��� Alabama HS Regional Scores | Alabama Radio Sports Basketball | iHigh.com
Alabama Radio Sports
www.alabamaradio.net...Doug Threadgill Advertising & Promotions

CONTENTS

Sports Supporters

LINKS

EVERYTHING SPORTS

MEDIA

Home » Basketball News

Alabama HS Regional Scores

February 27, 2011
Alabama Radio Sports






GIRLS:
 

2011 Girls Regional Basketball Pairings/Scores


(Regional tournaments are scheduled Feb. 21-26 at the South and Central regionals and Feb . 22-26 at the Northwest and Northeast regionals. Records are listed where reported.  

CLASS 1A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Brantley 60, Marengo 56

McIntosh 64, J.F. Shields 56

Finals: McIntosh (24-1) 60, Brantley (28-6) 50


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Edward Bell 58, Holy Spirit 53

Akron72, Winterboro 54

Finals: Akron (25-4) 73, Edward Bell (21-5) 61


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Ragland 59, Collinsville 51
Spring Garden 63, Jacksonville Christian 33

Finals: Ragland (27-4) 52, Spring Garden (24-8) 42


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

R.A. Hubbard 49, Lynn 43

Berry 50, Belgreen 45

Finals: R. A. Hubbard (20-3) 72, Berry (23-7) 49


CLASS 2A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Barbour County 44, Elba 36
Samson 51, Houston County 44
Finals: Barbour County (27-2) 67, Samson 46


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Horseshoe Bend 33, Francis Marion 29
Lanett 52, R.C. Hatch 47

Finals: Lanett 48, Horseshoe Bend (28-4) 40


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Woodland 66, North Sand Mountain 62 (2 OT)
Ranburne 50, Sand Rock 40

Finals: Woodland (29-6) 63, Ranburne (24-6) 56


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Red Bay 32, Lexington 31
Tanner 60, Cold Springs 27

Finals: Tanner (30-3) 59, Red Bay (26-5) 48


CLASS 3A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Geneva 51, T.R. Miller 41
Montgomery Academy 69, Abbeville 27

Finals: Montgomery Academy (29-1) 56, Geneva (28-5) 32


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Greensboro 54, Leeds 26
Sumter County 72, Handley 28

Finals: Sumter County (24-7) 49, Greensboro (19-8)  36


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Madison Academy 67, Ashville 36

Saks61,  Pisgah 54
Finals: Madison Academy (34-2) 69, Saks (22-9) 31
 

Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Danville 38, Holly Pond 37

Clements 52, Winfield 29
Finals: Danville (26-5) 54, Clements (31-4) 50
 

CLASS 4A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Brewbaker Tech 83, Jackson 39

UMS-Wright 50, Andalusia 50

Finals: Brewbaker Tech (27-6)  41, UMS-Wright (22-11) 35


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Midfield 50, Southside-Selma 34
Livingston 71, Beauregard 48
Finals: Midfield (20-13) 50, Livingston (21-8) 41


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State U.
Guntersville 54, Cherokee County 44
Anniston 70, DAR 45
Finals: Guntersville (20-10) 33, Anniston (27-5) 30 

Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Good Hope 50, Deshler 40
Priceville 72, Brooks 61

Finals: Good Hope (29-4) 45, Priceville (22-10) 40


CLASS 5A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile

LeFlore 42, Selma 22
Carroll-Ozark 65, Faith Academy  64 (OT)

Finals: LeFlore (30-1) 46, Carroll (27-4) 30.


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Fairfield 54, Briarwood Christian 48
Russell County 48, Paul Bryant 42

Finals: Fairfield (25-8) 77.  Russell County (25-7) 36


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Erwin 46, Fort Payne 43
Ramsay 40, Arab 38

Finals: Erwin (27-3) 47, Ramsay (19-9) 45 (OT)


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Brewer 65, Lee-Huntsville 40
J.O. Johnson 51, Cullman 24

Finals: Brewer (23-10) 58, J.O. Johnson 42.


CLASS 6A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Blount 58, Baldwin County 36
Davidson 50, McGill-Toolen 37
Finals: Blount (24-7) 59,. Davidson (29-6) 48


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Central-Phenix City 56, Carver-Montgomery 48
Jeff Davis 54, Enterprise 50

Finals: Jeff Davis (27-3) 52, Central-Phenix City (25-5) 47


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Gadsden City 59, Vestavia Hills 46
Hoover 60, Shades Valley 42

Finals: Hoover (32-23) 56, Gadsden City (25-6) 30


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Sparkman 43, Minor 40

Bob Jones 50, Bessemer City 24

Finals: Bob Jones (29-7) 27, Sparkman (30-2) 19



BOYS:
2011 Boys Regional Basketball Pairings, Scores



 

(Play is scheduled Feb. 21-26 at the South and Central regionals and Feb. 22-36 at the Northeast and Northwest regionals. Records are listed where reported.)


CLASS 1A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Linden 53, J.F. Shields 49

McIntosh 54, Kinston 39

Finals: McIntosh (13-12)52,  Linden (17-7)  38


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Parkway Christian 62, Notasulga 27

Keith54, Holy Spirit 39
Finals: Keith (20-10) 48, Parkway Christian (20-14)  46


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Cedar Bluff 78, Faith Christian 49
Collinsville 53, Gaston 45

Finals: Cedar Bluff (28-3) 79, Collinsville (21-7) 68 

Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Parrish 60, R.A.Hubbard 57
Pickens County 79, Tharptown 57

Finals: Pickens County (28-1) 82, Parrish (13-17) 48


CLASS 2A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Barbour County 57, Cottage Hill 45
Houston County 77, Elba 64

Finals: Barbour County (29-4) 58, Houston County (25-9) 56.


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Francis Marion 58, Central-Hayneville 44
Lanett 63, Leroy 48.

Finals: Lanett (19-14) 68, Francis Marion 63


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Vincent 68, Section 61

Sand Rock 60, Holy Family 58

Finals: Sand Rock (23-9) 60, Vincent (25-) 59


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Mars Hill Bible 60, Sulligent 49
Tanner 78, Cold Springs 69

Finals: Tanner (25-5) 70, Mars Hill Bible (26-7) 62


CLASS 3A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Clarke County 76, Luverne 68
Trinity Presbyterian 58, Abbeville 53

Finals:  Clarke County (24-3)  49, Trinity (23-5) 42


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Greensboro 55, Central Coosa 32
Sumter County 79, Handley 55

Finals: Greensboro (26-6) 77, Sumter County (30-4) 75 (OT)


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Randolph 60, Glencoe 46, Thursday, 4:30 p.m.

Piedmont 63, Madison Academy 59

Finals: Piedmont (27-8) 64, Randolph (18-13) 51


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Lauderdale County 56, Holly Pond 55

Carbon Hill 55, Clements 41

Finals: Carbon Hill (30-1) 48, Lauderdale County (27-6) 38


CLASS 4A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Hillcrest-Evergreen 74, Headland 59

Andalusia 59, Escambia County 57

Finals: Hillcrest-Evergreen (25-6) vs. Andalusia (31-2), Saturday, 5:20 p.m.


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Midfield 66, Dallas County 56 (OT) Calera 76, Dadeville 71 Finals: Midfield (22-9) 68, Calera (22-8) 65  

Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Anniston 62, Guntersville 46
Oneonta 56, Munford 53

Finals: Anniston (20-9) 46, Oneonta (24-8) 44.


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Fairview 64, West Limestone 57

Butler 84, East Lawrence 40,
Finals: Butler (30-2) 57,  Fairview (22-9) 37


CLASS 5A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile

Wilcox-Central 58, Vigor 55
Selma 50, Faith Academy 43 Finals: Wilcox-Central (24-7) 63, Selma (24-9) 54

Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Pleasant Grove 65, Sylacauga 49

Russell County 64, Brookwood 52

Finals: Pleasant Grove (28-5) 76, Russell County (24-8) 59


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University  

Woodlawn 32,  Albertville 31 Wenonah 74, Boaz 32 Finals: Wenonah (29-4) 75, Woodlawn (27-6) 64

Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Lee-Huntsville 75, Walker 35
Russellville 55, Brewer 54
Finals: Lee-Huntsville (26-8) 67, Russellville (24-10) 45



CLASS 6A

South at Mitchell Center, U. of South Alabama, Mobile
Daphne 56, Blount 55
Murphy 60, McGill-Toolen 57
Finals: Murphy (24-5) 72, Daphne (18-9) 64


Central at Acadome, Alabama State U., Montgomery

Carver-Montgomery 71, Enterprise 66
Central-Phenix City 64, Jeff Davis 49
Finals: Carver-Montgomery (33-1) 78, Central-Phenix City (21-10) 66


Northeast at Mathews Coliseum, Jacksonville State University

Gadsden City 55, Spain Park 46
Vestavia Hills 62, Huffman 54
Finals: Vestavia Hills (15-17) 61, Gadsden City (28-3) 58


Northwest at Drake Coliseum, Wallace State-Hanceville

Sparkman 51, Northridge 44
Hillcrest-Tuscaloosa 49,  Bob Jones 47
Finals: Hillcrest-Tuscaloosa (30-3) 43, Sparkman (22-9) 41

Tags Alabama Radio Sports • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner