��� State track bests through May 27 | Columbia Falls High School Track & Field | iHigh.com
Columbia Falls High School
HOME OF 2013-2014 STATE BOYS BASKETBALL & SPEECH CHAMPIONS!!!

CONTENTS

BOYS SPORTS

BASKETBALL

GOLF

SOCCER

TENNIS

CROSS COUNTRY

FOOTBALL

TRACK AND FIELD

WRESTLING

SWIMMING

GIRLS SPORTS

CHEERLEADING

CROSS COUNTRY

BASKETBALL

SOCCER

SOFTBALL

TENNIS

GOLF

VOLLEYBALL

TRACK AND FIELD

OTHER

ACADEMIC TEAM

DRAMA & THEATRE

EVENTS

GRADUATION

HOMECOMING2010

PROM

SPECIAL OLYMPICS

Columbia Falls Links

NEWSPAPERS

CONTACT US

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Track & Field News

State track bests through May 27

June 1, 2012
Columbia Falls High School



 

State track bests through May 27

 

The Elite Track and Field Lists

As of May 27, 2012

By Jeff Hedstrom, montanatrack.com representative

It was a great year for track and field after the conclusion of the rainy state meets last week in Butte (AA and C) and Bozeman (A and B). Two state meet records were broken over the weekend as Dani Aragon and Kwyn Johnson made it into the Montana High School Association record books.

The Elite Track and Field Lists are the event leaders from Montana high schools from around the state in 2012. Times were compiled from the results and deep lists that were entered into the montanatrack.com website. The all-class state records are in parentheses. Please contact jeff_hedstrom07@hotmail.com with any corrections or meets or times to add.

BOYS

100 meters (10.67)

Wambach, Billings West 10.83

Messerly, Missoula Sentinel 10.85

Sobrero, Columbus 10.88

Saraceni, Billings Senior 10.98

Roush, Billings West 11.07

Schafer, Billings Skyview 11.10

Daum, Butte 11.11

Case, Havre 11.11

Schieldt, Absarokee 11.12

Ehlers, Sunburst 11.12

Carver, Dillon 11.12

Brekke, Helena Capital 11.13

Nalewaja, Miles City 11.19

A. Thomas, Great Falls CMR 11.19

State Champions – (AA) Saraceni, Billings Senior (A) Carver, Dillon (B) Sobrero, Columbus (C) Ehlers, Sunburst

200 meters (21.06)

Wambach, Billings West 22.18

Messerly, Missoula Sentinel 22.30

Saraceni, Billings Senior 22.45

Sobrero, Columbus 22.49

Roush, Billings West 22.50

Daum, Butte 22.51

Ehlers, Sunburst 22.52

Schieldt, Absarokee 22.52

Daubert, Billings Senior 22.56

Cates, Great Falls CMR 22.60

Brekke, Helena Capital 22.62

Carriger, Butte 22.63

K. Nickol, Helena Capital 22.69

Mustard, Missoula Big Sky 22.71

B. Taylor, Butte 22.73

State Champions – (AA) Saraceni, Billings Senior (A) Martinson, Billings Central (B) Sobrero, Columbus (C) Ehlers, Sunburst

400 meters (47.9)

Daubert, Billings Senior 49.28

K. Nickol, Helena Capital 49.65

P. Harris, Plentywood 49.68

Ehlers, Sunburst 49.70

Swan, Manhattan 49.71

Stands, Hardin 49.83

C. Allen, Belgrade 49.92

Sobrero, Columbus 50.04

Klatt, Billings Senior 50.29

Raymer, Darby 50.14

Howard, Choteau 50.14

Delaney, Charlo 50.17

Senecal, Deer Lodge 50.43

Managhan, Kalispell Flathead 50.44

Howells, Manhattan 50.60

State Champions – (AA) Daubert, Billings Senior (A) Stands, Hardin (B) P. Harris, Plentywood (C) Ehlers, Sunburst

800 meters (1:51.8)

Klatt, Billings Senior 1:54.59

Raymer, Darby 1:54.62

D. Williams, Columbia Falls 1:55.65

P. Harris, Plentywood 1:55.69

Swan, Manhattan 1:55.77

Perrin, Kalispell Flathead 1:56.75

C. Henderson, Corvallis 1:57.77

Neale, Billings Skyview 1:58.07

Petsch, Billings West 1:59.14

Peden, Billings West 1:58.93

Rather, Missoula Big Sky 1:59.26

Woodland, Bozeman 1:59.47

Burke, Missoula Loyola 1:59.64

Milton, Joliet 2:00.21

Fraley, Kalispell Glacier 2:00.24

State Champions – (AA) Klatt, Billings Senior (A) Williams, Columbia Falls (B) P. Harris, Plentywood (C) Raymer, Darby

1600 meters (4:13.29)

Perrin, Kalispell Flathead 4:17.18

D. Williams, Columbia Falls 4:18.63

Woodland, Bozeman 4:20.38

Fraley, Kalispell Glacier 4:22.64

Raymer, Darby 4:25.03

Peterman, Missoula Hellgate 4:26.28

Stoker, Corvallis 4:26.91

Neale, Billings Skyview 4:29.41

Peden, Billings West 4:30.34

Klatt, Billings Senior 4:30.36

Rich, Bozeman 4:31.68

M. Cole, Livingston 4:32.23

Gottman, Missoula Hellgate 4:32.25

Sloan, Billings West 4:33.56

Franck, Bozeman 4:33.98

State Champions – (AA) Perrin, Kalispell Flathead (A) Williams, Columbia Falls (B) Montgomery, Plains (C) Raymer, Darby

3200 meters (9:13.3)

Perrin, Kalispell Flathead **8:55.24

Fraley, Kalispell Glacier 9:25.10

Peterman, Missoula Hellgate 9:26.75

Woodland, Bozeman 9:31.93

D. Williams, Columbia Falls 9:38.42

Barker, Helena 9:46.61

K. Olson, Poplar 9:50.14

Herrick, Missoula Hellgate **9:51.97

Franck, Bozeman 9:52.18

Stoker, Corvallis 9:53.73

Sloan, Billings West 9:54.08

C. Smith, Helena Capital 9:55.35

Rayl, Great Falls CMR 9:56.40

M. Cole, Livingston 9:57.24

L. Lantis, Terry *9:58.04

** ran time at Arcadia Invitational in California

State Champions – (AA) Perrin, Kalispell Flathead (A) Williams, Columbia Falls (B) Alexander, Ronan-St. Ignatius (C) Raymer, Darby

110 hurdles (14.21)

Lindquist, Missoula Big Sky 14.71

Delaney, Charlo 15.01

Sinrud, Helena Capital 15.07

Dalton, Kalispell Glacier 15.24

Polkow, Billings Skyview 15.31

C. Williams, Helena 15.41

Ni. James, Kalispell Flathead 15.44

H. Price, Eureka 15.47

B. Sulser, Billings Senior 15.50

Ludeman, Charlo 15.52

Baughman, Frenchtown 15.53

Hasselbrook, Missoula Loyola 15.58

No. James, Kalispell Glacier 15.60

Storm, Great Falls CMR 15.63

Vanderby, Manhattan 15.64

Zier, Manhattan 15.64

State Champions – (AA) Sinrud, Helena Capital (A) Beatty, Whitefish (B) Boos, Malta (C) Delaney, Charlo

300 hurdles (37.66)

Polkow, Billings Skyview 37.82

J. Collins, Kalispell Flathead 39.30

Delaney, Charlo 39.34

Baughman, Frenchtown 39.42

Dolese, Missoula Hellgate 39.59

Zier, Manhattan 39.79

Reynolds, Florence 39.83

Sinrud, Helena Capital 39.86

Varner, Baker 39.97

Edgmond, Laurel 40.12

Holt, Thompson Falls 40.36

J. Owens, Missoula Big Sky 40.51

Smollack, Anaconda 40.74

Storm, Great Falls CMR 40.78

Caprara, Butte 40.81

State Champions – (AA) Polkow, Billings Skyview (A) Baughman, Frenchtown (B) Zier, Manhattan (C) Delaney, Charlo

400 meter relay (41.48)

Billings Senior 42.52

Billings West 42.98

Missoula Sentinel 43.05

Helena Capital 43.08

Butte 43.19

Great Falls CMR 43.20

Stevensville 43.26

Billings Central 43.30

Helena 43.75

Kalispell Flathead 43.77

Missoula Big Sky 43.97

Miles City 43.98

Corvallis 44.07

Billings Skyview 44.09

Malta 44.21

Great Falls 44.27

Columbia Falls 44.40

Kalispell Glacier 44.53

Frenchtown 44.60

Charlo 44.68

State Champions – (AA) Billings Senior (A) Stevensville (B) Malta (C) Savage

1600 meter relay (3:19.3)

Billings West 3:22.85

Billings Senior 3:22.94

Kalispell Flathead 3:24.04

Billings Skyview 3:24.20

Helena Capital 3:24.38

Manhattan 3:26.26

Columbia Falls 3:27.24

Missoula Sentinel 3:28.10

Billings Central 3:28.37

Whitefish 3:28.78

Florence 3:29.10

Great Falls CMR 3:29.47

Corvallis 3:29.80

Red Lodge 3:31.08

Missoula Big Sky 3:31.47

Belgrade 3:31.71

Twin Bridges 3:31.79

Darby 3:32.17

Helena 3:32.23

Polson 3:32.43

State Champions – (AA) Billings West (A) Billings Central (B) Manhattan (C) Darby

* - converted hand times (added .24)

Long Jump (23-8)

Propp, Missoula Sentinel 22-0 ¾

Hanser, Billings Central 22-0 ¼

Co. Allen, Fairfield 22-0

Tokarz, Kalispell Flathead 21-11 ½

Lords, Stevensville 21-11 ¼

Griffith, Kalispell Glacier 21-11

Beauchaine, Bozeman 21-10

Laird, Billings West 21-6

J. Reed, Glendive 21-4

Martinson, Billings Central 21-3 ¾

J. Bell, Ronan 21-3 ½

Northrop, Missoula Big Sky 21-3

Lapka, Libby 21-2 ½

C. King, Columbia Falls 21-2 ¼

Mundaniohl, Jefferson 21-1

State Champions – (AA) Griffith, Kalispell Glacier (A) Lords, Stevensville (B) McQueary, Manhattan (C) Coorough, Victor

Triple Jump (48-2)

Northrop, Missoula Big Sky 46-8

Tokarz, Kalispell Flathead 46-7 ½

Griffith, Kalispell Glacier 45-7

K. Ball, Victor 44-5 ½

J. Bell, Ronan 44-4 ¼

Haynes, Stevensville 44-2 ½

Marzion, Great Falls CMR 43-10 ½

A. Westfall, Hamilton 43-8

Torgerson, Sidney 43-6 ½

Nichols, Billings Central 43-5

Landis, Corvallis 43-4

N. Graham, Missoula Big Sky 43-2 ¾

R. Jessop, Corvallis 43-2 ¼

T. McKay, Billings West 43-1

Hanser, Billings Central 43-0

Kimball, Helena Capital 42-10 ½

State Champions – (AA) Northrop, Missoula Big Sky (A) Haynes, Stevensville (B) Bell, Ronan-St. Ignatius (C) Ball, Victor

High Jump (7-1)

Rayson, Troy 6-5

Holt, Thompson Falls 6-5

Co. Allen, Fairfield 6-4

Olds, Troy 6-4

Bermes, Joliet 6-4

Hayes, Frenchtown 6-4

Hanser, Billings Central 6-4

Lympus, Missoula Hellgate 6-3

Storm, Great Falls CMR 6-3

E. Rydquist, Billings West 6-3

Several tied at 6-2

State Champions – (AA) E. Rydquist, Billings West (A) Hayes, Frenchtown (B) Rayson, Troy (C) Murnion, Chinook

Pole Vault (15-9)

Murdock, Hardin 14-6

L. Zeiger, Glasgow 14-1

Bomar, Helena 14-0

Bumgarner, Kalispell Glacier 14-0

Diehl, Frenchtown 13-8

Burman, Miles City 13-7

Speranza, Helena Capital 13-6

Komenda, Kalspell Glacier 13-6

Grimes, Glendive 13-6

Christie, Butte 13-6

Berner, Corvallis 13-6

Creek, Kalispell Flathead 13-6

Dringham, Billings West 13-6

Crabtree, Choteau 13-6

Entenmann, Red Lodge 13-6

State Champions – (AA) Bomar, Helena (A) Murdock, Hardin (B) L. Zeiger, Glasgow (C) O’Neill, Charlo

Shot Put (68-0 ½)

N. Jackson, Billings West 55-6 ¼

Dissly, Bozeman 53-9

Maier, Missoula Big Sky 53-6 ½

C. Hanson, Three Forks 53-0

R. Sampson, Polson 52-7

Yates, Colstrip 52-3

LaRowe, Miles City 52-2 ½

Bradley, Billings West 52-0

Marsh, Sheridan 51-4

Quesenberry, Billings West 51-2 ½

Rubel, Polson 50-6

D. Jones, Columbia Falls 50-1 ½

Alkire, Billings West 49-11 ¾

B. Harris, Fairfield 49-11 ½

Weyer, Bozeman 49-9

State Champions – (AA) Dissly, Bozeman (A) Jones, Columbia Falls (B) Yates, Colstrip (C) Marsh, Sheridan

Discus (193-7)

Butt, Corvallis 169-8

C. Hanson, Three Forks 167-5

Alkire, Billings West 159-6

N. Jackson, Billings West 159-1

Atkins, Corvallis 157-7

DuCharme, Baker 156-8

Tudhal, Kalispell Glacier 156-1

Maier, Missoula Big Sky 155-11

J. Henderson, Corvallis 155-11

Douglass, Missoula Sentinel 152-3

D. Jones, Columbia Falls 152-1 ½

K. Moore, Dillon 151-10 ½

Knudson, Sidney 151-4

Quesenberry, Billings West 151-0

Swain, Broadview 149-7

LaRowe, Miles City 149-2

State Champions – (AA) Jackson, Billings West (A) Atkins, Corvallis (B) Ducharme, Baker (C) Vitt, Fairview

Javelin (249-7)

D. Jones, Columbia Falls 202-6

Ogden, Kalispell Glacier 199-0

R. Jessop, Corvallis 192-0

Kelley, Red Lodge 190-9

Landis, Corvallis 190-3

Meiers, Glasgow 185-11

Bermes, Joliet 185-6

Arledge, Missoula Hellgate 185-6

T. Brady, Fairfield 182-6

Thiel, Kalispell Flathead 181-11

Buche, Missoula Hellgate 181-11

Tudhal, Kalispell Glacier 181-0

Pisk, Terry 180-2

Manely, Victor 179-5

Hulslander, Kalispell Glacier 179-3

State Champions – (AA) Jackson, Billings West (A) Atkins, Corvallis (B) Ducharme, Baker (C) Vitt, Fairview

GIRLS

100 meters (12.24)

Schultz, Whitefish 12.48

Scholl, Helena Capital 12.51

Foley, Whitefish 12.51

M. Sulser, Billings Senior 12.51

A. Weber, Great Falls CMR 12.56

A. Olson, Plentywood *12.64

Rector, Billings Senior 12.66

DiGallonardo, Polson 12.66

Kanthack, Helena 12.68

Gellner, Billings Skyview 12.74

Kjelstrup, Glendive 12.75

Kerr, Missoula Loyola 12.77

Brenneman, Kalispell Flathead 12.78

Da. Davis, Kalispell Flathead 12.79

Bayles, Broadus 12.79

Show, Browning 12.79

State Champions – (AA) A. Weber, Great Falls CMR (A) Schulz, Whitefish (B) Bayles, Broadus (C) Street, Shields Valley

200 meters (24.4)

Chilcott, Stevensville *25.54

Schultz, Whitefish 25.59

A. Weber, Great Falls CMR 25.68

Holmes, Plains *25.84

Foley, Whitefish 25.90

Kerr, Missoula Loyola 25.93

Gellner, Billings Skyview 25.97

Kanthack, Helena 26.00

Brenneman, Kalispell Flathead 26.02

S. Henderson, Corvallis 26.10

Tinkle, Missoula Big Sky 26.13

DiGallonardo, Polson 26.15

S. Evans, Havre 26.33

Rector, Billings Senior 26.34

Da. Davis, Kalispell Flathead 26.37

State Champions – (AA) A. Weber, Great Falls CMR (A) Schulz, Whitefish (B) Olson, Plentywood (C) Street, Shields Valley

400 meters (54.62)

Harper, Missoula Sentinel 56.51

Schulz, Whitefish 57.07

Brenneman, Kalispell Flathead 57.14

Tinkle, Missoula Big Sky 57.18

Aragon, Billings Senior 57.23

S. Henderson, Corvallis 58.49

L. Connors, Corvallis 58.78

Hanna, Billings West 59.01

Espinoza, Billings West 59.21

Sanchez, Helena Capital 59.24

Wacaser, Billings Skyview 59.38

A. Olson, Plentywood 59.65

Foley, Whitefish 59.67

Elliott, Billings Central 59.74

Smiedala, Helena 59.88

State Champions – (AA) Harper, Missoula Sentinel (A) Schulz, Whitefish (B) Olson, Plentywood (C) Schwers, Harlowton

800 meters (2:11)

Aragon, Billings Senior 2:08.31

P. Gilchrist, Missoula Hellgate 2:16.03

Stewart, Great Falls 2:16.15

Eickhoff, Corvallis 2:16.76

Morley, Bigfork 2:16.77

Hanna, Billings West 2:16.92

Schultz, Whitefish 2:18.09

K. McKay, Missoula Big Sky 2:18.52

Elliott, Billings Central 2:20.81

C. Warner, Townsend 2:21.07

S. Henderson, Corvallis *2:21.44

Hamburg, Billings West 2:21.60

Smiedala, Helena 2:22.14

K. Day, Billings Skyview 2:22.58

Sanchez, Helena Capital 2:22.72

State Champions – (AA) *Aragon, Billings Senior (A) Eickoff, Corvallis (B) Morley, Bigfork (C) Smit, Manhattan Christian

*New all-class state meet record

1600 meters (4:55.18)

Aragon, Billings Senior 4:53.51

P. Gilchrist, Missoula Hellgate 5:00.12

Morley, Bigfork 5:01.30

C. Warner, Townsend 5:05.25

Stewart, Great Falls 5:06.73

Esposito, Helena 5:07.94

Eickhoff, Corvallis 5:11.94

C. Hardin, Bozeman 5:14.54

Robbin, Billings Skyview 5:19.41

Cline, Bozeman 5:19.43

S. Johnson, Big Timber 5:20.50

Hanna, Billings West 5:21.75

Jansma, Bozeman 5:21.86

A. Creel, Bozeman 5:22.56

H. Rogers, Missoula Sentinel 5:23.73

State Champions – (AA) Aragon, Billings Senior (A) Eickoff, Corvallis (B) Morley, Bigfork (C) Goettemoeller, Denton

3200 meters (10:26.18)

P. Gilchrist, Missoula Hellgate **10:44.43

Morley, Bigfork 10:44.46

Aragon, Billings Senior 10:58.02

C. Warner, Townsend 11:01.23

Stewart, Great Falls 11:16.37

C. Hardin, Bozeman 11:19.00

Esposito, Helena 11:27.59

A. Creel, Bozeman 11:33.42

Hassell, Great Falls CMR 11:34.96

O. Wood, Anaconda 11:38.04

J. Johnson, Glasgow 11:38.64

Robbin, Billings Skyview 11:42.60

H. Rogers, Missoula Sentinel 11:45.74

Pape, Corvallis 11:48.42

S. Sterbis, Missoula Big Sky 11:48.63

** ran time at Arcadia Invitational in California

State Champions – (AA) Aragon, Billings Senior (A) Wood, Anaconda (B) Morley, Bigfork (C) Spencer, St. Regis

100 hurdles (14.34)

M. Sulser, Billings Senior 14.35

Harper, Missoula Sentinel 14.54

L. Connors, Corvallis 14.82

Boschee, Kalispell Glacier 15.11

Bulluck, Lewistown 15.15

Zimmer, Missoula Big Sky 15.30

Reid, Thompson Falls 15.60

Erdahl, Belgrade 15.63

T. Nickol, Helena Capital 15.70

Scheffelmaer, Lewistown 15.88

Kw. Johnson, Kalispell Flathead 15.95

Lindley, Missoula Big Sky 15.96

Chilcott, Stevensville 16.01

Sturges, Kalispell Flathead 16.01

Carl, Missoula Big Sky 16.03

State Champions – (AA) M. Sulser, Billings Senior (A) Bulluck, Lewistown (B) Griebel, Glasgow (C) Halle, Manhattan Christian

300 hurdles (43.34)

Harper, Missoula Sentinel 42.86

Brenneman, Kalispell Flathead 43.22

M. Sulser, Billings Senior 44.78

Morrison, Helena 45.47

Bulluck, Lewistown 45.47

L. Connors, Corvallis 45.86

Boschee, Kalispell Glacier 46.14

Erdahl, Belgrade 46.18

Foley, Whitefish 46.69

H. Phillips, Plains 46.98

Espinoza, Billings West 47.14

Gellner, Billings Skyview 47.17

B. Gray, Park City 47.32

K. Hanson, Chinook 47.36

Lynn, Glendive 47.39

State Champions – (AA) Harper, Missoula Sentinel (A) Bulluck, Lewistown (B) Phillips, Plains (C) Hanson, Chinook

400 meter relay (48.3)

Billings Senior 48.65

Great Falls CMR 48.76

Missoula Big Sky 49.52

Billings Skyview 49.59

Whitefish 49.76

Corvallis 50.00

Missoula Sentinel 50.06

Butte 50.30

Kalispell Flathead 50.33

Belgrade 50.48

North Star 50.55

Billings West 50.62

Helena 50.68

Helena Capital 50.95

Manhattan Christian 51.10

Glendive 51.14

Plains 51.22

Lewistown 51.49

Missoula Hellgate 51.71

Kalispell Glacier 51.74

State Champions – (AA) Billings Senior (A) Whitefish (B) Plains (C) North Star

1600 meter relay (3:52.46)

Billings Senior 3:59.57

Missoula Big Sky 4:00.90

Helena 4:00.99

Billings Skyview 4:01.45

Corvallis 4:01.65

Billings West 4:01.72

Kalispell Flathead 4:03.75

Great Falls 4:05.16

Missoula Sentinel 4:08.25

Great Falls CMR 4:09.46

Whitefish 4:09.60

Butte 4:10.00

Belgrade 4:11.20

Big Timber 4:12.92

Seeley-Swan 4:14.07

Glendive 4:14.87

Livingson 4:15.10

Charlo 4:15.83

Shepherd 4:16.00

Helena Capital 4:16.27

State Champions – (AA) Billings West (A) Corvallis (B) Big Timber (C) Seeley-Swan

* - converted hand times (added .24)

High Jump (5-9 ½)

Boschee, Glacier 5-9

Feller, Lewistown 5-7

Morrison, Helena 5-5

Mims, Billings Senior 5-5

Rafish, Butte 5-4

Statton, Harrison 5-4

Gilchrist, Helena 5-4

Charlesworth, Glendive 5-4

Reid, Thompson Falls 5-4

Daugherty, Missoula Big Sky 5-3

Harper, Missoula Sentinel 5-3

Zemljak, Butte 5-3

Grimsrud, Helena 5-3

Klinker, Great Falls 5-3

A. Olson, Plentywood 5-3

B. Erickson, Missoula Big Sky 5-3

Feilzer, Missoula Big Sky 5-3

State Champions – (AA) Boschee, Kalispell Glacier (A) Feller, Lewistown (B) Reid, Thompson Falls (C) Statton, Harrison

Long Jump (18-11 ¼)

Brenneman, Kalispell Flathead 18-9

Boschee, Kalispell Glacier 18-1 ½

Morrison, Helena 17-10

McLeod, Butte 17-9

Kjelstrup, Glendive 17-8

Daugherty, Missoula Big Sky 17-7 ½

K. Smith, Billings West 17-7 ½

Healey, Billings Central 17-3

Kw. Johnson, Kalispell Flathead 17-1 ½

Bullock, Lewistown 17-0 ¾

Cook, Kalispell Glacier 17-6 ½

Stroot, Superior 17-1

L. Carlon, North Star 17-0 ¾

D. Fowler, Belgrade 16-10 ½

M. Weber, Great Falls CMR 16-10

State Champions – (AA) Brenneman, Kalispell Flathead (A) Kjelstrup, Glendive (B) Sauro, Missoula Loyola (C) Stroot, Superior

Triple Jump (39-2)

Kw. Johnson, Kalispell Flathead 38-4 ¾

Koehler, Billings Senior 37-6

K. Smith, Billings West 37-5 ¾

Scholl, Helena Capital 37-3 ¾

Cook, Kalispell Glacier 37-0

Daugherty, Missoula Big Sky 36-11 ½

Boschee, Kalispell Glacier 36-11

Faupel, Butte 36-1

B. Carlon, North Star 35-11

Hogenson, Shields Valley 35-10

H. Porch, Florence 35-9 ½

Dembek, Winnett-Grass Range 35-5 ¾

L. Connors, Corvallis 35-5

S. Evans, Havre 35-4

L. Carlon, North Star 35-3

McDowell, Billings Senior 35-3

State Champions – (AA) *Johnson, Kalispell Flathead (A) Connors, Corvallis (B) Klapmeier, Forsyth (C) B. Carlon, North Star

*New AA state meet record

Pole Vault (13-0)

Cundith, Helena 11-6

Gorder, Sidney 11-6

Minow, Sidney 11-0

C. Westfall, Hamilton 11-0

Gyurucza, Missoula Big Sky 10-9

Fulton, Billings Senior 10-6

Reid, Thompson Falls 10-6

A. Evans, Corvallis 10-6

Wacaser, Billings Skyview 10-6

Theade, Red Lodge 10-6

M. Robinson, Billings West 10-6

T. Allen, Missoula Hellgate 10-6

Cranford, Huntley Project 10-6

Schroeck, Jefferson 10-6

Langer, Missoula Hellgate 10-6

State Champions – (AA) Cundith, Helena (A) Gorder, Sidney (B) Schroeck, Jefferson (C) Hopp-Juden, Cascade

Shot Put (47-6)

Leuenberger, Sidney 41-4 ½

Hodgson, Billings West 41-4 ½

Vaile, Cut Bank 39-9

Grimstad, Billings Senior 39-8

Al. Johnson, Richey-Lambert 39-1 ½

B. King, Malta 38-6

Amestoy, Helena 38-3

Keleti, Helena Capital 38-0

Falcon, Colstrip 37-11 ½

Kratofil, Hamilton 37-11

Schroeder, Great Falls CMR 37-9 ¼

Bignell, Helena Capital 37-9 ¼

Bymaster, Broadview 37-5

Cayer, Great Falls 37-1

C. Hanson, Choteau 37-0 ½

State Champions – (AA) Hodgson, Billings West (A) Leuenberger, Sidney (B) Vaile, Cut Bank (C) Johnson, Richey-Lambert

Discus (154-10)

Hodgson, Billings West 145-11

Al. Johnson, Richey-Lambert 139-8

Dennis, Billings West 136-6

Leuenberger, Sidney 134-7

Lueck, Billings West 133-5

Three Irons, Hardin 132-2

Grimstad, Billings Senior 131-3

Schroeder, Great Falls CMR 125-10

C. Smith, Manhattan 124-2

Vaile, Cut Bank 122-9

Kratofil, Hamilton 121-7

Rowland, Geraldine 121-5

Wolff, Sidney 119-7

S. Williams. Kalispell Glacier 119-7

B. Bennett, Colstrip 119-4

A. Carlson, Kalispell Glacier 118-9

State Champions – (AA) Hodgson, Billings West (A) Three Irons, Hardin (B) Vaile, Cut Bank (C) Johnson, Richey-Lambert

Javelin (172-0)

L. King, Billings West 139-11

Feller, Lewistown 139-11

Hice, Roundup 138-8

Henry, Malta 137-9

Haggarty, Missoula Loyola 137-0

Estes, Anaconda 137-0

Donahue, Billings West 134-4

Statton, Harrison 134-2

Grimstad, Billings Senior 133-0

Chilcott, Stevensville 132-7

Rides Horse, Hardin 129-8

E. Harris, Sidney 129-4

Blevins, Charlo 128-7

Fertterer, Belt 128-2

C. Sullivan, Anaconda 127-9

State Champions – (AA) Donahue, Billings West (A) Feller, Lewistown (B) Vaile, Cut Bank (C) Fertterer, Belt


Tags Columbia Falls High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google

Announcements


Partner