��� Bryan swim sweeps Ayersville | Bryan High School Swimming & Diving | iHigh.com

BRYAN SPORTS

GET INVOLVED

FALL SPORTS

WINTER SPORTS

SPRING SPORTS

OTHER

NWOAL


Home » Swimming & Diving News

Bryan swim sweeps Ayersville

December 5, 2012
By Chris Malanga of Bryan High School



The Bryan Golden Bears swimming team made it a clean sweep of Ayersville, as the boys and girls beat the Pilots by scores of 107-36 and 108-46 respectively on Tuesday night at the Defiance YMCA.

"It was a great start for our team," said Head Coach Makenzie Luce.  "We had some good swims and now have a better idea of where we stand individually and what to work on next."

In the boys meet, individual winners included Matt Frame (200 Freestyle), Michael Sheridan (200 Individual Medley and 100 Butterfly), Greyson Spangler (500 Freestyle and 100 Breaststroke), and Elliot Pitman (100 Backstroke).

The boys also dominated the relays. In the 200 Medley relay the Bryan A team (Pitman, Spangler, Bryce Alabata, and Hayden Hageman) finished in first place, just ahead of the Bryan B team (Bobby Kimble, Mason King, Sheridan, and Shea Vogelsong).

They did the same thing in the 200 Freestyle Relay as the Bryan A team (Alabata, Hageman, Frame, and Spangler) finished first.  The Bryan B team (Kimble, King, Pitman, and Brandon Poncsak) finished in second.

On the girls side, individual events were won by Annika Shaffer (200 Freestyle), Lauren Chaney (200 IM and 100 Breastroke), Courtney Rode (50 Freestyle), Olivia Smith (100 Butterfly), JoJo Rode (100 Freestyle and 100 Backstoke), and Lindsey Bockover (500 Freestyle),

The girls also swept the relays. In the 200 Medley relay the Bryan A team (JoJo Rode, Chaney, Smith and Courtney Rode) finished in first place, with the Bryan B team (Shaffer, Celine Dyndal, Taylor Pool, and Olivia Grant) finishing second.

They won the 200 Freestyle Relay as well, with the Bryan A team (Chaney, Grant, Bockover, and Shaffer) finishing first.  The Bryan B team (Dyndal, Annie Kerr, Addy Kuhn, and Sydney Snider) finished third.



Complete Results

Boys Meet

Bryan 108, Ayersville 46

200 medley relay - 1. Bryan A (Pitman, Spangler, Alabata, Hageman), 2:01.31; 2. Bryan B (Kimble, King, Sheridan, Vogelsong); 3. Ayersville (Brandt, Florence, Miller, Howard). 200 freestyle - 1. Frame (B), 2:10.12; 2. Kimble (B); 3. King (B); 4. Deitrick (A). 200 IM - 1. Sheridan (B), 2:20.01; 2. Miller (A); 3. Brandt (A); 4. Vogelsong (B). 50 freestyle - 1. Florence (A), 24.73; 2. Alabata (B); 3. Hageman (B); 4. Ellis (B). 100 butterfly - 1. Sheridan (B), 1:04.44; 2. Miller (A); 3. Brandt (A). 100 freestyle - 1. Florence (A), 57.96; 2. Kimble (B); 3. Vogelsong (B). 500 freestyle - 1. Spangler (B), 5:58.04; 2. Frame (B). 200 freestyle relay - 1. Bryan A (Alabata, Hageman, Frame, Spangler), 1:43.00; 2. Bryan B (Kimble, King, Pitman, Poncsak); 3. Ayersville A (Brandt, Florence, Long, Miller); 4. Ayersville B (Davis, Bowen, Link, Howard). 100 backstroke - 1. Pitman (B), 1:26.32; 2. Wank (A); 3. Ellis (B); 4. Link (A). 100 breaststroke - 1. Spangler (B), 1:11.80; 2. Alabata (B); 3. Howard (A); 4. King (B); 5. Deitrick (A). 400 freestyle relay - 1. Bryan A (Sheridan, Ellis, Hageman, Frame), 4:17.49.

Girls Meet

Bryan 107, Ayersville 36

200 medley relay - 1. Bryan A (J. Rode, Chaney, Smith, C. Rode), 1:59.7; 2. Bryan B (Shaffer, Dyndal, Pool, Grant); 3. Ayersville (D. Schroeder, Richards, K. Schroeder, Wank). 200 freestyle - 1. Shaffer (B), 2:15.95; 2. Bockover (B); 3. Pool (B); 4. Richards (A); 5. Wank (A). 200 IM - 1. Chaney (B), 2:19.69; 2. Grant (B). 50 freestyle - 1. C. Rode (B), 27.33; 2. K. Schroeder (A); 3. Miller (A); 4. Hoshock (A); 5. Dyndal (B). 100 butterfly - 1. Smith (B), 1:07.94. 100 freestyle - 1. J. Rode (B), 58.31; 2. K. Schroeder (A); 3. D. Schroeder (A); 4. Pool (B); 5. Grant (B). 500 freestyle - 1. Bockover (B), 6:19.60; 2. Shaffer (B); 3. Richards (A). 200 freestyle relay - 1. Bryan A (Chaney, Grant, Bockover, Shaffer), 1:57.35; 2. Ayersville (D. Schroeder, Wank, K. Schroeder, Richards); 3. Bryan B (Dyndal, Kerr, Kuhn, Snider). 100 backstroke - 1. J. Rode (B), 1:06.45; 2. Smith (B); 3. D. Schroeder (A); 4. Hoshock (A). 100 breaststroke - 1. Chaney (B), 1:12.89; 2. Dyndal (B); 3. Wank (A); 4. Snider (B). 400 freestyle relay - 1. Bryan A (J. Rode, Smith, Pool, Bockover), 4:18.98.


Tags Bryan High School • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements


Partner