��� 2011 FOOTBALL ALL-STATE/CONFERENCE | Columbia Falls High School Football | iHigh.com
Columbia Falls High School
HOME OF 2013-2014 STATE BOYS BASKETBALL & SPEECH CHAMPIONS!!!

CONTENTS

BOYS SPORTS

BASKETBALL

GOLF

SOCCER

TENNIS

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

TRACK AND FIELD

WRESTLING

SWIMMING

GIRLS SPORTS

CHEERLEADING

CROSS COUNTRY

BASKETBALL

SOCCER

SOFTBALL

TENNIS

GOLF

VOLLEYBALL

TRACK AND FIELD

OTHER

ACADEMIC TEAM

DRAMA & THEATRE

EVENTS

GRADUATION

HOMECOMING2010

PROM

SPECIAL OLYMPICS

Columbia Falls Links

NEWSPAPERS

CONTACT US

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Football News

2011 FOOTBALL ALL-STATE/CONFERENCE

December 3, 2011
By Terry Werner of Columbia Falls High School



 

CLASS A ALL-STATE FOOTBALL TEAM

Offense

Quarterback — J.T. Linder, sr, Dillon; Vince DiGiallonardo, sr, Polson; Landon Willyerd, sr, Livingston; Justin Jensen, 5-9, 160, Sr, Havre; Ryan Burke, sr, Billings Central; Dylan Kramer, sr, Laurel.

WR — Josh Lords, sr, Stevensville; Tyler Murray, sr, Hamilton; Austin Carver, jr, Dillon; Gage Vasquez, sr, Whitefish; Branden Greathouse, sr, Livingston; D.L. Singer, sr, Hardin; Jacob Stanton, jr, Billings Central.

RB — Tyler Berner, sr, Corvallis; Chris Forrest, sr, Whitefish; Ryan Brandt, sr, Harve.

FB — Zach Kasperick, sr, Butte Central; Stuart Landis, sr, Corvallis; Matt Heidinger, sr, Laurel.

C — Daniel Morstein, sr, Dillon; Joey DeVries, sr, Havre; Seth Ray, sr, Hamilton.

G — Josiah Clairmont, sr, Polson; Riley Sampson, jr, Polson; Tyrel Hess, sr, Miles City; Trevor Howe, sr, Laurel.

T — Dan LaFranier, jr, Polson; Sam Van Beek, jr, Belgrade; Clint La Rowe, sr, Miles City; Grady Holt-Seavy, sr, Billings Central; Caleb Gills, jr, Dillon.

TE — Thurman Holdsclaw, jr, Havre; Trevor Tracy, sr, Sidney.

Defense

DT — Austin Atkins, sr, Corvallis; Maximillam Smith, sr, Whitefish; Sawyer Zimmerman, sr, Libby; EvanFlathers, sr, Havre; Austin Boucher, sr, Laurel; Avery Baldry, jr, Billings Central.

DE — Eric Williamson, jr, Polson; Brandon Smith, sr, Havre; Cooper Merrill, sr, Miles City.

ILB — Zeke Koslosky, sr, Dillon; Jake Simkins, sr, Butte Central; Brock Bleazard, sr, Polson; Casey Schaub, sr, Havre; Colten Johnston, sr, Miles City; Tommy Cooper, sr, Laurel.

OLB — Kyle Cox, sr, Dillon; Josh Haynes, sr, Stevensville; Austin Barth, sr, Columbia Falls; Paul McClurg, sr, Polson; Eli Hinebauch, sr, Havre; Dylan Hanser, jr, Billings Central.

S — Ben Folsom, jr, Dillon; Dilan Starkel, sr, Dillon; Phil Nelson, sr, Libby; Will Davey, jr, Polson; Carson Feller, sr, Lewistown; Brayden Grimson, sr, Havre; Ty Albert, sr, Hardin.

C — Wes Knox, sr, Dillon; Robert Naleweja, sr, Miles City.

K — Luke Daly, jr, Billings Central.

 

2011 Northwestern Class A All Conference Selections


Offense




Name Level School Height Weight Year
Center




Jacob Forrest 1st Team Whitefish 5' 11 195 12
Kraig Nelson 2nd Team Libby 6' 0 185 11
Marlin Burke Honorable Mention Polson 6' 0 190 11






Guard




Josiah Clairmont 1st Team Polson 5' 9 250 12
Riley Sampson 1st Team Polson 6' 3 225 11
Jacob Babcock 2nd Team Columbia Falls 6' 3 230 12
Brady Sawyer 2nd Team Frenchtown 6' 0  230 11
Jake May  Honorable Mention Whitefish 5' 10 230 11






Tackle




Sawyer Zimmerman 1st Team Libby 6' 0 230 12
Dan LaFranier 1st Team Polson 6' 3 230 11
Maximillan Smith 2nd Team Whitefish 6' 1 215 12
Joey Emory 2nd Team Libby 6' 3 225 12
Weston Marsh Honorable Mention Frenchtown 6' 0  270 10
Eric Williamson Honorable Mention Polson 6' 2 180 11
Wolf Zinke Honorable Mention Whitefish 6' 3 260 11






Tight End/Slot




Jackson Mahlum 1st Team Frenchtown 6' 2 200 12
Justin Hoel 2nd Team Polson 5' 9 150 12






Fullback




Paul McClurg 1st Team Polson 5' 9 180 12
Nik Robertson 2nd Team Libby 6' 1 230 10
Shane Marcial Honorable Mentsion Whitefish 5' 10 160 11
Logan Fisher Honorable Mentsion Frenchtown 5' 10 150 11






Tailback




Chris Forrest 1st Team Whitefish 5' 11 185 12
Chris Cote 1st Team Polson 6' 0 180 12
Daniel Lebsock Honorable Mention Frenchtown 5' 10 170 11






Quarterback




Vince DiGiallonardo 1st Team Polson 6' 0 180 12
Austin Barth 2nd Team Columbia Falls 6' 6 220 12
Connor Donahue 2nd Team Whitefish 6' 2 180 12






Receivers




Gage Vasquez 1st Team Whitefish 6' 5 185 12
Logan Harwood 1st Team Whitefish 6' 0 145 11
Will Davey 2nd Team Polson 6' 0 170 11
Parker Johnson 2nd Team Columbia Falls 6' 0 180 12
Ian Laimbeer Honorable Mention Polson 6' 2 180 12
Conner Ellis Honorable Mention Whitefish 5' 11 170 12






Punter




Jackson Mahlum 1st Team Frenchtown 6' 2 200 12
PAT/Field Goal Kicker



Patrick Valentine 1st Team Libby 5' 10 165 11
Kick Off Return Specialist



Josh Foote 1st Team Libby 6' 0 175 12
Punt Return Specialist



Justin Hoel 1st Team Polson 5' 9 150 12
Offensive Most Valuable Player



Vince DiGiallonardo
Polson 6' 0 180 12






2011 Northwestern Class A All Conference Selections


Defense




Name Level School Height Weight Year
Noseguard




Josiah Clairmont 1st team Polson 5' 9 250 12
Maximillan Smith 1st team Whitefish 6' 1 215 12
Dylan Berget 2nd Team Libby 5' 10 170 12
Garrett Houston Honorable Mention Columbia Falls 6' 0 185 12
Kevin Hodges Honorable Mention Frenchtown 6' 0 250 10
Tackle




Sawyer Zimmerman 1st Team Libby 6' 0 230 12
Nate Carr 1st team Columbia Falls 6' 0 225 12
Dan LaFranier 2nd Team Polson 6' 3 230 11
Wolf Zinke 2nd Team Whitefish 6' 3 230 11
Joey Emery 2nd Team Libby 6' 3 225 12
Brady Sawyer Honorable Mention Frenchtown 6' 0 230 11
Stephen Adams Honorable Mention Libby 5' 10 200 12
Ends




Riley Sampson 1st team Polson 6' 3 225 11
Eric Williamson 1st team Polson 6' 2 180 11
Kraig Nelson 2nd Team Libby 6' 0 185 11
Jacob Forrest 2nd Team Whitefish 5' 11 195 12
Jacob Babcock 2nd Team Columbia Falls 6' 3 230 12
Jackson Mahlum Honorable Mention Frenchtown 6' 2 200 12
Mark Lebsock Honorable Mention Frenchtown 6' 2 185 9
Colby Rybar Honorable Mention Libby 5' 11 175 12
Outside Linebackers




Austin Barth 1st Team Columbia Falls 6' 6 220 12
Paul McClurg 1st Team Polson 5' 9 180 12
Brydon Peacock 2nd Team Frenchtown 6' 0 185 12
Calub Thilmony Honorable Mention Whitefish 5' 10 170 10
David Deihl Honorable Mention Frenchtown 6' 0 180 11
Inside Linebackers




Brock Bleazard 1st Team Polson 6' 0 180 12
Taylor Pitts 2nd Team Polson 5' 9 185 11
Beau Mills 2nd Team Polson 5' 9 175 11
David Anderson Honorable Mention Frenchtown 5' 11 180 11
Robby Neff Honorable Mention Whitefish 5' 10 165 12
Cornerbacks




Justin Hoel 1st team Polson 5' 9 150 12
Josh Foote 1st team Libby 6' 0 175 12
Ryan Anderson 2nd Team Frenchtown 5' 11 170 12
Bryce Wehrli 2nd Team Whitefish 5' 10 155 12
Christian Hubbard Honorable Mention Libby 5' 10 170 12
Kienan Keniston Honorable Mention Polson 5' 11 170 12
Strong Safety




Will Davey 1st Team Polson 6' 0 170 11
Parker Johnson 2nd Team Columbia Falls 6' 0 180 12
Chris Forrest 2nd Team Whitefish 5' 11 185 12
Jared Winslow Honorable Mention Libby 6' 0 185 10
Free Safety




Vince DiGiallonardo 1st Team Polson 6' 0 180 12
Phil Nelson  1st Team Libby 5' 11 185 12
Shane Marcial Honorable Mention Whitefish 5' 10 150 11
Matt Price Honorable Mention Libby 5' 10 155 11
Defensive Most Valuable Player



Sawyer Zimmerman
Libby 6' 0 230 12
Paul McClurg
Polson 5' 9 180 12

Eastern A

All-Conference

Offense

First team - Derek White, sr., C, Billings Central; Jared Neeser, sr., C, Hardin; Tyrel Hess, sr., G, Miles City; Trevor Howe, sr., G, Laurel; Grady Holt-Seavy, sr., OT, Billings Central; Clint LaRowe, sr., OT, Miles City; Trevor Tracy sr., TE, Sidney; Luke Daly, jr., P, Billings Central; Dylan Kramer, sr., QB, Laurel; Ryan Burke, sr., QB, Billings Central; Jacob Stanton, jr., WR, Billings Central; D.L. Singer, sr., WR, Hardin; Connor Cerkovnik, jr., RB, Billings Central; Gus Murdock, sr., RB, Hardin; Matt Heidinger, sr., FB, Laurel; Luke Daly, jr., K, Billlings Central;

Second team - Melvin Ware, jr., OG, Hardin; Zack Frye, sr., OG, Billings Central; Jake O'Toole, sr., OT, Laurel; Jimmy Topp, jr., OT, Sidney; Austin Hergenrider, sr., TE, Laurel; Brian Grimes, sr., P, Glendive; Ty Albert, sr., QB, Hardin; C.J. Edgemond, sr., WR, Laurel; Taylor Martinson, sr., WR, Billings Central; Robert Nalawaja, sr., RB, Miles City; Levi Butkey, jr., RB, Hardin; Forrest Mawyer, jr., FB, Billings Central; Austin Kendall, soph., FB, Sidney; Josh Torgerson, sr., K, Sidney.

Honorable mention - Cody Stone-Murphy, jr., C, Laurel; Garrett Flaming, jr., OG, Billings Central; Nick Burman, sr., OG, Glendive; Cooper Merrill, sr., OG, Miles City; Dakota Twinn, sr., OT, Hardin; Hamilton Smith, sr., OT, Billings Central; Avery Baldry, jr., TE, Billings Central; Matt Rose, sr., TE, Miles City; Ryan Sullivan, sr., QB, Sidney; Dalton Reid, sr., WR, Miles City; Alex Irigoin, sr., WR, Sidney; Tyrell Mailloux, sr., WR, Laurel; Matt Miller, sr., RB, Laurel; Colten Johnston, sr., FB, Miles City; Jared Nesser, sr., K, Hardin.

Defense

First team - Austin Boucher, sr., DL, Laurel; Cooper Merrill, sr., DL, Miles City; Avery Baldry, jr., DL, Billings Central; Tyrel Hess, sr., DE, Miles City; Jake O'Toole, sr., DE, Laurel; Colten Johnston, sr., ILB, Miles City; Tommy Cooper, sr., ILB, Laurel; Dylan Hanser, jr., OLB, Billings Central; Austin Hergenrider, sr., OLB, Laurel; Ian Byorth, jr., SS, Billings Central; Ty Albert, sr., FS, Hardin; D.L. Singer, sr., CB and return specialist, Hardin; Robert Nalawaja, sr., CB, Miles City.

Second team - Melvin Ware, jr., DL, Hardin; Clint LaRowe, sr., DL, Miles City; Garret Flaming, jr., DE, Billings Central; Trevor Tracy, sr., DE, Sidney; Colton Welhaven, jr., ILB, Billings Central; Matt Heidinger, sr., ILB, Laurel; Levi Butkay, jr., ILB, Hardin; Ryan Sullivan, sr., OLB, Sidney; Carl Johnson, soph., OLB, Hardin; Steven Schwend, sr., OLB, Hardin; Koby Leidholt, sr., SS, Miles City; Alex Irigoin sr., SS, Sidney; Ben Herzog, soph., FS, Miles City; George Smith, jr., CB, Billings Central; C.J. Edgmond, sr., CB, Laurel; Robert Nalawaja, sr., return specialist, Miles City; Tyrell Mailloux, sr., return specialist, Laurel.

Honorable mention - Jimmy Topp, jr., DL, Sidney; Tyler Sardorf, sr., DL, Glendive; Tanner Klein, sr., DE, Laurel; Austin Timmons, sr., DE, Billings Central; Brody Brooks, sr., ILB, Sidney; Seth George, ILB, Glendive; Austin Barthel, jr., ILB, Billings Central; Bryce Herman, jr., OLB, Laurel; Matt Miller, sr., SS, Laurel; Taylor Schwartz, soph., SS, Glendive; Josh Reid, sr., FS, Glendive; Josh Torgerson, sr., FS, Sidney; Justin Brown, jr., CB, Sidney; Derek Singer, sr., CB, Hardin.

Southwest A

All-Conference

Offense

MVP - J.T. Linder, Dillon.

First team - Daniel Morstein, C, senior, Dillon; Seth Ray, C, senior, Hamilton; Zeke Koslosky, G, senior, Dillon; Aaron Gilder, G, senior, Corvallis; Jake Simkins, T, senior, Butte Central; Austin Atkins, T, senior, Corvallis; Caleb Gillis, T, junior, Dillon; Ben Folsom, TE, junior, Dillon; Connor McGree, TE, sophomore, Butte Central; Brandon Butt, P, junior, Corvallis; J.T. Linder, QB, senior, Dillon; Josh Lords, WR, senior, Stevensville; Tyler Murray, WR, senior, Hamilton; Austin Carver, WR, junior, Dillon; Tyler Berner, RB, senior, Corvallis; Kyle Cox, RB, senior, Dillon; Zach Kasperick, FB, senior, Butte Central; Stuart Landis, FB, senior, Corvallis; Seth Mason, K, senior, Hamilton.

Second team - Joey Orrino, C, junior, Anaconda; Tyrell Born, G, junior, Hamilton; Donovan Hucke, T, sophomore, Dillon; Jackson Kanenwisher, T, senior, Hamilton; Eric Boyd, TE, junior, Anaconda; J.T. Linder, P, senior, Dillon; Caleb Vance, QB, senior, Stevensville; Josh Bauder, QB, sophomore, Hamilton; Wes Knox, WR, senior, Dillon; Josh Haynes, WR, senior, Stevensville; Tyler Gavlak, RB, senior, Stevensville; Dilan Starkel, FB, senior, Dillon; Wes Knox, K, senior, Dillon.

Honorable mention - Frank Joyce, C, junior, Butte Central; Marcus Monaco, G, junior, Anaconda; Cameron Turner, G, senior, Dillon; Zach Gavlak, T/P, sophomore, Stevensville; Jesse Sims, TE, freshman, Stevensville; Brady Tippett, QB, junior, Butte Central; Jake Capko, WR, senior, Corvallis; Kale Guldseth, WR, sophomore, Butte Central; Jeremy Johnson, WR, senior, Hamilton; Mitch Solan, RB, senior, Anaconda; Danny Peoples, K, freshman, Butte Central.

Defense

MVPs - Zeke Koslosky, Dillon; Jake Simkins, Butte Central.

First team - Austin Atkins, line, senior, Corvallis; Daniel Morstein, line, senior, Dillon; Aaron Gilder, line, senior, Corvallis; Zeke Koslosky, ILB, senior, Dillon; Jake Simkins, ILB, senior, Butte Central; Ben Folsom, SS, junior, Dillon; Zach Kasperick, SS, senior, Butte Central; Wes Knox, CB, senior, Dillon; Josh Lords, CB, senior, Stevensville; Austin Williams, CB, senior, Dillon; Pierce Pendleton, DE, senior, Dillon; Kyle Cox, OLB, senior, Dillon; Josh Haynes, OLB, senior, Stevensville; Dylan Starkel, FS, senior, Dillon; Tyler Murray, FS, senior, Hamilton; Tyler Murray, return specialist, senior, Hamilton.

Second team - Josh Stevens, line, senior, Stevensville; Seth Ray, line, senior, Hamilton; Tyler Gavlak, ILB, senior, Stevensville; Stuart Landis, ILB, senior, Corvallis; Tyler Berner, SS, senior, Corvallis; Blake Sylvaster, CB, junior, Corvallis; Jackson Kanenwisher, DE, senior, Hamilton; Dale Peterson, DE, junior, Dillon; Riley Nagel, OLB, senior, Corvallis; Eric Boyd, FS, junior, Anaconda; Josh Lords, RS, senior, Stevensville; Stuart Landis, RS, senior, Corvallis.

Honorable mention - Carlton Breault, line, senior, Hamilton; Connor Schulte, line, sophomore, Butte Central; Carson King, ILB, sophomore, Dillon; Tyrell Born, ILB, junior, Hamilton; Dalton Belcourt, SS, senior, Stevensville; Northey Tretheway, CB, junior, Butte Central; Kris Cleveland, CB, sophomore, Hamilton; Connor McGree, DE, sophomore, Butte Central; Zach Gavlak, DE, sophomore, Stevensville; Anthony Orrino, OLB, junior, Anaconda; Mike Bienusa, OLB, senior, Hamilton; Raymond Jessop, FS, senior, Corvallis; Austin Williams, RS, senior, Dillon.

Coach of the year - Terry Thomas, Dillon.


Tags Columbia Falls High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Partner