CONTENTS

IHIGH LINKS

SPORTS

ACTIVITIES

N.C. NEWSPAPERS

NC High School Sports Media Links

MEDIA

General » 2009-2013 NCHSAA Conferences - by classification


4-A CLASSIFICATION (97)


MIDEASTERN (6)

Ashley

Hoggard

Laney

New Bern

New Hanover

Rose


GREATER NEUSE RIVER (8)

Clayton

East Wake

Garner

Harnett Central

Knightdale

Smithfield-Selma

Southeast Raleigh

West Johnston


MID-SOUTH (7)

Cape Fear

E.E. Smith

Jack Britt

Pine Forest

Seventy-First

South View

Terry Sanford


SOUTHEASTERN (6)

Hoke

Lumberton

Pinecrest

Purnell Swett

Richmond

Scotland


PAC 6 (7)

East Chapel Hill

Hillside

Jordan

Northern Durham

Person

Riverside

Southern Durham


TRI-NINE (9)

Apex

Athens Drive

Cary

Fuquay-Varina

Green Hope

Holly Springs

Lee

Middle Creek

Panther Creek


CAP SEVEN (8)

Broughton

Enloe

Leesville Road

Millbrook

Sanderson

Wake Forest-Rolesville

Wakefield


METRO (7)

Dudley

Grimsley

Page

Smith, Ben L.

Southeast Guilford

Southern Alamance

Western Guilford


PIEDMONT TRIAD (7)

East Forsyth

Glenn

High Point Central

Northwest Guilford

Parkland

Ragsdale

Southwest Guilford


CENTRAL PIEDMONT (6)

Davie County

Mount Tabor

North Davidson

R.J. Reynolds

Reagan

West Forsyth


SOUTHWESTERN (7)

Ardrey Kell

Butler, David

East Mecklenburg

Independence

Myers Park

Providence

South Mecklenburg


MEGA 7 (4)

East Gaston

Garinger

Olympic

West Mecklenburg

3A Charlotte Catholic

Harding

Waddell, E.E.


I-MECK (7)

Hopewell

Lake Norman

Mallard Creek

Mooresville

North Mecklenburg

Vance

West Charlotte


SOUTHERN CAROLINA (2)

Porter Ridge

Sun Valley

3A Anson

Marvin Ridge

Parkwood

Weddington


MOUNTAIN ATHLETIC (3)

A.C. Reynolds

T.C. Roberson

McDowell

3A Asheville

Clyde Erwin

Enka

North Buncombe


NORTHWESTERN (3)

Alexander Central

South Caldwell

Watauga

3A Fred T. Foard

Hibriten

Hickory

St. Stephens


3-A CLASSIFICATION (96)


NORTHEASTERN COASTAL (2)

Currituck

Hertford

2A First Flight

Bertie

Holmes

Northeastern

Pasquotank


WACCAMAW (2)

South Brunswick

West Brunswick

2A South Columbus

East Bladen

North Brunswick

West Bladen

Whiteville


COASTAL (8)

Conley, D.H.

Havelock

Jacksonville

South Central

Washington

West Carteret

West Craven

White Oak


BIG EAST (6)

Fike, Ralph

Hunt, James

Nash Central

Northern Nash

Rocky Mount

Southern Nash


EASTERN CAROLINA (6)

Aycock, Charles B.

Eastern Wayne

North Lenoir

South Johnston

Southern Wayne

Triton


CAROLINA (6)

Cardinal Gibbons

Chapel Hill

Northern Vance

Orange

Southern Vance

Webb


CAPE FEAR VALLEY (7)

Byrd, Douglas

Gray's Creek

Overhills

Southern Lee

Union Pines

Western Harnett

Westover


MID-STATE (8)

Eastern Alamance

Eastern Guilford

McMichael, Dalton

Morehead

Northern Guilford

Rockingham County

Western Alamance

Williams, Walter


MID-PIEDMONT (6)

Asheboro

Ledford

North Forsyth

Northeast Guilford

Southern Guilford

Southwestern Randolph


NORTH PIEDMONT (7)

Carson, Jesse

East Rowan

North Iredell

South Rowan

Statesville

West Iredell

West Rowan


SOUTH PIEDMONT (8)

Brown, A.L.

Central Cabarrus

Concord

Cox Mill

Hickory Ridge

Mount Pleasant

Northwest Cabarrus

Robinson, Jay


SOUTHERN CAROLINA (4)

Anson

Marvin Ridge

Parkwood

Weddington

4A Sun Valley

Porter Ridge


MEGA-7 (3)

Charlotte Catholic

Harding

Waddell, E.E.

4A Olympic

East Gaston

Garinger

West Mecklenburg


BIG SOUTH (7)

Ashbrook

Crest

Forestview

Hunter Huss

Kings Mountain

North Gaston

South Point


NORTHWESTERN (4)

Foard, Fred T.

Hibriten

Hickory

St. Stephens

4A Alexander Central

South Caldwell

Watauga


SOUTH MOUNTAIN ATHLETIC

(4)

Burns

Freedom

Patton

R-S Central

2A Chase

East Rutherford

Shelby


MOUNTAIN ATHLETIC (4)

Asheville

Enka

Erwin, Clyde

North Buncombe

4A A.C. Reynolds

T.C. Roberson

McDowell


APPALACHIAN ATHLETIC (4)

East Henderson

Franklin

Tuscola

West Henderson

2A Smoky Mountain

Brevard

North Henderson

Pisgah


2-A CLASSIFICATION (96)


NORTHEASTERN COASTAL (5)

Bertie

First Flight

Holmes

Northeastern

Pasquotank

3A Currituck

Hertford


EAST CENTRAL (8)

Clinton

Croatan

East Duplin

Northside (Onslow)

Richlands

South Lenoir

Swansboro

Topsail


EASTERN PLAINS (7)

Beddingfield

Farmville Central

Greene Central

Kinston

North Pitt

Southwest Edgecombe

Tarboro


NORTHERN CAROLINA (7)

Bunn

Franklinton

Louisburg

North Johnston

Northwest Halifax

Roanoke Rapids

Warren County


CAROLINA 9 (6)

Carrboro

Cedar Ridge

Durham School of Arts

Granville Central

Northwood

South Granville

1A River Mill Academy

NCSSM

Raleigh Charter


WACCAMAW (5)

East Bladen

North Brunswick

South Columbus

West Bladen

Whiteville

3A South Brunswick

West Brunswick


THREE RIVERS (2)

Fairmont

St. Pauls

1A East Columbus

Red Springs

South Robeson

West Columbus


MID-STATE (7)

Bartlett Yancey

Cummings

Eastern Randolph

Graham

Jordan-Matthews

Providence Grove

Reidsville


PAC 6 (6)

Atkins

Carver

Randleman

T.W. Andrews

Trinity

Wheatmore


CENTRAL CAROLINA (6)

Central Davidson

East Davidson

Lexington

Salisbury

Thomasville

West Davidson


ROCKY RIVER (6)

Berry Academy

Cuthbertson

Forest Hills

North Stanly

Piedmont

West Stanly

1A Monroe

Central Academy

Union Academy


SOUTH MOUNTAIN ATHLETIC

(3)

Chase

East Rutherford

Shelby

3A Burns

Freedom

Patton

R-S Central


SOUTHERN PIEDMONT (4)

East Lincoln

Lincolnton

North Lincoln

West Lincoln

1A Bessemer City

Challenger

Cherryville

Highland Tech


CATAWBA VALLEY (8)

Bandys

Bunker Hill

Draughn

East Burke

Maiden

Newton-Conover

South Iredell

West Caldwell


NORTHWEST (4)

North Surry

South Stokes

Surry Central

West Stokes

1A Mount Airy

Bishop McGuinness

East Surry

North Stokes

Winston-Salem Prep


MOUNTAIN VALLEY (4)

Ashe County

Forbush

Starmount

Wilkes Central

1A Alleghany

East Wilkes

Elkin

North Wilkes

West Wilkes


WESTERN HIGHLANDS (4)

Charles D. Owen

Madison

Mountain Heritage

Polk

1A Avery

Hendersonville

Mitchell

Thomas, Jefferson


APPALACHIAN ATHLETIC (4)

Brevard

North Henderson

Pisgah

Smoky Mountain

3A East Henderson

Franklin

Tuscola

West Henderson


1-A CLASSIFICATION (97)


TIDELAND ATHLETIC (7)

Bear Grass

Cape Hatteras

Columbia

Creswell

Jamesville

Mattamuskeet

Ocracoke


4 RIVERS (8)

Camden

Manteo

Northside

Perquimans

Plymouth

Roanoke

Southside

Williamston


TAR ROANOKE (7)

Gates

KIPP Pride

North Edgecombe

Northampton-East

Northampton-West

Southeast Halifax

Weldon


COASTAL PLAINS (6)

Dixon

East Carteret

Jones

Lejeune

Pamlico

Southwest Onslow


CAROLINA (6)

Ayden-Grifton

Goldsboro

North Duplin

Princeton

Rosewood

Spring Creek


TRI-COUNTY (8)

Heide Trask

Hobbton

James Kenan

Lakewood

Midway

Pender

Union

Wallace-Rose Hill


THREE RIVERS (4)

East Columbus

Red Springs

South Robeson

West Columbus

2A Fairmont

St. Pauls


CAROLINA 9 (3)

N.C. School of Science and Math

Raleigh Charter

River Mill Academy

2A Granville Central

Carrboro

Cedar Ridge

Durham School of Arts

Northwood

South Granville


YADKIN VALLEY (9)

Albemarle

Chatham Central

East Montgomery

Gray Stone Day

North Moore

North Rowan

South Davidson

South Stanly

West Montgomery


ROCKY RIVER (3)

Central Academy

Monroe

Union Academy

2A Berry Academy

Cuthbertson

Forest Hills

North Stanly

Piedmont

West Stanly


SOUTHERN PIEDMONT4)

Bessemer City

Challenger

Cherryville

Highland Tech

2A East Lincoln

Lincolnton

North Lincoln

West Lincoln


NORTHWEST (5)

Bishop McGuinness

East Surry

Mount Airy

North Stokes

Winston-Salem Prep

2A North Surry

South Stokes

Surry Central

West Stokes


MOUNTAIN VALLEY (5)

Alleghany

East Wilkes

Elkin

North Wilkes

West Wilkes

2A Ashe County

Forbush

Starmount

Wilkes Central


WESTERN HIGHLANDS (4)

Avery

Hendersonville

Mitchell

Thomas Jefferson Classical

2A Charles D. Owen

Madison

Mountain Heritage

Polk


SMOKY MOUNTAIN (11)

Andrews

Blue Ridge

Cherokee

Hayesville

Highlands

Hiwassee Dam

Murphy

Nantahala

Robbinsville

Rosman

Swain


INDEPENDENT

Eastern North Carolina School for the

Deaf

Lincoln Charter

North Carolina School for the Deaf

Pine Lake Preparatory

Rocky Mount Prep

Roxboro Community School

Lake Norman Charter