��� 2014 All-Star Baseball Team | Alabama Radio Sports Baseball | iHigh.com
Alabama Radio Sports
www.alabamaradio.net...Doug Threadgill Advertising & Promotions

CONTENTS

Sports Supporters

LINKS

EVERYTHING SPORTS

MEDIA

Home » Baseball News

2014 All-Star Baseball Team

June 12, 2014
Alabama Radio Sports



 

ASWA Names 2014 All-State Baseball Team

      Ardmore High School senior left-hander Cody Reed headlines the 2014 Alabama Sports Writers Association (ASWA) All-State Baseball Team released June 6.
      Reed, who had an 0.46 ERA, finished 10-2 with 226 strikeouts and only 17 walks in 92 innings this past season. He allowed only 28 hits, 10 runs and six earned runs on the season. He was voted by the ASWA prep sports writers as Class 4A Pitcher and Player of the Year and was also chosen Gatorade Player of the Year.

      He was drafted by the Arizona Diamondbacks in the second round, signed over the weekend and reports to Arizona this week. Reed is the only repeat player of the year from 2013. 
      Reed is also a repeater on the ASWA Super All-State Team. His coach, Andrew Smith, was selected Class 4A Coach of the Year after leading the Tigers to the state finals.
      The ASWA also selected Pitcher of the Year, Hitter of the Year and Player of the Year for each of the six AHSAA classifications.
      Charles Henderson High School junior catcher Chase Smartt was selected 4A Hitter of the Year.
      Other individual class winners included:
      Class 6A: Sam Finnerty, Pelham, Hitter and Player of the Year; Jake Walters, Thompson, Pitcher of the Year.
      Class 5A: Jesse McCord, Spanish Fort, Pitcher and Player of the Year; Owen Lovell, Cullman, Hitter of the Year.
      Class 3A: 
Matt Morgan, Thorsby, Hitter and Player of the Year; Taylor Clemons, Madison Academy, Pitcher of the Year.
      Class 2A: Kirk Maddox, Houston Academy, Pitcher and Player of the Year; Blaine Beaird, Westbrook Christian, Hitter of the Year.
      Class 1A:  Brandon Cook, St. Luke’s, Hitter and Player of the Year; Leighton Lary, St. Luke’s, Pitcher of the Year.
      Selected Coach of the Year in each classification were: Will Smith, Spain Park (6A); Matt Ream, Rehobeth (5A); Andrew Smith, Ardmore (4A); P.J. Guy, Sipsey Valley (3A); Tony Kirkland, Houston Academy (2A); Bill Murrell, Athens Bible (1A).
      AHSAA players named to the Super All-State Team included:
 
2014 ASWA Super All-State Baseball Team

Cody ReedArdmore, Sr., pitcher
Jesse McCordSpanish Fort, Sr., pitcher
Sam FinnertyPelham, Jr., outfielder
Owen LovellCullman, Fr., outfielder
Jake WaltersThompson, Sr., pitcher
Matt MorganThorsby, Sr., catcher
Chase SmarttCharles Henderson, Jr., catcher
Kirk MaddoxHouston Academy, Sr., pitcher
Taylor ClemonsMadison Academy, Jr., pitcher

 

2014 ASWA Baseball All-State Team
Class 6A
P - Brax Garrett, Foley, So.
P - Braden Olive, Northview, Sr.
P - Jake Walters, Thompson, Sr.
P - Mason Duke, Spain Park, Jr. 
C - Hayden White, Prattville, Sr.
1B - Matthew Christian, Opelika, Jr.
2B - Lee Clark, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.
3B - Kyle Wright, Buckhorn, Sr.
SS - Matt Sanders, Bob Jones, Sr.
OF - Keith Holcombe, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.
OF - Jamal Howard, Central-Phenix City, Sr.
OF - Sam Finnerty, Pelham, Jr.
DH - Austin Haight, Spain Park, Sr.
DH - Tanner Burns, Decatur, Fr.
UTL - Whitt Davis, Huntsville, Jr.
UTL - Will Sipes, Sparkman, Jr.

Pitcher of the Year: Jake Walters, Thompson
Hitter of the Year: Sam Finnerty, Pelham
Player of the Year: Sam Finnerty, Pelham
Coach of the Year: Will Smith, Spain Park

Honorable mention
Pitcher: Kyle Stuart, Northridge, Jr.; Brock Anderson, Sparkman, So.; Blake Rivera, Smiths Station, So.
Catcher: Jarod Howell, Sparkman, Fr.; Hunter Stovall , Pelham, Jr.
First base: Chance Willard, Hazel Green, Sr.
Second base: Drew Odum, Mountain Brook, Jr.; Grey Norton, Smiths Station, Jr.
Third base: Caleb Lynn, Smiths Station, Jr.; Brendan Donovan, Enterprise, Jr.; Josh Flowers, Lee-Montgomery, Sr.
Shortstop: Carter Pharis, Hewitt-Trussville, Jr.
Outfield: AC Dantonio, Sparkman, Sr.; Drew Avans, Thompson, Sr.
Designated hitter: Cole Chiselko, Hoover, Sr.; Brad Norman, Auburn, Jr.
Utility: Jay Jordan, Dothan, Jr.; Austin Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

 

Class 5A
P - Jesse McCord, Spanish Fort, Sr. 
P - Auston Neal, Cullman, Sr.
P - Drew Mullinax, Southside-Gadsden, Sr.
P - Zac Rogers, Benjamin Russell, Sr.
C - Brian Lane, Spanish Fort, Sr. 
1B - Lance Cleveland, Cullman, Sr.
2B - Colton Thomas, Marbury, Sr.
3B - Tyler Oates, Demopolis, Sr.
SS - Jared Nixon, Marbury, Jr.
OF - Malik Rosier, Faith Academy, Sr.
OF - Jordan Brown, Rehobeth, Sr. 
OF - Owen Lovell, Cullman, Fr.
DH - Brett Blackwood, Hartselle, Sr.
DH - Ben Rhodes, East Limestone, Sr.
UTL - Ethan Simmons, Briarwood Christian, Sr.
UTL - Will Luft, Spanish Fort, Sr.

Pitcher of the Year: Jesse McCord, Spanish Fort
Hitter of the Year: Owen Lovell, Cullman
Player of the Year: Jesse McCord, Spanish Fort
Coach of the Year: Matt Ream, Rehobeth

Honorable mention
Pitcher: Tristan Davis, Pleasant Grove, Sr.; Seth Arroyo, Rehobeth, Sr.
Catcher: Matt West, Southside-Gadsden, Sr.; Josh McDaniel, Brookwood, Sr.
First base: Raequan Kelley, Eufaula, Sr.
Second base: Caleb Ledbetter, Etowah, Sr.
Third base: Brooks Wade, Walker, Sr.
Shortstop: Strauss Outlaw, Carroll, Jr.; Alan Smith, Fort Payne, Jr.
Outfield: Rob Perteet, Spanish Fort, Sr.; Blake Devine, Southside-Gadsden, Sr.
Designated hitter: Brett Powers, Carroll, Sr.
Utility: Wes Crawford , Mortimer Jordan, Sr.; KeWayne McCray, Brookwood, Sr.

 

Class 4A
P - Cody Reed, Ardmore, Sr.
P - Jonah Todd, Oak Grove, Sr.
P - John Michael Stephens, Charles Henderson, Sr.
P - Garrett Deloney, Alabama Christian, Sr.
C - Chase Smartt, Charles Henderson, Jr.
1B - Austin Ingram, Charles Henderson, Jr.
2B - Hunter Musso, Oneonta, Sr.
3B - Brady Bedingfield, Brooks, Sr.
SS - Dalton Cobb, Alexandria, Jr.
OF - John Johnson, Charles Henderson, Sr.
OF - Chandler Taylor, Alabama Christian, Jr.
OF - Luke Wall, Oneonta, Jr.
DH - Riley Phillips, Brooks, Jr.
DH - Troy Dixon, UMS-Wright, Jr.
UTL - Nathan Langley, Beauregard, Sr.
UTL - Clayton Daniel, Guntersville, Sr.

Pitcher of the Year: Cody Reed, Ardmore
Hitter of the Year: Chase Smartt, Charles Henderson
Player of the Year: Cody Reed, Ardmore
Coach of the Year: Andrew Smith, Ardmore

Honorable mention
Pitcher: Justin Scherzinger, Andalusia, Sr.; Justin Whitley, Alexandria, Jr.; Hunter Hood, Haleyville, Sr.; Blake O'Bryant, Oneonta, Sr.
Catcher: Jacob Twilley, Dora, Sr.
First base: A.J. Wilder, Guntersville, Sr.
Second base: Grant Barber, UMS-Wright, So.; Zach Lightsey, Childersburg, Jr.
Third base: Brandon Smith, Andalusia, Sr.
Shortstop: Ko Powell, Oneonta, So.
Outfield: TJ Lockett, Bibb County, Sr.
Designated hitter: Hunter Baggett, Charles Henderson, Sr.; Peyton Logan, Childersburg, Sr.
Utility: Parker Moman, Ashford, Sr.

 

Class 3A
P - Taylor Hayes, Piedmont, Fr.
P - Taylor Clemons, Madison Academy, Jr.
P - Tyler Craft, Colbert County, Sr.
P - Jamison Roney, Geneva, Jr.
C - Matt Morgan, Thorsby, Sr.
1B - Carson McGregory, Deshler, Sr.
2B - Dalton Reach, American Christian, Sr.
3B - John David Isbell, Colbert County, Jr.
SS - John Trousdale, Lauderdale County, So.
OF - J.T. Hyche, American Christian, Jr.
OF - Greg Lambert, Madison Academy, Sr.
OF - Nate Harcrow, Sipsey Valley, Sr.
DH - Tyler Owens, Thorsby, Jr.
DH - Trent Jones, Hamilton, Jr.
UTL - Chase Hamrick, Montevallo, Sr.
UTL - Seth Hamilton, Clements, Sr.

Pitcher of the Year: Taylor Clemons, Madison Academy
Hitter of the Year: Matt Morgan, Thorsby
Player of the Year: Matt Morgan, Thorsby
Coach of the Year: PJ Guy, Sipsey Valley

Honorable mention
Pitcher: Payne Anderson, Plainview, Jr.; Jonathan Pintaro, Montevallo, So.; Patton Jones, Lauderdale County, Sr.; Zach Reid, Trinity, Sr.; Ethan Davis, Opp, Sr.; Will Booth, American Christian, Jr.; Cody Mills, Sipsey Valley, Jr.; Kyle Davis, T.R. Miller, Jr. 
Catcher: Isaac Hardin, Hanceville, Jr.; Caleb Spears, Plainview, Sr.
First base: Austin Chastang, Bayside Academy, So.
Second base: Daniel Rolf, Slocomb, Jr.; Trace Johnston, Trinity, Jr.
Third base: Bryan Rodopoulos, Montgomery Catholic, Jr.; Justin Thomas, Sipsey Valley, So.
Shortstop: Hunter Slater, Bayside Academy, Sr.; Blake Coward, Madison Academy, Jr.
Outfield: Payton Young, Piedmont, So.; Nick Mercier, Colbert County, Sr.; Caleb Squires, American Christian, So.; Bo McLaughlin, Madison Academy, Sr.
Designated hitter: Landen Davis, Sipsey Valley, Jr.; Caid Cornelius, Lauderdale County, Sr.
Utility: Eli Johnson, Opp, Jr.; Cody Willingham, Plainview, Jr.

 

Class 2A
P - Ryan Ruggles, Sheffield, Sr.
P - Kirk Maddox, Houston Academy, Sr.
P - Heath McRae, Section, Sr.
P - Braxton Wallace, Leroy, Sr.
C - Brady Johnson, Houston Academy, So.
1B - Blaine Beaird, Westbrook Christian, Sr.
2B - Drake Beavers, Sheffield, Sr.
3B - Austin Odom, Luverne, Jr.
SS - Tanner Luker, Sweet Water, Sr.
OF - Deacon Medders, Hale County, So.
OF - Ross Anderson, Section, Sr.
OF - Tristan Rice, G.W. Long, Sr.
DH - Cody Goff, Section, Sr.
DH - Jaylon Jenkins, Ohatchee, Fr.
UTL - Austin Fain, Ariton, Jr.
UTL - Kenterius Womack, Luverne, Jr.

Pitcher of the Year: Kirk Maddox, Houston Academy
Hitter of the Year: Blaine Beaird, Westbrook Christian
Player of the Year: Kirk Maddox, Houston Academy
Coach of the Year: Tony Kirkland, Houston Academy

Honorable mention
Pitcher: Kyle Cameron, Hale County, Jr.; Hunter Avery, Mobile Christian, So.
Catcher: Colby White, Sulligent, So.; Gabe Crain, Gaston, Jr.; Brett Baker, Sheffield, Jr.
First base: Kyle Walker, G.W. Long, So.
Second base: Jerrin Hester, Sulligent, Jr.; Luke Anderson, Section, Sr.
Third base: Ethan Jones, Fyffe, So.; Calab Coaker, G.W. Long, Jr.
Shortstop: Jeffrey Omohundro, Houston Academy, So.; Ethan Jimmerson, Sand Rock, Sr.
Outfield: Jake Kilgo, Westbrook Christian, Sr.; Daniel Dees, Leroy, Sr.; Tyler Ashley, Fyffe, So.
Designated hitter: Austin Spann, Lamar County, So.
Utility: Alec Reeves, Houston Academy, Sr.; Justin Lee, Zion Chapel, Sr.

 

Class 1A
P - Leighton Lary, St. Luke's, So.
P - Austin Franklin, Florala, So.
P - Weston Bonner, Berry, Sr.
P - Zach Ivey, Athens Bible, Sr.
C - Trenton Simmons, Geneva County, Sr. 
1B - Drew Dismukes, St. Luke's, Sr.
2B - Luke Phillips, St. Luke's, Jr.
3B - Mitchell Boyd, Shoals Christian, Sr.
SS - Tanner Traglia, Shoals Christian, Sr.
OF - Brandon Cook, St. Luke's, Sr.
OF - Carter Corneil, Athens Bible, Sr.
OF - Dalton Davis, Billingsley, Jr.
DH - Devante Dixon, Cedar Bluff, Jr.
DH - Mikey Rogers, Shades Mountain Christian, Sr.
UTL - Ryan Bradford, Falkville, Jr.
UTL - Patrick Smith, Kinston, Sr.

Pitcher of the Year: Leighton Lary, St. Luke's
Hitter of the Year: Brandon Cook, St. Luke's
Player of the Year: Brandon Cook, St. Luke's
Coach of the Year: Bill Murrell, Athens Bible

Honorable mention
Pitcher: Garrison Mays, Lynn, So.; Landon Lindsay, Geneva County, Jr.; Matthew Sheffield, Georgiana, Jr.
Catcher: Cole Murphy, Gaylesville, Sr.; Colby Wheeler, Winterboro, Sr.; Spencer Black, Sumiton Christian, Sr.
First base: Weston Brasell, Fayetteville, So.
Second base: Tristan Alexander, Sumiton Christian, So.; Logan Bailey, Kinston, Sr. 
Third base: Will Rowell, Shades Mountain Christian, Jr.
Shortstop: Evan Love, Sumiton Christian, So.
Outfield: Dalton Cosby, Cedar Bluff, Sr.; Zane McGrady, Fayetteville, So.; Andrew Pelts, Winterboro, Sr.
Designated hitter: Danny Haskell, St. Luke's, Jr.; Collin Fuller, Decatur Heritage, Jr.
Utility: Grant Benefield, Spring Garden, Sr.; Gable Lawson, Gaylesville, Sr.; Harrison Boozer, Shades Mountain Christian, So.

 

     

Tags Alabama Radio Sports • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner