9:58.54   10  
     1) Fueller, Alliah 10              2) Mathis, Lindsey 10            
     3) Hooper, Kaitlyn 12              4) Axtell, Elizabeth 10          
  2 Owensboro                                        10:18.50   10:03.22    8  
     1) Parker, Susan 10                2) Derenzo, Marisa 10            
     3) Keeley, Rachel 09               4) Girten, Alex 08               
  3 Daviess County                                   10:32.80   10:47.53    6  
     1) Payne, Claire 10                2) Reynolds, Amelia 09           
     3) Eades, Abby 09                  4) Settle, Sydney 12             
  4 Marshall County                                  11:58.94   11:20.26    4  
     1) McKendree, Melanie 11           2) Bowlin, Ashley 09             
     3) Cavanah, Elizabeth 07           4) Waggoner, Claire 09           
  5 Madisonville North Hopkins                       11:26.00   11:26.39    2  
     1) Gilmore, Catie 12               2) Borders, Julia 09             
     3) Stockton, Rachel 10             4) Sharp, Cassie 10              
  6 Graves County                                    11:22.33   11:36.87    1  
     1) Lavey, Josie 10                 2) Jones, Hannah 08              
     3) Lamb, Hanna 07                  4) Hatley, Jennifer 12           
  7 Christian County                                 11:43.05   13:10.39 
     1) Manzanares, Katie 10            2) Stagner, Samantha 07          
     3) Meacham, Brooke 07              4) McCullough, Chayla 07         

Girls High Jump CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Higgs, Natalie            10 Apollo               5-02.00    5-00.00   10    xo o o o
  2 Greer, Sade               10 Owensboro            5-00.00   J5-00.00    8    xo xo xo o o
  3 McKendree, Melanie        11 Marshall County      4-10.00    4-08.00    6  
  4 West, Taylor              09 Graves County        4-04.00    4-06.00    4  
  5 Goff, Sydney              08 Marshall County      4-06.00   J4-06.00    2  
  6 Parker, Susan             10 Owensboro            4-06.00    4-04.00    0.50 xo o
  6 Boling, Kelly             09 Daviess County       4-08.00    4-04.00    0.50 xo o o
  7 Poole, Megan              12 Muhlenberg Count     4-07.00   J4-04.00   xo xxo
  9 Duty, Kate                09 Daviess County       4-06.00    4-02.00 
-- Ziller, Isobela           12 Graves County        4-00.00         NH 

Girls Pole Vault CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weibert, Ceci             12 Apollo               9-06.00    9-00.00   10  
  2 Hester, Tori              09 Henderson County     9-00.00    8-06.00    8  
  3 Doucet, Shelby            10 Marshall County      7-06.00    8-00.00    6    o
  4 Johnson, Mikayla          10 Owensboro            7-06.00   J8-00.00    4    xo o o
  5 Doss, Devan               09 Marshall County      7-06.00   J8-00.00    2    xo xo
  6 West, Taylor              09 Graves County        6-06.00    7-06.00    1    o o
  7 Turner, Haley             10 Daviess County       8-00.00   J7-06.00   o xxo
  8 Ziller, Isobela           12 Graves County        6-00.00   J7-06.00   xxo
  9 McDonald, Sarah           09 Daviess County       6-06.00    6-06.00 
10 Deibler, Jenny            09 Henderson County     7-00.00    6-00.00 

Girls Long Jump CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Martessia       11 Christian County    16-01.00   16-02.00   10  
  2 Hogue, Alissa             10 Graves County       15-10.00   15-11.00    8  
  3 Fehrenbacher, Tory        11 Marshall County     15-08.00   15-04.00    6  
  4 Barnard, Alyssa           08 Marshall County     14-11.25   15-01.00    4  
  5 Keeley, Rachel            09 Owensboro           14-04.50   14-06.00    2  
  6 Gant, Megan               10 Owensboro           14-05.00   14-02.50    1  
  7 Gibbs, Jayci              11 Henderson County    14-11.00   14-01.50 
  8 Alexander, Lauren         11 Graves County       13-10.50   13-11.50 
  9 Mikes, Mady               09 Daviess County      14-01.00   13-02.00 
10 Cruz, Aiesha              07 Christian County    14-01.50   13-01.00 
11 Poole, Megan              12 Muhlenberg Count    12-06.00   13-00.50 
12 Cronin, Rachel            09 Daviess County      12-07.00   12-05.50 
13 McCay, Maria              10 Muhlenberg Count    11-04.00   12-00.00 
14 O'Nan, Kristen            11 Henderson County    13-00.00   11-11.00 

Girls Triple Jump CLASS 3A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Martessia       11 Christian County    34-05.00   34-02.00   10  
  2 Miller, Lauren            11 Marshall County     32-02.00   32-08.50    8  
  3 Barnard, Alyssa           08 Marshall County     32-00.00   32-02.00    6  
  4 Hughes, Hannah            11 Owensboro           30-01.25   30-06.50    4  
  5 Higgs, Natalie            10 Apollo              30-04.00   30-01.00    2  
  6 Alexander, Lauren         11 Graves County       28-09.00   29-06.00    1  
  7 Sumner, Trisha            10 Daviess County      30-00.00   28-10.00 
  8 Croney, Susie             09 Christian County    31-06.00   28-08.00 
  9 Keeley, Rachel            09 Owensboro           28-08.75   28-07.00 
10 Calhoun, Jasmine          10 Henderson County    26-09.50   28-06.00 
11 Todd, Mia          

Tags CKYSports • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Partner

Partner