��� Rankings For 1/10/13 | Alabama Radio Sports Basketball | iHigh.com
Alabama Radio Sports
www.alabamaradio.net...Doug Threadgill Advertising & Promotions

CONTENTS

Sports Supporters

LINKS

EVERYTHING SPORTS

MEDIA

Home » Basketball News

Rankings For 1/10/13

January 11, 2013
Alabama Radio Sports



 

ASWA Basketball Rankings (1-10-13)

(Selected by the Alabama Sports Writers Association)

 

BOYS 
CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (11-0)
2. Hoover (18-0)
3. Blount (16-2)
4. Lee-Huntsville (21-2)
5. Thompson (20-2)
6. Sparkman (18-2)
7. Mountain Brook (17-3)
8. Murphy (17-3)
9. McGill-Toolen (14-4)
10. Tuscaloosa County (15-3)
Others nominated: Central-Phenix City (14-5), Hazel Green (14-6), Smiths Station (16-2).

 

CLASS 5A
1. Wenonah (20-1)
2. Paul Bryant (17-3)
3. Spanish Fort (18-2)
4. Sumter Central (14-4)
5. Shelby County (17-4)
6. Parker (13-0)
7. Homewood (17-4)
8. Central-Tuscaloosa (12-4)
9. Sylacauga (11-6)
10. Jackson (14-2)
Others nominated: Columbia (12-7), Cullman (13-6), Mortimer Jordan (15-2), St. Paul's (10-5), West Point (14-6).

 

CLASS 4A
1. Wilcox Central (13-2)
2. Madison County (13-3)
3. Brewbaker Tech (12-4)
4. Childersburg (13-6)
5. Dallas County (15-5)
6. Douglas (16-3)
7. Carbon Hill (12-6)
8. Locust Fork (14-5)
9. Dadeville (10-5)
10. Hokes Bluff (13-4)
Others nominated: Butler (10-7), Fairview (12-6), Hillcrest-Evergreen (9-4).

 

CLASS 3A
1. Greensboro (15-1)
2. Midfield (11-7)
3. Mars Hill Bible (16-3)
4. Barbour County (10-5)
5. Madison Academy (10-5)
6. Geraldine (12-5)
7. Southside-Selma (12-6)
8. Daleville (15-1)
9. Leeds (11-7)
10. Holly Pond (16-4)
Others nominated: Bayside Academy (14-6), Hanceville (11-5), Straughn (12-1).

 

CLASS 2A
1. Tanner (10-1)
2. Washington County (8-0)
3. Westbrook Christian (16-2)
4. Lanett (14-3)
5. R.C. Hatch (11-5)
6. Vincent (14-4)
7. Francis Marion (12-7)
8. North Sand Mountain (13-4)
9. Section (12-5)
10. Prattville Christian (14-5)
Others nominated: Calhoun (11-6), Cold Springs (11-7), Houston Academy (12-5), Luverne (12-6).

 

CLASS 1A
1. St. Jude (14-4)
2. Keith (13-6)
3. Collinsville (15-2)
4. Parrish (16-0)
5. Brantley (8-2)
6. Pickens County (8-3)
7. Skyline (13-4)
8. Georgiana (13-4)
9. Linden (11-1)
10. Marion County (9-4)
Others nominated: Autaugaville (10-3), R.A. Hubbard (6-2), Ragland (12-6), Sumiton Christian (15-3).

 

GIRLS 
CLASS 6A 
1. Sparkman (19-0)
2. Shades Valley (18-1)
3. Hoover (11-4)
4. Bob Jones (20-2)
5. Blount (20-3)
6. Murphy (15-3)
7. Buckhorn (18-4)
8. Carver-Montgomery (12-0)
9. Mountain Brook (14-4)
10. Huntsville (16-4)
Others nominated: Austin (12-5); Davidson (11-5); Gadsden City (16-3); Lee-Montgomery (13-3); Opelika (11-3).

CLASS 5A 
1. Brewer (17-1)
2. Center Point (13-7)
3. Faith Academy (15-4)
4. Wenonah (19-3)
5. Valley (16-1)
6. Fairfield (13-5)
7. Sylacauga (12-3)
8. Central-Tuscaloosa (15-2)
9. Carroll (17-3)
10. Athens (8-9)
Others nominated: Cullman (10-7); East Limestone (12-5); Hayden (12-5); Lawrence County (13-6);Sumter Central (14-4).

CLASS 4A 
1. Oneonta (16-2)
2. UMS-Wright (15-3)
3. Anniston (20-2)
4. Clarke County (16-1)
5. Randolph (13-1)
6. Jacksonville (13-4)
7. Brewbaker Tech (11-1)
8. Cherokee County (13-4)
9. Douglas (16-5)
10. Locust Fork (15-4)
Others nominated: Ashford (15-7); Carbon Hill (13-5); Calera (10-5); Madison County (12-5); St. James (13-3).

CLASS 3A 

1. Lauderdale County (17-2)
2. Mars Hill Bible (16-4)
3. Pisgah (14-4)
4. Deshler (11-5)
5. Madison Academy (13-5)
6. Midfield (10-7)
7. Holly Pond (17-4)
8. Ashville (16-2)
9. Straughn (17-1)
10. Glencoe (13-6)
Others nominated: Abbeville (12-3); Clements (10-9); Good Hope (12-10); Piedmont (14-5); Winfield (12-5).

CLASS 2A 

1. Woodland (16-1)
2. Prattville Christian (17-0)
3. North Sand Mountain (16-2)
4. Lexington (17-4)
5. Red Bay (12-2)
6. Cold Springs (13-5)
7. Providence Christian (12-3)
8. Fyffe (11-5)
9. Ariton (14-1)
10. Sand Rock (12-4)
Others nominated: Flomaton (11-2); Luverne (10-5); Montgomery Academy (8-6); R.C. Hatch (7-3).

CLASS 1A 
1. Covenant Christian (17-1)
2. Marengo (10-0)
3. St. Luke's (17-1)
4. Lynn (15-1)
5. R.A. Hubbard (6-2)
6. Brantley (9-5)
7. Ragland (15-4)
8. Winterboro (15-1)
9. Skyline (12-5)
10. Falkville (14-1)
Others nominated: Keith (16-3); Berry (14-2); Collinsville (12-5); Geneva County (11-3); Loachapoka (8-1); McIntosh (7-5); Notasulga (10-4).

     

Tags Alabama Radio Sports • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner