��� Mason boys win inaugural home meet | 1016sports Track & Field | iHigh.com

CONTENTS

SPORTS

OTHER

SCHOOLS

HS HOME PAGES

MEDIA

IHIGH LINKS

Home » Track & Field News

Mason boys win inaugural home meet

April 29, 2014
By Brad Laux of 1016sports



Saturday, Apr. 19 -- Led by the performances of individual high-point winner and runner-up Nick Robinson and Jacob Tompkins, respectively, the Mason County boys’ track and field team scored 129 points to hold off a challenge from Harrison County (103 points) to capture the team title at its first-ever home outdoor track and field meet – The Royal Rumble on Saturday at the new MCHS track at the Mason County Intermediate School. Robinson, who accounted for 22.5 points, won the 1600-meter run (4:41.07) and the 800-meter run (2:05.69) and ran a leg of the victorious 4x800-meter relay (8:42.84). The Royals also captured the 4x400-meter relay (3:38.39). Tompkins did not win any events, but scored 22 points courtesy of second-place finishes in the 100-meter dash (11.46) and 200-meter dash (23.37), and a third-place finish in the 400-meter dash (51.98). Dixie Heights won the girls’ competition by edging Simon Kenton 112.33 points to 110. Western Brown was third with 89.33 points, followed by Mason County at 80.83. In addition to Robinson, Lewis County’s Tanner Barton (400m dash and 200m dash), Rowan County’s Isaac Lee (110-meter hurdles and 300-meter hurdles), South Dearborn’s Ariel Biggs (high jump and 300m hurdles) and Harrison County’s Kassidy Cook (100-meter hurdles and triple jump) also won a pair of individual events. Other area winners included Mason County’s girls’ 4x800m relay (10:36.25), Barton in the 400m (50.25) and 200m (23.27), and West Union’s Jeffery Franklin in the long jump (19’00.00”). Rounding out the local teams in the 18-school girls’ competition were Fleming County in seventh with 51 points, Eastern Brown in 10th with 22 points, West Union in 11th with 21 points, Bracken County in 14th with six points, while Lewis County tied for 17th. In the 17-team boys’ meet, Eastern Brown was fifth with 45 points, Fleming County was eighth with 31 points, Lewis County was ninth with 27 points, West Union tied for 11th with 20 points and Bracken County was 16th with 10 points.

Results

Event 1  Girls 4x800 Meter Relay HS

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Mason County  'A'                                  10:36.25   10

     1) Pfeffer, Megan 11               2) Jackson, Hannah 10

     3) Sizemore, Rheagan 9             4) Woods, Cara 11

  2 Fleming County  'A'                                10:43.80    8

     1) Fearin, Abby 10                 2) Kordish, Maegan 9

     3) Leet, Olivia 9                  4) Perkins, Julie 10

  3 Simon Kenton  'A'                                  10:46.92    6

     1) Arlinghaus, Anja 8              2) Hester, Mackenzie 12

     3) Hiles, Meredith 9               4) Lachmann, Mckenzie 9

  4 Dixie Heights  'A'                                 10:57.10    5

     1) Riddle, Jessica 8               2) Williams, Hailey 10

     3) Sager, Julia 9                  4) Mcgehee, Margo 11

  5 South Dearborn High School  'A'                    10:58.13    4

     1) Beil, Erika 10                  2) Loveland, Sadie 11

     3) Nichols, Crystal 12             4) Stehlin, Michaela 9

  6 Montgomery County  'A'                             11:19.40    3

     1) Eling, April 9                  2) Forrest, Marissa 10

     3) Taulbee, Caitlin 12             4) Johnson, Lacey 9

  7 Nicholas County  'A'                               11:23.24    2

     1) Jolly, Hannah 9                 2) Martin, Autumn 9

     3) Watkins, Shelby 10              4) Stafford, Shelby 7

  8 Western Brown  'A'                                 11:42.43    1

     1) Woods, Marissa 10               2) Gruber, Kelsa 12

     3) Steppeler, Sierra 9             4) Clark, Hayley 10

  9 Bracken County  'A'                                11:49.09

     1) Anderson, Ashley 11             2) Brindley, Brookelynn 12

     3) Kurtz, Gracie 10                4) Myers, Lydia 12

 10 Russell  'A'                                       12:04.02

     1) Abbott, Peyton 11               2) McKenzie, Ambrosia 12

     3) Cantrell, Peyton 9              4) Coldiron, Kara 11

 11 Eastern-Sardinia  'A'                              12:10.34

     1) Childress, Serena 9             2) Ellis, Rebekah 10

     3) Layton, Madi 9                  4) Taylor, Alyssa 11

 12 Harrison County  'A'                               12:24.85

     1) Bolin, Amelia 10                2) Joy, Kayla 12

     3) Levi, Mary 10                   4) Lunsford, Tamara 10

 13 Bath County  'A'                                   12:44.54

     1) Bussell, Hannah 9               2) Hedges, Shelby 8

     3) Staviski, Carrie 8              4) Riddle, Kristin 8

 

Event 3  Boys 4x800 Meter Relay HS

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Mason County  'A'                                   8:42.84   10

     1) Robinson, Nick 12               2) Toombs, Tyler 11

     3) Kirkland, Tanner 10             4) Robinson, Alex 12

  2 Simon Kenton  'A'                                   8:49.05    8

     1) Dean-brown, Jack 10             2) Listerman, Jacob 12

     3) Owens, Elijah 11                4) Powell, Owen 11

  3 Western Brown  'A'                                  8:49.98    6

     1) Pride, Rick 11                  2) Patten, Chaz 11

     3) Leonard, Jessie 11              4) Perkins, Gage 12

  4 Eastern-Sardinia  'A'                               9:05.69    5

     1) Day, Marcus 10                  2) Williams, Dakota 10

     3) Rigdon, Blake 9                 4) pickerell, layne 12

  5 Rowan County  'A'                                   9:15.14    4

     1) Marcum, Brandon 10              2) Anderson, Nick 9

     3) Deharte, Shelley 12             4) Helvey, Devin 10

  6 Bracken County  'A'                                 9:21.27    3

     1) Cummins, Steven 12              2) Hamilton, Jacob 9

     3) Ware, Nick 12                   4) Wallace, Arthur 11

  7 Russell  'A'                                        9:27.70    2

     1) Andre, Tyler 10                 2) Riley, Josh 12

     3) Campbell, Christian 10          4) Casto, Will 9

  8 Harrison County  'A'                                9:29.38    1

     1) Moore, Cory 10                  2) Moore, Scott 10

     3) Palmer, Shane 10                4) Short, Austin 11

  9 South Dearborn High School  'A'                     9:37.89

     1) Bridges, Nolan 11               2) Groves, Sean 10

     3) Rector, Adam 10                 4) Lane, Jacob 9

 10 Montgomery County  'A'                              9:47.74

     1) Centers, Zach 9                 2) Charles, Caleb 9

     3) Jackson, Connor 11              4) Mcguire, Ryan 12

 11 Bath County  'A'                                    9:51.56

     1) Curtis, Dale 11                 2) Clemons, Kaleb 10

     3) Woodard, Travis 11              4) McNabb, Logan 10

 12 Holmes  'A'                                        10:01.26

     1) Keith-Mincy, Keshawn 12         2) Brockhoff, David 10

     3) Lemus, David 11                 4) Lemus, Jimmy 12

 13 Fleming County  'A'                                10:15.19

     1) Applegate, Robert 8             2) Mcadams, Savon 11

     3) Reeder, Winston 11              4) Wagner, Logan 11

 14 Lewis County  'A'                                  10:54.19

     1) Stone, Aaron 12                 2) Heininger, Joshua 11

     3) Howard, Zach 7                  4) White, Michael 7

 

Event 4  Girls 100 Meter Hurdles HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Cook, Kassidy             11 Harrison Cou             16.17   1  10

  2 Mattox, Caylin            12 Harrison Cou             16.23   1   8

  3 Carr, Haley               12 Harrison Cou            x16.47   1

  4 Patton, Tori              10 Western Brow             17.16   1   6

  5 Turner, Brittney          12 Dixie Height             17.20   1   5

  6 Jennings, Katie           12 Dixie Height             17.32   1   4

  7 Hardin, Brittany          12 Mason County             17.76   1   3

  8 Fultz, Abby               10 Eastern-Sard             18.14   1   2

  9 Humphries, Heather        12 Fleming Coun             18.16   2   1

 10 Harris, Gabrielle         11 Holmes                   18.44   2

 11 Purvis, Mackenzie         10 Fleming Coun             18.79   2

 12 Myfelt, Lauren             8 Dixie Height            x19.02   2

 13 Machamer, Tara            11 Mason County             19.08   2

 14 Spaulding, Shelby         11 Western Brow             19.25   2

 15 Caswell, Sydney           11 South Dearbo             19.29   1

 16 Bowling, Breanna           9 Montgomery C             19.64   3

 17 Conley, Gwenn             10 Bath County              20.41   3

 18 Walters, Mattea            9 Western Brow            x20.61   3

 19 Hughes, Jillian            9 Nicholas Cou             20.68   3

 20 Williams, Kaylee           9 Prestonsburg             20.83   3

 21 Gottschalk, Gillian        9 Simon Kenton             21.06   2

 22 Simmons, Janie            10 Holmes                   21.15   2

 23 Supinger, Shelby          12 Simon Kenton             22.12   2

 24 Wilburn, Kate             10 Russell                  22.23   3

 25 Tingle, Kearstin          11 Harrison Cou            x22.30   3

 -- Scherer, Amber            11 Simon Kenton                FS   3

 -- Beil, Shelby               9 South Dearbo                FS   3

 

Event 6  Boys 110 Meter Hurdles HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Lee, Isaac                12 Rowan County             16.23   1  10

  2 Burus, Colton             10 Harrison Cou             16.48   1   8

  3 Nunnelley, Derek          11 Harrison Cou             16.53   1   6

  4 Hylander, Donovan         12 Mason County             17.85   1   5

  5 Garrison, Brendon         10 Mason County             17.86   1   4

  6 Hicks, Damien             12 Western Brow             18.16   1   3

  7 Walsh, Jake               12 Eastern-Sard             18.31   2   2

  8 Edwards, Connor           11 Simon Kenton             19.09   1   1

  9 Wagoner, J.P              10 Nicholas Cou             19.18   2

 10 patrick, connor           12 Eastern-Sard             19.63   2

 11 Blanchet, Flynn            9 Simon Kenton             20.10   1

 12 Hunley, Logan             10 Western Brow             20.32   2

 13 Harless, Austin            9 Harrison Cou            x23.89   2

 14 Hedges, Billy             10 Bath County              25.35   1

 

Event 7  Girls 100 Meter Dash HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Perdue, Chelsea           12 Dixie Height             13.04   1  10

  2 O'Hara, Holly             12 Western Brow             13.26   1   8

  3 Althaver, Maranda         12 Dixie Height             13.59   1   6

  4 Jones, Samantha           11 Mason County             13.66   1   5

  5 Sargent, Morgan           10 Mason County             13.67   2   4

  6 Marshall, Madigan         10 West Union               13.68   1   3

  7 Sowers, Jensen             9 Eastern-Sard             13.89   5   2

  8 Quinlan, Avery            10 South Dearbo             14.00   2   1

  9 Montgomery, Melanie        9 Fleming Coun             14.01   3

 10 Patrick, Samantha          8 Rowan County             14.02   1

 11 Owings, Abby              12 Simon Kenton             14.04   2

 12 Cook, Hannah               9 Dixie Height            x14.16   1

 13 Buckner, Montana           8 Lewis County             14.23   4

 14 Engler, Maja               9 Montgomery C             14.24   2

 15 Gardner, Rylee            10 South Dearbo             14.54   2

 16 Green, Abby                9 Nicholas Cou             14.63   3

 17 Dunaway, Carly             7 Fleming Coun             14.67   3

 18 Ruggles, Alicia           11 Lewis County             14.70   3

 19 Smith, Savanna            10 Rowan County             14.76   1

 20 Sibert, Courtney           7 Nicholas Cou             14.77   3

 21 Riker, Tawni              11 Lewis County            x15.30   3

 22 Lauders, Caitlyn          11 Western Brow             15.35   1

 23 Robinette, Kayleah        10 Prestonsburg             15.36   3

 24 Blythe, Cassidy            9 West Union               15.46   2

 25 Doyle, Sarah               9 Harrison Cou             15.54   5

 26 London, Taelor            11 Holmes                   15.82   3

 27 Frazier, Alicia           11 Montgomery C             15.86   3

 28 Tackett, Rebecca          11 Prestonsburg             15.89   2

 29 Thornsbury, Felicia       11 Bracken Coun             15.94   4

 30 Peyton, Skyler             9 Montgomery C            x16.02   4

 31 McCarty, Nikki             7 Bath County              16.13   4

 32 Cowen, Kristina           10 South Dearbo            x16.50   4

 33 Burberry, Lindsey.         9 Harrison Cou             16.53   5

 34 Anderson, Kristin          7 Bath County              16.68   4

 35 Whited, Keari             10 Western Brow            x16.70   2

 36 Andre, Kaylie              9 Russell                  17.16   5

 37 Anderson, Lexi             9 Harrison Cou            x17.21   5

 38 Long, Cj                   9 Rowan County            x17.54   4

 39 Robinson, Mackenzie       10 Bath County             x18.28   4

 -- Downs-perry, Myla          8 Mason County            X14.42   2

 -- Hollar, Leeana             9 Mason County            X15.72   4

 

Event 9  Boys 100 Meter Dash HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Bradford, Devin           11 Holmes                   11.40   1  10

  2 Tompkins, Jacob           12 Mason County             11.46   1   8

  3 Barker, Sam               10 Bath County              11.62   1   6

  4 Hunter, Justin            11 Harrison Cou             11.77   2   5

  5 Jones, Jaylin             12 Mason County             11.78   1   4

  6 Franklin, Jeffery         12 West Union               11.86   1   3

  7 Pizimer, Trever           11 Rowan County             11.87   2   2

  8 Mulberry, Ben             11 Simon Kenton             12.03   2   1

  9 Powell, Dillon            10 Simon Kenton             12.12   1

 10 Hampton, Dylan             9 Simon Kenton            x12.12   1

 11 Walker, Malcom             9 Harrison Cou             12.20   2

 12 Burnett, Maverick         11 Fleming Coun             12.20   2

 13 Hanson, Cody              10 Western Brow             12.25   1

 14 Hornung, Eean             10 Western Brow             12.31   2

 15 Vickers, Freddie          11 Holmes                   12.43   3

 16 Martin, Jacob             10 Russell                  12.47   3

 17 Frye-stone, Zane           9 Lewis County             12.55   3

 18 Y, J                       9 Holmes                  x12.55   3

 19 Price, Chris              10 Montgomery C             12.56   2

 20 Fox, Tyrion                9 Mason County            x12.59   2

 21 Charles, Jacob            11 Montgomery C             12.67   2

 22 Craig, Noah                9 Eastern-Sard             12.86   3

 23 Jackson, Tyler             9 Harrison Cou            x12.89   3

 24 Richardson, Zach           9 Nicholas Cou             13.23   3

 25 Brunk, Max                 9 Eastern-Sard             13.24   3

 26 Benz, Taylor              10 Western Brow            x13.31   1

 27 Thomas, Jesse             11 Rowan County             13.41   4

 28 Earlywine, Lucas           8 Fleming Coun             13.42   4

 29 Bevins, Blake             10 Lewis County             13.42   4

 30 Lewis, Caleb              10 Nicholas Cou             13.47   4

 31 Oldfield, Alden            8 Bath County              13.51   3

 32 Skinner, Luke             10 Rowan County            x13.59   4

 33 Ball, Marvin               8 Bath County             x14.02   4

 34 Marsh, Jacob              10 Bracken Coun             14.63   4

 

Event 10  Girls 4x200 Meter Relay HS

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Simon Kenton  'A'                                   1:51.35   1  10

     1) Nicholson, Amarah 11            2) Cook, Christina 12

     3) Maksic, Melissa 10              4) Hester, Mackenzie 12

  2 Western Brown  'A'                                  1:52.88   1   8

     1) Clark, Samantha 11              2) O'Hara, Holly 12

     3) O'Hara, Meggie 11               4) Patton, Tori 10

  3 Eastern-Sardinia  'A'                               1:54.28   1   6

     1) Fultz, Abby 10                  2) Sowers, Jensen 9

     3) Walsh, Delaney 10               4) chaney, katie 12

  4 Mason County  'A'                                   1:56.64   1   5

     1) Frodge, Jordan 9                2) Scilley, Marissa 8

     3) Redmond, Sara 11                4) Wood, Rebecca 10

  5 Harrison County  'A'                                1:58.36   1   4

     1) Carr, Haley 12                  2) Lail, Mia 11

     3) Mattox, Caylin 12               4) Thomas, Hannah 11

  6 Fleming County  'A'                                 2:01.59   1   3

     1) Purvis, Mackenzie 10            2) Humphries, Heather 12

     3) Jackson, Alondra 8              4) Montgomery, Melanie 9

  7 Bath County  'A'                                    2:02.40   2   2

     1) Corum, Michael 9                2) Everman, Taylor 12

     3) Conley, Gwenn 10                4) Crouch, Morgan 12

  8 Dixie Heights  'A'                                  2:03.36   2   1

     1) Easterling, Mackenzie 9         2) Hatfield, Rachel 10

     3) Overwein, Madison 11            4) Wessel, Mackenzie 8

  9 Holmes  'A'                                         2:03.81   1

     1) Harris, Gabrielle 11            2) Keith, Latavia 8

     3) London, Taelor 11               4) Stovall, Jaynice 9

 10 Lewis County  'A'                                   2:07.23   3

     1) Barton, Hannah 11               2) Buckner, Montana 8

     3) Tully, Tierra 7                 4) Wolfe, Chelsea 10

 11 Nicholas County  'A'                                2:07.95   1

     1) Green, Abby 9                   2) Kiskaden, Grace 9

     3) Sibert, Courtney 7              4) Stafford, Shelby 7

 12 Russell  'A'                                        2:08.80   2

     1) Brooks, Dasia 9                 2) McKenzie, Ambrosia 12

     3) Patton, Angela 11               4) Wilburn, Kate 10

 13 Rowan County  'A'                                   2:08.85   2

     1) Cyrus, Kelsey 8                 2) Patrick, Samantha 8

     3) Furnish, Christin 9             4) Smith, Savanna 10

 14 South Dearborn High School  'A'                     2:12.07   2

     1) Caswell, Sydney 11              2) Hayes, Morgan 12

     3) Tanis, Gabrielle 10             4) Martini, Nicole 12

 15 Montgomery County  'A'                              2:13.39   3

     1) Gulley, Abigail 11              2) Peyton, Skyler 9

     3) Engler, Maja 9                  4) Frazier, Alicia 11

 16 Bracken County  'A'                                 2:17.77   3

     1) Anderson, Samantha 8            2) Campbell, Leslie 11

     3) Stephenson, Chelsea 11          4) White, Alisha 11

 -- Mason County  'B'                                  X2:08.89   2

     1) Jones, Krishna 9                2) Highfield, Makayla 9

     3) Highfield, Taylor 10            4) Jenkins, Alexa 9

 

Event 12  Boys 4x200 Meter Relay HS

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Harrison County  'A'                                1:36.56   1  10

     1) Hunter, Justin 11               2) Kenney, Jordan 12

     3) Walker, Malcom 9                4) Wiliams, Javon 10

  2 Mason County  'A'                                   1:36.74   1   8

     1) Hill, Jericho 11                2) Johnson, Shawn 12

     3) Kouns, Andrew 9                 4) Morgan, Jesse 11

  3 Fleming County  'A'                                 1:37.29   1   6

     1) Burnett, Maverick 11            2) Duncan, Ethan 11

     3) Williams, Wilder 11             4) Mcadams, Savon 11

  4 Simon Kenton  'A'                                   1:37.91   1   5

     1) Mulberry, Ben 11                2) Powell, Dillon 10

     3) Myers, Adam 10                  4) Wilson, Chase 12

  5 Rowan County  'A'                                   1:41.01   2   4

     1) Clark, Brandon 11               2) Thomas, Jesse 11

     3) Graham, Justin 11               4) Pizimer, Trever 11

  6 Lewis County  'A'                                   1:42.19   1   3

     1) Barton, Tanner 12               2) Frye-stone, Zane 9

     3) Reeder, Isaac 9                 4) Switzer, Tyler 12

  7 Russell  'A'                                        1:42.94   1   2

     1) Miller, Kurtis 10               2) Cole, Spencer 10

     3) Cooper, Chris 10                4) Martin, Jacob 10

  8 Western Brown  'A'                                  1:44.14   1   1

     1) Hicks, Damien 12                2) Arnold, Matt 10

     3) Perkins, Gage 12                4) Leonard, Jessie 11

  9 Eastern-Sardinia  'A'                               1:45.23   2

     1) Rios, Andrew 10                 2) Craig, Noah 9

     3) Brunk, Max 9                    4) Walsh, Jake 12

 10 Holmes  'A'                                         1:45.42   1

     1) Dickerson, Brian 11             2) Ragan, Kwasi 11

     3) Y, J 9                          4) Freeman, Robert 12

 11 Prestonsburg High School  'A'                       2:00.30   2

     1) Shepherd, Greg 9                2) Shepherd, David 10

     3) Wells, Cameron 10               4) Collins, Eric 12

 -- Bath County  'A'                                         DQ   2  out of exchange

     1) Crouch, Hunter 9                2) Barker, Sam 10

     3) Bartley, Elon 10                4) Clemons, Kaleb 10

 -- Nicholas County  'A'                                     DQ   2  out of exchange

     1) Wagoner, J.P 10                 2) Fryman, Logan 12

     3) Hurd, Carl 12                   4) Richardson, Zach 9

 

Event 13  Girls 1600 Meter Run HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Lachmann, Mckenzie         9 Simon Kenton           5:46.38   1  10

  2 Eling, April               9 Montgomery C           5:48.97   1   8

  3 Taylor, Alyssa            11 Eastern-Sard           5:50.89   1   6

  4 Coldiron, Kara            11 Russell                5:53.26   1   5

  5 Watkins, Shelby           10 Nicholas Cou           5:57.14   1   4

  6 Leet, Olivia               9 Fleming Coun           5:58.32   1   3

  7 Beil, Erika               10 South Dearbo           6:04.15   1   2

  8 Nichols, Crystal          12 South Dearbo           6:06.48   1   1

  9 Perkins, Julie            10 Fleming Coun           6:07.17   1

 10 Riddle, Jessica            8 Dixie Height           6:12.93   1

 11 Sizemore, Rheagan          9 Mason County           6:14.60   1

 12 Appleman, Becky            9 Western Brow           6:14.96   1

 13 Staviski, Carrie           8 Bath County            6:15.72   1

 14 Cyrus, Kelsey              8 Rowan County           6:18.12   1

 15 Hellman, Katrina          11 Simon Kenton           6:19.30   1

 16 Sager, Julia               9 Dixie Height           6:22.18   2

 17 Cantrell, Peyton           9 Russell                6:22.58   1

 18 Arlinghaus, Anja           8 Simon Kenton          x6:25.28   2

 19 Ellis, Rebekah            10 Eastern-Sard           6:25.52   1

 20 Caba, Nicole               9 Mason County           6:27.28   2

 21 Hooper, Danielle           7 Dixie Height          x6:40.19   1

 23 Van Winkle, Madison       10 South Dearbo          x7:01.33   2

 24 Moran, Shelby             10 Fleming Coun          x7:04.33   2

 25 Runyan, Shannon            9 West Union             7:04.66   2

 26 Barton, Abbey              8 Lewis County           7:15.15   2

 27 Hedges, Shelby             8 Bath County            7:30.77   2

 28 Stewart, Colleen           8 Mason County          x7:42.36   2

 29 Duncanson, Lindsey        12 Western Brow           7:48.35   2

 30 Meadows, Sidney            7 Prestonsburg           7:54.77   2

 31 Lunsford, Tamara          10 Harrison Cou           8:01.75   2

 32 Allen, Haley              12 Prestonsburg           8:07.35   2

 33 Lawson, Janey             09 Western Brow          x8:23.69   2

 34 Miller, Hannah            10 Bath County           x8:54.50   2

 22 Adams, Chloe               7 Mason County         Xx6:42.85   2

 

Event 15  Boys 1600 Meter Run HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Robinson, Nick            12 Mason County           4:41.07   1  10

  2 pickerell, layne          12 Eastern-Sard           4:47.41   1   8

  3 Deharte, Shelley          12 Rowan County           4:48.99   1   6

  4 Riley, Josh               12 Russell                4:56.02   1   5

  5 Rigdon, Blake              9 Eastern-Sard           4:56.97   1   4

  6 Pride, Rick               11 Western Brow           5:01.00   1   3

  7 Tadlock, Jakeb            11 West Union             5:06.47   1   2

  8 Powell, Owen              11 Simon Kenton           5:07.17   1   1

  9 Kidwell, Austin           12 Simon Kenton           5:07.18   1

 10 Andre, Tyler              10 Russell                5:10.41   1

 11 Blair, Dustin             10 Prestonsburg           5:12.26   1

 12 Robinson, Alex            12 Mason County           5:13.67   1

 13 Lane, Jacob                9 South Dearbo           5:15.62   2

 14 Anderson, Nick             9 Rowan County           5:17.83   1

 15 Knight, Jonathan          11 Simon Kenton          x5:22.14   1

 16 Weissmann, Chris           9 South Dearbo           5:23.62   2

 17 Campbell, Christian       10 Russell               x5:27.01   2

 18 Marcum, Brandon           10 Rowan County          x5:27.91   2

 19 Heininger, Joshua         11 Lewis County           5:28.26   1

 20 Palmer, Shane             10 Harrison Cou           5:28.81   2

 21 Short, Austin             11 Harrison Cou           5:29.41   1

 22 Reeder, Winston           11 Fleming Coun           5:29.71   1

 23 Moore, Scott              10 Harrison Cou          x5:31.98   2

 24 Kittle, Jon               11 South Dearbo          x5:33.06   2

 25 McNabb, Logan             10 Bath County            5:35.53   2

 26 Jackson, Connor           11 Montgomery C           5:38.68   2

 27 Sparks, Dylan             11 Nicholas Cou           5:39.12   2

 28 Mitchell, Ethan           12 Western Brow           5:39.64   1

 29 Walker, Gabe              11 Prestonsburg           5:39.67   2

 30 Hunley, Matthew           11 Bracken Coun           5:40.75   2

 31 Mclean, Daniel            10 Nicholas Cou           5:40.88   2

 32 Wagner, Logan             11 Fleming Coun           5:44.68   2

 33 Stone, Aaron              12 Lewis County           6:02.86   2

 34 Charles, Caleb             9 Montgomery C           6:10.05   1

 35 Applegate, Robert          8 Fleming Coun          x6:10.58   2

 36 Hillard, Joe               9 Montgomery C          x6:29.96   2

 -- Cummins, Steven           12 Bracken Coun               DNF   1

 -- Walters, Zach              8 Mason County          X5:47.03   2

 -- Appelman, Garret          11 Mason County          X6:07.89   2

 -- Hendrickson, Bryce         9 Mason County          X6:20.88   2

 

Event 17  Girls 4x100 Meter Relay HS

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Dixie Heights  'A'                                    51.30   1  10

     1) Turner, Brittney 12             2) Perdue, Chelsea 12

     3) Althaver, Maranda 12            4) Conti, Mary 11

  2 Simon Kenton  'A'                                     52.40   1   8

     1) Nicholson, Amarah 11            2) Cook, Christina 12

     3) Owings, Abby 12                 4) Hester, Mackenzie 12

  3 Mason County  'A'                                     54.22   1   6

     1) Bierley, Alivia 12              2) Sargent, Morgan 10

     3) Hardin, Brittany 12             4) Wood, Rebecca 10

  4 South Dearborn High School  'A'                       54.23   1   5

     1) Gardner, Rylee 10               2) Zoller, Morgan 11

     3) Quinlan, Avery 10               4) West, Tara 12

  5 Harrison County  'A'                                  55.71   1   4

     1) Carr, Haley 12                  2) Thomas, Hannah 11

     3) Lail, Mia 11                    4) Mattox, Caylin 12

  6 Fleming County  'A'                                   56.69   2   3

     1) Dunaway, Carly 7                2) Humphries, Heather 12

     3) Jackson, Alondra 8              4) Montgomery, Melanie 9

  7 Western Brown  'A'                                    57.91   1   2

     1) Anderson, Destiny 9             2) Goslin, Michelle 10

     3) Lucas, Sydney 11                4) O'Hara, Holly 12

  8 Holmes  'A'                                           58.18   1   1

     1) Harris, Gabrielle 11            2) Stovall, Jaynice 9

     3) London, Taelor 11               4) Keith, Latavia 8

  9 Nicholas County  'A'                                  58.67   2

     1) Kiskaden, Grace 9               2) Martin, Autumn 9

     3) Green, Abby 9                   4) Jolly, Hannah 9

 10 Prestonsburg High School  'A'                         58.91   2

     1) Robinette, Kayleah 10           2) Minix, Makayla 10

     3) Williams, Kaylee 9              4) Collins, Shantale 11

 11 Lewis County  'A'                                     59.33   1

     1) Buckner, Montana 8              2) Howell, Callie 10

     3) Plank, Elizabeth 7              4) Riker, Tawni 11

 12 Eastern-Sardinia  'A'                                 59.70   3

     1) Childress, Serena 9             2) Sowers, Jensen 9

     3) murrie, grace 10                4) Taylor, Alyssa 11

 13 Russell  'A'                                        1:01.12   2

     1) Wilburn, Kate 10                2) Paugh, Breana 9

     3) McKenzie, Ambrosia 12           4) Patton, Angela 11

 14 Bath County  'A'                                    1:01.19   2

     1) Everman, Taylor 12              2) Martin, Hannah 8

     3) Conley, Gwenn 10                4) Crouch, Morgan 12

 15 Bracken County  'A'                                 1:06.24   3

     1) Anderson, Samantha 8            2) Campbell, Leslie 11

     3) Stephenson, Chelsea 11          4) White, Alisha 11

 -- Mason County  'B'                                       XDQ   2  out of exchange

     1) Downs-perry, Myla 8             2) Jenkins, Alexa 9

     3) Highfield, Taylor 10            4) Hollar, Leeana 9

 -- Harrison County  'B'                               X1:04.00   3

     1) Tingle, Kearstin 11             2) Doyle, Sarah 9

     3) Burberry, Lindsey. 9            4) Anderson, Lexi 9

 

Event 19  Boys 4x100 Meter Relay HS

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Simon Kenton  'A'                                     46.71   1  10

     1) Mulberry, Ben 11                2) Powell, Dillon 10

     3) Myers, Adam 10                  4) Hampton, Dylan 9

  2 Harrison County  'A'                                  46.91   1   8

     1) Wiliams, Javon 10               2) Hunter, Justin 11

     3) Kenney, Jordan 12               4) Talbott, Deshon 12

  3 Mason County  'A'                                     46.97   1   6

     1) Morgan, Jesse 11                2) Kouns, Andrew 9

     3) Jones, Jaylin 12                4) Hill, Jericho 11

  4 Fleming County  'A'                                   47.38   1   5

     1) Burnett, Maverick 11            2) Duncan, Ethan 11

     3) Williams, Wilder 11             4) Mcadams, Savon 11

  5 Western Brown  'A'                                    47.75   1   4

     1) Patten, Chaz 11                 2) Baker, Colton 12

     3) Hornung, Eean 10                4) Hanson, Cody 10

  6 Rowan County  'A'                                     47.95   1   3

     1) Erni, John 12                   2) Thomas, Jesse 11

     3) Graham, Justin 11               4) Pizimer, Trever 11

  7 Nicholas County  'A'                                  49.07   2   2

     1) Conyers, Aaron 9                2) Wagoner, J.P 10

     3) Hurd, Carl 12                   4) Richardson, Zach 9

  8 Bath County  'A'                                      49.33   1   1

     1) Messer, Caden 10                2) Barker, Sam 10

     3) Bartley, Elon 10                4) Clemons, Kaleb 10

  9 Lewis County  'A'                                     50.65   2

     1) Bevins, Blake 10                2) Switzer, Tyler 12

     3) Frye-stone, Zane 9              4) Mcquithy, Cody 12

 10 Holmes  'A'                                           50.95   1

     1) Ragan, Kwasi 11                 2) Dickerson, Brian 11

     3) Y, J 9                          4) Freeman, Robert 12

 11 Eastern-Sardinia  'A'                                 51.29   2

     1) Rios, Andrew 10                 2) Craig, Noah 9

     3) Brunk, Max 9                    4) patrick, connor 12

 12 Russell  'A'                                          52.02   2

     1) Davis, Jacob 9                  2) Miller, Kurtis 10

     3) Cole, Spencer 10                4) Davis, Robert 12

 -- West Union  'A'                                         DNF   2

     1) Thomson, Ethan 9                2) Horton, Craig 9

     3) Wolke, Andre 9                  4) Kramer, Jj 9

 

Event 20  Girls 400 Meter Dash HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Cook, Christina           12 Simon Kenton             59.47   1  10

  2 Conti, Mary               11 Dixie Height           1:04.28   1   8

  3 Hackworth, Ashley         10 West Union             1:05.08   1   6

  4 Jones, Samantha           11 Mason County           1:05.42   1   5

  5 Lytle, Martina            11 Fleming Coun           1:05.93   1   4

  6 Claypoole, Sydney          9 Montgomery C           1:06.99   2   3

  7 Woods, Cara               11 Mason County           1:07.65   2   2

  8 Walsh, Delaney            10 Eastern-Sard           1:08.20   1   1

  9 Atwater, DeAzah           10 Simon Kenton           1:08.75   1

 10 Gardner, Rylee            10 South Dearbo           1:08.81   2

 11 Wessel, Mackenzie          8 Dixie Height           1:08.97   1

 12 Martini, Nicole           12 South Dearbo           1:09.62   4

 13 Kordish, Maegan            9 Fleming Coun           1:09.63   3

 14 Easterling, Mackenzie      9 Dixie Height          x1:09.77   2

 15 Patrick, Samantha          8 Rowan County           1:09.83   2

 16 Richter, Ashleigh         11 Western Brow           1:10.24   2

 17 Loveland, Sadie           11 South Dearbo          x1:11.33   3

 18 Cole, Taylor              12 Simon Kenton          x1:11.35   2

 19 Pfeffer, Megan            11 Mason County          x1:12.66   3

 20 Collins, Shantale         11 Prestonsburg           1:13.25   3

 21 Sharp, Delanie            10 Western Brow           1:13.57   3

 22 Tully, Tierra              7 Lewis County           1:15.15   3

 23 Keith, Latavia             8 Holmes                 1:15.40   2

 24 Highfield, Makayla         9 Mason County          x1:16.46   3

 25 Strange, Kylee             9 Bath County            1:17.46   4

 26 Fidler, Jordan             9 Fleming Coun          x1:18.21   4

 27 Furnish, Christin          9 Rowan County           1:19.53   4

 28 Paugh, Breana              9 Russell                1:20.38   5

 29 Wolfe, Chelsea            10 Lewis County           1:20.41   5

 30 Rose, Destinie             9 Eastern-Sard           1:21.43   4

 31 Nixon, Desiree             9 Holmes                 1:27.07   3

 32 Hickerson, Trisha         10 Bath County            1:30.22   4

 33 Greene, Chloe             12 Bath County           x1:34.76   4

 -- Jones, Krishna             9 Mason County          X1:21.53   4

 

Event 22  Boys 400 Meter Dash HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Barton, Tanner            12 Lewis County             50.25   1  10

  2 Johnson, Shawn            12 Mason County             51.65   1   8

  3 Tompkins, Jacob           12 Mason County             51.98   1   6

  4 Carr, Grant               12 Harrison Cou             54.18   1   5

  5 Wilson, Chase             12 Simon Kenton             54.66   1   4

  6 Cooper, Chris             10 Russell                  55.01   1   3

  7 Wallace, Arthur           11 Bracken Coun             56.95   2   2

  8 Switzer, Tyler            12 Lewis County             57.05   3   1

  9 Perkins, Gage             12 Western Brow             57.36   1

 10 Staley, Nathan            11 Simon Kenton             58.38   2

 11 Jenkins, Brock            10 Harrison Cou             59.25   2

 12 Hitch, Jacob               9 Fleming Coun             59.68   2

 13 Risner, Richard            9 Montgomery C             59.72   2

 14 Gilkey, Keshon             9 Harrison Cou            x59.83   3

 15 Fryman, Logan             12 Nicholas Cou           1:00.52   2

 16 Centers, Zach              9 Montgomery C           1:00.68   4

 17 Wolke, Andre               9 West Union             1:00.70   3

 18 Leonard, Jessie           11 Western Brow           1:00.81   1

 19 Ragan, Kwasi              11 Holmes                 1:01.09   2

 20 Arnold, Matt              10 Western Brow          x1:01.75   2

 21 Thomas, Jesse             11 Rowan County           1:02.92   3

 22 Gruber, Caleb              9 Eastern-Sard           1:04.30   3

 23 Tucker, Logan             12 Holmes                 1:04.31   3

 24 Reeder, Isaac              9 Lewis County          x1:04.67   4

 25 Crouch, Hunter             9 Bath County            1:05.54   3

 26 Walton, Griffin           10 Bracken Coun           1:05.55   3

 27 Davis, Robert             12 Russell                1:05.58   4

 28 Jolly, Jacob               9 Nicholas Cou           1:09.11   4

 29 Walden, Dawson             9 Bath County            1:09.46   4

 

Event 23  Girls 300 Meter Hurdles HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Biggs, Ariel              11 South Dearbo             51.07   1  10

  2 Carr, Haley               12 Harrison Cou             52.06   1   8

  3 Mattox, Caylin            12 Harrison Cou             52.25   1   6

  4 Patton, Tori              10 Western Brow             52.65   1   5

  5 Kohlbrand, Lauren          8 Dixie Height             53.62   1   4

  6 Fearin, Abby              10 Fleming Coun             53.66   1   3

  7 Harris, Gabrielle         11 Holmes                   53.99   2   2

  8 Fultz, Abby               10 Eastern-Sard             54.10   2   1

  9 Jennings, Katie           12 Dixie Height             55.26   2

 10 Mcgehee, Margo            11 Dixie Height            x55.33   1

 11 Barton, Hannah            11 Lewis County             56.24   2

 12 Purvis, Mackenzie         10 Fleming Coun             57.24   2

 13 Spaulding, Shelby         11 Western Brow             57.92   1

 14 Gottschalk, Gillian        9 Simon Kenton             58.30   3

 15 Simmons, Janie            10 Holmes                   59.00   3

 16 Caswell, Sydney           11 South Dearbo             59.03   3

 17 Hardin, Brittany          12 Mason County             59.33   2

 18 Scherer, Amber            11 Simon Kenton             59.63   3

 19 Mccarty, Rebekah           9 West Union             1:00.75   3

 20 Williams, Kaylee           9 Prestonsburg           1:01.09   4

 21 Conley, Gwenn             10 Bath County            1:03.53   4

 22 Barton, Abbey              8 Lewis County           1:04.45   4

 23 Beil, Shelby               9 South Dearbo          x1:04.57   3

 24 Walters, Mattea            9 Western Brow          x1:04.97   2

 -- Hughes, Jillian            9 Nicholas Cou               DNF   2

 

Event 24  Boys 300 Meter Hurdles HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Lee, Isaac                12 Rowan County             41.32   1  10

  2 Wagoner, J.P              10 Nicholas Cou             45.67   2   8

  3 Garrison, Brendon         10 Mason County             45.74   1   6

  4 Walsh, Jake               12 Eastern-Sard             45.96   1   5

  5 Bridges, Nolan            11 South Dearbo             46.65   2   4

  6 Hicks, Damien             12 Western Brow             46.76   2   3

  7 Burus, Colton             10 Harrison Cou             46.83   1   2

  8 Erni, John                12 Rowan County             47.18   1   1

  9 Hylander, Donovan         12 Mason County             47.34   1

 10 Nunnelley, Derek          11 Harrison Cou             47.48   2

 11 Blanchet, Flynn            9 Simon Kenton             47.93   2

 12 Conyers, Aaron             9 Nicholas Cou             49.01   2

 13 Frazier, Kailen            9 Simon Kenton             49.57   1

 14 patrick, connor           12 Eastern-Sard             50.44   1

 15 Smittle, Jonah            12 Russell                  51.09   3

 16 Skinner, Luke             10 Rowan County            x55.13   3

 17 Hays, Dax                  9 Montgomery C             55.60   3

 18 Hedges, Billy             10 Bath County            1:01.79   3

 

Event 25  Girls 800 Meter Run HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Taulbee, Caitlin          12 Montgomery C           2:34.75   1  10

  2 Jackson, Hannah           10 Mason County           2:37.73   1   8

  3 Hiles, Meredith            9 Simon Kenton           2:38.27   1   6

  4 Hackworth, Ashley         10 West Union             2:40.20   1   5

  5 Watkins, Shelby           10 Nicholas Cou           2:40.38   1   4

  6 Delisio, Sophia            7 Simon Kenton           2:40.63   1   3

  7 Beil, Erika               10 South Dearbo           2:43.47   1   2

  8 Riddle, Jessica            8 Dixie Height           2:43.52   1   1

  9 Kordish, Maegan            9 Fleming Coun           2:44.53   1

 10 O'Hara, Meggie            11 Western Brow           2:47.02   2

 11 Steppeler, Sierra          9 Western Brow           2:48.23   1

 12 Pfeffer, Katie            11 Fleming Coun           2:48.71   2

 13 Stehlin, Michaela          9 South Dearbo           2:50.12   1

 14 Forrest, Marissa          10 Montgomery C           2:50.15   2

 15 Williams, Hailey          10 Dixie Height           2:50.89   1

 16 Levi, Mary                10 Harrison Cou           2:52.77   1

 17 Abbott, Peyton            11 Russell                2:52.92   1

 18 Arlinghaus, Anja           8 Simon Kenton          x2:53.26   1

 19 Myfelt, Lauren             8 Dixie Height          x2:53.87   2

 20 Gruber, Kelsa             12 Western Brow          x2:56.16   1

 21 Anderson, Sierra          11 Mason County           3:05.14   2

 22 Johnson, Lacey             9 Montgomery C          x3:08.50   2

 23 Runyan, Shannon            9 West Union             3:11.50   2

 24 Moran, Shelby             10 Fleming Coun          x3:12.27   2

 25 Grehl, Taylor              9 South Dearbo          x3:12.43   2

 26 Layton, Madi               9 Eastern-Sard           3:13.88   2

 27 Furnish, Christin          9 Rowan County           3:14.97   2

 28 Roe, Bobbie               11 Bath County            3:21.25   2

 29 Hedges, Shelby             8 Bath County            3:23.24   2

 30 Downey, Kaitlyn            8 Lewis County           3:28.63   2

 31 Meadows, Sidney            7 Prestonsburg           3:28.74   2

 33 Easterling, Sarah          8 Bath County           x3:32.65   2

 34 Allen, Haley              12 Prestonsburg           3:34.55   2

 -- Adams, Chloe               7 Mason County          X2:51.67   2

 -- Bierley, Reagan            8 Mason County          X2:59.76   2

 32 Stewart, Colleen           8 Mason County         Xx3:31.51   2

 

Event 27  Boys 800 Meter Run HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Robinson, Nick            12 Mason County           2:05.69   1  10

  2 Carr, Grant               12 Harrison Cou           2:10.93   1   8

  3 Owens, Elijah             11 Simon Kenton           2:11.48   1   6

  4 Erni, John                12 Rowan County           2:14.39   1   5

  5 Day, Marcus               10 Eastern-Sard           2:15.05   1   4

  6 Andre, Tyler              10 Russell                2:15.41   2   3

  7 Robinson, Alex            12 Mason County           2:15.64   1   2

  8 Toombs, Tyler             11 Mason County          x2:18.84   1

  9 Blair, Dustin             10 Prestonsburg           2:19.53   2   1

 10 Dean-brown, Jack          10 Simon Kenton           2:19.56   2

 11 Mitchell, Ethan           12 Western Brow           2:20.21   1

 12 Tadlock, Jakeb            11 West Union             2:21.99   2

 13 Williams, Dakota          10 Eastern-Sard           2:24.32   2

 14 Palmer, Shane             10 Harrison Cou           2:24.61   2

 15 Short, Austin             11 Harrison Cou          x2:24.80   1

 16 Woodard, Travis           11 Bath County            2:26.10   2

 17 Mclean, Daniel            10 Nicholas Cou           2:26.59   2

 18 Reeder, Winston           11 Fleming Coun           2:26.89   2

 19 Mcadams, Savon            11 Fleming Coun           2:27.23   1

 20 Perkins, Chase            11 Western Brow           2:28.84   1

 21 Hunley, Matthew           11 Bracken Coun           2:28.86   2

 22 Wolfe, Andrew             10 Russell                2:28.92   2

 23 Moriarity, Devin          10 Western Brow          x2:30.12   1

 24 Sparks, Dylan             11 Nicholas Cou           2:31.92   2

 25 Brockhoff, David          10 Holmes                 2:32.37   2

 27 Hoog, Brett                9 South Dearbo           2:35.71   2

 28 Kittle, Jon               11 South Dearbo           2:35.82   2

 29 Lemus, Jimmy              12 Holmes                 2:36.70   1

 30 Jones, Jaylin             12 Mason County          x2:37.55   2

 32 Marcum, Brandon           10 Rowan County           2:40.79   2

 33 Charles, Caleb             9 Montgomery C           2:46.59   1

 34 Hillard, Joe               9 Montgomery C           2:48.52   2

 35 Ruggles, Austin            7 Lewis County           2:48.79   2

 36 Applegate, Robert          8 Fleming Coun          x2:49.73   2

 37 White, Michael             7 Lewis County           2:55.41   2

 38 Bailey, Gideon            11 Montgomery C          x3:21.24   2

 39 Stone, Parker              7 Lewis County          x4:00.88   2

 -- Keith-Mincy, Keshawn      12 Holmes                     DNF   1

 26 Appelman, Garret          11 Mason County         Xx2:34.33   2

 31 Hendrickson, Bryce         9 Mason County         Xx2:39.47   2

 

Event 29  Girls 200 Meter Dash HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Nicholson, Amarah         11 Simon Kenton             26.09   1  10

  2 Perdue, Chelsea           12 Dixie Height             26.89   1   8

  3 Conti, Mary               11 Dixie Height             27.89   1   6

  4 Zoller, Morgan            11 South Dearbo             27.99   1   5

  5 Marshall, Madigan         10 West Union               28.07   1   4

  6 Sowers, Jensen             9 Eastern-Sard             28.83   2   3

  7 Jones, Samantha           11 Mason County             29.08   2   2

  8 Patrick, Samantha          8 Rowan County             29.44   2   1

  9 chaney, katie             12 Eastern-Sard             29.57   2

 10 Claypoole, Sydney          9 Montgomery C             29.67   3

 11 Wood, Rebecca             10 Mason County             29.97   1

 11 Anderson, Destiny          9 Western Brow             29.97   1

 13 Redmond, Sara             11 Mason County            x30.34   2

 14 Jackson, Alondra           8 Fleming Coun             30.65   2

 15 Easterling, Mackenzie      9 Dixie Height            x30.75   2

 16 Maksic, Melissa           10 Simon Kenton             30.86   3

 17 Lucas, Sydney             11 Western Brow             31.15   3

 18 Keith, Latavia             8 Holmes                   31.52   3

 19 Martini, Nicole           12 South Dearbo             31.60   3

 20 Smith, Savanna            10 Rowan County             31.69   3

 21 Dunaway, Carly             7 Fleming Coun             31.70   3

 22 Blythe, Cassidy            9 West Union               32.38   2

 23 Tully, Tierra              7 Lewis County             32.40   3

 24 Barton, Hannah            11 Lewis County             32.82   4

 25 Strange, Kylee             9 Bath County              33.34   4

 26 Plank, Elizabeth           7 Lewis County            x34.08   4

 27 Brooks, Dasia              9 Russell                  34.32   5

 28 Nixon, Desiree             9 Holmes                   34.97   4

 29 Hamilton, Maddy            9 Prestonsburg             36.49   5

 30 Collins, Liz              10 Bath County              36.80   5

 31 Thornsbury, Felicia       11 Bracken Coun             37.28   4

 32 Long, Cj                   9 Rowan County            x38.96   1

 33 Martin, Hannah             8 Bath County             x42.45   5

 -- Tackett, Rebecca          11 Prestonsburg                FS   5

 -- Highfield, Makayla         9 Mason County            X33.54   4

 -- Hollar, Leeana             9 Mason County            X34.70   4

 -- Jones, Krishna             9 Mason County            X35.11   4

 

Event 31  Boys 200 Meter Dash HS

==========================================================================

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Barton, Tanner            12 Lewis County             23.27   1  10

  2 Tompkins, Jacob           12 Mason County             23.37   1   8

  3 Bradford, Devin           11 Holmes                   23.79   1   6

  4 Franklin, Jeffery         12 West Union               24.17   1   5

  5 Pizimer, Trever           11 Rowan County             24.32   2   4

  6 Barker, Sam               10 Bath County              24.35   1   3

  7 Kouns, Andrew              9 Mason County             24.49   1   2

  8 Williams, Wilder          11 Fleming Coun             24.59   2   1

  9 Graham, Justin            11 Rowan County             24.75   2

 10 Hanson, Cody              10 Western Brow             24.97   1

 11 Hill, Jericho             11 Mason County            x25.10   1

 12 Price, Chris              10 Montgomery C             25.32   3

 13 Clark, Brandon            11 Rowan County            x25.46   4

 14 Patten, Chaz              11 Western Brow             25.52   2

 15 Evans, Isaiah             10 Simon Kenton             25.64   3

 16 Baker, Colton             12 Western Brow            x25.75   2

 17 Cole, Spencer             10 Russell                  25.87   2

 18 Charles, Jacob            11 Montgomery C             25.92   3

 19 Hunter, Jeffrey           12 Harrison Cou             25.97   3

 20 Jackson, Tyler             9 Harrison Cou             26.02   3

 21 Hunt, Levi                 9 Harrison Cou            x26.06   4

 22 Richardson, Zach           9 Nicholas Cou             26.40   4

 23 Staley, Nathan            11 Simon Kenton             26.68   2

 24 Craig, Noah                9 Eastern-Sard             26.87   3

 25 Thomson, Ethan             9 West Union               27.44   3

 26 Ellis, Trevin              9 Lewis County             27.51   4

 27 Tucker, Logan             12 Holmes                   27.54   4

 28 Gruber, Caleb              9 Eastern-Sard             28.50   2

 29 Dickmeyer, Javier         11 Holmes                  x28.57   3

 30 Wells, Cameron            10 Prestonsburg             28.93   4

 31 Ball, Marvin               8 Bath County              29.01   4

 32 Davis, Jacob               9 Russell                  29.04   4

 

Event 33  Girls 3200 Meter Run HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Delisio, Sophia            7 Simon Kenton          12:37.89   10

  2 Coldiron, Kara            11 Russell               12:48.02    8

  3 Leet, Olivia               9 Fleming Coun          13:10.74    6

  4 Watkins, Shelby           10 Nicholas Cou          13:19.65    5

  5 Appleman, Becky            9 Western Brow          13:34.33    4

  6 Beil, Erika               10 South Dearbo          13:39.58    3

  7 Cyrus, Kelsey              8 Rowan County          13:40.76    2

  8 Perkins, Julie            10 Fleming Coun          13:41.47    1

  9 Taylor, Alyssa            11 Eastern-Sard          13:47.54

 10 Loveland, Sadie           11 South Dearbo          13:55.89

 11 Nichols, Crystal          12 South Dearbo         x14:06.21

 12 Staviski, Carrie           8 Bath County           14:07.79

 13 Cantrell, Peyton           9 Russell               14:22.89

 14 Ellis, Rebekah            10 Eastern-Sard          14:31.18

 15 Hooper, Danielle           7 Dixie Height          14:42.25

 16 Tanis, Gabrielle          10 South Dearbo         x15:12.46

 17 Clark, Hayley             10 Western Brow          15:15.65

 18 Caba, Nicole               9 Mason County          15:31.16

 19 Varney, Katie              8 Dixie Height          15:43.28

 20 Bussell, Hannah            9 Bath County           15:49.79

 21 Duncanson, Lindsey        12 Western Brow         x16:48.62

 22 Roe, Bobbie               11 Bath County          x17:18.86

 23 Allen, Haley              12 Prestonsburg          18:49.94

 24 Meadows, Sidney            7 Prestonsburg          20:02.24

 

Event 34  Boys 3200 Meter Run HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Rector, Joe               12 South Dearbo          10:09.88   10

  2 Riley, Josh               12 Russell               10:23.63    8

  3 pickerell, layne          12 Eastern-Sard          10:30.90    6

  4 Deharte, Shelley          12 Rowan County          10:36.06    5

  5 Rigdon, Blake              9 Eastern-Sard          10:37.64    4

  6 Pride, Rick               11 Western Brow          10:41.60    3

  7 Curtis, Dale              11 Bath County           10:50.87    2

  8 Leonard, Jessie           11 Western Brow          10:56.58    1

  9 Kidwell, Austin           12 Simon Kenton          10:59.53

 10 Powell, Owen              11 Simon Kenton          11:08.13

 11 Rector, Adam              10 South Dearbo          11:10.28

 12 Anderson, Nick             9 Rowan County          11:26.26

 13 Groves, Sean              10 South Dearbo         x11:32.59

 14 Tadlock, Jakeb            11 West Union            11:37.61

 15 Kirkland, Tanner          10 Mason County          11:45.97

 16 Moore, Corey              10 Harrison Cou          11:50.35

 17 Knight, Jonathan          11 Simon Kenton         x11:54.60

 18 Mitchell, Ethan           12 Western Brow         x12:01.34

 19 Blair, Dustin             10 Prestonsburg          12:05.61

 20 Moore, Scott              10 Harrison Cou          12:13.07

 21 Wagner, Logan             11 Fleming Coun          12:13.96

 22 Jackson, Austin            9 Harrison Cou         x12:14.95

 23 McNabb, Logan             10 Bath County           12:32.70

 24 Campbell, Christian       10 Russell               13:05.55

 25 Kissell, Cody              6 Fleming Coun          14:31.10

 26 Kissell, Daniel            9 Fleming Coun         x14:34.78

 

Event 35  Girls 4x400 Meter Relay HS

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Dixie Heights  'A'                                  4:25.60   1  10

     1) Conti, Mary 11                  2) Wessel, Mackenzie 8

     3) Easterling, Mackenzie 9         4) Perdue, Chelsea 12

  2 South Dearborn High School  'A'                     4:26.00   1   8

     1) Biggs, Ariel 11                 2) Gardner, Rylee 10

     3) Hayes, Morgan 12                4) Quinlan, Avery 10

  3 Mason County  'A'                                   4:34.77   1   6

     1) Anderson, Sierra 11             2) Bierley, Alivia 12

     3) Frodge, Jordan 9                4) Jackson, Hannah 10

  4 Simon Kenton  'A'                                   4:41.65   1   5

     1) Atwater, DeAzah 10              2) Cole, Taylor 12

     3) Maksic, Melissa 10              4) Mc Clurg, Sydney 9

  5 Western Brown  'A'                                  4:47.10   1   4

     1) Gruber, Kelsa 12                2) O'Hara, Meggie 11

     3) Richter, Ashleigh 11            4) Steppeler, Sierra 9

  6 West Union  'A'                                     4:47.48   1   3

     1) Marshall, Madigan 10            2) Mccarty, Rebekah 9

     3) Runyan, Shannon 9               4) Hackworth, Ashley 10

  7 Fleming County  'A'                                 4:48.81   1   2

     1) Fearin, Abby 10                 2) Fidler, Jordan 9

     3) Jackson, Alondra 8              4) Kordish, Maegan 9

  8 Bracken County  'A'                                 4:51.00   2   1

     1) Anderson, Ashley 11             2) Brindley, Brookelynn 12

     3) Kurtz, Gracie 10                4) Myers, Lydia 12

  9 Eastern-Sardinia  'A'                               5:09.00   2

     1) chaney, katie 12                2) Layton, Madi 9

     3) Rose, Destinie 9                4) Walsh, Delaney 10

 10 Russell  'A'                                        5:18.47   2

     1) Abbott, Peyton 11               2) Cantrell, Peyton 9

     3) Coldiron, Kara 11               4) McKenzie, Ambrosia 12

 11 Prestonsburg High School  'A'                       5:20.75   2

     1) Minix, Makayla 10               2) Robinette, Kayleah 10

     3) Williams, Kaylee 9              4) Collins, Shantale 11

 12 Lewis County  'A'                                   5:24.53   2

     1) Barton, Hannah 11               2) Madden, Karli 8

     3) Plank, Elizabeth 7              4) Riker, Tawni 11

 13 Bath County  'A'                                    6:18.72   2

     1) Blackburn, Makayla 6            2) Strange, Kylee 9

     3) Hickerson, Trisha 10            4) Greene, Chloe 12

 

Event 36  Boys 4x400 Meter Relay HS

==========================================================================

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Mason County  'A'                                   3:38.39   1  10

     1) Fearis, Carson 12               2) Hill, Jericho 11

     3) Johnson, Shawn 12               4) Jones, Jaylin 12

  2 Simon Kenton  'A'                                   3:45.35   1   8

     1) Wilson, Chase 12                2) Listerman, Jacob 12

     3) Russell, Brent 12               4) Staley, Nathan 11

  3 Harrison County  'A'                                3:47.17   2   6

     1) Carr, Grant 12                  2) Gilkey, Keshon 9

     3) Hunter, Justin 11               4) Jenkins, Brock 10

  4 Bracken County  'A'                                 3:50.06   2   5

     1) Cummins, Steven 12              2) Hamilton, Jacob 9

     3) Wallace, Arthur 11              4) Walton, Griffin 10

  5 Rowan County  'A'                                   3:52.89   1   4

     1) Erni, John 12                   2) Samuals, Bevan 12

     3) Helvey, Devin 10                4) Lee, Isaac 12

  6 Lewis County  'A'                                   3:58.32   1   3

     1) Barton, Tanner 12               2) Ellis, Trevin 9

     3) Frye-stone, Zane 9              4) Heininger, Joshua 11

  7 Western Brown  'A'                                  4:00.21   1   2

     1) Perkins, Gage 12                2) Hanson, Cody 10

     3) Arnold, Matt 10                 4) Patten, Chaz 11

  8 Russell  'A'                                        4:00.56   1   1

     1) Andre, Tyler 10                 2) Campbell, Joseph 12

     3) Casto, Will 9                   4) Cooper, Chris 10

  9 Eastern-Sardinia  'A'                               4:11.14   2

     1) Brunk, Max 9                    2) Gruber, Caleb 9

     3) Carrington, Cody 9              4) Day, Marcus 10

 10 Prestonsburg High School  'A'                       4:33.20   2

     1) Bertrand, Austin 12             2) Wells, Cameron 10

     3) Ramsey, Seth 9                  4) Kilburn, Wesley 10

 11 Bath County  'A'                                    4:37.88   2

 

Event 37  Girls High Jump HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Biggs, Ariel              11 South Dearbo           5-01.00   10

  2 Clark, Samantha           11 Western Brow           4-08.00    7

  2 Abel, Karley              11 Simon Kenton           4-08.00    7

  4 Everman, Taylor           12 Bath County            4-08.00    5

  5 Lytle, Martina            11 Fleming Coun           4-08.00    4

  6 Machamer, Tara            11 Mason County           4-06.00    3

  7 Cook, Kassidy             11 Harrison Cou           4-06.00    2

  8 Patton, Tori              10 Western Brow           4-04.00    0.33

  8 Turner, Brittney          12 Dixie Height           4-04.00    0.33

  8 Bierley, Alivia           12 Mason County           4-04.00    0.33

 -- Manning, Brittney          9 Dixie Height                NH

 -- Cooper, Demiki            12 Dixie Height                NH

 -- Gruber, Kelsa             12 Western Brow                NH

 -- Rose, Destinie             9 Eastern-Sard                NH

 -- Bowling, Breanna           9 Montgomery C                NH

 -- Beil, Shelby               9 South Dearbo                NH

 

Event 38  Boys High Jump HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Vickers, Freddie          11 Holmes                 5-10.00   10

  2 Kenney, Jordan            12 Harrison Cou           5-08.00    8

  3 Handra, Jacob             11 Eastern-Sard           5-04.00    6

  4 Hodge, Breion             12 Bath County           J5-04.00    5

  5 Smallwood, Brandon        10 Montgomery C          J5-04.00    3.50

  5 Chambers, Isiah            9 Mason County          J5-04.00    3.50

  7 Hunley, Logan             10 Western Brow           5-02.00    2

  8 Messer, Caden             10 Bath County            5-00.00    1

  9 Clark, Brandon            11 Rowan County          J5-00.00

 -- Baker, Colton             12 Western Brow                NH

 -- Frazier, Kailen            9 Simon Kenton                NH

 -- Waddell, Dylan            10 Mason County                NH

 -- Hays, Dax                  9 Montgomery C                NH

 -- Edwards, Connor           11 Simon Kenton                NH

 

Event 39  Girls Pole Vault HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Clark, Samantha           11 Western Brow           9-00.00   10

  2 West, Tara                12 South Dearbo           8-06.00    8

  3 Tanis, Gabrielle          10 South Dearbo           6-00.00    5.50

  3 Srinivasin, Gita          11 Mason County           6-00.00    5.50

  5 Newkirk, Elizabeth        11 Montgomery C          J6-00.00    3

  5 Miller, Jordan            12 Dixie Height          J6-00.00    3

  5 Patton, Angela            11 Russell               J6-00.00    3

  8 Bowling, Breanna           9 Montgomery C           5-06.00    1

  9 Edgett, Sara              11 Dixie Height           5-00.00

  9 Cowen, Kristina           10 South Dearbo          x5-00.00

 10 Kidwell, Ashley           12 Simon Kenton          J5-00.00

 11 Caba, Nicole               9 Mason County          J5-00.00

 -- Sanchez, Daniela          12 Dixie Height                NH

 -- Martin, Hannah             8 Bath County                 NH

 -- Reid, Christen            10 Fleming Coun                NH

 -- Wiles, Haley              10 Simon Kenton                NH

 

Event 40  Boys Pole Vault HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Bolin, Taylor             12 Harrison Cou          11-00.00   10

  2 Conway, Robert            12 Fleming Coun          10-06.00    8

  3 Adkins, Tyler             11 Western Brow          10-00.00    6

  4 Townsend, Dustin          10 Montgomery C           9-00.00    4.50

  4 Hicks, Damien             12 Western Brow          x9-00.00

  4 Wade, Jordan              11 Montgomery C           9-00.00    4.50

  7 Kouns, Andrew              9 Mason County          J9-00.00    2.50

  7 Arnold, Matt              10 Western Brow          J9-00.00    2.50

  7 Pater, Zack               11 Montgomery C         xJ9-00.00

 10 Edwards, Connor           11 Simon Kenton           8-06.00    1

 11 Messer, Caden             10 Bath County            7-06.00

 11 Frazier, Kailen            9 Simon Kenton           7-06.00

 13 Leming, Tyler             11 Fleming Coun           7-00.00

 -- Purvis, Taylor             6 Bath County                 NH

 -- Powell, Owen              11 Simon Kenton                NH

 -- Walden, Dawson             9 Bath County                 NH

 -- Cooper, Chris             10 Russell                     NH

 

Event 41  Girls Long Jump HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Owings, Abby              12 Simon Kenton          14-07.50   10

  2 Althaver, Maranda         12 Dixie Height          14-06.50    8

  3 Redmond, Sara             11 Mason County          14-03.50    6

  4 O'Hara, Holly             12 Western Brow          14-03.00    5

  5 Scilley, Marissa           8 Mason County          14-01.50    4

  6 Abel, Karley              11 Simon Kenton          13-11.50    3

  7 Sargent, Morgan           10 Mason County         x13-10.50

  8 Cook, Kassidy             11 Harrison Cou          13-09.00    2

  9 chaney, katie             12 Eastern-Sard          13-08.00    1

 10 Lytle, Martina            11 Fleming Coun          13-06.50

 10 Kiskaden, Grace            9 Nicholas Cou          13-06.50

 12 Zoller, Morgan            11 South Dearbo          13-04.00

 13 Lail, Mia                 11 Harrison Cou          13-00.00

 14 Easterling, Mackenzie      9 Dixie Height          12-08.00

 15 Fultz, Abby               10 Eastern-Sard          12-06.50

 16 Tumey, Brandy             12 Fleming Coun          12-03.50

 17 Mccarty, Rebekah           9 West Union            12-01.50

 18 Spaulding, Shelby         11 Western Brow          12-00.50

 19 Corum, Michael             9 Bath County           11-05.50

 20 Neal, Madison              9 Dixie Height         x11-03.50

 21 Greene, Chloe             12 Bath County           10-08.00

 22 Nixon, Desiree             9 Holmes                10-05.50

 23 Simmons, Janie            10 Holmes                10-04.50

 24 Tackett, Rebecca          11 Prestonsburg           9-02.00

 25 Collins, Liz              10 Bath County           x8-08.00

 

Event 43  Boys Long Jump HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Franklin, Jeffery         12 West Union            19-00.00   10

  2 Vickers, Freddie          11 Holmes                18-08.50    8

  3 Evans, Isaiah             10 Simon Kenton          18-07.50    6

  4 Smallwood, Brandon        10 Montgomery C          18-05.00    5

  5 Graham, Justin            11 Rowan County          18-04.00    4

  6 Kenney, Jordan            12 Harrison Cou          17-09.50    2.50

  6 Walker, Malcom             9 Harrison Cou          17-09.50    2.50

  8 Williams, Wilder          11 Fleming Coun          17-06.50    1

  9 Lee, Isaac                12 Rowan County          17-05.50

 10 Duncan, Ethan             11 Fleming Coun          17-03.50

 11 Hornung, Eean             10 Western Brow          17-03.00

 12 Martin, Caleb             12 Russell               17-01.50

 13 Jones, Jaylin             12 Mason County          17-01.00

 13 Burnett, Maverick         11 Fleming Coun         x17-01.00

 15 Hurd, Carl                12 Nicholas Cou          16-11.00

 16 Bartley, Elon             10 Bath County           16-05.00

 17 Conyers, Aaron             9 Nicholas Cou          16-04.00

 18 Chambers, Isiah            9 Mason County          15-10.00

 18 Carrington, Cody           9 Eastern-Sard          15-10.00

 20 Rios, Andrew              10 Eastern-Sard          15-09.00

 21 Hunley, Logan             10 Western Brow          15-06.50

 22 Pater, Zack               11 Montgomery C          15-01.50

 23 Mcquithy, Cody            12 Lewis County          15-01.00

 23 Yang, Samson              10 Rowan County         x15-01.00

 25 Gilkey, Keshon             9 Harrison Cou         x14-11.00

 26 Messer, Caden             10 Bath County           14-04.00

 27 Townsend, Dustin          10 Montgomery C         x14-01.00

 28 Shepherd, Greg             9 Prestonsburg          13-05.00

 29 Shepherd, David           10 Prestonsburg          11-02.50

 30 Kirker, Zach              10 Western Brow         x11-00.50

 31 Ball, Marvin               8 Bath County           x8-10.50

 -- Fox, Tyrion                9 Mason County                ND

 

Event 44  Girls Triple Jump HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Cook, Kassidy             11 Harrison Cou          32-04.75   10

  2 Abel, Karley              11 Simon Kenton          30-08.00    8

  3 Lytle, Martina            11 Fleming Coun          30-05.00    6

  4 Myers, Lydia              12 Bracken Coun          28-11.50    5

  5 Scilley, Marissa           8 Mason County          28-10.75    4

  6 Kiskaden, Grace            9 Nicholas Cou          28-08.00    3

  7 Redmond, Sara             11 Mason County          28-07.75    2

  8 Corum, Michael             9 Bath County           26-00.75    1

  9 Smith, Savanna            10 Rowan County          25-01.75

 -- Anderson, Destiny          9 Western Brow                ND

 -- Tanis, Gabrielle          10 South Dearbo                ND

 -- Comberger, Madison        10 Western Brow                ND

 -- Collins, Liz              10 Bath County                 ND

 -- Caswell, Sydney           11 South Dearbo                ND

 

Event 45  Boys Triple Jump HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Evans, Isaiah             10 Simon Kenton          37-06.50   10

  2 Hunter, Jeffrey           12 Harrison Cou          36-06.50    8

  3 Cho, Henry                11 Fleming Coun          36-03.50    6

  4 Hurd, Carl                12 Nicholas Cou          35-08.50    5

  5 Clark, Brandon            11 Rowan County          34-10.75    4

  6 Conyers, Aaron             9 Nicholas Cou          34-02.50    3

  7 Bartley, Elon             10 Bath County           33-00.75    2

  8 Yang, Samson              10 Rowan County          32-11.50    1

  9 Waddell, Dylan            10 Mason County          32-11.00

 10 Edwards, Connor           11 Simon Kenton          32-08.75

 11 Pater, Zack               11 Montgomery C          32-00.25

 12 Chambers, Isiah            9 Mason County          31-10.75

 13 Hunley, Logan             10 Western Brow          30-00.00

 14 Stewart, Shade            10 Western Brow          29-09.75

 15 Baker, Colton             12 Western Brow         x29-03.00

 16 Ramirez, Jordan           09 Harrison Cou          28-08.00

 17 Hays, Dax                  9 Montgomery C          28-03.25

 18 Clemons, Kaleb            10 Bath County           20-11.50

 

Event 46  Girls Discus Throw HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Pack, Brianna              9 Western Brow            110-10   10

  2 Diamon, Molly             12 Dixie Height             92-06    8

  3 Howard, Allison            9 Nicholas Cou          79-00.50    6

  4 Spaulding, Shelby         11 Western Brow          71-03.50    5

  5 Ramey, Hannah             11 Fleming Coun             67-09    4

  6 Pfeffer, Katie            11 Fleming Coun             65-09    3

  7 Risner, Ashley             9 Montgomery C             65-06    2

  8 Sentman, Baylee           10 Western Brow         x64-11.50

  9 Wethington, Mira           9 Simon Kenton             64-04    1

 10 Sessel, Sadie              9 Eastern-Sard          64-02.50

 11 Blackburn, Hannah         11 Dixie Height             60-07

 12 McGehee, Jocelyn           9 Dixie Height            x59-11

 13 Cook, Hannah               9 Dixie Height         x58-06.50

 14 Harper, Madison           12 Mason County             58-02

 15 May, Natalie               9 Russell                  58-01

 15 Clark, Torri              12 Simon Kenton             58-01

 17 Adams, Tiarra              9 Rowan County             52-03

 18 Collins, Shantale         11 Prestonsburg             50-04

 19 Schmiade, Kelsey          11 Simon Kenton         x50-02.50

 20 Hosmer, Haylee            12 South Dearbo             46-06

 21 Hartley, Erin             10 Bath County           46-03.50

 21 Collins, Heaven            9 Prestonsburg          46-03.50

 23 Johnson, Sara              9 Nicholas Cou             45-09

 24 Williams, Breanna          9 Montgomery C          44-07.50

 25 Purvis, Kaylee             7 Bath County              44-05

 26 Miller, Hannah            10 Bath County             x44-04

 27 Moog, Gabrielle           11 Prestonsburg         x38-03.50

 28 Ligier, Emma              09 Mason County             36-05

 29 Wagoner, Morgan            8 Rowan County          34-06.50

 

Event 47  Boys Discus Throw HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Mueller, Tucker           10 Simon Kenton            135-09   10

  2 Walker, Dominic           12 Harrison Cou            125-11    8

  3 Hansel, Cameron           12 Simon Kenton            124-11    6

  4 Stanley, Jay              10 Mason County            122-04    5

  5 Lamb, Ben                 12 Western Brow            110-06    4

  6 Hanshaw, Nathan           12 Rowan County            109-11    3

  7 Powell, Blake             10 Simon Kenton           x105-02

  8 Sargent, Andrew           11 Fleming Coun            102-03    2

  9 Harness, Jacob            10 Eastern-Sard             99-03    1

 10 Felice, Sam               11 Mason County             97-05

 11 Boyd, Kane                11 Western Brow             96-00

 12 McCarty, Ransom           11 Bath County              91-07

 13 Carpenter, Jordan         11 Rowan County             89-07

 14 Jefferson, Andrew         12 Mason County            x88-03

 15 McNabb, Samuel            11 Harrison Cou             87-04

 16 Chapman, Blake            10 Rowan County            x84-10

 17 Mcquithy, Cody            12 Lewis County             83-11

 18 Edmond, Jeffrey           11 Fleming Coun             83-04

 19 Houston, Kade              9 Eastern-Sard             75-03

 20 Harper, Carl              11 Fleming Coun            x73-02

 21 Mccoy, Bailey              9 Prestonsburg             72-07

 22 Arnold, Landon            11 Russell                  69-10

 23 Sexton, Branden           11 Bath County              61-03

 24 Lewis, Caleb              10 Nicholas Cou             59-07

 25 Collins, Eric             12 Prestonsburg             58-01

 26 Gunning, Nate             10 Russell                  51-10

 27 Jones, Gabe                8 Bath County             x49-07

 28 Meade, Sidney              9 Prestonsburg            x44-06

 29 Emmons, Mason              7 Bath County             x43-11

 -- Duzan, Zach               12 Mason County            X71-08

 

Event 49  Girls Shot Put HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Diamon, Molly             12 Dixie Height          34-08.50   10

  2 Pack, Brianna              9 Western Brow          33-08.00    8

  3 Whisner, Chelsi           11 Western Brow          27-09.50    6

  4 Cook, Hannah               9 Dixie Height          27-08.00    5

  5 Blackburn, Hannah         11 Dixie Height         x27-02.00

  6 Williams, Breanna          9 Montgomery C          25-11.00    4

  7 Howard, Allison            9 Nicholas Cou          25-10.00    3

  8 Schmiade, Kelsey          11 Simon Kenton          25-09.50    2

  9 Clark, Torri              12 Simon Kenton          24-08.50    1

 10 Harper, Madison           12 Mason County          23-08.50

 11 Hosmer, Haylee            12 South Dearbo          22-11.00

 12 Pollard, Ginny             9 Western Brow         x22-02.00

 13 McGehee, Jocelyn           9 Dixie Height         x22-01.50

 14 Sessel, Sadie              9 Eastern-Sard          22-00.00

 15 Bierley, Alivia           12 Mason County          21-08.00

 16 Collins, Heaven            9 Prestonsburg          20-02.50

 16 Robinette, Kayleah        10 Prestonsburg          20-02.50

 18 Wethington, Mira           9 Simon Kenton         x19-11.00

 19 Hartley, Erin             10 Bath County           19-09.50

 20 Johnson, Sara              9 Nicholas Cou          19-07.50

 21 Ramey, Hannah             11 Fleming Coun          19-01.00

 22 Adams, Tiarra              9 Rowan County          19-00.00

 23 Nichols, Crystal          12 South Dearbo          18-11.50

 24 Risner, Ashley             9 Montgomery C          18-10.50

 25 Sparks, Madison            7 Fleming Coun          18-05.00

 26 Wagoner, Morgan            8 Rowan County          18-04.00

 27 May, Natalie               9 Russell               18-00.00

 28 Purvis, Kaylee             7 Bath County           17-06.50

 29 Hartley, Allison           9 Bath County          x16-02.50

 30 Jackson, Courtney         12 Harrison Cou          15-11.00

 31 Moog, Gabrielle           11 Prestonsburg         x14-11.00

 32 Ligier, Emma              09 Mason County         x14-05.00

 

Event 50  Boys Shot Put HS

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Hansel, Cameron           12 Simon Kenton          43-09.00   10

  2 Duzan, Zach               12 Mason County          43-04.50    8

  3 Hanshaw, Nathan           12 Rowan County          39-03.50    6

  4 Walker, Dominic           12 Harrison Cou          39-00.50    5

  5 Mueller, Tucker           10 Simon Kenton          38-08.50    4

  6 Stanley, Jay              10 Mason County          37-04.50    3

  7 Sargent, Andrew           11 Fleming Coun          37-03.00    2

  8 Altman, Jacob             10 Western Brow          36-10.50    1

  9 Chapman, Blake            10 Rowan County          36-09.00

 10 Felice, Sam               11 Mason County         x36-08.50

 11 Fulmer, Ryan              12 Western Brow          35-05.50

 12 Mcquithy, Cody            12 Lewis County          35-05.00

 13 Y, J                       9 Holmes                34-07.50

 14 Edmond, Jeffrey           11 Fleming Coun          34-04.50

 15 Wallin, Shaun             12 Harrison Cou          34-01.00

 16 Houston, Kade              9 Eastern-Sard          33-10.50

 17 Johnson, Sam               9 Fleming Coun         x33-10.00

 18 Young, Josh               11 Western Brow         x33-01.00

 19 Harness, Jacob            10 Eastern-Sard          32-11.00

 20 Montanez, Johnny          10 Russell               32-01.50

 20 Powell, Blake             10 Simon Kenton         x32-01.50

 22 Collins, Eric             12 Prestonsburg          30-08.50

 23 Liles, Andrew             12 Lewis County          25-11.00

 24 Gunning, Nate             10 Russell               25-10.00

 25 Delozier, Kaleb            9 Lewis County         x23-10.00

 26 McCarty, Ransom           11 Bath County           22-06.50

 27 Lewis, Caleb              10 Nicholas Cou          21-09.50

 28 Jones, Gabe                8 Bath County           21-03.50

 29 Meade, Sidney              9 Prestonsburg          17-11.00

 30 Emmons, Mason              7 Bath County          x17-05.50

 31 Cooper, Nick              10 West Union            16-11.50

 -- Jefferson, Andrew         12 Mason County         X36-01.50

 

                 Women - HS - Team Rankings - 18 Events Scored

=============================================================================

    1) Dixie Heights              112.33     2) Simon Kenton              110

    3) Western Brown               89.33     4) Mason County            80.83

    5) South Dearborn High School  64.50     6) Harrison County            54

    7) Fleming County              51        8) Montgomery County          34

    9) Nicholas County             27       10) Eastern-Sardinia           22

   11) West Union                  21       12) Russell                    16

   13) Bath County                  8       14) Bracken County              6

   15) Rowan County                 3       15) Holmes                      3
   17) Prestonsburg                 0       17) Lewis County                0

 

                  Men - HS - Team Rankings - 18 Events Scored

=============================================================================

    1) Mason County               129        2) Harrison County           103

    3) Simon Kenton                91        4) Rowan County               76

    5) Eastern-Sardinia            45        6) Western Brown           41.50

    7) Holmes                      34        8) Fleming County             31

    9) Lewis County                27       10) Russell                    24

   11) West Union                  20       11) Bath County                20

   13) Nicholas County             18       14) Montgomery County       17.50

   15) South Dearborn High School  14       16) Bracken County             10

   17) Prestonsburg High School     1       18) Dixie Heights             DNP

 

                      Female - Individual Scores

Place Name                           Year School        Points

=====================================================================

1     Cook, Kassidy                    11 HARC              24

2     Perdue, Chelsea                  12 DIXI              23

3     Biggs, Ariel                     11 SD                22

 

                      Male - Individual Scores

Place Name                           Year School        Points

=====================================================================

1     Robinson, Nick                   12 MASO              22.5

2     Tompkins, Jacob                  12 MASO              22

3     Barton, Tanner                   12 LEWI              21.5

Pre-game notes: Sat 11 am Mason Co t&f Royal Rumble at MC Intermediate. New MC soc/t&f facility. 1st ever MC otf home meet. 19 teams/700 athletes 2 compete.

See videos: Mason County junior Cara Woods, Harrison County senior Taylor Bolin, Mason County boys' and girls' coach Mark Kachler.


Tags 1016sports • Publisher
Rate This Article
Thanks for rating this article!
Share This Article  
Facebook
Google
» Be the first to leave a comment
Comments (0)

Announcements

Partner


Partner