��� Williams and Osborne take second at Libby | Columbia Falls High School Cross Country | iHigh.com
Columbia Falls High School
HOME OF 2013-2014 STATE BOYS BASKETBALL & SPEECH CHAMPIONS!!!

CONTENTS

BOYS SPORTS

BASKETBALL

GOLF

SOCCER

TENNIS

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

TRACK AND FIELD

WRESTLING

GIRLS SPORTS

CHEERLEADING

CROSS COUNTRY

BASKETBALL

SOCCER

SOFTBALL

TENNIS

GOLF

VOLLEYBALL

TRACK AND FIELD

OTHER

ACADEMIC TEAM

DRAMA & THEATRE

EVENTS

GRADUATION

HOMECOMING2010

PROM

SPECIAL OLYMPICS

Columbia Falls Links

NEWSPAPERS

CONTACT US

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Cross Country News

Williams and Osborne take second at Libby

September 8, 2011
Columbia Falls High School



 

Williams and Osborne take second at Libby

 

Posted: Wednesday, September 7, 2011 9:05 am

Two Columbia Falls harriers grabbed second place at the season-opening Libby Invitational cross-country race on Friday, Sept. 2.

Wildcat Derrick Williams took second in 15:40. He was 10 seconds behind Troy Fraley, of Glacier High School.

"A great first outing for Derrick placing second," Columbia Falls coach Richard Menicke said.

Jinise Osborne came in second for the Wildkats at 20:19. She was 12 seconds behind Nicole Brist, of Whitefish.

"A super, solid, strong second," Menicke said of Osborne. "She's looking to be in fine form early on. She has had some big goals."

Four boys broke the 16-minute mark. James Ratzlof was the other Wildcat to make the top-20, coming in 14th at 17:56.

Only two girls broke the 21-minute mark. Menicke said he was surprised by freshman Meredith Stolte, who came in ninth at 21:40.

"She ran very smart, very strong," he said.

Boys

Team totals - Sandpoint 64, Whitefish 67, Glacier 77, Columbia Falls 90, Lakeland 150, Libby 154

Top 20

1 Troy Fraley, Glacier 15:30

2 Derrick Williams, Columbia Falls 15:40

3 T. Smith, Wetaskiwin 15:54

4 S. Levora, Sandpoint 15:55

5 A. Andres, Wetaskiwin 17:00

6 Jace Kalbfleisch, Whitefish 17:18

7 M. Pfeifer, Sandpoint 17:19

8 J. Thomas, Libby 17:22

9 Fischer Gangemi, Whitefish 17:27

10 J. Cartwright, Sandpoint 17:30

11 C. Jones, Sandpoint 17:35

12 Tanner Olsen, Glacier 17:40

13 Ruben Castren, Glacier 17:45

14 James Ratzlof, Columbia Falls 17:56

15 J. Weaver, Eureka 18:06

16 John Owens, Whitefish 18:10

17 Brandon Maassen, Whitefish 18:11

18 P. Sanders, Lakeland 18:12

19 Thomas Henson, Whitefish 18:15

20 C. Crismore, Libby 18:16

Girls

Team totals- Whitefish 49, Sandpoint 62, Glacier 69, Wetaskiwin 100

Top 20

1 Nicole Brist, Whitefish 20:07

2 Jinise Osborne, Columbia Falls 20:19

3 N. Smallwood, Wetaskiwin 21:05

4 Rebecca Holdhusen, Whitefish 21:06

5 Maya Gordon, Whitefish 21:14

6 S. Foster, Sandpoint 21:30

7 Tyryn Jacobs, Glacier 21:31

8 B. Jones, Sandpoint 21:37

9 Meredith Stolte, Columbia Falls 21:40

10 Emma Marchetti, Whitefish 21:42

11 Jessica Chery, Glacier 21:50

12 Dumitra Baker, Glacier 22:03

13 E. Krause, Wetaskiwin 22:08

14 J. Van Ooyen, Sandpoint 22:08

15 L. Coats, Lakeland 22:09

16 R. Cloud, Sandpoint 22:11

17 Katie Whyte, Glacier 22.21

18 J. Lawson, Sandpoint 22:38

19 A. Dodge, Lakeland 22:56

20 M. Rains, Sandpoint 22:58


Tags Columbia Falls High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner